Advertisement

TV schedule for 2019 Women’s World Cup

TV schedule for 2019 Women’s World Cup
Former U.S. national team star Aly Wagern and JP Dellacamera will be the lead broadcast team for Fox Sports 1 during the Women's World Cup. (Rick Yeatts / Associated Press)

A look at the television broadcast schedule for the 2019 FIFA Women’s World Cup:

Advertisement

(All times Pacific)

Monday, June 10

Group D: Argentina vs. Japan, Parc des Princes, Paris, FS1, Universo, 9 a.m.

Group E: Canada vs. Cameroon, Stade de la Mosson, Montpellier, FS1, Universo, noon

Advertisement

Tuesday, June 11

Group E: New Zealand vs. Netherlands, Stade Océane, Le Havre, FS1, Universo, 6 a.m.

Group F: Chile vs. Sweden, Roazhon Park, Rennes, FS1, Universo, 9 a.m.

Group F: USA vs. Thailand, Stade Auguste-Delaune, Reims, Ch. 11, Telemundo, noon

Wednesday, June 12

Group A: Nigeria vs. South Korea, Stade des Alpes, Grenoble, FS1, Universo, 6 a.m.

Group B: Germany vs. Spain, Stade du Hainaut, Valenciennes, Ch. 11, Telemundo, 9 a.m.

Group A: France vs. Norway, Stade de Nice, Nice, Ch. 11, Universo, noon

Thursday, June 13

Group C: Australia vs. Brazil, Stade de la Mosson, Montpellier, Ch. 11, 9 a.m.

Group B: South Africa vs. China, Parc des Princes, Paris, Ch. 11, noon,

Friday, June 14

Group D: Japan vs. Scotland, Roazhon Park, Rennes, FS1, Universo, 6 a.m.

Group C: Jamaica vs. Italy, Stade Auguste-Delaune, Reims, Ch. 11, Universo, 9 a.m.

Group D: England vs. Argentina, Stade Océane, Le Havre, Ch. 11, Telemundo, noon

Saturday, June 15

Group E: Netherlands vs. Cameroon, Stade du Hainaut, Valenciennes, FS1, Universo, 6 a.m.

Group E: Canada vs. New Zealand, Stade des Alpes, Grenoble, Universo, FS2, noon.

Sunday, June 16

Group F: Sweden vs. Thailand, Stade de Nice, Nice, FS1, Telemundo, 6 a.m.

Group F: USA vs. Chile, Parc des Princes, Paris, Ch. 11, Telemundo, 9 a.m.

Monday, June 17

Group B: China vs. Spain, Stade Océane, Le Havre, FS1, Universo, 9 a.m.

Group B: South Africa vs. Germany, Stade de la Mosson, Montpellier, Ch. 11, Telemundo, 9 a.m.

Group A: Nigeria vs. France, Roazhon Parke, Rennes, Ch. 11, Universo, noon

Group A: South Korea vs. Norway, Stade Auguste-Delaune, Reims, FS1, noon

Tuesday, June 18

Group C: Jamaica vs. Australia, Stade des Alpes, Grenoble, FS2, noon

Group C: Italy vs. Brazil, Stade du Hainaut, Valenciennes, FS1, Universo, noon

Wednesday, June 19

Group D: Japan vs. England, Stade de Nice, Nice, FS1, noon

Group D: Scotland vs. Argentina, Parc des Princes, Paris, FS2, Universo, noon

Thursday, June 20

Group E: Cameroon vs. New Zealand, Stade de la Mosson, Montpellier, FS1, 9 a.m.

Group E: Netherlands vs. Canada, Stade Auguste-Delaune, Reims, Ch. 11, Universo, 9 a.m.

Group F: Thailand vs. Chile, Roazhon Park, Rennes, FS1, Universo, noon

Group F: USA vs. Sweden, Stade Oceane, La Havre, Ch. 11, Telemundo, noon

Round of 16: June 22-25

Quarterfinals: June 27-29

Semifinals

Tuesday, July 2

Stade de Lyon, Lyon, noon

Wednesday, July 3

Stade de Lyon, Lyon, noon

Match for third place

Saturday, July 6

Stade de Nice, Nice, 8 a.m.

Final

Sunday, July 7

Stade de Lyon, Ch. 11, Telemundo, 8 a.m.

Advertisement
Advertisement