Academy's Complete List of Nominees

General Categories

* Record of the Year: "The Boy Is Mine," Brandy & Monica (Dallas Austin, Brandy and Rodney Jerkins, producers; Leslie Brathwalte, Ben Garrison, Rodney Jerkins and Dexter Simmons, engineers/mixers); "My Heart Will Go On," Celine Dion (Walter Afanasieff and James Horner, producers; Humberto Gatica and David Gleeson, engineers/mixers); "Iris," Goo Goo Dolls (Rob Cavallo and Goo Goo Dolls, producers; Jack Joseph Puig and Allen Sides, engineers/mixers); "Ray of Light," Madonna (Madonna and William Orbit, producers; Pat McCarthy, engineer/mixer); "You're Still the One," Shania Twain (Robert John "Mutt" Lange, producer; Jeff Balding and Mike Shipley, engineers/mixers).

* Album of the Year: "The Globe Sessions," Sheryl Crow (Crow, producer; Tchad Blake, Trina Shoemaker and Andy Wallace, engineers/mixers); "Version 2.0," Garbage (Garbage, producers; Billy Bush, engineer/mixer); "The Miseducation of Lauryn Hill," Lauryn Hill (Hill, producer; Comissioner Gordon, Matt Howe, Storm Jefferson, Ken Johnston, Tony Prendatt, Warren Riker, Chris Theis and Johnny Wyndrx, engineers/mixers); "Ray of Light," Madonna (Marius De Vries, Patrick Leonard, Madonna and William Orbit, producers; Jon Englesby, Pat McCarthy and David Reitzas, engineers/mixers); "Come on Over," Shania Twain (Robert John "Mutt" Lange, producer; Jeff Balding and Mike Shipley, engineers/mixers).

* Song of the Year: "I Don't Want to Miss a Thing," Diane Warren (Aerosmith, artist); "Iris," John Rzeznik (Goo Goo Dolls, artist); "Lean on Me," Kirk Franklin (Franklin with Mary J. Blige, R. Kelly, Bono, Crystal Lewis and the Family, artists); "My Heart Will Go On," James Horner and Will Jennings (Celine Dion, artist); "You're Still the One," Robert John "Mutt" Lange and Shania Twain (Twain, artist).

* Best New Artist: Backstreet Boys, Andrea Bocelli, Dixie Chicks, Lauryn Hill, Natalie Imbruglia.

Pop

* Best Female Vocal: "My Favorite Mistake," Sheryl Crow; "My Heart Will Go On," Celine Dion; "Can't Take My Eyes Off of You," Lauryn Hill; "Torn," Natalie Imbruglia; "Adia," Sarah McLachlan.

* Best Male Vocal: "Save Tonight," Eagle-Eye Cherry; "My Father's Eyes," Eric Clapton; "Anytime," Brian McKnight; "Lullaby," Shawn Mullins; "You Were Meant for Me," Sting.

* Best Duo or Group Vocal: "I Don't Want to Miss a Thing," Aerosmith; "One Week," Barenaked Ladies; "Iris," Goo Goo Dolls; "Crush," Dave Matthews Band; "Jump Jive an' Wail," Brian Setzer Orchestra.

* Best Collaboration With Vocals: "How Come, How Long," Babyface with Stevie Wonder; "Kisses Sweeter Than Wine," Jackson Browne and Bonnie Raitt; "I Still Have That Other Girl," Elvis Costello and Burt Bacharach; "I'm Your Angel," R. Kelly and Celine Dion; "Shenandoah," Van Morrison and the Chieftains.

* Best Instrumental Performance: "The X-Files Theme," the Dust Brothers; "Big Country," Bela Fleck & the Flecktones; "My Heart Will Go On (Love Theme From 'Titanic')," Kenny G; "Follow Me," Pat Metheny Group; "Sleepwalk," Brian Setzer Orchestra.

* Best Dance Recording: "When Will You Learn," Boy George; "Around the World," Daft Punk; "Heaven's What I Feel," Gloria Estefan; "Disco Inferno," Cyndi Lauper; "Ray of Light," Madonna.

* Best Pop Album: "Pilgrim," Eric Clapton (Clapton and Simon Climie, producers; Alan Douglas and Mick Guzauski, engineers/mixers); "Let's Talk About Love," Celine Dion (Humberto Gatica, engineer/mixer); "Left of the Middle," Natalie Imbruglia; "Ray of Light," Madonna (Madonna and William Orbit, producers; Jon Englesby, Pat McCarthy and David Reitzas, engineers/mixers); "The Dirty Boogie," Brian Setzer Orchestra (Peter Collins, producer; John Holbrook, engineer/mixer).

Traditional Pop

* Best Traditional Pop Vocal Performance: "The Birthday Concert," Shirley Bassey; "Michael and George: Feinstein Sings Gershwin," Michael Feinstein; "Jack Jones Paints a Tribute to Tony Bennett," Jack Jones; "The Pleasure of His Company," Maureen McGovern; "Live at Carnegie Hall--The 50th Anniversary Concert," Patti Page.

Rock

* Best Female Rock Vocal: "Raspberry Swirl," Tori Amos; "There Goes the Neighborhood," Sheryl Crow; "Glass House," Ani DiFranco; "Uninvited," Alanis Morissette; "Can't Let Go," Lucinda Williams.

* Best Male Rock Vocal: "Everybody Here Wants You," Jeff Buckley; "Almost Saturday Night," John Fogerty; "Have a Little Faith in Me," John Hiatt; "Fly Away," Lenny Kravitz; "Your Life Is Now," John Mellencamp.

* Best Duo or Group Rock Performance: "Pink," Aerosmith; "The Way," Fastball; "Celebrity Skin," Hole; "Bitter Sweet Symphony," the Verve; "Heroes," the Wallflowers.

* Best Hard Rock Performance: "Psycho Circus," KISS; "The Dope Show," Marilyn Manson; "Fuel," Metallica; "Most High," Jimmy Page and Robert Plant; "Do the Evolution," Pearl Jam.

* Best Metal Performance: "Bullet Train," Judas Priest; "Better Than You," Metallica; "Fried Chicken and Coffee," Nashville Pussy; "No Shelter," Rage Against the Machine; "Du Hast," Rammstein.

* Best Rock Instrumental Performance: "El Distorto De Melodica," Everclear; "The Roots of Confidence," Pat Metheny Group; "Take California," Propellerheads; "A Train of Angels," Joe Satriani; "Trouble Is . . . ," Kenny Wayne Shepherd Band; "The Ironic Twist," Jimmie Vaughan.

* Best Rock Song: "Bitter Sweet Symphony," Richard Ashcroft, Mick Jagger and Keith Richards (the Verve, artist); "Celebrity Skin," Billy Corgan, Eric Erlandson and Courtney Love (Hole, artist); "Closing Time," Dan Wilson (Semisonic, artist); "Have a Little Faith in Me," John Hiatt (Hiatt, artist); "Uninvited," Alanis Morissette (Morissette, artist).

* Best Rock Album: "The Globe Sessions," Sheryl Crow (Crow, producer; Tchad Blake and Trina Shoemaker, engineers/mixers); "Premonition," John Fogerty (Fogerty and Elliot Scheiner, producers and engineers/mixers); "Version 2.0," Garbage (Garbage, producers; Billy Bush, engineer/mixer); "Celebrity Skin," Hole (Michael Beinhorn, producer; Tom Lord-Alge and Paul Northfield, engineers/mixers); "Before These Crowded Streets," Dave Matthews Band (Steve Lillywhite, producer; Steve Harris and Lillywhite, engineers/mixers).

Alternative

* Best Alternative Music Performance: "From the Choirgirl Hotel," Tori Amos; "Hello Nasty," Beastie Boys; "Is This Desire?," PJ Harvey; "Airbag/How Am I Driving?," Radiohead; "Adore," Smashing Pumpkins.

R & B

* Best Female R&B; Vocal Performance: "Are You That Somebody?," Aaliyah; "Tyrone," Erykah Badu; "A Rose Is Still a Rose," Aretha Franklin; "Doo Wop (That Thing)," Lauryn Hill; "I Get Lonely," Janet Jackson.

* Best Male R&B; Vocal Performance: "Matrimony: Maybe You," Maxwell;"The Only One for Me," Brian McKnight; "My Way," Usher; "I Know," Luther Vandross; "St. Louis Blues," Stevie Wonder.

* Best Duo or Group R&B; Performance: "The Boy Is Mine," Brandy & Monica; "Lean on Me," Kirk Franklin with Mary J. Blige, R. Kelly, Bono, Crystal Lewis and the Family; "Nothing Even Matters," Lauryn Hill and D'Angelo; "All My Life," K-Ci & JoJo; "Stay," the Temptations.

* Best R&B; Song: "All My Life," Rory Bennett and JoJo Hailey, (K-Ci & JoJo, artists); "The Boy Is Mine," Brandy, Lashawn Daniels, Fred Jerkins III, Rodney Jerkins and Japhe Tejeda (Brandy & Monica, artists); "Doo Wop (That Thing)," Lauryn Hill (Hill, artist); "Lean on Me," Kirk Franklin (Franklin with Mary J. Blige, R. Kelly, Bono, Crystal Lewis and the Family, artists); "A Rose Is Still a Rose," Lauryn Hill (Aretha Franklin, artist).

* Best R & B Album: "Live," Erykah Badu (Badu and Norman "Keys" Hurt, producers; Hurt, Gordon Mack and Kenny Ortiz, engineers/mixers); "Never Say Never," Brandy (Rodney Jerkins, producer; Brad Gilderman and Jerkins, engineers/mixers); "A Rose Is Still a Rose," Aretha Franklin; "The Miseducation of Lauryn Hill," Lauryn Hill (Hill, producer; Comissioner Gordon and Tony Prendatt, engineers/mixers); "Embrya," Maxwell (Musze, producer; Musze and Mike Pela, engineers/mixers).

* Best Traditional R & B Vocal Performance: "Believe in Me," Regina Belle; "Live! One Night Only," Patti LaBelle; "To Make Me Who I Am," Aaron Neville; "Phoenix Rising," the Temptations; "I Know," Luther Vandross.

Rap

* Best Rap Solo Performance: "Dangerous," Busta Rhymes; "Lost Ones," Lauryn Hill; "Hard Knock Life," Jay-Z; "Gone Till November," Wyclef Jean; "Gettin' Jiggy Wit It," Will Smith.

* Best Duo or Group Rap Performance: "Intergalactic," Beastie Boys; "Money Ain't a Thang," Jermaine Dupri featuring Jay-Z; "Deja Vu (Uptown Baby)," Lord Tariq & Peter Gunz; "Rosa Parks," OutKast; "Ghetto Supastar," Pras Michel featuring Ol' Dirty Bastard and Mya.

* Best Rap Album: "Capital Punishment," Big Punisher; "Life in 1472--the Original Soundtrack," Jermaine Dupri (Jermaine Dupri, producer); "Vol. 2 . . . Hard Knock Life," Jay-Z (Joe Quinde, engineer/producer); "Harlem World," Mase (Stephen Dent, engineer/mixer); "The Love Movement," a Tribe Called Quest (the Ummah, producer; David Kennedy and the Ummah, engineers/mixers).

Country

* Best Female Country Vocal Performance: "Love Still Remains," Emmylou Harris; "This Kiss," Faith Hill; "You're Still the One," Shania Twain; "A Little Past Little Rock," Lee Ann Womack; "There Goes My Baby," Trisha Yearwood.

* Best Male Country Vocal Performance: "Nothin' but the Taillights," Clint Black; "To Make You Feel My Love," Garth Brooks; "If You Ever Have Forever in Mind," Vince Gill; "Holes in the Floor of Heaven," Steve Wariner.

* Best Duo or Group Country Performance: "How Do You Fall in Love," Alabama; "Wild One," BR5-49; "There's Your Trouble," Dixie Chicks; "Dance the Night Away," the Mavericks; "26 Cents," the Wilkinsons.

* Best Country Collaboration With Vocals: "Same Old Train," Clint Black, Joe Diffie, Merle Haggard, Emmylou Harris, Alison Krauss, Patty Loveless, Earl Scruggs, Ricky Skaggs, Marty Stuart, Pam Tillis, Randy Travis, Travis Tritt and Dwight Yoakam; "My Kind of Woman/My Kind of Man," Vince Gill and Patty Loveless; "Just to Hear You Say That You Love Me," Faith Hill with Tim McGraw; "If You See Him/If You See Her," Reba McEntire and Brooks & Dunn; "Where Your Road Leads," Trisha Yearwood and Garth Brooks.

* Best Country Instrumental Performance: "Reuben's Train," Doc and Merle Watson, with Sam Bush, Marty Stuart, T. Michael Coleman and Alan O'Bryant; "The Ride," Jerry Douglas with Bela Fleck; "Lonesome Ruben," Randy Scruggs, Earl Scruggs and Jerry Douglas; "A Soldier's Joy," Randy Scruggs and Vince Gill; "Get Up John," Ricky Skaggs and Kentucky Thunder.

* Best Country Song: "Holes in the Floor of Heaven," Billy Kirsch and Steve Wariner, (Wariner, artist); "If You Ever Have Forever In Mind," Vince Gill and Troy Seals (Gill, artist); "This Kiss," Beth Nielsen Chapman, Robin Lerner and Annie Roboff (Faith Hill, artist); "To Make You Feel My Love," Bob Dylan (Garth Brooks, artist); "You're Still the One," Robert John "Mutt" Lange and Shania Twain (Twain, artist).

* Best Country Album: "Sevens," Garth Brooks (Allen Reynolds, producer; Mark Miller, engineer/mixer); "Wide Open Spaces," Dixie Chicks (Blake Chancey and Paul Worley, producers; John Guess and Eric Legg, engineers/mixers); "Faith," Faith Hill (Byron Gallimore, Hill and Dann Huff, producers; Jeff Balding, Julian King and Chris Lord-Alge, engineers/mixers); "Come on Over," Shania Twain (Robert John "Mutt" Lange, producer; Jeff Balding and Mike Shipley, engineers/mixers); "Where Your Road Leads," Trisha Yearwood (Tony Brown and Yearwood, producers; Chuck Ainlay and Jeff Balding, engineers/mixers).

* Best Bluegrass Album: "Home Sweet Home," Doc and Merle Watson, with Sam Bush, Marty Stuart, T. Michael Coleman and Alan O'Bryant; "Songs From the Homeplace," Jim & Jesse; "American Beauty," Nashville Bluegrass Band; "Bluegrass Rules!" Ricky Skaggs and Kentucky Thunder; "Clinch Mountain Country," Ralph Stanley and Friends.

New Age

* Best New Age Album: "Sound of Wind Driven Rain," Will Ackerman; "Landmarks," Clannad; "The Water Garden," Alex de Grassi; "Gaia Onbashira," Kitaro; "Grand Passion," John Tesh.

Jazz

* Best Contemporary Jazz Performance: "After Hours," George Duke; "Imaginary Day," Pat Metheny Group; "Live and More," Marcus Miller; "Club Nocturne," Yellowjackets; "World Tour," Joe Zawinul & the Zawinul Syndicate.

* Best Jazz Vocal Performance: "This Time It's Love," Kurt Elling; "Maiden Voyage," Nnenna Freelon; "I Remember Miles," Shirley Horn; "My Buddy--Etta Jones Sings the Songs of Buddy Johnson," Etta Jones; "That Day . . . ," Dianne Reeves.

* Best Jazz Instrumental Solo: "For Heaven's Sake," Kenny Barron; "My Funny Valentine," Randy Brecker; "Rhumbata," Chick Corea and Gary Burton; "Body and Soul," Benny Golson; "My Favorite Things," David Liebman.

* Best Jazz Instrumental Performance, Individual or Group: "Native Sense--the New Duets," Chick Corea and Gary Burton; "Night and the City," Charlie Haden and Kenny Barron; "Gershwin's World," Herbie Hancock; "Points of View," Dave Holland Quintet; "Tokyo '96," Keith Jarrett, Gary Peacock and Jack DeJohnette.

* Best Large Jazz Ensemble Performance: "Count Plays Duke," Count Basie Orchestra (Grover Mitchell, director); "Remembrances," Jon Faddis; "Further Adventures," Bill Holman & the Netherlands Metropole Orchestra; "Lickety Split--Music of Jim McNeely," Jim McNeely & the Vanguard Jazz Orchestra; "Theme for Monterey," the Gerald Wilson Orchestra.

* Best Latin Jazz Performance: "Contact," Ray Barretto and New World Spirit; "Paquito D'Rivera and the United Nation Orchestra," Paquito D'Rivera and the United Nation Orchestra; "Central Avenue," Danilo Perez; "Obsesion," David Sanchez; "Hot House," Arturo Sandoval; "Bele Bele en La Habana," Chucho Valdes.

Gospel

* Best Rock Gospel Album: "Some Kind of Zombie," Audio Adrenaline; "Amplifier," Big Tent Revival; "You Are There," Ashley Cleveland; "God Fixation," Petra; "Sixpence None the Richer," Sixpence None the Richer.

* Best Pop/Contemporary Gospel Album: "Mission 3:16," Carman; "Supernatural," dc Talk; "Steady On," Point of Grace; "Live the Life," Michael W. Smith; "This Is My Song," Deniece Williams.

* Best Southern, Country or Bluegrass Gospel Album: "They Gave the World a Smile: The Stamps Quartet Tribute Album," James Blackwood Quartet and the Light Crust Doughboys; "Faithful," the Cathedrals; "Down by the Tabernacle," Bill & Gloria Gaither and Their Homecoming Friends; "Just as I Am," Andy Griffith; "The Apostle--Music From and Inspired by the Motion Picture," various artists, Peter Afterman, John Huie and Ken Levitan, producers.

* Best Traditional Soul Gospel Album: "Just Right for a Miracle," (Bishop G.E. Patterson Presents) Rance Allen & the Soul Winners' Conference Choir; "Now That I'm Here," Beverly Crawford; "He Leadeth Me," Cissy Houston; "Live! My Soul Feels Better Right Now," Della Reese; "Been There Done That," Rev. Timothy Wright & the B/J Mass Choir (Featuring Myrna Summers).

* Best Contemporary Soul Gospel Album: "Songs From the Heart," Yolanda Adams; "Finally Karen," Karen Clark-Sheard; "The Nu Nation Project," Kirk Franklin; "Pages of Life--Chapters I & II," Fred Hammond & Radical for Christ; "Everlasting Love," CeCe Winans.

* Best Gospel Choir or Chorus Album: "Just Churchin'," Bobby Jones & New Life With the Nashville Super Choir (Nathan Young, choir director); "Love Alive V--25th Anniversary Reunion," the Love Center Choir (Jonathan Grier, Edwin M. Harper, Walter L. Hawkins, Rusty Watson and Maggie Wincher, choir directors); "Pastor Hezekiah Walker Presents the LFT Church Choir--Live at Love," Fellowship Tabernacle LFT Church Choir (Pastor Hezekiah Walker, choir director); "Reflections," the Associates (O'Landa Draper, choir director); "Strength," New Life Community Choir (John P. Kee, choir director).

Latin

* Best Latin Pop Performance: "Atado A Tu Amor," Chayanne; "Senor Bolero," Jose Feliciano; "Celebrando 25 Anos De Juan Gabriel: En Concierto En El Palacio De Bellas Artes," Juan Gabriel; "Cosas Del Amor," Enrique Iglesias; "Vuelve," Ricky Martin.

* Best Latin Rock/Alternative Performance: "Caribe Atomico," Aterciopelados; "Fin De Siglo," El Tri; "Traccion Acustica," Los Enanitos Verdes; "Suenos Liquidos," Mana; "Donde Estan Los Ladrones?," Shakira.

* Best Tropical Latin Performance: "Contra La Corriente," Marc Anthony; "Suavemente," Elvis Crespo; "Mi Vida Es Cantar," Celia Cruz; "El Rumbero Del Piano," Eddie Palmieri; "Live at Birdland--Dancemania '99," Tito Puente; "Babalu Aye," Irakere.

* Best Mexican-American Music Performance: "Casas De Madera," Ramon Ayala Y Sus Bravos Del Norte; "Entre El Amor Y Yo," Vicente Fernandez; "Euforia," La Mafia; "Los Super Seven," Los Super Seven; "Colgado De Un Arbol," Los Terribles Del Norte.

* Best Tejano Performance: "Live . . . En Concierto!," Fiebre; "Fanaticos," Jaime y Los Chamacos; "Said And Done," Flaco Jimenez; "Leyendas y Raices," Leyendas y Raices; "2000," Little Joe & La Familia.

Blues

* Best Traditional Blues Album: "A Tribute to Howlin' Wolf," Henry Gray, Calvin Jones, Sam Lay, Colin Linden & Hubert Sumlin with special guests; "Long as I Have You," John Hammond; "Got to Find a Way," Luther "Guitar Junior" Johnson & the Magic Rockers; "I Got to Find Me a Woman," Robert Lockwood Jr.; "Any Place I'm Going," Otis Rush.

* Best Contemporary Blues Album: "Sing It!," Marcia Ball, Irma Thomas & Tracy Nelson; "Heavy Love," Buddy Guy; "Life, Love & the Blues," Etta James; "Slow Down," Keb' Mo'; "Deuces Wild," B.B. King.

Folk

* Best Traditional Folk Album: "Chattanooga Sugar Babe," Norman Blake; "Slant 6 Mind," Greg Brown; "Long Journey Home," the Chieftains with various artists; "Friends of Mine," Ramblin' Jack Elliott; "Southern Banjo Sounds," Mike Seeger.

* Best Contemporary Folk Album: "Mermaid Avenue," Billy Bragg & Wilco; "El Corazon," Steve Earle; "Spyboy," Emmylou Harris; "Step Inside This House," Lyle Lovett; "Car Wheels on a Gravel Road," Lucinda Williams.

Reggae

* Best Reggae Album: "Inna Heights," Buju Banton; "Many Moods of Moses," Beenie Man; "Friends," Sly & Robbie; "Ska Father," Toots & the Maytals; "Psychedelic Souls," Wailing Souls.

World Music

* Best World Music Album: "Odu," King Sunny Ade; "Miss Perfumado," Cesaria Evora; "Quanta Live," Gilberto Gil; "Oremi," Angelique Kidjo; "Contact From the Underworld of Redboy," Robbie Robertson.

Polka

* Best Polka Album: "Polka Party With Brave Combo--Live and Wild!" Brave Combo; "Push It to the Limit," Lenny Gomulka & Chicago Push; "Memories," Walter Ostanek; "Let the Sunshine In," the Del Sinchak Band; "Dance With Me," Jimmy Sturr & His Orchestra.

Children's

* Best Musical Album for Children: "Changing Channels." Cathy Fink & Marcy Marxer (Fink and Marxer, producers); "Elmopalooza!," Sesame Street Muppets with various artists (John Boylan, producer); "In My Hometown," Tom Chapin (Chapin, Jon Cobert, John Forster and Michael Mark, producers); "John McCutcheon's Four Seasons: Autumnsongs," John McCutcheon (Bob Dawson and McCutcheon, producers); "The Playground," Tony Bennett (Danny Bennett and Tony Bennett, producers).

* Best Spoken Word Album for Children: "The Children's Shakespeare," various artists (Stefan Rudnicki, producer); "Disney's Mulan Read and Sing Along," June Foray (Ted Kryczko and Randy Thornton, producers); "Disney's The Lion King II: Simba's Pride Read-Along," Miguel Ferrer (Randy Thornton, producer); "Elmo's New Laugh," Sesame Street Characters (Ed Mitchell, producer); "The Patchwork Quilt and Other Stories From Around the World," Sharon Kennedy (Bing Broderick, Kennedy and Steve Netsky, producers); "Weezie and the Moon Pies," Bill Harley (Harley, producer).

Spoken Word

* Best Spoken Word Album: "Beloved," Toni Morrison; "Spiders in the Hairdo: Modern Urban Legends," David Holt and Bill Mooney; "Still Me," Christopher Reeve; "The Virtues of Aging," Jimmy Carter; "Wobegon Boy," Garrison Keillor.

* Best Spoken Comedy Album: "Give Me Immortality or Give Me Death," Firesign Theatre; "I'm Telling You for the Last Time," Jerry Seinfeld; "Pure Drivel," Steve Martin; "Totally Committed," Jeff Foxworthy; "The 2000 Year Old Man in the Year 2000," Mel Brooks and Carl Reiner.

Musical Show

* Best Musical Show Album: "Cabaret," Jay David Saks, producer (Fred Ebb, lyricist; John Kander, composer); "Chicago the Musical," Thomas Z. Shepard, producer (Fred Ebb, lyricist; John Kander, composer); "The Lion King," Mark Mancina, producer (Lebo M, Mark Mancina, Tim Rice, Jay Rifkin, Julie Taymor and Hans Zimmer, lyricists; Elton John, Lebo M, Mark Mancina, Jay Rifkin and Hans Zimmer, composers); "Ragtime, the Musical," Jay David Saks, producer (Lynn Ahrens, lyricist; Stephen Flaherty, composer); "The Wizard of Oz," Robert Sher, producer; (Harold Arlen and E.Y. Harburg, lyricists; Harold Arlen, E.Y. Harburg and Herbert Stothart, composers).

Composing

* Best Instrumental Composition: "Almost 12," Bela Fleck, Future Man and Victor Lemonte Wooten; "Ellis Island," Bob Mintzer; "The Midnight Blues," Wynton Marsalis; "Romance," Gerald Wilson; "Tango Remembrances," Jorge Calandrelli and Astor Piazolla.

* Best Instrumental Composition Written for a Motion Picture or Television: "Amistad," John Williams; "Bulworth," Ennio Morricone; "City of Angels," Gabriel Yared; "Rush Hour," Lalo Schifrin; "Saving Private Ryan," John Williams.

* Best Song Written for a Motion Picture or Television: "I Don't Want to Miss a Thing" (from "Armageddon"), Diane Warren (Aerosmith, artist); "My Heart Will Go On" (from "Titanic"), James Horner and Will Jennings (Celine Dion, artist); "Tomorrow Never Dies" (from "Tomorrow Never Dies"), Sheryl Crow and Mitchell Froom (Crow, artist); "True to Your Heart" (from "Mulan"), Matthew Wilder and David Zippel (98 Degrees and Stevie Wonder, artists); "Uninvited" (from "City of Angels"), Alanis Morissette (Morissette, artist).

Arranging

* Best Instrumental Arrangement: "In the Still of the Night," Patrick Williams; "Moon of Manakoorah," Bill Holman; "Waltz for Debby," Don Sebesky; "What Are You Doing New Year's Eve?," Rob McConnell; "Where or When," Michel Legrand.

* Best Instrumental Arrangement With Vocals: "Breath of Heaven (Mary's Song)," Patrick Williams (Vince Gill, artist); "I Believe/You'll Never Walk Alone," Jeremy Lubbock (Barbra Streisand, artist); "The Look of Love," George Duke (Marilyn Scott, artist); "Nessun Dorma," Rob Mounsey, (Aretha Franklin, artist); "St. Louis Blues," Herbie Hancock, Robert Sadin and Stevie Wonder (Hancock, artist).

Package

* Best Recording Package: "Big Bad Voodoo Daddy," Brad Benedict and Andy Engel; "Los Super Seven," Gina R. Binkley and Susan Eaddy; "Ray of Light," Kevin Reagan (Madonna, artist); "Readings by Jack Kerouac on the Beat Generation," Chika Azuma; "Yield," Ames Bros. and Pearl Jam (Pearl Jam, artist).

* Best Boxed Recording Package: "The Best of William Burroughs From Giorno Poetry Systems," Mark Michaelson; "The Complete Hank Williams," Jim Kemp and Virginia Team; "The Ella Fitzgerald and Duke Ellington Cote D'Azur Concerts on Verve," Chika Azuma; "Miles Davis Quintet 1965-1968," Janet Boye and Arnold Levine; "Miss Peggy Lee," Andy Engel and Johnny Lee.

* Best Album Notes: "Charles Mingus: Passions of a Man--The Complete Atlantic Recordings 1956-1961," Joel Dorn, Tom Dowd, Andrew Homzy, Patrick Milligan, Sue Mingus, Tina Marisa Rocchio and Stefano Zenni; "The Complete Hank Williams," Daniel Cooper and Colin Escott; "From Where I Stand: The Black Experience in Country Music," Bill Ivey, Bill C. Malone, Claudia Perry, John W. Rumble and Ron Wynn; "Miles Davis Quintet 1965-1968," Bob Belden, Todd Coolman and Michael Cuscuna; "New York Philharmonic: The Historic Broadcasts 1923 to 1987," Sedgwick Clark, Barbara Haws, Kurt Masur, Alan Rich, Robert Sherman and Steven Smolian.

Historical

* Best Historical Album: "The Complete Hank Williams," Colin Escott and Kira Florita, producers; "Have a Nice Decade: The '70s Pop Culture Box," Bill Inglot, David McLees and Gordon Skeene, producers; "The Jazz Singers: A Smithsonian Collection of Jazz Vocals From 1919 to 1994," Robert G. O'Meally and Bruce Talbot, producers; "New York Philharmonic: the Historic Broadcasts 1923 to 1987," Sedgwick Clark, producer; "The Pet Sounds Sessions," David Leaf, Mark Linett and Brian Wilson, producers;

Production

* Best Engineered Album, Nonclassical: "Breath of Heaven," Al Schmitt, (Vince Gill, artist); "Contact From the Underworld of Redboy," Howie B., Andy Bradfield, Jamie Cerniglia, Marius de Vries, Chris Fogel, Tim Gordine, Troy Matthews, Pat McCarthy, Dane Ngahuka, Randall Prescott, Carmen Rizzo, Tim Stroh and Jim Wilson (Robbie Robertson, artist); "Firecracker," Bob Clearmountain and Juan Patino (Lisa Loeb, artist); "The Globe Sessions," Tchad Blake, Trina Shoemaker and Andy Wallace (Sheryl Crow, artist); "The Nu Nation Project," Gerald Baillergeau, Chris Bell, Kevin Bond, Bassy Bob Brockman, Mick Guzauski, Fred Hammond, Ray Hammond, Tim Kimsey, Victor "Vinno" Merritt and Mark Williams (Kirk Franklin, artist).

* Producer of the Year, Nonclassical: Michael Beinhorn; Tchad Blake; Rob Cavallo; Sheryl Crow; Lauryn Hill.

* Remixer of the Year, Nonclassical: Steve "Silk" Hurley; Frankie Knuckles; Masters at Work; David Morales; Roger Sanchez.

Best Engineered Album: Barber: "Prayers of Kierkegaard"/Vaughan Williams: "Dona Nobis Pacem"/Bartok: "Cantata Profana," Jack Renner (Robert Shaw, conductor); Bartok: "Bluebeard's Castle," Jobst Eberhardt and Stephan Flock, (Pierre Boulez, conductor); Symphony No. 9, Keith O. Johnson (Stanislaw Skrowaczewski, conductor); Mahler: Symphony No. 3, Richard King, (Esa-Pekka Salonen, conductor); Monteverdi: "Vespers of 1610," Jack Renner, (Martin Pearlman, conductor).

* Producer of the Year, Classical: Manfred Eicher; Steven Epstein; James Mallinson; Andreas Neubronner; Robina G. Young.

Classical

* Best Album: Barber: "Prayers of Kierkegaard"/Vaughan Williams, "Dona Nobis Pacem"/Bartok, "Cantata Profana," Robert Shaw, conductor; James Mallinson, producer (Richard Clement, tenor; Nathan Gunn, baritone; Carmen Pelton, soprano, Atlanta Symphony and Chorus); Bartok: "Bluebeard's Castle," Pierre Boulez, conductor; Jessye Norman; Laszlo Polgar; Karl-August Naegler, producer (Nicholas Simon, Chicago Symphony); "The Beautiful Voice," Renee Fleming, soprano; Jeffrey Tate, conductor; Michael Haas, producer (English Chamber Orchestra); Schnittke: Complete String Quartets, Kronos Quartet, Judith Sherman, producer; "Sir Georg Solti--The Last Recording," Georg Solti, conductor; Tamas Bubno, Kalman Strausz, Gabriella Thesz, chorus masters; Chris Hazell, producer (Alexandru Agache, baritone; Tamas Daroczy, tenor; Budapest Festival Chorus, Chorus and Children's Chorus of Hungarian Radio and TV, Schola Cantorum Budapestiensis, Budapest Festival Orchestra).

* Best Orchestral Performance: Brahms: Four Symphonies/"Haydn" Variations/"Tragic" Overture, etc., Nikolaus Harnoncourt, conductor (Berlin Philharmonic); Henze: "Undine," Oliver Knussen, conductor (Peter Donohoe, piano, London Sinfonietta); Holst: "The Planets," Yoel Levi, conductor (Women of the Atlanta Symphony Chorus, Atlanta Symphony); Ives: "Three Places in New England," Orchestral Set No. 2/Ruggles: "Sun-Treader Men and Mountains," Christoph von Dohnanyi, conductor (Cleveland Orchestra); Mahler: Symphony No. 9, Pierre Boulez, conductor (Chicago Symphony); Varese: The Complete Works, Riccardo Chailly, conductor (Asko Ensemble and Royal Concertgebouw Orchestra).

* Best Opera Recording: Bartok: "Bluebeard's Castle," Pierre Boulez, conductor; Jessye Norman; Laszlo Polgar; Karl-August Naegler, producer (Nicholas Simon, Chicago Symphony); Piazzolla, "Maria de Buenos Aires," Gidon Kremer, conductor and violin; Horacio Ferrer; Jairo; Julia Zenko; Helmut Muhle, producer (Kremerata Musica; Coral Lirico Buenos Aires); Prokofiev: "Betrothal in a Monastery," Valery Gergiev, conductor; Sergei Alexashkin; Larissa Diadkova; Nikolai Gassiev; Stan Taal; producer (various artists, Kirov Opera Chorus and Orchestra); Rameau, "Les Fe^tes d'Hebe," William Christie, conductor; Paul Agnew; Sarah Connolly; Sophie Daneman; Thierry Felix; Jean-Paul Fouchecourt; Jean-Pierre Loisil, producer (Les Arts Florissants Chorus and Orchestra); Tchaikovsky, "Mazeppa," Valery Gergiev, conductor; Sergei Alexashkin; Larissa Diadkova; Nikolai Putilin; Stan Taal, producer (Kirov Opera Chorus and Orchestra).

* Best Choral Performance: Barber: "Prayers of Kierkegaard"/Vaughan Williams: "Dona Nobis Pacem"/Bartok: "Cantata Profana," Robert Shaw, conductor (Richard Clement, tenor; Nathan Gunn, baritone; Carmen Pelton, soprano, Atlanta Symphony and Chorus); Lauridsen: "Lux Aeterna," etc., Paul Salamunovich, conductor (Los Angeles Master Chorale and Sinfonia Orchestra); Monteverdi: "Vespers of 1610," Martin Pearlman, conductor (Lynton Atkinson, tenor; Janice Chandler and Karen Clift, sopranos; Richard Croft and Brad Diamond, tenors; Jeff Mattsey and Christopheren Nomura, baritones; Boston Baroque and Boston Baroque Chorus); Schutz: "Psalmen Davids," Konrad Junghanel, conductor (Cantus Colln, Concerto Palatino); "Sir Georg Solti--The Last Recording," Georg Solti, conductor; Tamas Bubno; Kalman Strausz and Gabriella Thesz, chorus masters (Alexandru Agache, baritone; Tamas Daroczy, tenor; Chorus and Children's Chorus of Hungarian Radio and TV, Schola Cantorum Budapestiensis, Budapest Festival Orchestra).

* Best Instrumental Soloist(s) Performance (with Orchestra): Brahms: Violin Concerto/Schumann: Fantasy, Opus 131, Anne-Sophie Mutter, violin; Kurt Masur, conductor (New York Philharmonic); Elgar: Violin Concerto, Kennedy, violin; Simon Rattle, conductor (City of Birmingham Symphony); Penderecki: Violin Concerto No. 2 ("Metamorphosen"), Anne-Sophie Mutter, violin; Krzysztof Penderecki, conductor (London Symphony); Prokofiev/Shostakovich: Violin Concertos No. 2, Maxim Vengerov, violin; Mstislav Rostropovich, conductor (London Symphony); Schumann: Piano Concerto, Introduction and Allegro Appassionato, Opus 92, etc., Murray Perahia, piano; Claudio Abbado, conductor (Berlin Philharmonic).

* Best Instrumental Soloist Performance: Bach: English Suites Nos. 1, 3 and 6, Murray Perahia, piano; Bach: The Complete Sonatas and Partitas for Violin (arranged for eight-string guitar), Paul Galbraith, guitar; "The Long, Long Winter Night," Leif Ove Andsnes, piano; "New Dance--18 Dances for Guitar," David Starobin, guitar; "New York Variations," Stephen Hough, piano.

* Best Chamber Music Performance: "American Scenes," Andre Previn, piano; Gil Shaham, violin; Bartok: The Six String Quartets, Takacs Quartet; Brahms: Sonatas for Viola and Piano Nos. 1 & 2, Kim Kashkashian, viola; Robert Levin, piano; Ligeti: Chamber Music, Pierre-Laurent Aimard, piano; Saschko Gawriloff, violin; London Winds; Marie-Luise Neunecker, horn; Tabea Zimmerman, viola; Schnittke: The Complete String Quartets, Kronos Quartet

* Best Small Ensemble Performance: "Creator of the Stars--Christmas Music for Earlier Times," Alexander Blachly, conductor, Pomerium; Glass: "Kundun--Music from the Original Soundtrack," Michael Riesman, conductor, Gyuto Monks, Monks of the Drukpa Order, (studio orchestra); Handel: Concerti Grossi, Opus 6 (Nos. 1-12), Academy of Ancient Music, Andrew Manze, conductor; Reich: Music for 18 Musicians, Steve Reich and musicians; "Voces Americanas," James Rives-Jones, conductor, Voices of Change, (various artists).

* Best Classical Vocal Performance: "Amore per Rossini," Jennifer Larmore, mezzo soprano; "The Beautiful Voice," Renee Fleming, soprano; "Hagegard Sings Brahms, Sibelius, Stenhammar," Hakan Hagegard, baritone; "Handel Arias," Bryn Terfel, baritone; Schumann: "Dichterliebe," Opus 48; "Liederkreis," Opus 24, Matthais Goerne, baritone.

* Best Classical Contemporary Composition: "Gnarly Buttons," John Adams; "90+," Eliott Carter; "Kanon Pokajanen," Arvo Part; Violin Concerto No. 2 ("Metamorphosen"), Krzystof Penderecki; "Ghost Variations," George Tsontakis

* Best Classical Crossover Album: "The Celtic Album," Keith Lockhart, conductor (Boston Pipers Society, Cherish the Ladies, Eileen Ivers, fiddle; Joanie Madden, low whistle; Jerry O'Sullivan, Uilleann pipes; Boston Pops Orchestra); "Gershwin Fantasy," Joshua Bell, violin; John Williams, conductor and piano (London Symphony Orchestra); "Journey to the Amazon, Sharon Isbin, guitar; Thiago de Mello, percussion; Paul Winter, saxophone; "Reflected in Brass--Evelyn Glennie Meets the Black Dyke Band," Evelyn Glennie, xylophone, marimba and vibraphone; James Watson, conductor (Black Dyke Band); "Soul of the Tango--The Music of Astor Piazzolla," Yo-Yo Ma, cello; Jorge Calandrelli, conductor (various artists).

Music Video

* Best Short-Form Music Video: "Pink," Aerosmith (Doug Nichol, director; Georges Bermann and Jim Czarnecki, producers); "Bachelorette," Bjork (Michel Gondry, director; Georges Bermann and Julie Fong, producers); "Ray of Light," Madonna (Jonas Akerlund, director; Nicola Doring, producer); "All Around the World," Oasis (Jonathan Dayton & Valerie Faris, directors; Bart Lipton, producer); "Do the Evolution," Pearl Jam (Kevin Altieri and Todd McFarlane, directors; Terry Fitzgerald, producer).

* Best Long-Form Music Video: "They Wanted the Highway," Fastball (Ondi Timoner, director; Mark Didia and Ondi Timoner, producers); "Inspired by Bach: Six Gestures--No. 6," Yo-Yo Ma (Patricia Rozema, director; Niv Fichman, producer); "Rock and Roll Heart," Lou Reed (Timothy Greenfield-Sanders, director; Karen Bernstein, Timothy Greenfield-Sanders and Tamar Hacker, producers); "TeleVoid," Scott Rockenfield and Paul Speer, featuring Sir Mix-A-Lot (Michael Boydstun, director and producer); "Robert Altman's Jazz '34: Remembrances of Kansas City Swing," various artists, Harry Belafonte, narrator (Robert Altman, director and producer).

Copyright © 2019, Los Angeles Times
EDITION: California | U.S. & World
58°