Football: Week 10 schedule

Thursday, November 5th

SOUTHERN SECTION

ACADEMY LEAGUE

Crean Lutheran vs. Brethren Christian at Ocean View, 7 p.m.

BASELINE LEAGUE

Chino Hills vs. Etiwanda at Colony, 7 p.m.

BIG VIII LEAGUE

Eastvale Roosevelt at Corona Santiago, 7 p.m.

King at Corona, 7 p.m.

Norco at Corona Centennial, 7 p.m.

CRESTVIEW LEAGUE

Esperanza vs. Villa Park at El Modena, 7 p.m.

DEL RIO LEAGUE

La Serna at Pioneer, 7 p.m.

DESERT MOUNTAIN LEAGUE

Lancaster Desert Christian at Mammoth, 7 p.m.

Silver Valley at Desert, 7 p.m.

Vasquez at Boron, 7 p.m.

EMPIRE LEAGUE

Cypress at Western, 7 p.m.

Garden Grove Pacifica at Placentia Valencia, 7 p.m.

GARDEN GROVE LEAGUE

Westminster La Quinta vs. Garden Grove Santiago at Garden Grove, 7 p.m.

GOLDEN WEST LEAGUE

Segerstrom at Westminster, 7 p.m.

MONTVIEW LEAGUE

Workman vs. Gladstone at Citrus College, 7 p.m.

ORANGE LEAGUE

Century vs. Katella at Glover Stadium, 7 p.m.

ORANGE COAST LEAGUE

Estancia vs. Saddleback at Santa Ana Valley, 7 p.m.

PACIFIC LEAGUE

Arcadia vs. Crescenta Valley at Glendale HS, 7 p.m.

PACIFIC COAST LEAGUE

Irvine vs. Corona del Mar at Estancia, 7 p.m.

RIO HONDO LEAGUE

San Marino vs. Blair at Muir, 7 p.m.

RIVER VALLEY LEAGUE

Patriot vs. Hillcrest at Norte Vista, 7 p.m.

SAN JOAQUIN LEAGUE

Santa Clarita Christian vs. Fairmont Prep at Yorba Linda, 7 p.m.

 

Friday, November 6th

CITY

CENTRAL LEAGUE

Bernstein at Belmont, 7 p.m.

Hollywood at Roybal, 7 p.m.

Marquez at Legacy, 7 p.m.

COLISEUM LEAGUE

Dorsey at Crenshaw, 7 p.m.

Hawkins at Los Angeles, 2:15 p.m.

Manual Arts at Locke, 2:15 p.m.

EAST VALLEY LEAGUE

Chavez at Sun Valley Poly, 7 p.m.

Monroe at Verdugo Hills, 7 p.m.

North Hollywood at Arleta, 2:15 p.m.

EASTERN LEAGUE

Huntington Park at Bell, 7 p.m.

Los Angeles Roosevelt at South East, 7 p.m.

South Gate at Garfield, 7 p.m.

EXPOSITION LEAGUE

Fremont at Rancho Dominguez, 7 p.m.

Rivera at West Adams, 7 p.m.

Santee at Angelou, 7 p.m.

MARINE LEAGUE

Carson at Washington, 7 p.m.

Narbonne at San Pedro, 7 p.m.

Wilmington Banning at Gardena, 7 p.m.

METRO LEAGUE

Animo South Los Angeles vs. Dymally at Locke, 7 p.m.

New Designs Watts vs. View Park at Rancho Cienega Park, 7 p.m.

NORTHERN LEAGUE

Lincoln at Los Angeles Marshall, 7 p.m.

Los Angeles Wilson at Eagle Rock, 7 p.m.

Sotomayor at Torres, 7 p.m.

VALLEY MISSION LEAGUE

Reseda at Panorama, 7 p.m.

Sylmar at Canoga Park, 7 p.m.

Van Nuys at San Fernando, 7 p.m.

WEST VALLEY LEAGUE

Birmingham at El Camino Real, 7:15 p.m.

Chatsworth at Cleveland, 7:30 p.m.

Granada Hills at Taft, 7:15 p.m.

WESTERN LEAGUE

Los Angeles Hamilton at Fairfax, 7 p.m.

Los Angeles University at Venice, 7 p.m.

Westchester at Palisades, 7 p.m.

SOUTHERN SECTION

ALMONT LEAGUE

Alhambra at Montebello, 7 p.m.

San Gabriel at Bell Gardens, 7 p.m.

Schurr at Keppel, 7 p.m.

AMBASSADOR LEAGUE

Arrowhead Christian at Western Christian, 7 p.m.

Linfield Christian at Ontario Christian, 7 p.m.

Riverside Notre Dame at Aquinas, 7 p.m.

ANGELUS LEAGUE

Harvard-Westlake at Salesian, 7 p.m.

St. Francis at La Salle, 7 p.m.

St. Paul at Cathedral, 7 p.m.

ARROWHEAD LEAGUE

CSDR at Anza Hamilton, 7 p.m.

Riverside Prep at Sherman Indian, 7 p.m.

BASELINE LEAGUE

Damien at Los Osos, 7 p.m.

Rancho Cucamonga at Upland, 7 p.m.

BAY LEAGUE

Inglewood vs. Morningside at Coleman Stadium (Inglewood), 7 p.m.

Peninsula at Palos Verdes, 2 p.m.

Redondo at Mira Costa, 7 p.m.

CAMINO LEAGUE

Royal at Camarillo, 7 p.m.

Thousand Oaks at Newbury Park, 7 p.m.

CANYON LEAGUE

Calabasas at Simi Valley, 7 p.m.

Oak Park at Agoura, 7 p.m.

CHANNEL LEAGUE

Buena at Ventura, 7 p.m.

Santa Barbara at San Marcos, 7 p.m.

CITRUS BELT LEAGUE

Eisenhower at Citrus Valley, 7 p.m.

Miller at Cajon, 7 p.m.

Redlands at Carter, 7 p.m.

Redlands East Valley at Yucaipa, 7 p.m.

CRESTVIEW LEAGUE

Foothill at Yorba Linda, 7 p.m.

DE ANZA LEAGUE

Big Bear at Desert Mirage, 7 p.m.

Shadow Hills at Desert Hot Springs, 7 p.m.

Yucca Valley vs. Twentynine Palms at Twentynine Palms JHS, 7 p.m.

DEL RIO LEAGUE

California at El Rancho, 7 p.m.

Santa Fe vs. Whittier at Pioneer, 7 p.m.

DESERT SKY LEAGUE

Barstow at Adelanto, 7 p.m.

Granite Hills at Silverado, 7 p.m.

DESERT VALLEY LEAGUE

Coachella Valley at Indio, 7 p.m.

Palm Springs at Cathedral City, 7 p.m.

Xavier Prep at Palm Desert, 7 p.m.

EMPIRE LEAGUE

Tustin vs. La Palma Kennedy at Western, 7 p.m.

FOOTHILL LEAGUE

Canyon Country Canyon vs. West Ranch at Valencia, 7:30 p.m.

Golden Valley vs. Saugus at Canyon Country Canyon, 7 p.m.

Valencia vs. Hart at College of Canyons, 7:30 p.m.

FREEWAY LEAGUE

Sonora at Buena Park, 7 p.m.

Sunny Hills at Fullerton, 7 p.m.

Troy at La Habra, 7 p.m.

FRONTIER LEAGUE

Grace Brethren at Malibu, 6:30 p.m.

Santa Paula d. Santa Clara (forfeit)

GARDEN GROVE LEAGUE

Los Amigos at Garden Grove, 7 p.m.

Rancho Alamitos at Bolsa Grande, 6 p.m.

GOLD COAST LEAGUE

Sierra Canyon vs, Paraclete at Antelope Valley College, 7 p.m. (first)

Viewpoint at Brentwood, 2:30 p.m. (third)

McAuliffe at Windward, 2 p.m. (fifth)

GOLDEN LEAGUE

Eastside at Highland, 7 p.m.

Lancaster at Littlerock, 7 p.m.

Palmdale at Antelope Valley, 7 p.m.

Quartz Hill at Knight, 7 p.m.

GOLDEN WEST LEAGUE

Loara at Ocean View, 7 p.m.

Santa Ana vs. Orange at El Modena, 7 p.m.

HACIENDA LEAGUE

Los Altos at Diamond Ranch, 7 p.m.

Walnut at Chino, 7 p.m.

West Covina at Charter Oak, 7 p.m.

INLAND VALLEY LEAGUE

Arlington at Rancho Verde, 7 p.m.

Canyon Springs at Valley View, 7 p.m.

Riverside North vs. Riverside Poly at King, 7 p.m.

LOS PADRES LEAGUE

Lompoc Cabrillo at Lompoc, 7 p.m.

Santa Maria St. Joseph at Santa Ynez, 7 p.m.

MARMONTE LEAGUE

Oaks Christian at Westlake, 7 p.m.

St. Bonaventure at Moorpark, 7 p.m.

MIRAMONTE LEAGUE

Ganesha at Garey, 7 p.m.

La Puente at Pomona, 7 p.m.

MISSION LEAGUE

Bishop Amat at Loyola, 7 p.m.

Gardena Serra at Chaminade, 7 p.m.

Sherman Oaks Notre Dame at Alemany, 7 p.m.

MISSION VALLEY LEAGUE

Arroyo at Rosemead, 7 p.m.

El Monte at Mountain View, 7 p.m.

South El Monte at Gabrielino, 7 p.m.

MOJAVE RIVER LEAGUE

Apple Valley at Sultana, 7 p.m.

Hesperia at Oak Hills, 7 p.m.

Ridgecrest Burroughs at Serrano, 7 p.m.

MONTVIEW LEAGUE

Azusa at Sierra Vista, 7 p.m.

Baldwin Park at Duarte, 7 p.m.

MOORE LEAGUE

Long Beach Jordan at Lakewood, 7 p.m.

Long Beach Poly at Millikan, 7 p.m.

Long Beach Wilson at Long Beach Cabrillo, 7 p.m.

MOUNTAIN PASS LEAGUE

Hemet at Beaumont, 7 p.m.

Tahquitz at Citrus Hill, 7 p.m.

West Valley at San Jacinto, 7 p.m.

MOUNTAIN VALLEY LEAGUE

Moreno Valley at Vista del Lago, 7 p.m.

Pacific at San Bernardino, 7 p.m.

Rubidoux at Banning, 7 p.m.

MT. BALDY LEAGUE

Alta Loma at Chaffey, 7 p.m.

Don Lugo at Colony, 7 p.m.

Ontario at Montclair, 7 p.m.

NORTH HILLS LEAGUE

Anaheim Canyon at Brea Olinda, 7 p.m.

El Modena vs. El Dorado at Placentia Valencia, 7 p.m.

NORTHERN LEAGUE

Morro Bay at Mission Prep, 7 p.m.

Santa Maria at Templeton, 7 p.m.

OCEAN LEAGUE

Beverly Hills at Culver City, 7 p.m.

Lawndale at Hawthorne, 7 p.m.

Santa Monica at El Segundo, 7 p.m.

OLYMPIC LEAGUE

Heritage Christian vs. Whittier Christian at Whittier College, 7 p.m.

Village Christian at Maranatha, 7 p.m.

ORANGE LEAGUE

Anaheim at Santa Ana Valley, 7 p.m.

Savanna vs. Magnolia at Glover Stadium, 7 p.m.

ORANGE COAST LEAGUE

Costa Mesa vs. Santa Ana Calvary Chapel at Estancia, 7 p.m.

Laguna Beach vs. Godinez at Segerstrom, 7 p.m.

PAC-5 LEAGUE

Atascadero vs. Paso Robles at Flamson MS (Paso Robles), 7 p.m.

San Luis Obispo at Arroyo Grande, 7 p.m.

PACIFIC LEAGUE

Burbank at Burbank Burroughs, 7 p.m.

Hoover at Glendale, 7 p.m.

Pasadena vs. Muir at Rose Bowl, 7 p.m.

PACIFIC COAST LEAGUE

Beckman vs. Northwood at Irvine, 7 p.m.

Woodbridge at Irvine University, 7 p.m.

PACIFIC VIEW LEAGUE

Channel Islands at Hueneme, 7 p.m.

Oxnard Pacifica at Oxnard, 7 p.m.

PALOMARES LEAGUE

Ayala at Bonita, 7 p.m.

Diamond Bar vs. Glendora at Citrus College, 7 p.m.

South Hills at Claremont, 7 p.m.

PIONEER LEAGUE

Leuzinger at Compton Centennial, 6 p.m.

South Torrance at North Torrance, 7 p.m.

Torrance at West Torrance, 7 p.m.

PREP LEAGUE

Flintridge Prep vs. Firebaugh at Lynwood, 7 p.m.

Rio Hondo Prep at Pasadena Poly, 2:30 p.m.

RIO HONDO LEAGUE

Monrovia at La Canada, 7 p.m.

South Pasadena at Temple City, 7 p.m.

RIVER VALLEY LEAGUE

La Sierra vs. Ramona at Norte Vista, 7 p.m.

Norte Vista at Jurupa Valley, 7 p.m.

SAN ANDREAS LEAGUE

Jurupa Hills at Arroyo Valley, 7 p.m.

Rim of the World at Rialto, 7 p.m.

San Gorgonio at Indian Springs, 7 p.m.

SAN GABRIEL VALLEY LEAGUE

Gahr at Dominguez, 7 p.m.

Lynwood at Warren, 7 p.m.

Paramount at Downey, 7 p.m.

SAN JOAQUIN LEAGUE

Capistrano Valley Christian vs. Southlands Christian at Damien, 7 p.m.

Webb vs. Saddleback Valley Christian at San Juan Hills, 7 p.m.

SANTA FE LEAGUE

Mary Star vs. St. Anthony at Clark Field (Long Beach), 7 p.m.

St. Genevieve vs. Bosco Tech at Cantwell-Sacred Heart, 7 p.m.

SEA VIEW LEAGUE

Aliso Niguel at San Clemente, 7 p.m.

Trabuco Hills at Laguna Hills, 7 p.m.

SOUTH CATHOLIC LEAGUE

Bishop Montgomery vs. Verbum Dei at Los Angeles Southwest College, 7 p.m.

Cantwell-Sacred Heart at St. Bernard, 7 p.m.

SOUTH COAST LEAGUE

El Toro at Dana Hills, 7 p.m.

San Juan Hills at Tesoro, 7 p.m.

SOUTH VALLEY LEAGUE

Calvary Murrieta at Temecula Prep, 3:30 p.m.

Nuview Bridge at California Military Institute, 7 p.m.

Santa Rosa Academy at Rancho Christian, 7 p.m.

SOUTHWESTERN LEAGUE

Great Oak at Murrieta Valley, 7 p.m.

Murrieta Mesa at Chaparral, 7 p.m.

Temecula Valley at Vista Murrieta, 7 p.m.

SUBURBAN LEAGUE

Bellflower at Artesia, 7 p.m.

Glenn vs. Norwalk at Excelsior HS, 7 p.m.

La Mirada vs. Cerritos at Gahr, 7 p.m.

SUNBELT LEAGUE

Elsinore at Perris, 7 p.m.

Lakeside at Heritage, 7 p.m.

Paloma Valley at Temescal Canyon, 7 p.m.

SUNKIST LEAGUE

Bloomington at Kaiser, 7 p.m.

Colton at Grand Terrace, 7 p.m.

Fontana vs. Summit at Miller, 7 p.m.

SUNSET LEAGUE

Edison at Newport Harbor, 7 p.m.

Huntington Beach vs. Fountain Valley at Westminster, 7 p.m.

Los Alamitos vs. Marina at Huntington Beach, 7 p.m.

TRI-VALLEY LEAGUE

Bishop Diego at Nordhoff, 7 p.m.

Fillmore at Carpinteria, 7:30 p.m.

TRINITY LEAGUE

Mater Dei vs. Santa Margarita at Trabuco Hills, 7 p.m.

Orange Lutheran vs. JSerra at Saddleback College, 7 p.m.

Servite vs. St. John Bosco at Cerritos College, 7 p.m.

VALLE VISTA LEAGUE

Covina vs. Northview at Covina District Stadium, 7 p.m.

Hacienda Heights Wilson at Nogales, 7 p.m.

San Dimas at Rowland, 7 p.m.

NONLEAGUE

Bassett at Sage Hill, 7 p.m.

Campbell Hall vs. St. Monica at Santa Monica College, 7 p.m.

Excelsior vs. Trinity Classical Academy at Saugus, 3:30 p.m.

Pioneer Valley at Righetti, 7 p.m.

Victor Valley at St. Margaret's, 7 p.m.

8 MAN

CITY

CITY LEAGUE

Bright Star at Sun Valley, 3 p.m.

VALLEY LEAGUE

Discovery at Sherman Oaks CES, 5 p.m.

Fulton at East Valley, 7 p.m.

SOUTHERN SECTION

DIVISION 1 PLAYOFFS

Orcutt Academy at San Jacinto Valley Academy, 3:00pm

DIVISION 2 PLAYOFFS

Santa Maria Valley Christian at Joshua Springs, 5:30pm

California Lutheran vs. Hillcrest Christian at Royal, 6:00pm

Rolling Hills Prep at Bermuda Dunes Desert Christian, 6:00pm

Cornerstone Christian at Trona, 7:00pm

Lone Pine vs. Cuyama Valley at Richardson Park (New Cuyama), 7:00pm

Palm Valley at Hesperia Christian, 7:00pm

Noli Indian at Desert Chapel, 7:00pm

 

Saturday, November 7th

8 MAN

SOUTHERN SECTION

DIVISION 1 PLAYOFFS

Villanova Prep at Upland Christian, 7 p.m.

Chadwick at Faith Baptist, 1 p.m.

Downey Calvary Chapel at Thacher, 2 p.m.

Lucerne Valley (at Laguna Blanca. 1 p.m.

DIVISION 2 PLAYOFFS

Westmark at Bloomington Christian, 7 p.m.

Copyright © 2016, Los Angeles Times
60°