A Complete List of the Nominees

General Categories

* Record of the Year: "I Want It That Way," Backstreet Boys (Kristian Lundin and Max Martin, producers and engineers/mixers); "Believe," Cher (Brian Rawling and Mark Taylor, producers; Taylor, engineer/mixer); "Livin' La Vida Loca," Ricky Martin (Desmond Child and Robi Rosa, producers; Charles Dye, engineer/mixer); "Smooth," Santana featuring Rob Thomas (Matt Serletic, producer; David Thoener, engineer/mixer); "No Scrubs," TLC (Kevin "Shekspere" Briggs, producer; Leslie Brathwaite and Carlton Lynn, engineers/mixers).

* Album of the Year: "Millennium," Backstreet Boys (various producers, engineers/mixers); "Fly," Dixie Chicks (Blake Chancey and Paul Worley, producers; John Guess and Billy Sherrill, engineers/mixers); "When I Look in Your Eyes" Diana Krall (Tommy LiPuma and Johnny Mandel, producers; Al Schmitt, engineer/mixer); "Supernatural," Santana (Clive Davis and Carlos Santana, producers; Steve Fontano, engineer/mixer); "FanMail," TLC (Dallas Austin, producer; Carlton Lynn, engineer/mixer).

* Song of the Year: "I Want It That Way," Andreas Carlsson and Max Martin, songwriters (Backstreet Boys, artist); "Livin' La Vida Loca," Desmond Child and Robi Rosa (Ricky Martin); "Smooth," Itaal Shur and Rob Thomas (Santana featuring Rob Thomas); "Unpretty," Dallas Austin and Tionne "T-Boz" Watkins (TLC); "You've Got a Way," Robert John "Mutt" Lange and Shania Twain (Shania Twain).

* Best New Artist: Christina Aguilera; Macy Gray; Kid Rock; Britney Spears; Susan Tedeschi.

Pop

* Best Female Vocal: "Genie in a Bottle," Christina Aguilera; "Beautiful Stranger," Madonna; "I Will Remember You," Sarah McLachlan; "Thank U," Alanis Morissette; ". . . Baby One More Time," Britney Spears.

* Best Male Vocal: "I Need to Know," Marc Anthony; "Mambo No. 5 (A Little Bit of . . .)," Lou Bega; "Sogno," Andrea Bocelli; "Livin' La Vida Loca," Ricky Martin; "Brand New Day," Sting.

* Best Duo or Group Vocal: "I Want It That Way," Backstreet Boys; "Maria Maria," Santana; "Kiss Me," Sixpence None the Richer; "All Star," Smash Mouth; "Unpretty," TLC.

* Best Collaboration With Vocals: "The Prayer," Andrea Bocelli and Celine Dion; "When You Believe," Whitney Houston and Mariah Carey; "Music of My Heart," 'N Sync and Gloria Estefan; "Love of My Life," Santana featuring Dave Matthews; "Smooth," Santana featuring Rob Thomas.

* Best Instrumental Performance: "The Look of Love," Herb Alpert; "A Day in the Life," Jeff Beck; "Song C," Bruce Hornsby; "Night and Day," Willie Nelson; "El Farol," Santana.

* Best Dance Recording: "Believe," Cher; "Don't Let This Moment End," Gloria Estefan; "Praise You," Fatboy Slim; "Waiting for Tonight," Jennifer Lopez; "I Will Go With You (Con Te Partiro)," Donna Summer.

* Best Pop Album: "Millennium," Backstreet Boys (Jive Records); "Believe," Cher (Brian Rawling and Mark Taylor, producers; Mark Taylor, engineer/mixer); "Ricky Martin," Ricky Martin (Desmond Child and Robi Rosa, producers; Charles Dye, engineer/mixer); "Mirrorball," Sarah McLachlan (Tom Lord-Alge and Tim Oberthier, engineers/mixers); "Brand New Day," Sting (Kipper and Sting, producers; Neil Dorfsman and Simon Osborne, engineers/mixers).

Traditional Pop

* Best Traditional Pop Vocal: "Bennett Sings Ellington--Hot & Cool," Tony Bennett; "Come by Me," Harry Connick Jr.; "The Movie Album--As Time Goes By," Neil Diamond; "Manilow Sings Sinatra," Barry Manilow; "You're the Top: Love Songs of Cole Porter," Bobby Short.

Rock

* Best Female Rock Vocal Performance: "Bliss," Tori Amos; "Sweet Child o' Mine," Sheryl Crow; "Jukebox," Ani Difranco; "Angels Would Fall," Melissa Etheridge; "Possession," Sarah McLachlan.

* Best Male Rock Vocal Performance: "Can't Change Me," Chris Cornell; "What It's Like," Everlast; "American Woman," Lenny Kravitz; "The Promise," Bruce Springsteen; "Hold On," Tom Waits.

* Best Duo or Group Rock Performance: "Special," Garbage; "Black Balloon," Goo Goo Dolls; "Malibu," Hole; "Scar Tissue," Red Hot Chili Peppers; "Put Your Lights On," Santana (featuring Everlast).

* Best Hard Rock Performance: "Get Born Again," Alice in Chains; "Lit Up," Buckcherry; "Bawitdaba," Kid Rock; "Freak on a Leash," Korn; "Nookie," Limp Bizkit; "Whiskey in the Jar," Metallica.

* Best Metal Performance: "Iron Man," Black Sabbath; "Bad Blood," Ministry; "Enter Sandman," Motorhead; "Starf***ers, Inc.," Nine Inch Nails; "Superbeast," Rob Zombie.

* Best Rock Instrumental Performance: "What Mama Said," Jeff Beck; "Espionage," Green Day; "Bodyrock," Moby; "The Calling," Santana (featuring Eric Clapton); "Windows to the Soul," Steve Vai.

* Best Rock Song: "Angels Would Fall," Melissa Etheridge and John Shanks, songwriters (Melissa Etheridge, artist); "The Promise," Bruce Springsteen (Bruce Springsteen); "Room at the Top," Tom Petty (Tom Petty and the Heartbreakers); "Scar Tissue," Flea, John Frusciante, Anthony Kiedis and Chad Smith (Red Hot Chili Peppers); "Special," Doug Erikson, Shirley Manson, Steve Marker and Butch Vig (Garbage).

* Best Rock Album: "Breakdown," Melissa Etheridge (Melissa Etheridge and John Shanks, producers; Marc DeSisto, engineer/mixer); "Significant Other," Limp Bizkit (Terry Date and Limp Bizkit, producers; Terry Date and Brendan O'Brien, engineers/mixers); "Echo," Tom Petty and the Heartbreakers (Mike Campbell, Tom Petty and Rick Rubin, producers; Mike Campbell and Richard Dodd, engineers/mixers); "Californication," Red Hot Chili Peppers (Rick Rubin, producer; Jim Scott, engineer/mixer); "Supernatural," Santana (Clive Davis and Carlos Santana, producers; Steve Fontano, engineer/mixer).

Alternative Music

* Best Alternative Music Performance: "To Venus and Back," Tori Amos; "Mutations," Beck; "You've Come a Long Way, Baby," Fatboy Slim; "Play," Moby; "The Fragile," Nine Inch Nails.

R&B;

* Best Female R&B; Vocal: "All That I Can Say," Mary J. Blige; "Almost Doesn't Count," Brandy; "Do Something," Macy Gray; "Everything Is Everything," Lauryn Hill; "It's Not Right but It's Okay," Whitney Houston.

* Best Male R&B; Vocal Performance: "Did You Ever Know," Peabo Bryson; "When a Woman's Fed Up," R. Kelly; "Fortunate," Maxwell; "Sweet Lady," Tyrese; "Staying Power," Barry White.

* Best Duo or Group R&B; Performance: "Spend My Life With You," Eric Benet (featuring Tamia); "Don't Waste Your Time," Mary J. Blige and Aretha Franklin; "Bills, Bills, Bills," Destiny's Child; "Heartbreak Hotel," Whitney Houston (featuring Faith Evans and Kelly Price); "No Scrubs," TLC.

* Best R&B; Song: "All That I Can Say," Lauryn Hill, songwriter (Mary J. Blige, artist); "Bills, Bills, Bills," Kevin "Shekspere" Briggs, Kandi Burruss, Beyonce Knowles, LeTonya Luckett and Kelendria Rowland (Destiny's Child); "Heartbreak Hotel," Karlin, Tamara Savage and Carsten Schack (Whitney Houston featuring Faith Evens and Kelly Price); "It's Not Right but It's Okay," Lashawn Daniels, Tony Estes, Fred Jerkins III, Rodney Jerkins and Isaac Phillips (Whitney Houston); "No Scrubs," Kevin "Shekspere" Briggs, Kandi Burruss and Tameka Cottle (TLC).

* Best R&B; Album: "Mary," Mary J. Blige; "My Love Is Your Love," Whitney Houston (Clive Davis and Whitney Houston, producers); "R.," R. Kelly (R. Kelly, producer; Stephen George and R. Kelly, engineers/mixers); "Back at One," Brian McKnight (Brian McKnight, producer; Dave "Hard Drive" Pensado and Chris Wood, engineers/mixers); "FanMail," TLC (Dallas Austin, producer; Carlton Lynn, engineer/mixer).

* Best Traditional R&B; Vocal Performance: "Unconditional Love," Peabo Bryson; "Valence Street," the Neville Brothers; "It's Harder Now," Wilson Pickett; "Intimate," Smokey Robinson; "Staying Power," Barry White.

Rap

* Best Rap Solo Performance: "Gimme Some More," Busta Rhymes; "My Name Is," Eminem; "Vivrant Thing," Q-Tip; "Wild Wild West," Will Smith (featuring Dru Hill and Kool Mo Dee); "Changes," 2Pac.

* Best Rap Performance by a Duo or Group: "What's It Gonna Be?!," Busta Rhymes (featuring Janet Jackson); "Satisfy You," Puff Daddy (featuring R. Kelly); "Still D.R.E.," Dr. Dre (featuring Snoop Dogg); "Guilty Conscience," Eminem and Dr. Dre; "You Got Me," the Roots (featuring Erykah Badu).

* Best Rap Album: "E.L.E. (Extinction Level Event--The Final World Front)," Busta Rhymes (Robert Burnette, Busta Rhymes and Vinny Nicoletti, engineers/mixers); "Da Real World," Missy "Misdemeanor" Elliott (Timbaland, producer; Jimmy Douglass and Timbaland, engineers/mixers); "The Slim Shady LP," Eminem (Jeff Bass, Marky Bass and Eminem, producers; Mr. B, engineer/mixer); "I Am," Nas (Rich Travali, engineer/mixer); "Things Fall Apart," the Roots (the Grand Wizzards, producers; Keith Cramer, David Ivory and Axel Niehaus, engineers/mixers).

Country

* Best Female Country Vocal: "Ordinary Heart," Emmylou Harris; "Let Me Let Go," Faith Hill; "Forget About It," Alison Krauss; "I Love You," Martina McBride; "Man! I Feel Like a Woman!," Shania Twain.

* Best Male Country Vocal Performance: "Don't Come Cryin' to Me," Vince Gill; "Choices," George Jones; "That's Right (You're Not From Texas)," Lyle Lovett; "Please Remember Me," Tim McGraw; "Crazy Little Thing Called Love," Dwight Yoakam.

* Best Duo or Group Country Performance: "Honky Tonk Song," BR5-49; "Unbelievable," Diamond Rio; "Ready to Run," Dixie Chicks; "Amazed," Lonestar; "Little Good-Byes," SheDaisy.

* Best Country Collaboration With Vocals: "God Must Have Spent a Little More Time on You," Alabama (featuring 'N Sync); "Going Away Party," Asleep at the Wheel (featuring Manhattan Transfer and Willie Nelson); "Roly Poly," Asleep at the Wheel (featuring Dixie Chicks); "When I Said I Do," Clint Black (with Lisa Hartman Black); "After the Gold Rush," Emmylou Harris, Linda Ronstadt and Dolly Parton.

* Best Country Instrumental Performance: "Bob's Breakdowns," Asleep at the Wheel; "Black Mountain Rag," Del McCoury, Doc Watson and Mac Wiseman; "Mr. John Henry, Steel Driving Man," Marty Stuart and Earl Scruggs; "The Greatest Love of All Time (Reprise)," Marty Stuart; "The Harry Shuffle," Steve Wariner.

* Best Country Song: "Amazed," Marv Green, Chris Lindsey and Aimee Mayo, songwriters (Lonestar, artist); "Choices," Mike Curtis and Billy Yates (George Jones); "Come On Over," Robert John "Mutt" Lange and Shania Twain (Shania Twain); "Ready to Run," Marcus Hummon and Martie Seidel (Dixie Chicks); "Two Teardrops," Bill Anderson and Steve Wariner (Steve Wariner).

* Best Country Album: "Ride With Bob," Asleep at the Wheel (Ray Benson, producer; Ray Benson and Larry Seyer, engineers/mixers); "Fly," Dixie Chicks (Blake Chancey and Paul Worley, producers; John Guess and Billy Sherrill, engineers/mixers); "Trio II," Emmylou Harris, Linda Ronstadt and Dolly Parton (George Massenburg, producer; Nathaniel Kunkel, George Massenburg and Linda Ronstadt, engineers/mixers); "Cold Hard Truth," George Jones (Keith Stegall, producer; John Kelton, engineer/mixer) "Forget About It," Alison Krauss (Alison Krauss, producer; Gary Paczosa, engineer/mixer).

* Best Bluegrass Album: "Bluegrass Mandolin Extravaganza," Sam Bush, David Grisman, Ronnie McCoury, Jesse McReynolds, Bobby Osborne, Ricky Skaggs, Frank Wakefield, Buck White with Del McCoury; "The Mountain," Steve Earle and the Del McCoury Band; "The Bluegrass Sessions--Tales From the Acoustic Planet, Volume 2," Bela Fleck; "I Feel Like Singing Today," Jim Lauderdale, Ralph Stanley and the Clinch Mountain Boys; "Ancient Tones," Ricky Skaggs and Kentucky Thunder.

New Age

* Best New Age Album: "Citizen of the World," David Arkenstone; "Turning," Suzanne Ciani; "Inside Monument Valley," Paul Horn and R. Carlos Nakai; "Inner Voices," Carlos Nakai; "Plains," George Winston; "Celtic Solstice," Paul Winter and Friends.

Jazz

* Best Contemporary Jazz Performance: "Ethnomusicology--Volume I," Russell Gunn; "Animation/Imagination," Tim Hagans; "Joy Ride," Bob James; "Inside," David Sanborn; "Yin-Yang," Victor Wooten.

* Best Jazz Vocal Performance: "It's All About Love," Carla Cook; "Heart of a Woman," Etta James; "When I Look in Your Eyes," Diana Krall; "Bridges," Dianne Reeves; "Traveling Miles," Cassandra Wilson.

* Best Jazz Instrumental Solo: "Straight Up and Down," Gary Burton; "Wigwam," Chick Corea; "There Is No Greater Love," Stefon Harris; "In Vogue," Chris Potter; "In Walked Wayne," Wayne Shorter.

* Best Jazz Instrumental Performance, Individual or Group: "Like Minds," Gary Burton, Chick Corea, Pat Metheny, Roy Haynes and Dave Holland; "Change," Chick Corea and Origin; "Requiem," Branford Marsalis Quartet; "Art of the Trio 4--Back at the Vanguard," Brad Mehldau; "Inner Voyage," Gonzalo Rubalcaba.

* Best Large Jazz Ensemble: "Far East Suite," Anthony Brown's Asian American Orchestra; "Serendipity 18," the Bob Florence Limited Edition; "Time's Mirror," Tom Harrell; "Epiphany," Vince Mendoza; "Inspiration," Sam Rivers' Rivbea All-Star Orchestra.

* Best Latin Jazz Performance: "Tumbao Para Los Congueros Di Mi Vida," Al McKibbon; "LatinJazz Explosion," Bobby Rodriguez; "Antiguo," Gonzalo Rubalcaba and Cuban Quartet; "Latin Soul," Poncho Sanchez; "Briyumba Palo Congo--Religion of the Congo," Chucho Valdes.

Gospel

* Best Rock Gospel Album: "Underdog," Audio Adrenaline; "Choose Life," Big Tent Revival; "I Can See Clearly Now," Gospel Gangstaz; "Pray," Rebecca St. James; "Time," Third Day.

* Best Pop/Contemporary Gospel Album: "Anointed," Anointed; "Speechless," Steven Curtis Chapman; "The Gift of Christmas," Andrae Crouch; "Gloryland," the Dukes of Dixieland; "The Prince of Egypt--Nashville," various artists.

* Best Southern, Country, Bluegrass Gospel Album: "A Glen Campbell Christmas," Glen Campbell; "Roy Clark Sings and Plays Gospel Greats," Roy Clark; "Kennedy Center Homecoming," Bill and Gloria Gaither and Their Homecoming Friends; "Winding Through Life," Doyle Lawson and Quicksilver; "The Final Sessions," D. Sumner and the Stamps Quartet.

* Best Traditional Soul Gospel Album: "Christmas With Shirley Caesar," Shirley Caesar; "Music in the Air," the Dixie Hummingbirds; "God Can and God Will," Dottie Peoples; "Uncensored," Pop Winans and the Winanaires; "Live in Detroit II," Vickie Winans.

* Best Contemporary Soul Gospel Album: "Mountain High . . . Valley Low," Yolanda Adams; "Many Different Roads," Gladys Knight; "So Cool," Take 6; "We Got Next," Winans Phase 2; "His Gift," CeCe Winans.

* Best Gospel Choir or Chorus Album: "Any Day," Victory in Praise Music and Arts Seminar Mass Choir, John P. Kee, choir director; "Emmanuel (God With Us)," Mississippi Mass Choir, David R. Curry, Jerry Smith and Dorcus Thigpen, choir directors; "High & Lifted Up," Brooklyn Tabernacle Choir, Carol Cymbala, choir director; "Hosanna! And They Sang the Word," Wilmington Chester Mass Choir, Derrick Clements, Claudine "Dee" King and Ernie Saunders, choir directors; "Let's Make It Better," Inner City, Rev. John P. Kee, choir director.

Latin

* Best Latin Pop Performance: "Tiempos," Ruben Blades; "Ni Es Lo Mismo Ni Es Igual," Juan Luis Guerra 440; "MTV Unplugged," Mana; "Amarte Es Un Placer," Luis Miguel; "Llegar A Ti," Jaci Velasquez.

* Best Latin Rock/Alternative Performance: "Reves/Yo Soy," Cafe Tacuba; "Nectar," Enanitos Verdes; "La Marcha Del Golazo Solitario," Fabulosos Cadillacs; "Bajo El Azul De Tu Misterio," Jaguares; "Resurrection," Chris Perez Band.

* Best Traditional Tropical Latin Performance: "Late Night Sessions," Caravana Cubana; "Buena Vista Social Club Presents Ibrahim Ferrer," Ibrahim Ferrer; "Songs From a Little Blue House," Juan-Carlos Formell; "Sublime Ilusion," Eliades Ochoa; "Mambo Birdland," Tito Puente; "El Amor De Mi Tierra," Carlos Vives.

* Best Salsa Performance: "La Formula Original," Oscar D'Leon; "Gotcha!," DLG; "Sola," India; "Llego . . . Van Van: Van Van Is Here," Los Van Van; "De Otra Manera," Jerry Rivera.

* Best Merengue Performance: "Pintame," Elvis Crespo; "Atada," Gisselle; "The Dynasty," Grupo Mania; "Encontre El Amor," Jailene; "Lleno De Vida," Manny Manuel.

* Best Mexican-American Performance: "Por El Amor De Siempre," Pepe Aguilar; "100 Anos De Mariachi," Placido Domingo; "Mi Verdad," Alejandro Fernandez; "Vicente Fernandez y Los Mas Grandes Exitos De Los Dandy's," Vicente Fernandez; "Momentos," La Mafia.

* Best Tejano Performance: "Contigo," Intocable; "Jaime y Los Chamacos," Jaime y Los Chamacos; "Mariposa," Jennifer y Los Jetz; "Por Eso Te Amo," Los Palominos; "Amor, Familia y Respeto . . . ," A.B. Quintanilla y Los Kumbia Kings.

Blues

* Best Traditional Blues Album: "Memphis Monday Morning," Bobby "Blue" Bland; "A Good Day for the Blues," Ruth Brown; "Blues on the Bayou," B.B. King; "Blues Everywhere I Go," Odetta; "Legends,"Pinetop Perkins and Hubert Sumlin.

* Best Contemporary Blues Album: "Live in Chicago," Luther Allison; "Take Your Shoes Off," Robert Cray Band; "Wander This World," Jonny Lang; "Welcome to Little Milton," Little Milton; "Continental Drifter," Charlie Musselwhite.

Folk

* Best Traditional Folk Album: "Press On," June Carter Cash; "The Long Ride," Ramblin' Jack Elliott; "Retrograss," David Grisman, John Hartford and Mike Seeger; "Songs of Mississippi John Hurt," Bill Morrissey; "Third Generation Blues," Doc and Richard Watson.

* Best Contemporary Folk Album: "Cajunization," Beausoleil; "Fellow Workers," Ani DiFranco and Utah Phillips; "In Spite of Ourselves," John Prine; "Western Wall--The Tucson Sessions," Linda Ronstadt and Emmylou Harris; "Mule Variations," Tom Waits.

Reggae

* Best Reggae Album: "Roots Revival," Aswad; "The Doctor," Beenie Man; "Calling Rastafari," Burning Spear; "Living Legacy," Steel Pulse; "Generation Coming," Third World.

World Music

* Best World Music Album: "Volume 2: Release," Afro Celt Sound System; "Cafe Atlantico," Cesaria Evora; "Papa," Salif Keita; "Niafunke," Ali Farka Toure; "Livro," Caetano Veloso.

Polka

* Best Polka Album: "Smokin' Polkas," Eddie Blazonczyk's Versatones; "Polkasonic," Brave Combo; "Follow Me," John Gora and Gorale; "Yearning for Polkas & Waltzes," Walter Ostanek; "Polkapalooza," Jimmy Sturr and His Orchestra.

Children's

* Best Musical Album for Children: "The Adventures of Elmo in Grouchland," various artists (Andy Hill, producer); "A Bug's Life Sing-Along," various artists (Ted Kryczko and Gary Powell, producers); "Dreamosaurus," Dinorock (Cathy Fink and Marcy Marxer, producers); "Ella Jenkins and a Union of Friends Pulling Together," Ella Jenkins (Bernadelle Richter, producer); "John McCutcheon's Four Seasons: Springsongs," John McCutcheon (Bob Dawson and John McCutcheon, producers); "Mannheim Steamroller Meets the Mouse," Mannheim Steamroller (Chip Davis, producer).

* Best Spoken Word Album for Children: "The Battle of the Mad Scientists and Other Tales of Survival," Bill Harley (Debbie Block and Bill Harley, producers); "A Bug's Life Read-Along," Hayden Panettiere (Ted Kryczko and Randy Thornton, producers); "Harry Potter and the Sorcerer's Stone" (J.K. Rowling), Jim Dale (Kathy Hale, producer); "Let's Eat!," Sesame Street Muppets (Ed Mitchell, producer); "Listen to the Storyteller," Wynton Marsalis, Graham Greene and Kate Winslet (Steven Epstein and David Frost, producers).

Spoken Word

* Best Spoken Word Album: "The Autobiography of Martin Luther King, Jr.," LeVar Burton; "The Chieftains--The Authorized Biography (John Glatt)," Nanci Griffith; "The Diaries of Adam & Eve: Translated by Mark Twain," Betty Buckley and Mandy Patinkin with Walter Cronkite; "Merle Haggard's My House of Memories--For the Record (Merle Haggard with Tom Carter)," Merle Haggard; " 'Tis (Frank McCourt)," Frank McCourt.

* Best Spoken Comedy Album: "Bigger & Blacker," Chris Rock; " 'How Paul Robeson Saved My Life' and Other Mostly Happy Stories," Carl Reiner; "A Prairie Home Companion--25th Anniversary Collection," Garrison Keillor; "Stan & Judy's Kid," Adam Sandler; "You Are All Diseased," George Carlin.

Musical Show

* Best Musical Show Album: "Annie Get Your Gun," Stephen Ferrera and John McDaniel, producers (Irving Berlin, lyricist and composer); "Footloose," Tommy Krasker and Tom Snow, producers, (Dean Pitchford, lyricist; Tom Snow, composer); "Fosse," Jay David Saks, producer; "Hedwig & the Angry Inch," Brad Wood, producer (Stephen Trask, lyricist and composer); "You're a Good Man, Charlie Brown," Andrew Lippa, producer (Clark Gesner and Andrew Lippa, lyricists and composers).

TV/Visual Media

* Best Soundtrack Album: "American Beauty," various artists; "Austin Powers: The Spy Who Shagged Me," various artists; "The Matrix," various artists; "The Prince of Egypt," various artists; "Tarzan," Phil Collins.

* Best Instrumental Composition for a Motion Picture, Television or Other Visual Media: "A Bug's Life" score, Randy Newman; "Life Is Beautiful" score, Nicola Piovani; "The Red Violin" score, John Corigliano; "Shakespeare in Love" score, Stephen Warbeck; "Star Wars: Episode I The Phantom Menace" score, John Williams.

* Best Song Written for a Motion Picture, Television or Other Visual Media: "Beautiful Stranger" (from "Austin Powers: The Spy Who Shagged Me"), Madonna and William Orbit (Madonna, artist); "Music of My Heart" (from "Music of the Heart"), Diane Warren ('N Sync and Gloria Estefan, artists); "The Prince of Egypt (When You Believe)" (from "The Prince of Egypt"), Steven Schwartz and Babyface (Mariah Carey and Whitney Houston, artists); "The Time of Your Life" (from "A Bug's Life"), Randy Newman (Randy Newman, artist); "You'll Be in My Heart," (from "Tarzan"), Phil Collins (Phil Collins, artist).

Composing/Arranging

* Best Instrumental Composition: "Dad's Room," David Benoit; "El Farol," K.C. Porter and Carlos Santana; "Joyful Noise Suite," Don Sebesky; "Little Flamenco," Chick Corea; "Tropicana Nights," Paquito D'Rivera.

* Best Instrumental Arrangement: "Chelsea Bridge," Jorge Calandrelli (Tony Bennett and Wynton Marsalis, artists); "Chelsea Bridge," Don Sebesky (Don Sebesky, artist); "Fiesta," Lalo Schifrin (Lalo Schifrin, artist); "Pink Panther," Dori Caymmi and Tom Scott (Dori Caymmi, artist); "Stella by Starlight--From the Uninvited," John Williams (Itzhak Perlman, John Williams and the Boston Pops Orchestra, artists).

* Best Instrumental Arrangement Accompanying Vocalist(s): "Day Dream," Jorge Calandrelli (Tony Bennett, artist); "In the Wee Small Hours of the Morning," Johnny Mandel (Barry Manilow, artist); "Livin' La Vida Loca," Randy Cantor (Ricky Martin, artist); "Lonely Town," Alan Broadbent (Charlie Haden Quartet West Featuring Shirley Horn, artist); "The Prayer," David Foster (Celine Dion and Andrea Bocelli, artists).

Package Field

* Best Recording Package: "Bleecker Street--Greenwich Village in the '60s," Carla Leighton; "Late Night Sessions," Michael Hodgson; "Ride With Bob," Ray Benson and Buddy Jackson; "Ultra-Lounge: Tiki Sampler," Brad Benedict, Andy Engel, Johnny Lee and Tommy Steele; "Vacancy," Joseph Arthur and Zachary Larner.

* Best Boxed Recording Package: "The Blue Note Years--60th Anniversary Box Set," Gordon H. Jee; "The Complete Jazz at the Philharmonic on Verve 1944-1949," Giulio Turturro; "Hot Rods & Custom Classics--Cruisin' Songs & Highway Hits," James Austin, Hugh Brown and Julie Vlasak; "John Coltrane--The Classic Quartet--Complete Impulse! Studio Recordings," Hollis King; "Miles Davis--The Complete Bitches Brew Sessions," Ron Jaramillo and Arnold Levine.

* Best Album Notes: "Hank Williams--Live at the Grand Ole Opry," Rick Bragg; "John Coltrane --The Classic Quartet--Complete Impulse! Studio Recordings," Bob Blumenthal; "The Last Soul Company," Rob Bowman; "Ray Charles--The Complete Country & Western Recordings (1959-1986)," Daniel Cooper; "Sony Music 100 Years: Soundtrack for a Century," Marc Kirkeby.

Historical Field

* Best Historical Album: "The Complete Jazz at the Philharmonic on Verve 1944-1949," Michael Lang, Phil Schaap and Ben Young, compilation producers (Phil Schaap, mastering engineer); "The Duke Ellington Centennial Edition--The Complete RCA Victor Recordings (1927-1973)," Orrin Keepnews and Steven Lasker, compilation producers (Paul Brizzi, Dennis Ferrante and Steven Lasker, mastering engineers); "The Mahler Broadcasts 1948-1982," Sedgwick Clark, compilation producer (Jon M. Samuels and Seth B. Winner, mastering engineers); "Ray Charles--The Complete Country & Western Recordings (1959-1986)," James Austin, Ray Charles, Terry Howard and Michael Johnson, compilation producers (Terry Howard and Doug Sax, mastering engineers); "Sony Music 100 Years: Soundtrack for a Century," Billy Altman, Steve Berkowitz, Mike Berniker, Michael Brooks, Mitchell Cohen, Lawrence Cohn, Didier C. Deutsch, Bruce Dickinson, Michelle Errante, Jeff Jones, Arthur Levy, Nedra Olds-Neal, Al Quaglieri, Leo Sacks, Phil Schaap, Tom Vickers and Warren Wernick, compilation producers (Chris Athens, Matt Cavaluzzo, Harry Coster, Ellen Fitton, Seth Foster, Andreas Meyer, Joseph M. Palmaccio, Darcy Proper, Ken Robertson, Tom "Curly" Ruff, Phil Schaap and Mark Wilder, mastering engineers).

Production Field

* Best Engineered Album, Non-Classical: "Forget About It," Gary Paczosa (Alison Krauss, artist); "Mindfields," Steve MacMillan, Elliot Scheiner, Al Schmitt and Jess Sutcliffe, engineers (Toto, artist); "My Heart," Joe Chiccarelli, Mick Guzauski and John Kelton (Lorrie Morgan, artist); "Owsley," Jeff Balding, Tom Lord-Alge, J.R. McNeeley, Owsley, Millard Powers and Shane Wilson (Owsley, artist); "When I Look in Your Eyes," Al Schmitt (Diana Krall, artist).

* Producer of the Year, Non-Classical: Walter Afanasieff; Rob Cavallo; Dann Huff; Rick Rubin; Matt Serletic.

* Remixer of the Year, Non-Classical: Nominees Club 69 (Peter Rauhofer); Hex Hector; Steve "Silk" Hurley; Masters at Work; Soul Solution.

* Best Engineered Album, Classical: Crumb: "Ancient Voices of Children," David Moulton & Curt Wittig, engineers (James Freeman, conductor/piano; Orchestra 2001; Barbara Ann Martin, soprano). Dvorak: Piano Trio "Dumky," Opus 90, Shostakovich: Piano Trio No. 2, Opus 67, Rachmaninoff: "Vocalise," Marc Aubort, engineer (Eroica Trio). Dvorak: Stabat Mater, Michael Bishop, engineer (Robert Shaw, conductor). Mahler: Symphony No. 3, Michael Bishop & Thomas Knab, engineers (Jesus Lopez-Cobos, conductor). Stravinsky: "Firebird,"; "The Rite of Spring," "Persephone," Markus Heiland, engineer (Michael Tilson Thomas, conductor).

* Producer of the Year, Classical: Adam Abeshouse: Chopin: Etudes--The Complete Piano Works, Vol. 10 (Opus 10, 42 and Opus Posth.) (Garrick Ohlsson, piano); Handel/Schoenberg/Spohr/Elgar: Works for String Quartet and Orchestra (The Lark Quartet; Jean-Louis LeRoux, conductor); Handel: With Valour Abounding (selections from "Solomon," "Joseph and His Brethren," "Joshua," etc.) (John Elwes, tenor); Hindemith: Quartet for Clarinet, Violin, Cello and Piano/Shostakovich: Piano Quintet in G minor, Opus 57 (Gilbert Kalish, piano; Boston Symphony Chamber Players); "Schickele on a Lark" (Sextet; String Quartet No. 2 "In Memorium"; Quintet No. 2 for Piano and Strings) (The Lark Quartet; R. Rinehart, viola; J. Lichten, cello; P. Schickele, piano). Andrew Keener: Mahler: Symphony No. 2, "Resurrection" (Andrew Litton, conductor); Rzewski: "The People United Will Never Be Defeated"; "Down by the Riverside"; "Winnsboro Cotton Mill Blues" (Marc-Andre Hamelin, piano); Schubert: Piano Sonatas (B-flat major, D. 960; A minor, D. 784; C major, D. 613) (Stephen Hough, piano); Schumann: Piano Trios Nos. 1 & 2 (The Florestan Trio); Tavener: "Tears of the Angels" (BT Scottish Ensemble; Patricia Rozario, soprano; Clio Gould, violin). Marina A. Ledin, Victor Ledin: Barber: Complete Published Solo Piano Music (Daniel Pollack, piano); Confrey: Piano Music (Eteri Andjaparidze, piano); MacDowell: Complete Songs (Steven Tharp, tenor); Poulenc: Piano Music, Vol. 2 (Olivier Cazal, piano); Villa-Lobos: Piano Music, Vol. 1 (Sonia Rubinsky, piano). James Mallinson: "Bellezza Vocale--Beautiful Opera Duets" (Jennifer Larmore, mezzo-soprano, and Hei-Kyung Hong, soprano); Hartmann: Symphonies Nos. 1 & 6; "Miserae" (Leon Botstein, conductor); Mozart/Henne-berg/Schack/Gerl/Schikaneder: "Der Stein der Weisen" (The Philosopher's Stone) (Martin Pearlman, conductor); Schubert: Symphonies No. 9 'The Great" & No. 8 "Unfinished" (Charles Mackerras, conductor); Tango--"La Elegia de Quienes ya no Son" (Rudolf Werthen, conductor). Robina G. Young: "Legends of St. Nicholas--Medieval Chant and Polyphony" (Anonymous 4); Mendelssohn: String Quartets (The Eroica Quartet); Pandolfi: Complete Violin Sonatas (Andrew Manze, violin; Richard Egarr, harpsichord); Prokofiev: Violin Sonatas (Pierre Amoyal, violin; Frederic Chiu, piano); Tavener: Eternity's Sunrise (Paul Goodwin, choir director; Orchestra of the Academy of Ancient Music; various artists).

Classical

* Best Classical Album: Bartok: Violin Concerto No. 2; Rhapsodies Nos. 1 & 2, Gil Shaham, violin; Pierre Boulez, conductor; Christian Gansch, producer (Chicago Symphony Orchestra). Beethoven: The Violin Sonatas, Anne-Sophie Mutter, violin; Lambert Orkis, piano; Ulrich Vette, producer. Dvorak: Stabat Mater, Robert Shaw, conductor; Robert Woods, producer (Atlanta Symphony and Atlanta Symphony Chorus). Nielsen: "Maskarade," Ulf Schirmer, conductor; Henriette Bonde-Hansen; Aage Haugland; Gert-Henning Jensen; Kurt Ravn; Susanne Resmark; Bo Skovhus; Chris Hazell, producer (Danish National Radio Symphony Orchestra and Chorus). Stravinsky: "Firebird," "The Rite of Spring," "Persephone," Michael Tilson Thomas, conductor; Andreas Neubronner, producer (San Francisco Symphony; various choirs).

* Best Orchestral Performance: Mahler: Symphony No. 1, Pierre Boulez, conductor (Chicago Symphony Orchestra). Mahler: Symphony No. 3, Simon Rattle, conductor (City of Birmingham Symphony, various choirs); track from: Mahler: Symphony No. 3; Eight Lieder From "Des Knaben Wunderhorn." Mahler: Symphony No. 9, Benjamin Zander, conductor (Philharmonia Orchestra). Revueltas: Sensemaya ("Sensemaya"; "Ocho por Radio"; "First Little Serious Piece," etc.) Esa-Pekka Salonen, conductor (Los Angeles Philharmonic and Los Angeles Philharmonic New Music Group. Stravinsky: "Firebird," "The Rite of Spring," "Persephone," Michael Tilson Thomas, conductor (San Francisco Symphony; various choirs).

* Best Opera Recording: Ades: "Powder Her Face," Thomas Ades, conductor; Valdine Anderson; Roger Bryson; Jill Gomez; Niall Morris; Chris de Souza, producer (Almeida Ensemble) Dvorak: "Rusalka," Charles Mackerras, conductor; Renee Fleming; Ben Heppner; Michael Haas, producer (Czech Philharmonic Orchestra; Kuhn Mixed Chorus; various artists). Ligeti: "Le Grand Macabre," Esa-Pekka Salonen, conductor; Laura Claycomb; Sibylle Ehlert; Charlotte Hellekant; Derek Lee Ragin; Jard van Nes; Ulrich Schneider, producer (London Sinfonietta Voices, Philharmonia Orchestra, various artists). Messiaen: "Saint Francois d'Assise," Kent Nagano, conductor; Dawn Upshaw; Jose van Dam; Sid McLauchlan, producer (Arnold Schoenberg Chorus; Halle Orchestra). Nielsen: "Maskarade," Ulf Schirmer, conductor; Henriette Bonde-Hansen; Aage Haugland; Gert-Henning Jensen; Kurt Ravn; Susanne Resmark; Bo Skovhus; Chris Hazell, producer (Danish National Radio Symphony and Chorus). Stravinsky: "The Rake's Progress," John Eliot Gardiner, conductor; Ian Bostridge; Anne Sofie von Otter; Bryn Terfel; Deborah York; Nicholas Parker, producer (Monteverdi Chorus; London Symphony Orchestra).

* Best Choral Performance: Britten: "War Requiem," Robert Shafer, conductor; Joan McFarland and Betty Scott, choir directors (Richard Clement, Christine Goerke, Richard Stilwell; Maryland Boy Choir; Shenandoah Conservatory Chorus; Washington Chorus; Washington Orchestra). Handel: "Solomon," Paul McCreesh, conductor (Inger Dam-Jenson; Andreas Scholl; Gabrieli Consort; Gabrieli Players). Schmidt: "Book of the Seven Seals," Franz Welser-Most, conductor; Michael Glaser, chorus master (Stig Andersen; Rene Pape; Bavarian Radio Symphony Orchestra and Chorus). Schubert: Mass in A flat, John Eliot Gardiner, conductor (Neill Archer; Michael George; Sally Bruce Payne; Deborah York; Monteverdi Choir; Orchestre Revolutionnaire et Romantique). Walton: "Belshazzar's Feast," Simon Rattle, conductor; Simon Halsey and Gareth Morrell, choir directors (Thomas Hampson; City of Birmingham Symphony Chorus; Cleveland Orchestra Chorus; City of Birmingham Symphony Orchestra); track from: Walton: "Belshazzar's Feast"; Symphony No. 1.

* Best Instrumental Soloist(s), Performance (With Orchestra): Bartok: Violin Concerto No. 2; Rhapsodies Nos. 1 & 2, Gil Shaham, violin; Pierre Boulez, conductor (Chicago Symphony Orchestra). Beethoven: Violin Concerto/Bernstein: Serenade, Hilary Hahn, violin; David Zinman, conductor (Baltimore Symphony Orchestra). Britten: Double Concerto in B minor, Yuri Bashmet, viola; Gidon Kremer, violin; Kent Nagano, conductor (Halle Orchestra); track from: Britten: Double Concerto; "Two Portraits"; "Young Apollo"; Sinfonietta. Prokofiev: Piano Concertos Nos. 1 & 3/Bartok: Piano Concerto No. 3 Martha Argerich, piano; Charles Dutoit, conductor (Orchestre Symphonique de Montreal). Scriabin: Piano Concerto, Anatol Ugorski, piano; Pierre Boulez, conductor (Chicago Symphony Orchestra); track from: Scriabin: "Le Poeme de l'extase"; Piano Concerto; "Promethee."

* Best Instrumental Soloist Performance (Without Orchestra): Bach: English Suites Nos. 2, 4 & 5, Murray Perahia, piano. Chopin: Four Ballades; Berceuse; Barcarolle; Scherzo No. 4, Evgeny Kissin, piano. Confrey: Piano Music, Eteri Andjaparidze, piano. Rzewski: "The People United Will Never Be Defeated"; "Down by the Riverside"; "Winnsboro Cotton Mill Blues" Marc-Andre Hamelin, piano. Shostakovich: 24 Preludes & Fugues, Opus 87, Vladimir Ashkenazy, piano.

* Best Chamber Music Performance: Beethoven: Violin Sonatas, Anne-Sophie Mutter, violin; Lambert Orkis, piano. Dvorak: Piano Trio, "Dumky," Opus. 90, Shostakovich: Piano Trio No. 2, Rachmaninoff: Vocalise, Eroica Trio. Hindemith: Quartet for Clarinet, Violin, Cello and Piano, Shostakovich: Piano Quintet in G minor, Opus 57. Boston Symphony Chamber Players; Gilbert Kalish, piano. Schubert: "Trout" Quintet, Wolf: "Italian Serenade," Mozart: "Eine kleine Nachtmusik," Joseph Carver, double bass; Andreas Haefliger, piano; Takacs Quartet. Tchaikovsky/Shostakovich: Piano Trios Martha Argerich, piano; Gidon Kremer, violin; Mischa Maisky, violoncello.

* Best Small Ensemble Performance: Brahms: Quintet in B minor for viola and strings, arranged by Bashmet, Shostakovich: String Quartet No. 13, arranged by A. Tchaikovsky, Yuri Bashmet, viola; Moscow Soloists. "Colors of Love" (works of Thomas, Stucky, Tavener, Rands, etc.), Chanticleer; Joseph Jennings, conductor. Corelli: Concerti Grossi, Opus 6, Nos. 7-12, Modo Antiquo; Federico Maria Sardelli, conductor. Scarlatti: "Il Primo Omicidio," Antonio Abete, bass; Akademie fur Alte Musik, Berlin; Richard Croft, tenor; Bernarda Fink, alto; Rene Jacobs, conductor/countertenor; Graciela Oddone, soprano; Dorothea Roschmann, soprano. Schoenberg: "Pierrot Lunaire," Opus 21, "Herzegewachse," Opus 20, "Ode to Napoleon Buonaparte," Opus 41, Pierre Boulez, conductor; Ensemble InterContemporain; David Pittman-Jennings, baritone; Christine Schafer, soprano.

* Best Classical Vocal Performance: Eisler: "The Hollywood Songbook," Matthias Goerne, baritone (Eric Schneider, piano). "German Romantic Opera" (Arias from "Tristan," "Rienzi," "Siegfried," etc.) Ben Heppner, tenor (Donald Runnicles, conductor; NDR Sinfonieorchester). "Handel: Operatic Arias," David Daniels, countertenor (Roger Norrington, conductor; Orchestra of the Age of Enlightenment). Mahler: "Des Knaben Wunderhorn," Thomas Quasthoff, baritone; Anne Sofie von Otter, mezzo-soprano (Claudio Abbado, conductor; Berlin Philharmonic). Schubert: "Winterreise," Thomas Quasthoff, bass-baritone (Charles Spencer, piano).

* Best Classical Contemporary Composition: Ades: "Asyla," Thomas Ades, composer (Simon Rattle, conductor; City of Birmingham Symphony Orchestra); track from: Ades: "Asyla." Boulez: "Repons," Pierre Boulez, composer (Vincent Bauer, vibraphone; Florent Boffard, piano; Pierre Boulez, conductor; Frederique Cambreling, harp; Michel Cerutti, cimbalom; Daniel Ciampolini, xylophone & glockenspiel; Ensemble InterContemporain; Andrew Gerzso, electro-acoustic realization; Dimitri Vassilakis, piano); track from: Boulez: "Repons." Imbrie: Requiem, Andrew Imbrie, composer (Harold Rosenbaum, choir director; George Rothman, conductor; Lisa Saffer, soprano; New York Virtuoso Singers; Riverside Symhony); track from: Imbrie: Requiem; Piano Concerto No. 3. Kernis: "Air for Violin," Aaron Jay Kernis, composer (Joshua Bell, violin; David Zinman, conductor; Minnesota Orchestra); track from: Kernis: "Air for Violin"; Double Concerto for Violin & Guitar; Lament and Prayer). Tavener: "Eternity's Sunrise," John Tavener, composer (Paul Goodwin, choir director; Patricia Rozario, soprano; Orchestra of the Academy of Ancient Music); track from: Tavener: "Eternity's Sunrise"; Petra: A Ritual Dream; Funeral Canticle, Etc.)

* Best Classical Crossover Album: "Beautiful Star--A Celebration of Christmas," Buryl Red, conductor. "Christmas by the Bay," Vance George, conductor (John Fenstermaker, organ; Marc Shapiro, piano; San Francisco Symphony Chorus). "If Ever I Would Leave You-- The Songs of Alan Jay Lerner," Bryn Terfel, bass-baritone. "Meyer: Short Trip Home," Joshua Bell, violin; Sam Bush, mandolin, violin; Mike Marshall, guitar, mandola, violin; Edgar Meyer, double bass. "Schickele: Hornsmoke," The Chestnut Brass Co.; Peter Schickele, piano & narrator. "Take the 'A' Train--Canadian Brass Play the Music of Duke Ellington," The Canadian Brass.

Music Video Field

* Best Short Form Music Video: "All Is Full of Love," Bjork, Chris Cunningham (director), Cindy Bulmar (producer). "Everything Is Everything," Lauryn Hill, Sanji (director), John Oloen (producer). "Freak on a Leash," Korn, Jonathan Dayton, Valerie Faris and Todd McFarlane (directors), Terry Fitzgerald amd Bart Lipton (producers). "Back at One," Brian McKnight, Francis Lawrence (director), Heather Jansson (producer). "Unpretty," TLC, Paul Hunter (director), Kati Haberstock (producer).

* Best Long Form Music Video: "The Making of 'Ride With Bob,' " Asleep at the Wheel, Dan Karlok (director), Ray Benson and Dan Karlok (producers). "Don't Stop," Gloria Estefan, Mo Fitzgibbon (director), Mo Fitzgibbon and Robert Walker (producers). "Bands of Gypsys--Live at Fillmore East," Jimi Hendrix, Bob Smeaton (director), Neil Aspinall and Chips Chipperfield (producers). "Meeting People Is Easy," Radiohead, Grant Gee (director), Dilly Gent (producer). "Popmart--Live From Mexico City," U2, David Mallet (director), Ned O'Hanlon (producer).

Copyright © 2019, Los Angeles Times
EDITION: California | U.S. & World
61°