Advertisement

CALENDAR

Share

Events in the region today include:

BASKETBALL

College, men: 7 p.m.--Antelope Valley at Desert; 7:05 p.m.--Weber State at CS Northridge; 7:30 p.m.--Riverside La Sierra University at The Master’s.

College, women: 7 p.m.--Desert at Antelope Valley.

High school, boys: 2:30 p.m.--Valley Alternative at L.A. CES; 4 p.m.--Grace Brethren at L.A. Lutheran; Sherman Oaks CES at King-Drew Magnet; 6 p.m.--Shalhevet at Glendale Adventist; 6:30 p.m.--Valley Torah at Armenian General Benevolent; Faith Baptist at Ribet Academy.

High school, girls: 2:30 p.m.--Grace Brethren at L.A. Lutheran; 3:30 p.m.--Southwestern at Armenian General Benevolent; 5 p.m.--San Gabriel Mission at St. Genevieve; 7 p.m.--Bishop Diego at St. Bonaventure; Camarillo at Hueneme; La Reina at Carpinteria; Oxnard at Channel Islands; Oak Park at Fillmore; Santa Barbara at Rio Mesa; 7:30 p.m.--Flintridge Sacred Heart at Harvard-Westlake; Chaminade at Louisville; San Marcos at Buena; Ventura at Dos Pueblos; 8 p.m.--Notre Dame vs. Alemany at L.A. Baptist High.

Advertisement

SOFTBALL

College: 3 p.m.--Glendale at Antelope Valley; L.A. City at Pierce.

TENNIS

College, women: 2 p.m.--Antelope Valley at Ventura.

SOCCER

High school, boys: 2:30 p.m.--Cleveland at Birmingham; Granada Hills at El Camino Real; Chatsworth at Taft; 3 p.m.--Crescenta Valley vs. Glendale at Glendale Sports Complex; 3:15 p.m.--Buena at Dos Pueblos; Camarillo at San Marcos; Oxnard at Channel Islands; Rio Mesa at Hueneme; Ventura at Santa Barbara; 5 p.m.--Lancaster Desert Christian at Desert; 6 p.m.--Vasquez at Frazier Mountain.

High school, girls: 2:30 p.m.--El Camino Real at Granada Hills; Birmingham at Cleveland; Taft at Chatsworth; 3 p.m.--Vasquez at Frazier Mountain; Lancaster Desert Christian at Desert; 3:15 p.m.--Dos Pueblos at Buena; Channel Islands at Oxnard; Crescenta Valley at Glendale; Hoover at Pasadena Muir; Hueneme at Rio Mesa; 4 p.m.--L.A. Baptist vs. Paraclete at Lancaster Soccer Complex; 5 p.m.--Santa Barbara at Ventura; 6 p.m.--Quartz Hill at Palmdale; Lancaster at Highland; Littlerock at Antelope Valley.

WATER POLO

High school, girls: 3:15 p.m.--Notre Dame at Alemany; Camarillo vs. Carpinteria at Carpinteria Community Pool; Rio Mesa at Hueneme; Thousand Oaks at Oxnard; San Marcos at Buena; Keppel vs. Burroughs at McCambridge Park in Burbank; Camarillo vs. Carpinteria at Carpinteria Community Pool; 3:30 p.m.--Temple City at La Canada.

WRESTLING

High school: 3:30 p.m.--Harvard-Westlake at Salesian; La Canada at South Pasadena; 5:30 p.m.--Crespi at San Fernando; 7 p.m.--Westlake at Agoura; Newbury Park at Thousand Oaks; Simi Valley at Royal.

Advertisement