The Complete List of Nominees

More or fewer than five nominations in a category is a result of ties.

General Categories

Record of the Year: "Give Me One Reason," Tracy Chapman (Chapman and Don Gehman, producers); "Change the World," Eric Clapton (Babyface, producer); "Because You Loved Me (Theme From 'Up Close and Personal')," Celine Dion (David Foster, producer); "Ironic," Alanis Morissette (Glen Ballard, producer); "1979," the Smashing Pumpkins (Billy Corgan, Flood and Alan Moulder, producers).

Album of the Year "Odelay," Beck (Beck Hansen and the Dust Brothers, producers); "Falling Into You," Celine Dion (Roy Bittan, Jeff Bova, David Foster, Humberto Gatica, Jean-Jacques Goldman, Rick Hahn, Dan Hill, John Jones, Aldo Nova, Rick Nowels, Steven Rinkoff, Billy Steinberg, Jim Steinman and Ric Wake, producers); "The Score," Fugees (Diamond D, Jerry "Te Bass" Duplessis, John Forte, Lauryn Hill, Shawn King, Prakazrel "Pras," Salaam Remi, Handel Tucker and Wyclef, producers); "Mellon Collie and the Infinite Sadness," the Smashing Pumpkins (Billy Corgan, Flood and Alan Moulder, producers); "Waiting to Exhale" soundtrack, various artists (Babyface, producer).

Song of the Year: "Because You Loved Me," Diane Warren (Celine Dion, artist); "Blue," Bill Mack (LeAnn Rimes, artist); "Change the World," Gordon Kennedy, Wayne Kirkpatrick and Tommy Sims (Eric Clapton, Wynonna, artists); "Exhale (Shoop Shoop)," Babyface (Whitney Houston, artist); "Give Me One Reason," Tracy Chapman (Chapman, artist).

Best New Artist: Garbage; Jewel; No Doubt; the Tony Rich Project; LeAnn Rimes.

Pop Field

Best Female Pop Vocal Performance: "Un-break My Heart," Toni Braxton; "Get Out of This House," Shawn Colvin; "Because You Loved Me," Celine Dion; "Reach," Gloria Estefan; "Who Will Save Your Soul," Jewel.

Best Male Pop Vocal Performance: "Let's Make a Night to Remember," Bryan Adams; "Change the World," Eric Clapton; "Key West Intermezzo (I Saw You First)," John Mellencamp; "Nobody Knows," the Tony Rich Project; "Let Your Soul Be Your Pilot," Sting.

Best Pop Performance by a Duo or Group With Vocal: "Free as a Bird," the Beatles; "As Long as It Matters," Gin Blossoms; "When You Love a Woman," Journey; "Fire on the Mountain," the Neville Brothers; "Peaches," the Presidents of the United States of America; "When You Wish Upon a Star," Take 6.

Best Pop Collaboration With Vocals: "God Give Me Strength," Burt Bacharach and Elvis Costello; "Missing You," Brandy, Tamia, Gladys Knight and Chaka Khan; "When I Fall in Love," Natalie Cole and Nat King Cole; "Count on Me," Whitney Houston and CeCe Winans; "My Way," Frank Sinatra and Luciano Pavarotti; "The Wind Cries Mary," Sting, John McLaughlin, Dominic Miller and Vinnie Colaiuta.

Best Pop Instrumental Performance: "The Sinister Minister," Bela Fleck & the Flecktones; "Mission: Impossible (Theme From)," Larry Mullen and Adam Clayton; "Mission: Impossible," Lalo Schifrin with the London Philharmonic Orchestra; "Mellon Collie and the Infinite Sadness," the Smashing Pumpkins; "Kiss Lonely Goodbye (Harmonica With Orchestra)," Stevie Wonder.

Best Pop Album: "Secrets," Toni Braxton (Babyface, producer); "New Beginning," Tracy Chapman (Chapman and Don Gehman, producers); "A Few Small Repairs," Shawn Colvin (John Leventhal, producer); "Falling Into You," Celine Dion; "Mercury Falling," Sting (Hugh Padgham and Sting, producers).

Traditional Pop Field

Best Traditional Pop Vocal Performance: "Here's to the Ladies," Tony Bennett; "Dedicated to Nelson," Rosemary Clooney; "Stardust," Natalie Cole; "Gently," Liza Minnelli; "I'll Be Your Baby Tonight," Bernadette Peters.

Rock Field

Best Female Rock Vocal Performance: "Mother Mother," Tracy Bonham; "Give Me One Reason," Tracy Chapman; "If It Makes You Happy," Sheryl Crow; "Spider Web," Joan Osborne; "Burning Down the House," Bonnie Raitt.

Best Male Rock Vocal Performance: "The Only Thing That Looks Good on Me Is You," Bryan Adams; "Where It's At," Beck; "Ain't Gone 'N Give Up on Your Love," Eric Clapton; "Cry Love," John Hiatt; "Dead Man Walkin'," Bruce Springsteen.

Best Rock Performance by a Duo or Group With Vocal: "Stupid Girl," Garbage; "So Much to Say," Dave Matthews Band; "Wonderwall," Oasis; "1979," the Smashing Pumpkins; "6th Avenue Heartache," the Wallflowers.

Best Hard Rock Performance: "Again," Alice in Chains; "Bulls on Parade," Rage Against the Machine; "Bullet With Butterfly Wings," the Smashing Pumpkins; "Pretty Noose," Soundgarden; "Trippin' on a Hole in a Paper Heart," Stone Temple Pilots.

Best Metal Performance: "Shoots and Ladders," Korn; "Suicide Note Pt. 1," Pantera; "Tire Me," Rage Against the Machine; "I'm Your Boogie Man," White Zombie; "Hands of Death (Burn Baby Burn)," Rob Zombie and Alice Cooper.

Best Rock Instrumental Performance: "Green Onions," Booker T. & the MG's; "Pavilion," Eric Johnson; "(You're) My World," Joe Satriani; "Respect the Wind," Edward and Alex Van Halen; "SRV Shuffle," Jimmie Vaughan, Eric Clapton, Bonnie Raitt, Robert Cray, B.B. King, Buddy Guy, Dr. John and Art Neville.

Best Rock Song: "Cry Love," John Hiatt (Hiatt, artist); "Give Me One Reason," Tracy Chapman (Chapman, artist); "6th Avenue Heartache," Jakob Dylan (the Wallflowers, artist); "Stupid Girl," Garbage (Garbage, artist); "Too Much," Dave Matthews Band (Dave Matthews Band, artist); "Wonderwall," Noel Gallagher (Oasis, artist).

Best Rock Album: "Sheryl Crow," Sheryl Crow (Crow, producer); "Crash," Dave Matthews Band (Steve Lillywhite, producer); "Tragic Kingdom," No Doubt (Matthew Wilder, producer); "Road Tested," Bonnie Raitt (Raitt and Don Was, producers); "Broken Arrow," Neil Young with Crazy Horse (Young, producer).

Alternative Music Field

Best Alternative Music Performance: "Boys for Pele," Tori Amos; "Odelay," Beck; "The Burdens of Being Upright," Tracy Bonha; "New Adventures in Hi-Fi," R.E.M.; "Mellon Collie and the Infinite Sadness," the Smashing Pumpkins.

R&B; Field

Best Female R&B; Vocal Performance: "Not Gon' Cry," Mary J. Blige; "Sittin' Up in My Room," Brandy; "You're Makin' Me High," Toni Braxton; "Exhale (Shoop Shoop)," Whitney Houston; "You Put a Move on My Heart," Tamia.

Best Male R&B; Vocal Performance: "Lady," D'Angelo; "A Change Is Gonna Come," Al Green; "New World Order," Curtis Mayfield; "Like a Woman," the Tony Rich Project; "Your Secret Love," Luther Vandross.

Best R&B; Performance by a Duo or Group With Vocal: "Slow Jams," Babyface and Tamia with Portrait and Barry White; "Stomp," Luke Cresswell, Fiona Wilkes, Carl Smith, Fraser Morrison, Everett Bradley, Mr. X, Melle Mel, Coolio, Yo-Yo, Chaka Khan, Charlie Wilson, Shaquille O'Neal and Luniz; "Don't Let Go (Love)," En Vogue; "Killing Me Softly With His Song," Fugees; "Never Miss the Water," Chaka Khan featuring Me'Shell Ndegeocello.

Best R&B; Song: "Exhale (Shoop Shoop)," Babyface (Whitney Houston, artist); "Sittin' Up in My Room," Babyface (Brandy, artist); "You Put a Move on My Heart," Rod Temperton, songwriter (Tamia, artist); "Your Secret Love," Luther Vandross and Reed Vertelney (Vandross, artist); "You're Makin' Me High," Babyface and Bryce Wilson, songwriters (Toni Braxton, artist).

Best R&B; Album: "Moving On," Oleta Adams (Michael J. Powell, producer); "Maxwell's Urban Hang Suite," Maxwell (Musze, producer); "New World Order," Curtis Mayfield; "Peace Beyond Passion," Me'Shell Ndegeocello (David Gamson, producer); "Words," the Tony Rich Project (Rich, producer).

Rap Field

Best Rap Solo Performance: "Woo-Hah!! Got You All In Check," Busta Rhymes; "1, 2, 3, 4 (Sumpin' New)," Coolio; "Rock With You," Heavy D; "Hey Lover," LL Cool J; "If I Ruled the World (Imagine That)," Nas.

Best Rap Performance by a Duo or Group: "Tha Crossroads," Bone Thugs-N-Harmony; "Champagne," Salt-N-Pepa; "1nce Again," A Tribe Called Quest; "California Love," 2Pac Featuring Dr. Dre and Roger Troutman; "How Do U Want It," 2Pac Featuring K-Ci and JoJo.

Best Rap Album: "Gangsta's Paradise," Coolio; "The Score," Fugees (Lauryn Hill, Prakazrel "Pras" and Wyclef, producers); "Mr. Smith," LL Cool J (Jean Claude "Poke" Olivier & Tone, producers); "Beats, Rhymes and Life," A Tribe Called Quest (the Ummah, producer); "All Eyez On Me," 2Pac.

Country Field

Best Female Country Vocal Performance: "Let Me Into Your Heart," Mary Chapin Carpenter; "Strawberry Wine," Deana Carter; "Baby Mine," Alison Krauss; "Blue," LeAnn Rimes; "Believe Me Baby (I Lied)," Trisha Yearwood.

Best Male Country Vocal Performance: "Like the Rain," Clint Black; "My Wife Thinks You're Dead," Junior Brown; "Worlds Apart," Vince Gill; "Private Conversation," Lyle Lovett; "Nothing," Dwight Yoakam.

Best Country Performance by a Duo or Group With Vocal: "Cherokee Boogie," BR5-49; "My Maria," Brooks & Dunn; "That's What I Get for Loving You," Diamond Rio; "All You Ever Do Is Bring Me Down," the Mavericks; "Little Bit Is Better Than Nada," Texas Tornados.

Best Country Collaboration With Vocals: "Redneck Games," Jeff Foxworthy with Alan Jackson; "High Lonesome Sound," Vince Gill Featuring Alison Krauss & Union Station; "Hope: Country Music's Quest for a Cure," Vince Gill, Faith Hill, Tim McGraw, Trisha Yearwood, Lorrie Morgan, Marty Stuart, Little Texas, Tracy Lawrence, Terri Clark, Neal McCoy, Travis Tritt and John Berry; "Long Tall Texan," Lyle Lovett and Randy Newman; "Honky Tonkin's What I Do Best," Marty Stuart and Travis Tritt.

Best Country Instrumental Performance: "Jam Man," Chet Atkins C.G.P.; "Scotland," Vassar Clements, Richard Greene, Chris Thile, Scott Nygaard and Todd Phillips; "Big," Diamond Rio; "Rawhide," Ronnie McCoury, David Grier, Stuart Duncan, Craig Smith and Todd Phillips; "The Brickyard Boogie," Steve Wariner.

Best Country Song: "Believe Me Baby (I Lied)," Angelo, Larry Gottlieb and Kim Richey (Trisha Yearwood, artist); "Blue," Bill Mack (LeAnn Rimes, artist); "High Lonesome Sound," Vince Gill (Gill, artist); "My Wife Thinks You're Dead," Junior Brown (Brown, artist); "Strawberry Wine," Matraca Berg and Gary Harrison (Deana Carter, artist).

Best Country Album: "Borderline," Brooks & Dunn (Kix Brooks, Don Cook and Ronnie Dunn, producers); "High Lonesome Sound," Vince Gill (Tony Brown, producer); "The Trouble With the Truth," Patty Loveless (Emory Gordy Jr., producer); "The Road to Ensenada," Lyle Lovett (Lyle Lovett and Billy Williams, producers); "Everybody Knows," Trisha Yearwood (Garth Fundis, producer); "Gone," Dwight Yoakam (Pete Anderson, producer).

Best Bluegrass Album: "The Cold Hard Facts," the Del McCoury Band; "Red on Blonde," Tim O'Brien; "Bluegrass Boy," Peter Rowan; "The Stanley Tradition--Tribute to a Bluegrass Legacy," various artists; "True Life Blues: The Songs of Bill Monroe," various artists.

New Age Field

Best New Age Album: "Arcanum," Acoustic Alchemy; "Pianissimo II," Suzanne Ciani; "Lore," Clannad; "The Memory of Trees," Enya; "Opium," Ottmar Liebert & Luna Negra.

Jazz Field

Best Contemporary Jazz Performance: "Joined at the Hip," Bob James and Kirk Whalum; "Ratamacue," Harvey Mason; "High Life," Wayne Shorter; "Between the Lines," Mike Stern; "If Four Was One," T.J. Kirk.

Best Jazz Vocal Performance: "Blues, Dues & Love News," Ernestine Anderson; "Shaking Free," Nnenna Freelon; "The Main Ingredient," Shirley Horn; "All for You," Diana Krall; "New Moon Daughter," Cassandra Wilson.

Best Jazz Instrumental Solo: "Cabin Fever," Michael Brecker; "Now Is the Hour," Charlie Haden; "Duke Ellington's Sound of Love," Joe Lovano; "Agua De Beber," Gonzalo Rubalcaba; "Diggin' on Dexter," Horace Silver.

Best Jazz Instrumental Performance, Individual or Group: "Tales From the Hudson," Michael Brecker; "The Child Within," Billy Childs; "Now Is the Hour," Charlie Haden Quartet West; "Quartets: Live at the Village Vanguard," Joe Lovano; "The Hardbop Grandpop," Horace Silver.

Best Large Jazz Ensemble Performance: "Live at Manchester Craftsmen's Guild," Count Basie Orchestra, Grover Mitchell, conductor; "Even Canadians Get the Blues," Rob McConnell & the Boss Brass; "Live in Time," Mingus Big Band; "Portraits in Blue," Marcus Roberts with the Lincoln Center Jazz Orchestra; "Coming About," Maria Schneider Orchestra.

Best Latin Jazz Performance: "My Summertime," Ray Barretto; "And Then Some!," Steve Berrios & Son Bacheche; "The Heart Speaks," Terence Blanchard & Ivan Lins; "Portraits of Cuba," Paquito D'Rivera; "Medianoche" Don Grolnick.

Gospel Field

Best Rock Gospel Album: "Bloom," Audio Adrenaline; "Open All Nite," Big Tent Revival; "Jesus Freak," DC Talk; "Take Me to Your Leader," Newsboys; "God," Rebecca St. James.

Best Pop/Contemporary Gospel Album: "Shelter," Gary Chapman; "Signs of Life," Steven Curtis Chapman; "The Message," 4 Him; "Life Love & Other Mysteries," Point of Grace; "Tribute--The Songs of Andrae Crouch," various artists.

Best Southern Gospel, Country Gospel or Bluegrass Gospel Album: "Steel Witness," Charlie Daniels; I Love to Tell the Story--25 Timeless Hymns," Andy Griffith; "There's a Light Guiding Me," Doyle Lawson & Quicksilver; "How Great Thou Art," Willie Nelson and Bobbie Nelson; "Don't Overlook Salvation," Ricky Van Shelton.

Best Traditional Soul Gospel Album: "New Dawning," Walter Hawkins & the Hawkins Family; "Face to Face," Cissy Houston; "Shake the Devil Off," Dorothy Norwood; "Together as One--a Tribute to the Heritage of Quartet Music," various artists; "Lets Go Back: Live in Chicago," Albertina Walker.

Best Contemporary Soul Gospel Album: "Live in Washington," Yolanda Adams; "Love Brought Me Back," Helen Baylor; "Whatcha Lookin' 4," Kirk Franklin & the Family; "Shakin' the House . . . Live in L.A.," Hezekiah Walker, Yolanda Adams and Fred Hammond; "Heart & Soul," the Winans.

Best Gospel Album by a Choir or Chorus: "All Things Are Possible," Edwin Hawkins Music & Arts Seminar; various choir directors; "Gotta Feelin'," the Associates; O'Landa Draper, choir director; "I'll See You in the Rapture," Mississippi Mass Choir; David R. Curry, Jerry Smith and Dorcus Thigpen, choir directors; "Just a Word," Shirley Caesar's Outreach Convention Choir; Michael Mathis, choir director; "A New Thing . . . Experience the Fullness," Full Gospel Baptist Fellowship Mass Choir; various choir directors.

Latin Field

Best Latin Pop Performance: "Emociones," Vikki Carr; "Americano," Jose Feliciano; "Enrique Iglesias," Enrique Iglesias; "Nada Es Igual . . . ,' Luis Miguel; "En Pleno Vuelo," Marco Antonio Solis.

Best Tropical Latin Performance: "Dicen Que . . . ," Albita; "La Rosa De Los Vientos," Ruben Blades; "El Sonero Del Mundo," Oscar D'Leon; "DLG (Dark Latin Groove)," DLG; "Fresco," Jerry Rivera; "Tony Vega," Tony Vega.

Best Mexican-American/Tejano Music Performance: "Arrancame El Corazon," Ramon Ayala Y Sus Bravos Del Norte; "10th Anniversary," Fandango U.S.A.; "Vicente Fernandez Y Sus Canciones," Vicente Fernandez; "En Vivo . . . Puro Party Live!," Jaime Y Los Chamacos; "Un Millon De Rosas," La Mafia.

Blues Field

Best Traditional Blues Album: "Deep in the Blues," James Cotton; "Found True Love," John Hammond; "You're Gonna Miss Me (When I'm Dead & Gone)," the Muddy Waters Tribute Band; "Come On in This House," Junior Wells with guest slide guitarists; "Live at the Mint," Jimmy Witherspoon.

Best Contemporary Blues Album: "Sad Street," Bobby Blue Bland; "Long Way Home," Clarence "Gatemouth" Brown; "A Man Amongst Men," Bo Diddley; "Live! The Real Deal," Buddy Guy With G.E. Smith & The Saturday Night Live Band; "Just Like You," Keb' Mo'; "Phantom Blues," Taj Mahal.

Folk Field

Best Traditional Folk Album: "The Hobo's Last Ride," Norman & Nancy Blake; "Wild Hog in the Red Brush," John Hartford; "Intoxicated Spirit," Nusrat Fateh Ali Khan; "Thuthukani Ngoxolo--Let's Develop in Peace," Ladysmith Black Mambazo; "Pete," Pete Seeger.

Best Contemporary Folk Album: "Yonder," Jerry Douglas & Peter Rowan; "Braver Newer World," Jimmie Dale Gilmore; "The Ghost of Tom Joad," Bruce Springsteen; "You? Me? Us?," Richard Thompson; "Revival," Gillian Welch.

Reggae Field

Best Reggae Album: "Mr. Cool," Gregory Isaacs; "Man With the Fun," Maxi Priest; "Lyrically Potent," Sister Carol; "Greetings From Skamania," the Skatalites; "Hall of Fame--A Tribute to Bob Marley's 50th Anniversary," Bunny Wailer.

World Music Field

Best World Music Album: "Santiago," the Chieftains; "Tabula Rasa," Bela Fleck, V.M. Bhatt and Jie-Bing Chen; "Tierra Gitana," Gipsy Kings; "Legacy," Ali Akbar Khan; "Night Song," Nusrat Fateh Ali Khan & Michael Brook; "My People," Joe Zawinul.

Polka Field

Best Polka Album: "Music, Music, Music!," Eddie Blazonczyk's Versatones; "Irresistible You," Lenny Gomulka and Chicago Push; "Putting It All To-Gether" Walter Ostanek & Friends; "Polka! All Night Long," Jimmy Sturr; "Songs of the Polka King Vol. 1," Frank Yankovic & Friends.

Children's Field

Best Musical Album for Children: "Dedicated to the One I Love," Linda Ronstadt (George Massenburg and Ronstadt, producers); "John McCutcheon's Four Seasons: Wintersongs," John McCutcheon (Bob Dawson and McCutcheon, producers); "Around the World and Back Again," Tom Chapin (Chapin, Jon Cobert and Michael Mark, producers); "Blanket Full of Dreams," Cathy Fink & Marcy Marxer (Fink and Marxer, producers); "Love Songs and Lullabyes for Daddy's Little Dreamer," various artists (J. Aaron Brown, Otis Forrest and David R. Lehman, producers).

Best Spoken Word Album for Children: "Stellaluna," David Holt (Virginia Callaway, Steven Heller and David Holt, producers); "The Wonderful O (James Thurber)," Melissa Manchester (Deborah Raffin, producer); "The Prince and the Pauper (Mark Twain)," Carl Reiner (Victoria Preminger, producer); "Treasure Island (Robert Louis Stevenson)," Michael York (Shauna Zurbrugg, producer) "Jumanji (Chris Van Allsburg)," Robin Williams (Susan Dudnick Boer, producer).

Spoken Word Field

Best Spoken Word or Non-Musical Album: "The Adventures of Huckleberry Finn (Mark Twain)," Garrison Keillor; "Charles Kuralt's America," Charles Kuralt; "Grow Old Along With Me the Best Is Yet to Be," Edward Asner, Ellen Burstyn, CCH Pounder and Alfre Woodard; "Harry S. Truman: A Journey to Independence (Paul Werth)," Lauren Bacall, Martin Landau, Jack Lemmon and Gregory Peck; "It Takes a Village (Hillary Rodham Clinton)," Hillary Rodham Clinton.

Best Spoken Comedy Album: "The Definitive Biography of P.D.Q. Bach," Professor Peter Schickele; "The Rants," Dennis Miller; "Rush Limbaugh Is a Big Fat Idiot," Al Franken; "Stan Freberg Presents the United States of America Vol. 2 (The Middle Years)," Stan Freberg; "What the Hell Happened to Me?," Adam Sandler.

Musical Show Field

Best Musical Show Album: "Bring In 'Da Noise, Bring In 'Da Funk," James P. Nichols, producer; Ann Duquesnay, Reg E. Gaines and George C. Wolfe, lyricists; Ann Duquesnay, Zane Mark and Daryl Waters, composers; "A Funny Thing Happened on the Way to the Forum," Phil Ramone, producer; (Stephen Sondheim, composer and lyricist) "Rent," Arif Mardin and Steve Skinner, producers; Jonathan Larson, composer and lyricist; "Riverdance," Bill Whelan, producer; Bill Whelan, composer and lyricist; "Victor/Victoria," Thomas Z. Shepard, producer; (Leslie Bricusse, lyricist; Henry Mancini, composer).

Composing Field

Best Instrumental Composition "Aaron's Song," Billy Childs; "The Fifth Season," Jorge Calandrelli; "Manhattan (Island of Lights and Love)," Herbie Hancock and Jean Hancock; "Midnight in Carlotta's Hair," Wayne Shorter; "Real McBop," Arturo Sandoval.

Best Instrumental Composition Written for a Motion Picture or for Television: "Defile and Lament (From 'A Time to Kill')," Elliot Goldenthal; "Get Shorty (Instrumental Tracks)," John Lurie; "Independence Day," David Arnold; "The Star Maker," Ennio Morricone; "Unstrung Heroes," Thomas Newman.

Best Song Written Specifically for a Motion Picture or for Television: "Because You Loved Me" (Theme from "Up Close and Personal"), Diane Warren; "Count on Me" (From "Waiting to Exhale"), Babyface, Michael Houston and Whitney Houston; "Exhale (Shoop Shoop)" (From "Waiting to Exhale"), Babyface; "It Hurts Like Hell" (From "Waiting to Exhale"), Babyface, "Moonlight" (From "Sabrina"), Alan Bergman, Marilyn Bergman and John Williams.

Arranging Field

Best Instrumental Arrangement: "An American Symphony (Mr. Holland's Opus)," Michael Kamen; "Charlie Parker: The Firebird (Medley)." Lalo Schifrin; "Children of the Night," Wayne Shorter; "Sing, Sing, Sing," Jim McNeely; "Summer," Jorge Calandrelli.

Best Instrumental Arrangement With Accompanying Vocal(s): "Do Nothin' Till You Hear From Me," Quincy Jones and Sam Nestico (Phil Collins, artist); "In the Still of the Night," Clare Fischer; "Teach Me Tonight," John Clayton Jr. (Natalie Cole, artist); "When I Fall in Love," Alan Broadbent, David Foster and Gordon Jenkins (Natalie Cole and Nat King Cole, artists; "When You Wish Upon a Star," Take 6 (Take 6, artist).

Package

Best Recording Package: "Set the Twilight Reeling" (Lou Reed), Stefan Sagmeister; "Ultra-Lounge (Leopard Skin Sampler)," Andy Engel and Tommy Steele; Aenima (Tool), Adam Jones and Kevin Willis; "Miracle Of Science" (Marshall Crenshaw), Stefan Sagmeister; "East of the Sun: The West Coast Sessions" (Stan Getz), Chika Azuma andPatricia Lie.

Best Recording Package, Boxed: "The Complete Reprise Studio Recordings" (Frank Sinatra), JoDee Stringham; "Blues, Boogie, & Bop: The 1940s Mercury Sessions" (various artists), Michael Lang, David Lau and Giulio Turturro; "The Man From Ipanema (Antonio Carlos Jobim), Giulio Turturro; "The Complete Columbia Studio Recordings" (Miles Davis & Gil Evans), Chika Azuma and Arnold Levine; "New Adventures in Hi-Fi" (R.E.M.), Chris Bilheimer and Michael Stipe.

Album Notes

Best Album Notes: "The Mel Torme Collection 1944 - 1985," Will Friedwald, Dave Kapp & Mel Torme; "Mean Old World--The Blues From 1940 to 1994," Lawrence Hoffman; "The Complete Capitol Singles Collection" (Frank Sinatra), Will Friedwald; "The Complete Columbia Studio Recordings" (Miles Davis & Gil Evans), George Avakian, Bob Belden, Bill Kirchner and Phil Schaap; "The Complete Recordings Vol. 5: The Final Chapter" (Bessie Smith), Chris Albertson.

Historical

Best Historical Album: "The Mel Torme Collection 1944-1985," Bob Fisher and & Dave Kapp, compilation producers; Dan Hersch and Bill Inglot, mastering engineers; "The Complete Reprise Studio Recordings" (Frank Sinatra), Gregg Geller, Lee Herschberg, Joe McEwen and Ric Ross, compilation producers; Lee Herschberg, mastering engineer; "Fritz Kreisler: The Complete RCA Recordings," John Pfeiffer, compilation producer; Harold Hagopian and Glen Kolotkin, mastering engineers; "The Mercury Blues 'N' Rhythm Story 1945-1955," Jim Fishel and Barbara Lynn Micale, compilation producers; Suha Gur, mastering engineer; "The Complete Columbia Studio Recordings" (Miles Davis & Gil Evans), Bob Belden and Phil Schaap, compilation producers; Phil Schaap and Mark Wilder, mastering engineers.

Production Field

Best Engineered Album, Non-Classical: "Oceano" (Sergio Mendes) Moogie Canazio; "Peace Beyond Passion" (Me'Shell Ndegeocello), Michael Krowiak, Bob Power and Rail Jon Rogut; "Q's Jook Joint" (Quincy Jones and various artists), Francis Buckley, Al Schmitt, Bruce Swedien and Tommy Vicari; "Stardust" (Natalie Cole), Dave Reitzas, Elliot Scheiner, Al Schmitt and Erik Zobler; "Tambu" (Toto), Elliot Scheiner, Al Schmitt and Bill Smith.

Producer of the Year: Babyface; David Foster; Don Gehman; Brendan O'Brien; Don Was.

Best Classical Engineered Recording: Barber: Violin Concerto, Cello Concerto, etc., Lawrence Rock, engineer (Kyoko Takezawa, violin; Steven Isserlis, cello & various artists); Bartok: The Three Piano Concertos, Charles Harbutt, engineer (Yefim Bronfman, piano); Copland: Dance Symphony, Short Symphony, Organ Symphony, etc., William Hoekstra & Lawrence Rock, engineers (Leonard Slatkin, conductor); Stravinsky: "The Song of the Nightingale"; "Firebird" Suite, etc., Keith O. Johnson, engineer (Eiji Oue, conductor); Tchaikovsky: "1812" Overture (with Chorus), "Moscow Coronation Cantata," etc., John Eargle, engineer (Andrew Litton, conductor)

Classical Producer of the Year: Manfred Eicher, James Mallinson, Joanna Nickrenz, Martin Sauer, Gary Schultz

Classical Field

Best Classical Album: Bartok: "The Miraculous Mandarin"; "Music for Strings, Percussion and Celesta," Pierre Boulez, conductor; Karl-August Naegler, producer (Duaine Wolfe; Chicago Symphony Cho.; Chicago Sym. Orch.); Bartok: The Three Piano Concertos, Yefim Bronfman, piano; Esa-Pekka Salonen, conductor; Gary Schultz, producer (Los Angeles Phil.); Copland: Dance Symphony; Short Symphony; Organ Symphony, etc., Leonard Slatkin, conductor; Simon Preston, organ; Joanna Nickrenz, producer (Saint Louis Sym. Orch.); Corigliano: "Of Rage and Remembrance" (Sym. No. 1, etc.) Leonard Slatkin, conductor; Joanna Nickrenz, producer (Michelle DeYoung, mezzo soprano; various artists; Male Cho. of the Oratorio Society of Wash.; Male Cho. of The Choral Arts Society of Wash.; National Sym. Orch.); Opera Arias (Works Of Mozart, Wagner, Borodin, etc.), Bryn Terfel, bass-baritone; James Levine, conductor; Arend Prohmann, producer (The Metropolitan Opera Orch.); Prokofiev: Violin Con. Nos. 1 & 2; Son. for Solo Violin, Gil Shaham, violin; Andre Previn, conductor; Christian Gansch, producer (London Sym. Orch.)

Best Orchestral Performance: Bartok: "The Miraculous Mandarin"; "Music for Strings, Percussion and Celesta," Pierre Boulez, conductor (Chicago Sym. Cho.; Chicago Sym. Orch.); Lutoslawski: Sym. No. 2, Esa-Pekka Salonen, conductor (Los Angeles Phil.), track from: Lutoslawski: Sym. No. 2; "Chantefleurs et Chantefables"; Piano Concerto; Messiaen: "Et Exspecto Resurrectionem Mortuorum"; "Chronochromie," etc., Pierre Boulez, conductor (The Cleveland Orch.); Prokofiev: "Romeo & Juliet" (scenes from the ballet), Michael Tilson Thomas, conductor (San Francisco Sym.); Shostakovich: Sym. No. 7 ("Leningrad"), Yuri Temirkanov, conductor (St. Petersburg Phil. Orch.)

Best Opera Recording: Britten: "Peter Grimes," Richard Hickox, conductor; Philip Langridge, Alan Opie & Janice Watson, principal soloists; Brian Couzens, producer (Opera London; London Sym. Cho.; City of London Sinfonia); Dallapiccola: "Il Prigioniero," Esa-Pekka Salonen, conductor; Phyllis Bryn-Julson, Howard Haskin & Jorma Hynninen, principal soloists; David Mottley, producer (Eric Ericson Cham. Cho.; Swedish Radio Cho.; Swedish Radio Sym. Orch.); Gluck: "Orphee Et Eurydice," Donald Runnicles, conductor; Alison Hagley, Jennifer Larmore & Dawn Upshaw, principal soloists; James Mallinson, producer (Cho. of San Francisco Opera; Orch. of San Francisco Opera); Kunzen: "Holger Danske" Thomas Dausgaard, conductor; Henriette Bonde-Hansen, Inger Dam-Jensen, Gert Henning-Jensen, Johannes Mannov, Inga Nielsen, Guido Paevatalu, Johan Reuter & Marianne Rorholm, principal soloists; Claus Due, producer (The Danish National Radio Sym. Cho.; The Danish National Radio Sym. Orch.); Weber: "Der Freischutz," Nikolaus Harnoncourt, conductor; Gilles Cachemaille, Wolfgang Holzmair, Kurt Moll, Luba Orgonasova, Matti Salminen, Christine Schafer & Endrik Wottrich, principal soloists; Helmut Muhle, producer (Rundfunkchor Berlin; Berliner Phil.).

Best Choral Performance: Bach: Complete Cantatas, Vol. 1 ("Der Herr denket an uns"; "Gott ist mein Konig," etc.), Ton Koopman, conductor; Simon Schouten, chorus master (various artists; The Amsterdam Baroque Cho.; The Amsterdam Baroque Orch.); "Danny Boy"--Songs and Dancing Ballads by Percy Grainger, John Eliot Gardiner, conductor (Monteverdi Cho.; English Country Gardiner Orch.); Mozart: Requiem, William Christie, conductor; Francois Bazola, chorus master (various artists; Les Arts Florissants Cho.; Les Arts Florissants Orch.), track from: Mozart: Requiem; "Ave Verum Corpus"; Schubert: Mass in E Flat, Carlo Maria Giulini, conductor (various artists; Chor. des Bayerischen Rundfunks; Sym.-Orch. des Bayerischen Rundfunks); Walton: "Belshazzar's Feast," Andrew Litton, conductor; Neville Creed & David Hill, chorus masters (Bryn Terfel, bass-baritione; Bournemouth Sym. Cho.; L'Inviti; Waynflete Singers; Bournemouth Sym. Orch.) , track from: Walton: "Belshazzar's Feast"; Suite from "Henry V," etc.

Best Instrumental Soloist(s) Performance (with Orchestra): Adams: Violin Concerto, Gidon Kremer, violin (Kent Nagano, conductor; London Sym. Orch.) , track from: Adams: Violin Concerto; "Shaker Loops"; Bartok: The Three Piano Concertos, Yefim Bronfman, piano (Esa-Pekka Salonen, conductor; Los Angeles Phil.); Prokofiev: Con. for Violin And Orch. No. 2, Gil Shaham, violin (Andre Previn, conductor; London Sym. Orch.), track from: Prokofiev: Violin Cons. Nos. 1 & 2, etc.; Schoenberg: Piano Concerto, Alfred Brendel, piano (Michael Gielen, conductor; SWF Sym.-Orch. Baden-Baden), track from: Schoenberg: Piano Concerto; the Chamber Symphonies; Shostakovich: Cello Cons. Nos. 1 & 2, Truls Mork, cello (Mariss Jansons, conductor; The London Phil.).

Best Instrumental Soloist Performance (without Orchestra): Prokofiev: Piano Sons. Nos. 2, 3, 5 & 9, Yefim Bronfman, piano; "The Romantic Master" (Works of Saint-Saens; Handel, etc.), Earl Wild, piano; Schumann: Fantasy/Liszt: "Transcendental" Etudes, Evgeny Kissin, piano; Schumann: "Kinderszenen"; "Kreisleriana," etc., Radu Lupu, piano; Wuorinen: Third Piano Sonata; Bagatelle, etc./Feldman: "Palais de Mari," Alan Feinberg, piano

Best Chamber Music Performance: Beethoven: Violin Sons. Nos. 9 "Kreutzer" & 10, Martha Argerich, piano; Gidon Kremer, violin; Brahms: Cello Sons. Nos. 1 & 2/Schumann: 5 "Stucke im Volkston," Op. 102, etc., Anner Bylsma, violoncello; Lambert Orkis, piano; Brahms: "Liebeslieder-Walzer," Op. 52/"Neue Liebeslieder-Walzer," Op. 65, Olaf Bar, baritone; Barbara Bonney, soprano; Kurt Streit, tenor; Anne Sofie von Otter, mezzo soprano (Helmut Deutsch, piano; Bengt Forsberg, piano); Corigliano: String Quartet, Cleveland Quartet, track from: The Farewell Recording--Corigliano: String Quartet/Haydn: Quartet In D Maj.; Schumann: Piano Quintet; Piano Quartet, etc., Martha Argerich, piano (various artists)

Best Small Ensemble Performance: Boulez: " . . . explosante-fixe . . . ," Pierre Boulez, conductor; Ensemble Intercontemporain (Sophie Cherrier, midi flute; Emmanuelle Ophele, flute; Pierre-Andre Valade, flute), track from: "Boulez Conducts Boulez" (" . . . explosante-fixe . . . "; Notations I - XII, etc.); "Hommage a Piazzolla" (Milonga En Re; Vardarito; Oblivion, etc.), Gidon Kremer, violin (various artists); Matthews: "Suns Dance," Oliver Knussen, conductor (various artists), track from: Matthews: "Broken Symmetry"; Fourth Sonata, etc.; Shostakovich: "Written with the Heart's Blood" (Cham. Sym. for Strings, Op. 110a; Two Pieces for String Octet, Op. 11, etc.), The New Century Cham. Orch.; Vivaldi: Concerti per Molti Istromenti, Federico Maria Sardelli, conductor; Modo Antiquo.

Best Classical Vocal Performance: Britten: "Phaedra" Lorraine Hunt, soprano (Kent Nagano, conductor; Halle Orch.), track from: Britten: "The Rescue of Penelope"; "Phaedra"; Faure: "L'Horizon Chimerique" ("Dans la fo^ret de Septembre"; "La bonne chanson," Op. 61, etc.), Sanford Sylvan, baritone (David Breitman, piano; Lydian String Quartet); Opera Arias (works Of Mozart, Wagner, Borodin, etc.), Bryn Terfel, bass-baritone (James Levine, conductor; The Metropolitan Opera Orch.); "Visions of Love"--A Collection Of Mozart Arias ("Giunse alfin il momento . . . " "Deh, Vieni"; "Ruhe Sanft," etc.), Renee Fleming, soprano (Krista Bennion Feeney, violin; Sir Charles Mackerras, conductor; Orch. of St. Lukes; "Where Shall I Fly"--Handel & Mozart Arias ("Voi che sapete"; "Ombra mai fu," etc.), Jennifer Larmore, mezzo soprano (Jesus Lopez-Cobos, conductor; Orch. de Cham. de Lausanne); "Wings in the Night"--Swedish Songs (works Of Peterson-Berger; Von Koch, etc.) Anne Sofie von Otter, mezzo soprano (Bengt Forsberg, piano).

Best Classical Contemporary Composition: Adams: Violin Concerto, John Adams, composer (Gidon Kremer, violin), track from: Adams: Violin Concerto; "Shaker Loops"; Corigliano: String Quartet, John Corigliano, composer (Cleveland Quartet), track from: Corigliano: String Quartet/Haydn: Quartet in D Maj.; Matthews: Fourth Sonata, Colin Matthews, composer (Oliver Knussen, conductor; London Sinfonietta), track from: Matthews: "Broken Symmetry"; "Suns Dance," etc.; Rautavaara: "Angel of Light," Einojuhani Rautavaara, composer (Leif Segerstam, conductor; Helsinki Phil. Orch.), track from: Rautavaara: "Angel of Light"; "Anunciations"; Schuller: "Four Soundscapes," Gunther Schuller, composer (Gunther Schuller, conductor; the Louisville Orch.), track from: Hailstork/Schuller/Zwilich/Dzubay

Music Video Field

Best Music Video, Short Form: "Ironic," Alanis Morissette (Stephane Sednaoui, video director; Dawn Rose, video producer); "Tonight, Tonight," the Smashing Pumpkins (Jonathan Dayton and Valerie Faris, video directors; Bart Lipton, video producer); "Earth Song," Michael Jackson (Nicholas Brandt, video director; Bridget Blake-Wilson, video producer) "Walking Contradiction," Green Day (Roman Coppola, video director; Steve Fredriksz, video producer) "Free As a Bird," the Beatles (Kevin Godley, video director).

Best Music Video, Long Form: "Satie And Suzanne," Reinbert de Leeuw (Tim Southam, video director; Daniel Iron and Jennifer Jonas, video producers); "Live From London," Bon Jovi (David Mallet, video director; Andy Picheta, video producer); "The Beatles Anthology," the Beatles (Geoff Wonfor, video director; Chips Chipperfield, video producer); "Blood Brothers," Bruce Springsteen (Ernie Fritz, video director; Ernie Fritz, Jack Gulick and Lee Rolontz, video producers); "Farewell--Live From the Universal Amphitheatre," Oingo Boingo (Scott Palazzo, video director; Laura Engel, video producer.

Copyright © 2019, Los Angeles Times
EDITION: California | U.S. & World
53°