Complete List of Academy Voter Picks

General Categories

* Record of the Year: "Where Have All the Cowboys Gone?," Paula Cole (Cole, producer); "Sunny Came Home," Shawn Colvin (John Leventhal, producer); "Everyday Is a Winding Road," Sheryl Crow (Crow, producer); "MMMBop," Hanson (the Dust Brothers, producers); "I Believe I Can Fly," R. Kelly (Kelly, producer).

* Album of the Year: "The Day," Babyface (Babyface, producer); "This Fire," Paula Cole (Cole, producer); "Time Out of Mind," Bob Dylan (Daniel Lanois, producer); "Flaming Pie," Paul McCartney (Jeff Lynne, George Martin and McCartney, producers); "OK Computer," Radiohead (Nigel Godrich and Radiohead, producers).

* Song of the Year: "Don't Speak," Eric Stefani and Gwen Stefani (No Doubt, artist); "How Do I Live," Diane Warren (LeAnn Rimes and Trisha Yearwood, artists); "I Believe I Can Fly," R. Kelly (Kelly, artist); "Sunny Came Home," Shawn Colvin and John Leventhal (Colvin, artist); "Where Have All the Cowboys Gone?," Paula Cole (Cole, artist).

* Best New Artist: Fiona Apple, Erykah Badu, Paula Cole, Puff Daddy, Hanson.

Pop

* Best Female Vocal: "Butterfly," Mariah Carey; "Where Have All the Cowboys Gone?," Paula Cole; "Sunny Came Home," Shawn Colvin; "Foolish Games," Jewel; "Building a Mystery," Sarah McLachlan.

* Best Male Vocal: "Every Time I Close My Eyes," Babyface; "Candle in the Wind 1997," Elton John; "Whenever Wherever Whatever," Maxwell; "Fly Like an Eagle," Seal; "Barely Breathing," Duncan Sheik.

* Best Group Vocal: "Silver Springs," Fleetwood Mac; "MMMBop," Hanson; "Virtual Insanity," Jamiroquai; "Don't Speak," No Doubt; "Anybody Seen My Baby?," the Rolling Stones.

* Best Collaboration With Vocals: "How Come, How Long," Babyface and Stevie Wonder; "God Bless the Child," Tony Bennett (with Billie Holiday); "Don't Look Back," John Lee Hooker with Van Morrison; "I Finally Found Someone," Barbra Streisand and Bryan Adams; "Tell Him," Barbra Streisand and Celine Dion.

* Best Instrumental Performance: "Song for My Brother," George Benson; "An Gaoth Aneas," the Chieftains; "Havana," Kenny G; "Last Dance," Sarah McLachlan; "Soulful Strut," Grover Washington Jr.

* Best Dance Recording: "Da Funk," Daft Punk; "Ooh Aah . . . Just a Little Bit," Gina G; "To Step Aside," Pet Shop Boys; "Space Jam," Quad City DJs; "Carry On," Donna Summer and Giorgio Moroder.

* Best Pop Album: "This Fire," Paula Cole; "The Dance," Fleetwood Mac; "Traveling Without Moving," Jamiroquai; "Surfacing," Sarah McLachlan; "Hourglass," James Taylor.

Traditional Pop

* Best Traditional Pop Vocal: "Julie Andrews' Broadway/Here I'll Stay," Julie Andrews; "Tony Bennett on Holiday," Tony Bennett; "Mothers & Daughters," Rosemary Clooney; "Sondheim, Etc.,--Live at Carnegie Hall," Bernadette Peters; "Film Noir," Carly Simon.

Rock

* Best Female Rock Vocal: "Criminal," Fiona Apple; "Bitch," Meredith Brooks; "Shy," Ani DiFranco; "Four Leaf Clover," Abra Moore; "1959," Patti Smith.

* Best Male Rock Vocal: "Dead Man Walking," David Bowie; "Cold Irons Bound," Bob Dylan; "Blueboy," John Fogerty; "Just Another Day," John Mellencamp; "Thunder Road," Bruce Springsteen.

* Best Duo or Group Rock Performance: "Falling in Love (Is Hard on the Knees)," Aerosmith; "The Chain," Fleetwood Mac; "Push," Matchbox 20; "Crash Into Me," Dave Matthews Band; "One Headlight," the Wallflowers.

* Best Hard Rock Performance: "Swallowed," Bush; "Monkey Wrench," Foo Fighters; "The Perfect Drug," Nine Inch Nails; "People of the Sun," Rage Against the Machine; "The End Is the Beginning Is the End," the Smashing Pumpkins.

* Best Metal Performance: "Drowning in a Daydream," Corrosion of Conformity; "No Place to Hide," Korn; "Trust," Megadeth; "Cemetery Gates," Pantera; "Aenema," Tool.

* Best Rock Instrumental Performance: "Block Rockin' Beats," the Chemical Brothers; "In the Beginning," Robben Ford; "S.R.V.," Eric Johnson; "Summer Song," Joe Satriani; "For the Love of God," Steve Vai.

* Best Rock Song: "Bitch," Meredith Brooks and Shelly Peiken (Brooks, artist); "Crash Into Me," David Matthews (Dave Matthews Band, artist); "Criminal," Fiona Apple (Apple, artist); "The Difference," Jakob Dylan (the Wallflowers, artist); "One Headlight," Jakob Dylan (the Wallflowers, artist).

* Best Rock Album: "Nine Lives," Aerosmith (Kevin Shirley, producer); "Blue Moon Swamp," John Fogerty (Fogerty, producer); "The Colour and the Shape," Foo Fighters (Gil Norton, producer); "Bridges to Babylon," the Rolling Stones (the Glimmer Twins and Don Was, producers); "Pop," U2 (Flood, producer).

Alternative

* Best Alternative Music Performance: "Homogenic," Bjork; "Earthling," David Bowie; "Dig Your Own Hole," the Chemical Brothers; "The Fat of the Land," Prodigy; "OK Computer," Radiohead.

R&B;

* Best Female R&B; Vocal Performance: "On & On," Erykah Badu; "Honey," Mariah Carey; "I Believe in You and Me," Whitney Houston; "Summertime," Chaka Khan; "When You Talk About Love," Patti LaBelle.

* Best Male R&B; Vocal Performance: "I Believe I Can Fly," R. Kelly; "For You," Kenny Lattimore; "Back to Living Again," Curtis Mayfield; "You Make Me Wanna," Usher; "When You Call on Me/Baby That's When I Come Runnin'," Luther Vandross.

* Best R&B; Performance by a Duo or Group With Vocal: "Hard to Say I'm Sorry (Remix)," Az Yet featuring Peter Cetera; "No Diggity," Blackstreet; "A Song for Mama," Boyz II Men; "Stomp," God's Property featuring Kirk Franklin and "Salt"; "You Don't Have to Be Afraid," Take 6.

* Best R&B; Song: "Honey," Mariah Carey, Sean "Puffy" Combs, K. Fareed, S. Hague, S. Jordan, R. Larkins, M. McLaren, L. Price and B. Robinson (Carey, artist); "I Believe I Can Fly," R. Kelly (Kelly, artist); "No Diggity," Dr. Dre, C. Hannibal, Teddy Riley, William "Skylz" Stewart and L. Walters (Blackstreet, artist); "On & On," Erykah Badu and JaBorne Jamal (Badu, artist); "Stomp," George Clinton Jr., Kirk Franklin, Walter Morrison and Garry M. Shider (God's Property featuring Kirk Franklin and "Salt," artist).

* Best R&B; Album: "The Day," Babyface (Babyface, producer); "Baduizm," Erykah Badu; "Share My World," Mary J. Blige; "Evolution," Boyz II Men (Boyz II Men, producers); "The Preacher's Wife" soundtrack, Whitney Houston (Whitney Houston and Mervyn Warren, producers); "Flame," Patti LaBelle.

Rap

* Best Rap Solo Performance: "Put Your Hands Where My Eyes Could See," Busta Rhymes; "The Rain (Supa Dupa Fly)," Missy "Misdemeanor" Elliott; "Ain't Nobody," LL Cool J; "Hypnotize," the Notorious B.I.G.; "Men in Black," Will Smith.

* Best Rap Performance by a Duo or Group: "I'll Be Missing You," Puff Daddy & Faith Evans (featuring 112); "Can't Nobody Hold Me Down," Puff Daddy featuring Mase; "Guantanamera," Wyclef Jean featuring Celia Cruz and Jeni Fujita; "Not Tonight," Lil' Kim featuring Da Brat, Left Eye, Missy "Misdemeanor" Elliott and Angie Martinez; "Mo Money Mo Problems," the Notorious B.I.G. featuring Mase and Puff Daddy.

* Best Rap Album: "No Way Out," Puff Daddy & the Family (Sean "Puffy" Combs and Stevie J.); "Supa Dupa Fly," Missy "Misdemeanor" Elliott (Timbaland, producer); "Wyclef Jean Presents the Carnival," Wyclef Jean (featuring Refugee Allstars) (Jerry "Te Bass" Duplessis and Jean, producers); "Life After Death," the Notorious B.I.G. (Sean "Puffy" Combs and Stevie J., producers); "Wu-Tang Forever," Wu-Tang Clan (the RZA, producer).

Country

* Best Female Country Vocal Performance: "Did I Shave My Legs for This?," Deana Carter; "The Trouble With the Truth," Patty Loveless; "How Do I Live," LeAnn Rimes; "All the Good Ones Are Gone," Pam Tillis; "How Do I Live," Trisha Yearwood.

* Best Male Country Vocal Performance: "Something That We Do," Clint Black; "Rusty Cage," Johnny Cash; "Pretty Little Adriana," Vince Gill; "Peach Pickin' Time Down in Georgia," Willie Nelson; "Carrying Your Love With Me," George Strait.

* Best Country Performance by a Duo or Group With Vocal: "Dancin', Shaggin' on the Boulevard," Alabama; "How Your Love Makes Me Feel," Diamond Rio; "Please," the Kinleys; "Looking in the Eyes of Love," Alison Krauss & Union Station; "I Don't Care (If You Love Me Anymore)," the Mavericks.

* Best Country Collaboration With Vocals: "Still Holding On," Clint Black and Martina McBride; "I'm So Happy I Can't Stop Crying," Toby Keith with Sting; "You Don't Seem to Miss Me," Patty Loveless with George Jones; "It's Your Love," Tim McGraw with Faith Hill; "In Another's Eyes," Trisha Yearwood and Garth Brooks.

* Best Country Instrumental Performance: "Fat Boy Rag," Asleep at the Wheel; "Smokey Mountain Lullaby," Chet Atkins with Tommy Emmanuel; "Little Liza Jane," Alison Krauss & Union Station; "Goin' Back to Memphis," Scotty Moore, D.J. Fontana and Bill Black Combo; "Mama, Screw Your Wig on Tight," Lee Roy Parnell.

* Best Country Song: "All the Good Ones Are Gone," Dean Dillon and Bob McDill (Pam Tillis, artist); "Butterfly Kisses," Bob Carlisle and Randy Thomas (Bob Carlisle, Jeff Carson, Raybon Bros., artists); "Did I Shave My Legs for This?," Deana Carter and Rhonda Hart (Carter, artist); "In Another's Eyes," Garth Brooks, John Peppard and Bobby Wood (Trisha Yearwood and Brooks, artists); "It's Your Love," Stephony Smith (Tim McGraw with Faith Hill, artists).

* Best Country Album: "Unchained," Johnny Cash (Rick Rubin, producer); "Everything I Love," Alan Jackson (Keith Stegall, producer); "Long Stretch of Lonesome," Patty Loveless (Emory Gordy Jr., producer); "Carrying Your Love With Me," George Strait (Tony Brown and Strait, producers); "Under the Covers," Dwight Yoakam (Pete Anderson, producer).

* Best Bluegrass Album: "Sales Tax Toddle," Richard Greene & the Grass Is Greener; "So Long So Wrong," Alison Krauss & Union Station; "Silver and Gold" Claire Lynch; "Age of Innocence," Kate MacKenzie; "Short Life of Trouble," Ralph Stanley.

New Age

* Best New Age Album: "Le Roi Est Mort, Vive Le Roi!," Enigma; "Oracle," Michael Hedges; "Voyager," Mike Oldfield; "Oceanic," Vangelis; "Canyon Lullaby," Paul Winter.

Jazz

* Best Contemporary Jazz Performance: "Into the Sun," Randy Brecker; "Alive in L.A.," Lee Ritenour; "Signature," Patrice Rushen; "Sample This," Joe Sample; "Breath of Heaven," Grover Washington Jr.

* Best Vocal Jazz Performance: "Dear Ella," Dee Dee Bridgewater; "The Messenger," Kurt Elling; "Loving You," Shirley Horn; "Love Scenes," Diana Krall; "Song for the Geese," Mark Murphy.

* Best Instrumental Jazz Solo: "Stardust," Doc Cheatham & Nicholas Payton; "You Must Believe in Swing," Buddy DeFranco; "Dear Old Stockholm," Tommy Flanagan; "The Community," Antonio Hart; "Blame It on My Youth," Brad Mehldau.

* Best Instrumental Jazz Performance, Individual or Group: "Doc Cheatham & Nicholas Payton," Doc Cheatham & Nicholas Payton; "Remembering Bud Powell," Chick Corea and Friends; "Songbook," Kenny Garrett; "Beyond the Missouri Sky," Charlie Haden & Pat Metheny; "Celebrating Sinatra," Joe Lovano.

* Best Large Ensemble Jazz Performance: "Joe Henderson Big Band," Joe Henderson Big Band; "Brilliant Corners," Bill Holman Band; "The Brass Orchestra," J.J. Johnson; "Anthony Wilson," Anthony Wilson; "Celebration!," Phil Woods & the Festival Orchestra.

* Best Latin Jazz Performance: "Aldeia," Banda Mantiqueira; "Habana," Roy Hargrove's Crisol; "The Latin Side of John Coltrane," Conrad Herwig; "Hands of Rhythm," Giovanni Hidalgo; "Ritmo y Candela II: African Crossroads," Carlos "Patato" Valdes.

Gospel

* Best Gospel Rock Album: "All Star United," All Star United; "Welcome to the Freak Show: DC Talk Live in Concert," DC Talk; "Threads," Geoff Moore & the Distance; "Smalltown Poets," Smalltown Poets; "Conspiracy No. 5," Third Day.

* Best Gospel Pop/Contemporary Album: "Under the Influence," Anointed; "This Gift," Gary Chapman; "Much Afraid," Jars of Clay; "Petra Praise 2: We Need Jesus," Petra; "Star Bright," Vanessa Williams.

* Best Southern, Country or Bluegrass Album: "Keep Lookin' Up: the Texas Swing Sessions," James Blackwood & the Light Crust Doughboys; "Back Home in Indiana," the Gaither Vocal Band; "Light of the World," the Martins; "Amazing Grace 2: A Country Salute to Gospel," Various artists.

* Best Traditional Soul Gospel Album: "A Miracle in Harlem," Shirley Caesar; "I Couldn't Hear Nobody Pray," the Fairfield Four; "Woman, Thou Art Loosed! Songs of Healing and Restoration," T.D. Jakes; "Live in Charleston," Mighty Clouds of Joy; "Live in Detroit," Vickie Winans.

* Best Contemporary Soul Gospel Album: "Come Walk With Me," Oleta Adams; "Pray," Andrae Crouch; "Donnie McClurkin," Donnie McClurkin; "Grace and Mercy," Marvin Sapp; "Brothers," Take 6.

* Best Gospel Album by a Choir or Chorus: "Favorite Song of All," Brooklyn Tabernacle Choir, Carol Cymbala, choir director; "God's Property From Kirk Franklin's Nu Nation," God's Property, Kirk Franklin, choir director; "He's Still Good!," the Rev. Milton Brunson's Thompson Community Singers, Tyrone Block, choir director; "Live in London at Wembley," the Love Fellowship Crusade Choir, Hezekiah Walker, choir director; "Time for Healing," Sounds of Blackness, Gary Hines, choir director.

Latin

* Best Latin Pop Performance: "Lo Mejor De Mi," Cristian; "Me Estoy Enamorando," Alejandro Fernandez; "Vivir," Enrique Iglesias; "Tango," Julio Iglesias; "Romances," Luis Miguel.

* Best Latin Rock/Alternative Performance: "La Pipa de la Paz," Aterciopelados; "Avalancha de Exitos," Cafe Tacuba; "Cuando Tu No Estas," El Tri; "Fabulosos Calavera," Los Fabulosos Cadillacs; "Donde Jugaran las Nin~as?," Molotov.

* Best Latin Tropical Performance: "A Toda Cuba le Gusta," Afro-Cuban All Stars; "Una Mujer Como Yo," Albita; "Buena Vista Social Club," Ry Cooder; "Sobre el Fuego," India; "Llevame Contigo," Olga Tan~on.

* Best Mexican-American/Tejano Performance: "En las Alas de Un Angel/Despedimos A Cornelio Reyna," Ramon Ayala y Sus Bravos del Norte; "Muy Dentro de Mi Corazon," Alejandro Fernandez; "En Tus Manos," La Mafia; "Destino," Lizza Lamb; "Jefe de Jefes," Los Tigres del Norte.

Blues

* Best Traditional Blues Album: "R + B = Ruth Brown," Ruth Brown; "Don't Look Back," John Lee Hooker; "Rough News," Charlie Musselwhite; "Born in the Delta," Pinetop Perkins; "Live at Buddy Guy's Legends," Junior Wells.

* Best Contemporary Blues Album: "Reckless," Luther Allison; "Sweet Potato Pie," Robert Cray Band; "Trippin' Live," Dr. John; "Sen~or Blues," Taj Mahal; "Come on Home," Boz Scaggs.

Folk

* Best Traditional Folk Album: "L'Amour Ou la Folie," BeauSoleil; "Deep Water," the Hackberry Ramblers; "There Ain't No Way Out," New Lost City Ramblers; "Cajun Pride," Jo-El Sonnier; "Heart Songs: The Old Time Country Songs of Utah Phillips," Jody Stecher & Kate Brislin.

* Best Contemporary Folk Album: "Keepers--A Live Recording," Guy Clark; "The Way I Should," Iris DeMent; "Time Out of Mind," Bob Dylan; "Shaming of the Sun," Indigo Girls; "Live on Tour," John Prine.

Reggae

* Best Reggae Album: "Big Up," Aswad; "Appointment With His Majesty," Burning Spear; "Fallen Is Babylon," Ziggy Marley & the Melody Makers; "Rage and Fury," Steel Pulse; "Freedom of Speech," Yellowman.

World Music

* Best World Music Album: "Cabo Verde," Cesaria Evora; "Compas," Gipsy Kings; "Passing on the Tradition," Ali Akbar Khan; "Nascimento," Milton Nascimento; "Love Drum Talk," Babatunde Olatunji.

Polka

* Best Polka Album: "Home Is Where the Heart Is," Lenny Gomulka & the Chicago Push; "Duty Free Polkas," John Gora & Gorale; "Moments to Remember," Walter Ostanek; "Living on Polka Time," Jimmy Sturr; "Songs of the Polka King," Frank Yankovic & Friends.

Children's

* Best Children's Musical Album: "All Aboard!," John Denver (Denver, Roger Nichols and Kris O'Connor, producers); "Bigger Than Yourself," John McCutcheon (Bob Dawson and McCutcheon, producers); "Shakin' a Tailfeather," Taj Mahal, Eric Bibb & Linda Tillery (& the Cultural Heritage Choir) (Leib Ostrow and Tillery, producers); "Songs From a Parent to a Child," Art Garfunkel (Garfunkel, producer); "This Land Is Your Land," Arlo Guthrie and Woody Guthrie (Frank Fuchs, producer).

* Best Spoken Word Album: "The Original Story of Winnie-the-Pooh" (A.A. Milne), Long John Baldry (Ted Kryczko, producer); "The Quite Remarkable Adventures of the Owl and the Pussycat" (Eric Idle), Eric Idle (Deborah Raffin, producer); "The Star-Child and the Nightingale & the Rose" (Oscar Wilde), Gabriel Byrne (Deborah Raffin, producer); "Winnie-the-Pooh" (A.A. Milne), Charles Kuralt (John McElroy, producer).

Spoken Word

* Best Album: "Charles Kuralt's Spring" (Kuralt, author), Charles Kuralt; "Contact" (Carl Sagan, author), Jodie Foster; "Even the Stars Look Lonesome" (Maya Angelou, author), Maya Angelou; "Living Faith" (Jimmy Carter, author), Jimmy Carter; "A Reporter's Life" (Walter Cronkite, author), Walter Cronkite.

* Best Comedy Album: "Button Down Concert," Bob Newhart; "Dirty Jokes and Beer: Stories of the Unrefined," Drew Carey; "Garrison Keillor's Comedy Theater," Garrison Keillor; "God Said Ha!," Julia Sweeney; "Roll With the New," Chris Rock.

Musical Show

* Best Album: "Chicago the Musical," Jay David Saks, producer, Fred Ebb, lyrics, John Kander, composer; "Jekyll & Hyde," Karl Richardson and Frank Wildhorn, producers, Leslie Bricusse, lyricist, Frank Wildhorn, composer; "The Life," Mike Berniker and Cy Coleman, producers, Ira Gasman, lyricist; Cy Coleman, composer; "Ragtime the Musical," Jay David Saks, producer, Lynn Ahrens, lyricist, Stephen Flaherty, composer; "Titanic a New Musical," Tommy Krasker and Maury Yeston, producers, Maury Yeston, lyricist and composer.

Composing

* Best Instrumental Track: "Aung San Suu Kyi," Wayne Shorter (Herbie Hancock & Wayne Shorter, artists); "Canonn for Bela," J.J. Johnson (Johnson, artist); "Earth," Bob Florence (Bob Florence Limited Edition, artist); "Everytime I Think of You," Alan Broadbent (Broadbent, artist); "New Rochelle," Bob Mintzer (Yellowjackets, artist).

* Best Instrumental Composition for a Motion Picture or Television: "The English Patient," Gabriel Yared; "The Lost World: Jurassic Park," John Williams; "Men in Black--Main Theme," Danny Elfman; "Selena," Dave Grusin; "Seven Years in Tibet," John Williams.

* Best Song Written for a Motion Picture or Television: "Father of Our Nation" (from "Mandela"), Cedric Gradus Samson (Jennifer Jones and Hugh Masekela, artists); "For the First Time" (from "One Fine Day") Jud Friedman, James Newton Howard and Allan Rich (Kenny Loggins, artist); "How Do I Live," (from "Con Air") Diane Warren (Trisha Yearwood, artist); "I Believe I Can Fly" (from "Space Jam") R. Kelly (Kelly, artist); "A Song for Mama" (from "Soul Food") Babyface (Boyz II Men, artist).

Arranging

* Best Instrumental Arrangement: "America," Michael Abene and Dave Grusin (Grusin, artist); "Don't Talk (Put Your Head on My Shoulder)," Vince Mendoza (Vince Mendoza featuring John Abercrombie, artist); "Peter Gunn," Dave Grusin (Grusin, artist); "Straight, No Chaser," Bill Holman (Bill Holman Band, artist); "Wild Is the Wind," Robert Farnon (J.J. Johnson, artist).

* Best Instrumental Arrangement With Vocal: "Cotton Tail," Slide Hampton (Dee Dee Bridgewater, artist); "Laura," Arif Mardin (Carly Simon, artist); "My Heart Belongs to Daddy," John Clayton (Dee Dee Bridgewater, artist); "Our Love Is Here to Stay," Don Sebesky (John Pizzarelli, artist); "The Summer Knows," Mike Renzi (Maureen McGovern, artist).

Package

* Best Recording Package: "Fantastic Spikes Through Balloon," Stefan Sagmeister, art director (Skeleton Key, artist); "Free Mars," Peter Grant and Stephanie Hughes, art directors (Lusk, artist); "Le Roi Est Mort, Vive Le Roi!," Johann Zambryski, art director (Enigma, artist); "The Planet Sleeps," Julian Peploe, art director (various artists); "Titanic--Music as Heard on the Fateful Voyage," Hugh Brown, Al Q and Jeff Smith, art directors (various artists).

* Best Boxed Recording Package: "Beg Scream & Shout! The Big Ol' Box of '60s Soul," Hugh Brown, David Gorman and Rachel Gutek, art directors; "The Complete Bill Evans on Verve," Patricia Lie, art director; "The Complete Ella Fitzgerald & Louis Armstrong on Verve," Giulio Turturro, art director; "Cuba: I Am Time," Carol Bobolts, Laurie Goldman and Jack O'Neil, art directors; "Shakedown! The Texas Tapes Revisited," Bryan Lasley, art director (Bobby Fuller, artist).

Album Notes

* Best Album Notes: "Anthology," Robert Gordon (Al Green, artist); "Anthology of American Folk Music" (1997 Edition Expanded), John Fahey, Luis Kemnitzer, Jon Pankake, Chuck Pirtle, Jeff Place, Neil V. Rosenberg, Luc Sante, Peter Stampfel and Eric Von Schmidt (various artists); "Farewells & Fantasies," Ben Edmonds, Mark Kemp, Meegan Lee Ochs and Michael Ventura (Phil Ochs, artist); "Ray Charles Genius & Soul: The 50th Anniversary Collection," Dave Alvin, James Austin, Bill Dahl, Ahmet Ertegun, David Ritz, Billy Vera and Jerry Wexler; "Titanic--Music as Heard on the Fateful Voyage," Ian Whitcomb (various artists).

Historical

* Best Album: "Anthology of American Folk Music (1997 Edition Expanded)," Jeff Place, Pete Reiniger and Harry Smith, producers, David Glasser and Charlie Pilzer, mastering engineers; "Centenary Edition: 100 Years of Great Music," Tony Locantro, producer and mastering engineer; "The Complete Bill Evans on Verve," Michael Lang, producer, Suha Gur, mastering engineer; "Cuba: I Am Time," Jack O'Neil, Nina Gomes and Al Pryor, producers, Gene Paul, mastering engineer; "Ray Charles Genius & Soul: The 50th Anniversary Collection," James Austin, David Ritz and Billy Vera, producers, Bob Fisher, Dan Hersch and Doug Sax, mastering engineers; "Sing, Cowboy, Sing! The Gene Autry Collection," James Austin, Karla Buhlman and Patrick Milligan, producers, Bob Fisher, mastering engineer.

Production

* Best Engineered Album, Non-Classical: "Blue Moon Swamp," Bob Clearmountain and John Lowson (John Fogerty, artist); "The Day," John Gass, "Bassy" Bob Brockmann, Humberto Gatica, Brad Gilderman, Mick Guzauski, Thom Russo and Mike Scott (Babyface, artist); "Dream Walkin'," John Guess and Julian King (Toby Keith, artist); "Hourglass," Frank Filipetti (James Taylor, artist); "Two for the Road," Elliot Scheiner and Al Schmitt (Dave Grusin, artist).

* Producer of the Year, Non-Classical: Walter Afanasieff; Babyface; Paula Cole; Kirk Franklin; Keith Thomas.

* Remixer of the Year: Frankie Knuckles; David Morales; Mousse T.; Todd Terry; Armand Van Helden.

* Best Engineered Album, Classical: Brahms: The Four Symphonies, "Academic Festival" Overture, etc., Tony Faulkner and Jack Renner (Charles Mackerras, conductor); Copland: "The Music of America" ("Fanfare for the Common Man," "Rodeo," etc.), Michael Bishop and Jack Renner (Erich Kunzel, conductor); Herrmann: "The Film Scores" ("Vertigo" Suite, "Torn Curtain," "Marnie": Suite, etc.), Richard King (Esa-Pekka Salonen, conductor); Holst: "The Planets"/Varese: "Arcana," Tony Faulkner (Leonard Slatkin, conductor); Wagner: "Die Meistersinger von Nurnberg," Neil Hutchinson, Krzysztof Jarosz, James Lock and John Pellowe (Georg Solti, conductor).

* Classical Producer of the Year: Steven Epstein; Wolf Erichson; J. Tamblyn Henderson Jr.; Andrew Keener; Judith Sherman.

Classical

* Best Classical Album: Beethoven: The String Quartets, Emerson String Quartet, Max Wilcox, producer; Berlioz: "Symphonie Fantastique," "Tristia," Pierre Boulez, conductor, Helmut Burk, producer (Gareth Morrell, Cleveland Orchestra Chorus, Cleveland Orchestra, artist); Brahms: The Four Symphonies, "Academic Festival" Overture, etc., Charles Mackerras, conductor, James Mallinson, producer (Scottish Chamber Orchestra, artist); "Premieres--Cello Concertos" (works of Danielpour, Kirchner, Rouse), Yo-Yo Ma, cello, David Zinman, conductor, Steven Epstein, producer (Philadelphia Orchestra, artist); Wagner: "Die Meistersinger von Nurnberg," Georg Solti, conductor; Ben Heppner, Herbert Lippert, Karita Mattila, Alan Opie, Rene Pape, Jose van Dam, Iris Vermillion; Michael Woolcock, producer (Chicago Symphony Chorus; Chicago Symphony Orchestra, artist).

* Best Orchestral Performance: Berlioz: "Symphonie Fantastique," "Tristia," Pierre Boulez, conductor (Cleveland Orchestra Chorus, Cleveland Orchestra, artist); Brahms: The Four Symphonies, "Academic Festival" Overture, etc., Charles Mackerras, conductor (Scottish Chamber Orchestra, artist); Korngold: Symphony in F-sharp, Opus 40, Franz Welser-Most, conductor (Philadelphia Orchestra, artist); Markevitch: "Complete Orchestral Music, Vol. 1" ("Le Nouvel Age," Sinfonietta in F, "Cinema Ouverture"), Christopher Lyndon-Gee, conductor (Arnhem Philharmonic Orchestra, artist); Shostakovich: "The Dance Album," ("Moscow-Cheromushki," "The Bolt," etc.), Riccardo Chailly, conductor (Philadelphia Orchestra, artist).

* Best Opera Recording: Braunfels: "Die Vogel," Lothar Zagrosek, conductor; Matthias Gorne; Wolfgang Holzmair; Michael Kraus; Hellen Kwon; Endrik Wottrich; Morten Winding, producer; Michael Woolcock, producer (Rundfunkchor Berlin; Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, artist); Glinka: "Ruslan and Lyudmila," Valery Gergiev, conductor; Gennady Bezzubenkov; Larissa Diadkova; Galina Gorchakova; Anna Netrebko; Vladimir Ognovienko; Stan Taal, producer (Kirov Chorus, St. Petersburg; Kirov Orchestra, St. Petersburg, artist); Mozart: "Don Giovanni," Georg Solti, conductor; Renee Fleming; Ann Murray; Michele Pertusi; Bryn Terfel; Michael Woolcock, producer (London Voices; London Philharmonic Orchestra, artist); Rameau: "Hippolyte et Aricie," William Christie, conductor; Lorraine Hunt; Eirian James; Laurent Naouri; Mark Padmore; Anna-Maria Panzarella; Martin Sauer, producer (Chorus of Les Arts Florissants; Orchestra of Les Arts Florissants, artist); Wagner: "Die Meistersinger von Nurnberg," Georg Solti, conductor; Ben Heppner; Herbert Lippert; Karita Mattila; Alan Opie; Rene Pape; Jose van Dam; Iris Vermillion; Michael Woolcock, producer (Chicago Symphony Chorus; Chicago Symphony Orchestra, artist).

* Best Choral Performance: Adams: "Harmonium"/Rachmaninoff: "The Bells," Robert Shaw, conductor (Karl Dent, tenor; Renee Fleming, soprano; Victor Ledbetter, baritone; Atlanta Symphony Orchestra Chorus, Atlanta Symphony Orchestra, artists); Bruckner: Mass No. 3 in F minor; Te Deum, Franz Welser-Most, conductor; Balduin Sulzer, chorus master (Jane Eaglen, soprano; Alfred Muff, bass; Birgit Remmert, contralto; Deon van der Walt, tenor; Mozart Chorus of Linz; London Philharmonic, artists); Dyson: "The Canterbury Pilgrims," Overture: "At the Tabard Inn," "In Honour of the City," Richard Hickox, conductor; Malcolm Hicks, chorus master (Yvonne Kenny, soprano; Stephen Roberts, baritone; Robert Tear, tenor; London Symphony Chorus, London Symphony Orchestra, artists); Haydn: "The Creation," John Eliot Gardiner, conductor (Donna Brown, soprano; Gerald Finley, bass; Rodney Gilfry, bass; Sylvia McNair, soprano; Michael Schade, tenor; the English Baroque Soloists; Monteverdi Chorus, artists); Paray: Mass for the 500th Anniversary of the Death of Joan of Arc, James Paul, conductor; Christopher Bell, chorus master (Joseph Harris, tenor; Lorna Haywood, soprano; Jozik Koc, bass-baritone; Terry Patrick-Harris, mezzo soprano; Royal Scottish National Orchestra Chorus; Royal Scottish National Orchestra, artists).

* Best Instrumental Soloist(s) Performance (With Orchestra): Barber/Walton: Violin Concertos/Bloch: "Baal Shem," Joshua Bell, violin; David Zinman, conductor (Baltimore Symphony, artist); Mozart: Piano Concertos Nos. 18 & 20, Richard Goode, piano (Orpheus Chamber Orchestra, artist); "Premieres--Cello Concertos" (Works Of Danielpour, Kirchner, Rouse), Yo-Yo Ma, violoncello; David Zinman, conductor (Philadelphia Orchestra, artist); Schwantner: Concerto for Percussion and Orchestra, Evelyn Glennie, percussion & marimba; Leonard Slatkin, conductor (National Symphony Orchestra, artist); Tchaikovsky: Piano Concerto No. 1, Martha Argerich, piano; Claudio Abbado, conductor (Berliner Philharmonisches Orchester, artist).

* Best Instrumental Soloist Performance (Without Orchestra): Bach: Suites for Solo Cello, Nos. 1-6, Janos Starker, cello; Ligeti: Works for Piano (Etudes; "Musica Ricercata," etc.), Pierre-Laurent Aimard, piano; "Murray Perahia Plays Handel and Scarlatti" (Handel: Suite No. 5 in E, etc.; Scarlatti: Sonata in D, etc.), Murray Perahia, piano; Schumann: Piano Sonata No. 1; Fantasy In C, Leif Ove Andsnes, piano; "Volodos--Piano Transcriptions" (Works of Bizet, Liszt, Rachmaninoff-Volodos, etc.), Arcadi Volodos, piano.

* Best Chamber Music Performance: "Beaux Arts Trio Plays Turina, Granados" (Turina: Trio No. 1, Opus 35, etc.; Granados: Trio, Opus 50), Beaux Arts Trio; Beethoven: The String Quartets Emerson String Quartet. "The Berlin Recital" (Works of Brahms, Debussy, Franck, Mozart), Anne-Sophie Mutter, violin; Lambert Orkis, piano; "Early Music--Lachryma Antiqua" (Works of Machaut, Tye, Lamb, Dowland, etc.), Kronos Quartet; Schubert; Boccherini: Quintets (Schubert: Quintet in C; Boccherini: Quintet in E), Jaime Laredo, viola; Cho-Liang Lin, violin; Yo-Yo Ma, cello; Sharon Robinson, cello; Isaac Stern, violin.

* Best Small Ensemble Performance (With or Without Conductor): Adams: Chamber Symphony, "Shaker Loops," "Phrygian Gates" for solo piano, Sian Edwards, conductor; Ensemble Modern; "Chaconne" (Works of Blow, Corelli, Muffat, etc.), Reinhard Goebel, conductor; Musica Antiqua Koln; Hindemith: Kammermusik No. 1 with Finale 1921, Opus 24 No. 1, Claudio Abbado, conductor; members of Berliner Philharmonisches Orchester. Ockeghem: Missa de Plus en Plus, etc.; Binchois: Missa au Travail Suis, etc.) Peter Phillips, conductor; The Tallis Scholars; Schein: "The Fountains of Israel--Sacred Madrigals" ("O Herr, Ich bin dein Knecht," "Ich lasse dich nicht," etc.) Philippe Herreweghe, conductor; Ensemble Vocal Europeen; "Shakespeare's Musick--Songs and Dances From Shakespeare's Plays" (Works of Byrd, Dowland, Holborne, etc.), Philip Pickett, conductor; Musicians of the Globe.

* Best Classical Vocal Performance: "An Italian Songbook" (Works of Bellini, Donizetti, Rossini), Cecilia Bartoli, mezzo-soprano (James Levine, piano); "La Bonne Chanson--Faure Chamber Songs" (Works of Ravel, Chausson, etc.), Anne Sofie von Otter, mezzo-soprano (Bengt Forsberg, piano); "Ligeti: Vocal Works" ("Nonsense Madrigals," "Aventures," "Der Sommer," etc.), Omar Ebrahim, baritone; Rosemary Hardy, soprano; Phyllis Bryn-Julson, soprano; Rose Taylor, contralto (The King's Singers; Esa-Pekka Salonen, conductor; various artists; members of Philharmonia Orchestra); "Mozart: Arias" ("Non so piu, cosa son," "Vedrai, carino," "In quali eccessi, o numi," etc.), Vesselina Kasarova, mezzo-soprano (Colin Davis, conductor; Staatskapelle Dresden); "Signatures--Great Opera Scenes" ("Porgi, amor," "Dove sono," "O Silver Moon," etc.), Renee Fleming, soprano (Georg Solti, conductor; London Symphony Orchestra).

* Best Classical Contemporary Composition: Adams: "El Dorado," John Adams, composer (Kent Nagano, conductor; Halle Orchestra, artist); Danielpour: Concerto for Orchestra, Richard Danielpour, composer (David Zinman, conductor; Pittsburgh Symphony Orchestra, artist); Kernis: Second Symphony, Aaron Jay Kernis, composer (Hugh Wolff, conductor; City of Birmingham Symphony Orchestra, artist); Liebermann: Piano Concerto No. 2, Opus 36, Lowell Liebermann, composer (Stephen Hough, piano, artist); Norgard: Symphony No. 5, Per Norgard, composer (Leif Segerstam, conductor; Danish National Radio Symphony Orchestra, artist).

Music Video

* Best Short Form Music Video: "How Come, How Long," Babyface featuring Stevie Wonder, F. Gary Gray, director, Craig Fanning, producer; "Got 'Til It's Gone," Janet Jackson, Mark Romanek, director, Aris McGarry, producer; "I Care 'Bout You," Milestone, Mark Gerard, director; Melinda Nugent, producer; "Early to Bed," Morphine, Jamie Caliri, director, Adam Stern, producer; "Stinkfist," Tool, Adam Jones, director, Donna Langston and Kevin Willis, producers.

* Best Long Form Music Video: "Letters From a Porcupine," Blind Melon, Steve MacCorkle, director and producer; "Jagged Little Pill, Live," Alanis Morissette, Morissette and Steve Purcell, directors, Glen Ballard, David May, Morissette and Purcell, producers; "Forever's a Long, Long Time," Orquestra Was, Don Was, director; "Live in Amsterdam--Wildest Dreams Tour," Tina Turner, David Mallet, director, Monique Ten Berge and Patrick Roubroeks, producers; "Blue Note--A Story of Modern Jazz," various artists, Julian Benedikt, director, Ulli Pfau, producer.

Copyright © 2019, Los Angeles Times
EDITION: California | U.S. & World
61°