Varsity Times Insider

Girls' soccer: Thursday's Southern Section playoff scores and updated pairings

GIRLS' SOCCER

SOUTHERN SECTION

DIVISION 1

First round, Thursday

Long Beach Wilson 3, Chaminade 0

Santa Margarita 1, Esperanza 0

Rancho Cucamonga 3, Trabuco Hills 2

Edison 1, Dana Hills 0

Laguna Hills 2, JSerra 0

Los Osos 1, Flintridge Sacred Heart 0

Foothill 2, Lakewood 0

Mater Dei 3, Los Alamitos 1

Anaheim Canyon 3, San Juan Hills 2

Chino Hills 2, Millikan 0

Rosary 1, Tesoro 0

Long Beach Poly 4, Etiwanda 2

Upland 0, San Clemente 0 (Upland advances on penalties, 5-4)

 

Second round, Tuesday, 3 p.m.

Long Beach Wilson at #1 Aliso Niguel

Rancho Cucamonga at Santa Margarita

Laguna Hills at Edison

#4 Foothill at Los Osos

Mater Dei at #3 Harvard-Westlake

Anaheim Canyon at Chino Hills

Long Beach Poly at Rosary

Upland at #2 Huntington Beach

 

 

DIVISION 2

First round, Thursday

Oaks Christian 1, Peninsula 0

Sunny Hills 2, Redlands East Valley 0

Norco 3, Temecula Valley 0

Northwood 1, Bishop Montgomery 0

Murrieta Mesa 2, Citrus Valley 1

Bishop Amat 2, Beckman 1

Westlake 2, West Ranch 1

Palos Verdes 1, Corona 0

Troy 1, Vista Murrieta 0

Newbury Park 1, Redondo 0

King 4, Corona del Mar 2

Hart 4, Yucaipa 0

Mira Costa 2, La Habra 1

Chaparral 4, Lakewood St. Joseph 0

Canyon Country Canyon 4, Redlands 2

Corona Santiago 1, Agoura 0

 

Second round, Tuesday, 3 p.m.

#1 Oaks Christian at Sunny Hills

Norco at Northwood

Murrieta Mesa at Bishop Amat

#4 Palos Verdes at Westlake

#3 Troy at Newbury Park

Hart at King

Mira Costa at Chaparral

#2 Corona Santiago at Canyon Country Canyon

 

 

DIVISION 3

First round, Thursday

Buena 3, San Luis Obispo 0

South Hills 2, South Torrance 1

Diamond Ranch 1, Pasadena Poly 1 (Diamond Ranch advances on penalties, 3-2)

Brea Olinda 2, Downey 0

Arroyo Grande 4, San Marcos 0

Garden Grove Pacifica 2, Chino 1

Lancaster 2, Granite Hills 0

West Torrance 2, Claremont 0

Cypress 4, Flintridge Prep 0

Dos Pueblos 5, Righetti 2

Warren 2, Knight 0

Torrance 5, Barstow 0

Yorba Linda 2, Placentia Valencia 0

Ayala 5, Atascadero 1

Los Altos 3, Chadwick 0

Quartz Hill 3, Paramount 1

 

Second round, Tuesday, 3 p.m.

South Hills at #1 Buena

Brea Olinda at Diamond Ranch

Arroyo Grande at Garden Grove Pacifica

#4 West Torrance at Lancaster

#3 Cypress at Dos Pueblos

Warren at Torrance

Yorba Linda at Ayala

#2 Quartz Hill at Los Altos

 

 

DIVISION 4

First round, Thursday

Serrano 7, Burbank Burroughs 0

Malibu 5, Marlborough 3

Mayfair 3, Monrovia 1

Riverside Poly 3, Crean Lutheran 0

Moorpark 4, Artesia 0

St. Margaret's 1, El Segundo 0

Notre Dame Academy 1, La Canada 0

Arcadia 4, Apple Valley 0

Alemany 1, Cerritos 0

Oak Park 3, Valley View 2

Santa Monica 3, Santa Paula 2 (OT)

San Marino 2, Burbank 1 (OT)

Sage Hill 2, Rancho Verde 0

Royal 2, La Reina 0

Crescenta Valley 0, Oak Hills 0 (Crescenta Valley advances on penalties, 3-2)

La Mirada 10, Culver City 0

 

Second round, Tuesday, 3 p.m.

Malibu at #1 Serrano

Riverside Poly at Mayfair

St. Margaret's at Moorpark

Notre Dame Academy at #4 Arcadia

#3 Alemany at Oak Park

Santa Monica at San Marino

Royal at Sage Hill

#2 La Mirada at Crescenta Valley

 

 

DIVISION 5

First round, Thursday

La Quinta 4, Citrus Hill 0

Brentwood 2, Lompoc Cabrillo 0

Ocean View 2, Montclair 1

Rio Mesa 1, El Rancho 0

Estancia 2, Xavier Prep 0

Colony 4, Tahquitz 0

Linfield Christian 2, Rowland 1

La Serna 8, Lompoc 0

Alta Loma 1, Oxnard Pacifica 0

Viewpoint 2, San Dimas 0

Palm Desert 4, California 2

Santa Ana Calvary Chapel 1, Ontario Christian 0

Sierra Canyon 9, Riverside Notre Dame 0

Oxnard 3, Nipomo 1

Laguna Beach 3, Segerstrom 0

Hemet 1, Cathedral City 0

 

Second round, Tuesday, 3 p.m.

#1 La Quinta at Brentwood

Ocean View at Rio Mesa

Estancia at Colony

#4 La Serna at Linfield Christian

#3 Alta Loma at Viewpoint

Palm Desert at Santa Ana Calvary Chapel

Sierra Canyon at Oxnard

#2 Hemet at Laguna Beach

 

 

DIVISION 6

First round, Thursday

Grand Terrace 4, Rosemead 0

Schurr 2, Vasquez 0

Rialto 3, Norte Vista 1

Sierra Vista 3, Lakeside 0

Temescal Canyon 8, Santa Rosa Academy 0

Whittier Christian 2, Pacifica Christian 1

Summit 4, Savanna 0

Gabrielino 2, Rim of the World 0

Maranatha 9, Lancaster Desert Christian 0

South El Monte 4, Santa Ana Valley 2

Duarte 3, Archer 0

San Gorgonio 2, Patriot 0

Bloomington 8, Mammoth 1

Alhambra 1, Pasadena Marshall 1 (Alhambra advances on penalties, 5-4)

La Sierra 1, Nuview Bridge 1 (La Sierra advances on penalties, 5-4)

Paloma Valley 6, Katella 0

 

Second round, Tuesday, 3 p.m.

#1 Grand Terrace at Schurr

Sierra Vista at Rialto

Temescal Canyon at Whittier Christian

#4 Gabrielino at Summit

South El Monte at #3 Maranatha

Duarte at San Gorgonio

Alhambra at Bloomington

#2 Paloma Valley at La Sierra

 

 

DIVISION 7

First round, Thursday

Grace Brethren 9, Lennox Academy 0

Pomona 2, Desert Hot Springs 1

Academy for Academic Excellence 5, Milken 0

St. Genevieve 5, Mary Star 0

Tarbut V'Torah 4, University Prep 0

Garden Grove 8, Bishop Conaty-Loretto 0

Vista del Lago 1, Rolling Hills Prep 1 (Vista del Lago advances on penalties, 2-1)

Big Bear 3, Foothill Tech 0

Shadow Hills 11, St. Mary's Academy 1

Alverno 1, Garey 0

Moreno Valley 2, Webb 1

Carpinteria 2, Garden Grove Santiago 0

St. Anthony 7, Serra 0

Vistamar 8, Ganesha 0

Los Amigos 5, Laguna Blanca 1

Riverside Prep 2, Thacher 0

 

Second round, Tuesday, 3 p.m.

#1 Grace Brethren at Pomona

Academy for Academic Excellence at St. Genevieve

Garden Grove at Tarbut V'Torah

Vista del Lago at #4 Big Bear

Alverno at #3 Shadow Hills

Moreno Valley at Carpinteria

St. Anthony at Vistamar

#2 Riverside Prep at Los Amigos

 

 

NOTES: Quarterfinals, Feb. 26; semifinals, Mar. 3. Championships, Mar. 6-7 at Downey, Warren, and Corona.

Copyright © 2016, Los Angeles Times
73°