Advertisement
Share

POINTS BOARD

Southern California

COSTA MESA SPEEDWAY

Points as of June 26

Division I

Advertisement

1. Brad Oxley, San Juan Capistrano: 768

2. Gary Hicks, Riverside: 726

3. Bobby Schwartz, Costa Mesa: 625

4. Andy Northrup, Alta Loma: 528

5. Shawn McConnell, Brea: 502

6. Scott Brant, Riverside: 496

7. Charlie Venegas, San Bernardino: 451

8. Eddie Castro, Ojai: 292

Advertisement

9. Charles Ermolenko, Cypress: 274

10. Randy DiFrancesco, Bakersfield: 269

Support

1. Randy Skinner, Murrieta: 129

Advertisement

2. Kevin Rubio, Fountain Valley: 85

3. Michael Mattocks, Ventura: 84

2. Tom Winchell, Tustin: 80

5. Bentley Barrett, Garden Grove: 77

Advertisement

Sidecars

1. Bill Matherson, Los Flores: 138

Dale Leeder, Anaheim

2. Bob Brayton, Midway City: 134

Advertisement

Dwayne King, Glendora

3. John Matherson, Los Flores: 107

James Eiland, Rancho Cucamonga

4. Steve Morrow, Costa Mesa: 93

Advertisement

Chris Chapman, Huntington Beach

5. Scott Cole, Aliso Viejo: 85

Leya Cravens, Aliso Viejo

Schedule

Advertisement

July 9--Sidecars, Quads, Midgets; 10--Fair Derby Championship, Speedway; 11--Youth Motorized Olympics and Junior Speedway Series, Vintage Dirt Track Races; 31--Speedway, Sidecars, Juniors, PW 50s.

Aug. 7--Speedway, Sidecars, motorcycle demolition derby; 14--Speedway, Sidecars, Pro Quads; 21--Speedway, Sidecars, Harley races and show; 28--Youth minicycle and Junior Speedway Series (11 a.m.-3 p.m.), Speedway, Midgets.

IRWINDALE SPEEDWAY

Points as of June 26

Advertisement

Super Late Model

1. Rod Johnson, Canyon Country: 476

2. A.J. Dimarzo, Saugus: 438

3. Brian Kelley, Arleta: 368

Advertisement

4. Brian Barron, Corona: 360

5. Dennis Arena, Duarte: 354

6. Greg Voigt, Goleta: 320

7. Ben Walker, North Hills: 312

Advertisement

8. Scott Davidson, Riverside: 296

9. Craig Rayburn, Simi Valley: 294

10. Tim Woods III, Chino: 282

Late Model

Advertisement

1. Gerrit Cromsigt, Pine Mountain: 372

1. Dusty McDonald, Simi Valley: 372

3. James Weston, Goleta: 340

4. Rick Miller, Palm Desert: 318

Advertisement

5. Guy Goldstein, Cathedral City: 274

Grand American Modifieds

1. Larry Krieger, Thousand Oaks: 514

2. Rip Michels, Mission Hills: 480

Advertisement

3. John Watkinson, Canyon Country: 460

4. Rod Johnson, Canyon Country: 446

5. Gerry Mielke, Bellflower: 424

Super Stock

Advertisement

1. Mike Price, San Pedro: 444

2. Doug McComb, Thousand Oaks: 376

3. Tom Siebuhr, Santa Clarita: 366

4. T.K. Karvasek, North Hills: 358

Advertisement

5. Greg Benner, Whittier: 352

Mini Stock

1. Lee Ladd, Thousand Oaks: 386

2. Kevin Bernhardt, Fontana: 338

Advertisement

3. John Rowe, Palmdale: 326

4. Gil Gillis, Simi Valley: 290

5. Richard Yanker, Fontana: 238

Street Stock

Advertisement

1. Michael Pope, Orange: 234

2. Luis del Real, Covina: 232

3. Albert Sallie, Tujunga: 144

3. Alex Romo, Covina: 144

Advertisement

5. Paul Howard, Los Angeles: 92

Schedule

July 2--NASCAR Super Late Models, Street Stocks, Mini Stocks, American Race Trucks; 3--USAC 3/4 Midgets, Midgets, CAM 360 Supermodifieds; 9--NASCAR Late Models, Street Stocks, Speed Trucks, Mini Stocks; 10--NASCAR Super Late Models, Grand Am Modifieds, Super Stocks; 16--NASCAR Super Late Models, Street Stocks, Mini Stocks; 17--Star Mazda Formula Cars, Late Models, Ultra Wheel Spec Trucks; 24--NASCAR Super later Models, Super Stocks, Speed Trucks, Legends Cars; 30--NASCAR Late Models, Street Stocks, Mini Stocks, American Race Trucks; 31--NASCAR Featherlite Southwest Series, Ultra Wheel Spec Trucks, MSRA Pro-4 Modifieds.

August 6--NASCAR Super Late Models, Grand Am Modifieds, Super Stocks. 7--USAC 3/4 Midgets, Sprints, 360 Supermodifieds. 14--NASCAR Super Late Models, Grand Am Modifieds, Super Stocks, Legends. 20--NASCAR Winston West practice and qualifying, Late Models, Street Stocks, Mini Stocks. 21--NASCAR Winston West Series 250, Speed Trucks American Cities Racing League. 27-- NASCAR Late Models, Street Stocks, Mini Stocks.

Advertisement

PERRIS AUTO SPEEDWAY

Points as of June 26

PASSCAR Street Stocks

1. David Gilliland, Chino: 195

Advertisement

2. Rick Arringdale, Hesperia: 178

3. Steve Stewart, Long Beach: 169

3. Henry Wesolowski, Temecula: 169

5. Chad Burns, Riverside: 107

Advertisement

Champ Trucks

1. Dale Underwood, Riverside: 189

2. Dino Napier, Norco: 174

3. David Schuyler, Lompoc: 172

Advertisement

4. Art Peterson, Cathedral City: 170

5. Todd Cunningham, Corona: 158

SCRA Sprint Cars

1. Richard Griffen, Silver City, N.M.: 1,094

Advertisement

2. Cory Kruseman, Ventura: 1,036

3. Rip Williams, Yorba Linda: 999

4. Troy Cline, Hawthorne: 993

5. J.J. Yeley, Phoenix: 924

Advertisement

Schedule

July 3--SCRA Sprint Cars; 10--Trucks, Lightning Sprints; 17--SCRA Sprint Cars, Lightning Sprints; 24--Stock Cars, 360s; 31--SCRA Sprint Cars.

Aug. 7--SCRA Sprint Cars; 14--Stock Cars and Late Models; 21--SCRA Sprint Cars; 28--SCRA Sprint Cars.


Advertisement