Boys' water polo: Southern Section wild-card scores and updated pairings

 

BOYS' WATER POLO

DIVISION 1

Wild-card matches, Tuesday

Irvine 9, Millikan 4

Sherman Oaks Notre Dame 10, Thousand Oaks 3

 

First round, Wednesday, 5 p.m. unless noted

Irvine at #1 Harvard-Westlake

Westlake at Orange Lutheran

Edison at Long Beach Wilson

Sherman Oaks Notre Dame at #4 Corona del Mar

Northwood vs. #3 Loyola at USC, 3 p.m.

Santa Margarita at Huntington Beach

Newport Harbor at Agoura

Long Beach Poly at Mater Dei

 

Notes: Quarterfinals, Saturday; semifinals, Nov. 19 at Heritage Park (Irvine). Championship, Nov. 22 at Heritage Park (Irvine).

 

 

DIVISION 2

Wild-card match, Tuesday

Peninsula 12, Corona 6

 

First round, Thursday, 5 p.m.

Peninsula at #1 Foothill

El Toro at Damien

San Clemente at San Marcos

Corona Santiago at #4 Mira Costa

Palos Verdes at #3 Los Osos

Villa Park at Dos Pueblos

Ventura at King

Chino Hills at #2 Dana Hills

 

Notes: Quarterfinals, Saturday; semifinals, Nov. 19 at Heritage Park (Irvine). Championship, Nov. 22 at Heritage Park (Irvine).

 

 

DIVISION 3

Wild-card matches, Tuesday

Vista Murrieta 12, San Marino 11

Aliso Niguel 12, Schurr 2

Sage Hill 14, Alhambra 5

 

First round, Wednesday, 5 p.m.

Vista Murrieta at #1 Laguna Beach

Aliso Niguel at Royal

Temple City at Yorba Linda

Chaparral at #4 Capistrano Valley

Brea Olinda at #3 Montebello

Costa Mesa at Trabuco Hills

Moorpark at La Canada

Sage Hill at #2 Murrieta Valley

 

Notes: Quarterfinals, Saturday; semifinals, Nov. 19 at Heritage Park (Irvine). Championship, Nov. 22 at Heritage Park (Irvine).

 

 

DIVISION 4

Wild-card matches, Tuesday

Hoover 22, Warren 8

Troy 10, San Luis Obispo 6

Atascadero 16, Brentwood 12

Burbank 11, Culver City 10

 

First round, Thursday, 5 p.m.

Hoover at #1 Righetti

Chadwick at Sunny Hills

Downey at Santa Monica

Troy at #4 Crescenta Valley

Atascadero at #3 El Segundo

Sonora at Glendale

Arroyo Grande at Flintridge Prep

Burbank at #2 Cerritos

 

Notes: Quarterfinals, Saturday; semifinals, Nov. 19. Championship, Nov. 22 at Heritage Park (Irvine).

 

 

DIVISION 5

Wild-card matches, Tuesday

Citrus Valley 21, Arlington 6

Glendora 15, Whittier 7

Redlands East Valley 11, Palm Springs 8

 

First round, Wednesday, 5 p.m.

Citrus Valley at #1 Claremont

Palm Desert at Webb

Walnut at Riverside Poly

El Rancho at #4 Redlands

Glendora at #3 Los Altos

Yucaipa at Xavier Prep

Riverside North at Ayala

Redlands East Valley at #2 La Serna

 

Notes: Quarterfinals, Saturday; semifinals, Nov. 19 at Diamond Bar. Championship, Nov. 22 at Heritage Park (Irvine).

 

 

DIVISION 6

Wild-card match, Tuesday

Tustin 16, Villanova Prep 7

 

First round, Thursday, 5 p.m.

#1 Malibu at Santa Ana

Elsinore at La Palma Kennedy

Lakeside at Santa Ynez

Ocean View at #4 Beaumont

Tustin at #3 Temescal Canyon

Lompoc Cabrillo at Hemet

Nordhoff at Placentia Valencia

Morro Bay at #2 Segerstrom

 

Notes: Quarterfinals, Saturday; semifinals, Nov. 19 at Mt. San Antonio College (Walnut). Championship, Nov. 22 at Heritage Park (Irvine).

 

 

DIVISION 7

Wild-card matches, Tuesday

Granite Hills 17, Katella 5

Los Amigos 10, La Sierra 8

Colony 10, Garden Grove 9

San Dimas 20, Sierra Vista 0

Ramona 18, Alta Loma 6

Oxnard 20, La Puente 2

Nogales 16, Fontana 8

 

First round, Thursday, 5 p.m.

Granite Hills at #1 Rio Mesa

Los Amigos at Baldwin Park

Colony at Jurupa Valley

#4 San Dimas at San Gorgonio

Ramona at #3 Rowland

Oxnard Pacifica at Santa Ana Valley

Oxnard at Rancho Alamitos

Nogales at #2 Don Lugo

 

Notes: Quarterfinals, Saturday; semifinals, Nov. 19 at Mt. San Antonio College (Walnut). Championship, Nov. 22 at Heritage Park (Irvine).

Copyright © 2016, Los Angeles Times
60°