Advertisement
Sports

High school football: Week 7 schedule

tn-gnp-sp-glendale-arcadia-football-20191003-15.jpg
Glendale’s Matthew Quiroz tries to get past Arcadia’s Steven Winnen Oct. 3.
(Tim Berger/Glendale News Press)

Thursday, October 10th

CITY

METRO LEAGUE

Maywood CES vs. New Designs Watts at Daniels Field (San Pedro), 7 p.m.

Advertisement

SOUTHERN SECTION

BIG VIII LEAGUE

Corona at Corona Centennial, 7 p.m.

DESERT EMPIRE LEAGUE

Advertisement

La Quinta at Shadow Hills, 7 p.m.

DESERT SKY LEAGUE

Silverado at Victor Valley, 7 p.m.

DESERT VALLEY LEAGUE

Indio vs. Twentynine Palms at Twentynine Palms JHS, 7 p.m.

GARDEN GROVE LEAGUE

Los Amigos vs. Westminster La Quinta at Bolsa Grande, 7 p.m.

HACIENDA LEAGUE

Advertisement

Walnut vs. South Hills at Covina District Field (Covina), 7 p.m.

MIRAMONTE LEAGUE

Bassett at Ganesha, 7 p.m.

MOJAVE RIVER LEAGUE

Sultana at Hesperia, 7 p.m.

MONTVIEW LEAGUE

Sierra Vista at Nogales, 7 p.m.

Workman vs. Azusa at Citrus College, 7 p.m.

Advertisement

ORANGE LEAGUE

Magnolia vs. Katella at Glover Stadium, 7 p.m.

ORANGE COAST LEAGUE

Saddleback vs. Estancia at Costa Mesa, 7 p.m.

Santa Ana vs. Santa Ana Calvary Chapel at Orange Coast College, 7 p.m.

PALOMARES LEAGUE

Bonita at Colony, 7 p.m.

RIVER VALLEY LEAGUE

Jurupa Valley vs. La Sierra at Norte Vista, 7 p.m.

Patriot at Ramona, 7 p.m.

SOUTH VALLEY LEAGUE

Anza Hamilton at Nuview Bridge, 7 p.m.

SUNKIST LEAGUE

Bloomington at Grand Terrace, 7 p.m.

TRINITY LEAGUE

Orange Lutheran vs. Santa Margarita at Trabuco Hills, 7 p.m.

NONLEAGUE

Anaheim Canyon vs. Esperanza at Yorba Linda, 7 p.m.

Artesia at Western, 7 p.m.

El Modena vs. Foothill at Segerstrom, 7 p.m.

Laguna Hills at Garden Grove, 7 p.m.

Silver Valley at Westminster, 6 p.m.

Vasquez vs. Trinity Classical Academy at College of Canyons, 7:30 p.m.

Villa Park vs. El Dorado at Placentia Valencia, 7 p.m.

8 MAN

CITY

CITY LEAGUE

Dymally vs. USC Hybrid at EXPO Center (Los Angeles), 7 p.m.

SOUTHERN SECTION

EXPRESS LEAGUE

Brethren Christian at Sage Hill, 6 p.m.

NONLEAGUE

Indio Riverside County Education Academy at San Jacinto Valley Academy, 5 p.m.

INTERSECTIONAL

Mojave vs. PAL Academy at Arroyo Valley, 6:30 p.m.

Friday, October 11th

CITY

CENTRAL LEAGUE

Belmont at Marquez, 7 p.m.

Contreras at Bernstein, 7 p.m.

Hollywood at Mendez, 7 p.m.

COLISEUM LEAGUE

Crenshaw at Hawkins, 7 p.m.

Dorsey at Locke, 7 p.m.

Fremont vs. View Park at Rancho Cienega Park, 7 p.m.

EAST VALLEY LEAGUE

Arleta at Monroe, 7 p.m.

Grant at Chavez, 7 p.m.

Sun Valley Poly at North Hollywood, 7 p.m.

EASTERN LEAGUE

Garfield at Legacy, 7 p.m.

Los Angeles Roosevelt at Bell, 7 p.m.

South Gate at Huntington Park, 7 p.m.

EXPOSITION LEAGUE

Jefferson at Angelou, 7 p.m.

Manual Arts at Santee, 7 p.m.

West Adams at Washington, 7 p.m.

MARINE LEAGUE

Gardena at Carson, 7 p.m.

San Pedro at Wilmington Banning, 7 p.m.

METRO LEAGUE

Los Angeles Jordan at Rancho Dominguez, 7 p.m.

Roybal at Los Angeles, 3 p.m.

NORTHERN LEAGUE

Eagle Rock at Lincoln, 7 p.m.

Los Angeles Marshall at Franklin, 7 p.m.

Torres at Los Angeles Wilson, 7 p.m.

VALLEY MISSION LEAGUE

San Fernando at Granada Hills Kennedy, 7 p.m.

Sylmar at Reseda, 7:15 p.m.

Van Nuys at Panorama, 7 p.m.

WEST VALLEY LEAGUE

Chatsworth at Taft, 7:15 p.m.

Cleveland at Birmingham, 7 p.m.

Granada Hills at El Camino Real, 7:15 p.m.

WESTERN LEAGUE

Fairfax at Westchester, 7 p.m.

Los Angeles University at Los Angeles Hamilton, 3 p.m.

Venice at Palisades, 7 p.m.

SOUTHERN SECTION

ALMONT LEAGUE

Alhambra at Montebello, 7 p.m.

San Gabriel at Bell Gardens, 7 p.m.

Schurr at Keppel, 7 p.m.

AMBASSADOR LEAGUE

Aquinas at Bermuda Dunes Desert Christian, 7 p.m.

Arrowhead Christian at Western Christian, 6:30 p.m.

Linfield Christian at Ontario Christian, 7 p.m.

BASELINE LEAGUE

Chino Hills at Damien, 7 p.m.

Etiwanda at Rancho Cucamonga, 7 p.m.

Upland at Los Osos, 7 p.m.

BAY LEAGUE

Leuzinger at Redondo, 7 p.m.

Palos Verdes at Compton Centennial, 6 p.m.

Peninsula at Mira Costa, 7 p.m.

BIG VIII LEAGUE

King at Eastvale Roosevelt, 7 p.m.

Norco at Corona Santiago, 7 p.m.

CAMINO LEAGUE

Grace Brethren at Moorpark, 7 p.m.

CHANNEL LEAGUE

Dos Pueblos at Lompoc, 7 p.m.

Lompoc Cabrillo at San Marcos, 7 p.m.

Santa Ynez vs. Santa Barbara at Dos Pueblos, 7 p.m.

CITRUS BELT LEAGUE

Cajon vs. Redlands East Valley at Citrus Valley, 7 p.m.

Citrus Valley at Redlands, 7 p.m.

Yucaipa at Carter, 7 p.m.

CITRUS COAST LEAGUE

Hueneme at Fillmore, 7 p.m.

Santa Paula at Carpinteria, 7 p.m.

DEL REY LEAGUE

La Salle vs. St. Anthony at Clark Field (Long Beach), 7 p.m.

DEL RIO LEAGUE

El Rancho vs. Whittier at Pioneer, 7 p.m.

La Serna at California, 7 p.m.

DESERT EMPIRE LEAGUE

Palm Desert at Palm Springs, 7 p.m.

Xavier Prep at Rancho Mirage, 7 p.m.

DESERT SKY LEAGUE

Granite Hills at Barstow, 7 p.m.

DESERT VALLEY LEAGUE

Banning at Cathedral City, 7 p.m.

Coachella Valley at Desert Mirage, 7 p.m.

Desert Hot Springs at Yucca Valley, 7 p.m.

EMPIRE LEAGUE

Cypress at Placentia Valencia, 7 p.m.

La Palma Kennedy vs. Garden Grove Pacifica at Western, 7 p.m.

Tustin vs. Crean Lutheran at Portola, 7 p.m.

FOOTHILL LEAGUE

Canyon Country Canyon at West Ranch, 7 p.m.

Saugus vs. Golden Valley at Canyon Country Canyon, 7 p.m.

Valencia vs. Hart at College of Canyons, 7 p.m.

FREEWAY LEAGUE

La Habra at Fullerton, 7 p.m.

Sunny Hills at Buena Park, 7 p.m.

Troy vs. Sonora at La Habra, 7 p.m.

GARDEN GROVE LEAGUE

Loara at Bolsa Grande, 7 p.m.

Rancho Alamitos vs. Garden Grove Santiago at Garden Grove, 7 p.m.

GOLD COAST LEAGUE

Campbell Hall vs. Viewpoint at Calabasas, 7 p.m.

GOLDEN LEAGUE

Antelope Valley at Quartz Hill, 7 p.m.

Highland at Lancaster, 7 p.m.

Littlerock at Knight, 7 p.m.

Palmdale at Eastside, 7 p.m.

HACIENDA LEAGUE

Charter Oak at West Covina, 7 p.m.

Los Altos at Diamond Ranch, 7 p.m.

INLAND VALLEY LEAGUE

Perris at Canyon Springs, 7 p.m.

Riverside North at Lakeside, 7 p.m.

Riverside Poly at Orange Vista, 7 p.m.

MARMONTE LEAGUE

Oaks Christian at Newbury Park, 7 p.m.

St. Bonaventure at Westlake, 7 p.m.

MIRAMONTE LEAGUE

Garey at La Puente, 7 p.m.

MISSION LEAGUE

Bishop Alemany at Loyola, 7 p.m.

Chaminade at Bishop Amat, 7 p.m.

Sherman Oaks Notre Dame at Gardena Serra, 7:30 p.m.

MISSION VALLEY LEAGUE

El Monte at Arroyo, 7 p.m.

Mountain View at Gabrielino, 7 p.m.

Rosemead at South El Monte, 7 p.m.

MOJAVE RIVER LEAGUE

Apple Valley at Serrano, 7 p.m.

Oak Hills at Ridgecrest Burroughs, 7 p.m.

MONTVIEW LEAGUE

Gladstone at Duarte, 7 p.m.

MOORE LEAGUE

Compton at Millikan, 7 p.m.

Long Beach Cabrillo vs. Long Beach Poly at Veterans Stadium (Long Beach), 7 p.m.

Long Beach Wilson at Long Beach Jordan, 7 p.m.

MOUNTAIN PASS LEAGUE

Hemet at Beaumont, 7 p.m.

Tahquitz at Citrus Hill, 7 p.m.

West Valley at San Jacinto, 7 p.m.

MOUNTAIN VALLEY LEAGUE

Miller at Moreno Valley, 7 p.m.

Pacific at Rubidoux, 7 p.m.

San Bernardino at Vista del Lago, 7 p.m.

MT. BALDY LEAGUE

Chino at Diamond Bar, 6 p.m.

Montclair at Chaffey, 6 p.m.

Ontario at Don Lugo, 6 p.m.

OCEAN LEAGUE

El Segundo at Beverly Hills, 7 p.m.

Lawndale at Culver City, 7 p.m.

Santa Monica at Hawthorne, 7 p.m.

OLYMPIC LEAGUE

Cerritos Valley Christian vs. Heritage Christian at Granada Hills, 7 p.m.

Whittier Christian vs. Village Christian at Burbank, 7 p.m.

ORANGE LEAGUE

Century vs. Anaheim at Glover Stadium, 7 p.m.

Savanna at Santa Ana Valley, 7 p.m.

ORANGE COAST LEAGUE

Orange at Costa Mesa, 7 p.m.

PACIFIC LEAGUE

Crescenta Valley at Glendale, 7 p.m.

Muir vs. Burbank at Burbank Burroughs, 7 p.m.

Pasadena at Arcadia, 7 p.m.

PACIFIC COAST LEAGUE

Irvine vs. Beckman at Tustin, 7 p.m.

Portola at Irvine University, 7 p.m.

Woodbridge vs. Northwood at Irvine, 7 p.m.

PACIFIC VIEW LEAGUE

Channel Islands at Buena, 7 p.m.

Oxnard Pacifica at Oxnard, 7 p.m.

Rio Mesa at Ventura, 7 p.m.

PALOMARES LEAGUE

Ayala vs. Glendora at Citrus College, 7 p.m.

Claremont at Alta Loma, 7 p.m.

PIONEER LEAGUE

Morningside at North Torrance, 7 p.m.

Torrance at South Torrance, 7 p.m.

West Torrance vs. Inglewood at Coleman Stadium (Inglewood), 7 p.m.

RIO HONDO LEAGUE

Monrovia at Temple City, 7 p.m.

San Marino at South Pasadena, 7 p.m.

RIVER VALLEY LEAGUE

Hillcrest at Norte Vista, 7 p.m.

SAN ANDREAS LEAGUE

Eisenhower at Rialto, 7 p.m.

Rim of the World at Jurupa Hills, 7 p.m.

San Gorgonio at Arroyo Valley, 7 p.m.

SAN GABRIEL VALLEY LEAGUE

Gahr at Dominguez, 7 p.m.

Lynwood at Warren, 7 p.m.

Paramount at Downey, 7 p.m.

SEA VIEW LEAGUE

Dana Hills at Trabuco Hills, 7 p.m.

San Juan Hills at Aliso Niguel, 7 p.m.

SOUTH COAST LEAGUE

Mission Viejo at Capistrano Valley, 7 p.m.

San Clemente at El Toro, 7 p.m.

SOUTH VALLEY LEAGUE

Sherman Indian at California Military Institute, 7 p.m.

SOUTHWESTERN LEAGUE

Murrieta Mesa at Great Oak, 7 p.m.

Murrieta Valley at Temecula Valley, 7 p.m.

Vista Murrieta at Chaparral, 7 p.m.

SUNKIST LEAGUE

Fontana at Kaiser, 7 p.m.

Summit at Colton, 7 p.m.

SUNSET LEAGUE

Edison vs. Corona del Mar at Newport Harbor, 7 p.m.

Fountain Valley vs. Los Alamitos at Cerritos College, 7 p.m.

Newport Harbor at Huntington Beach, 7 p.m.

TRINITY LEAGUE

Servite vs. Mater Dei at Santa Ana Stadium, 7 p.m.

St. John Bosco at JSerra, 7 p.m.

VALLE VISTA LEAGUE

Baldwin Park at San Dimas, 7 p.m.

Covina at Rowland, 7 p.m.

Hacienda Heights Wilson vs. Northview at Covina District Field (Covina), 7 p.m.

NONLEAGUE

Brea Olinda at Yorba Linda, 7 p.m.

Capistrano Valley Christian vs. Southlands Christian at Walnut, 7 p.m.

Elsinore at Rancho Verde, 7 p.m.

Firebaugh at Temecula Prep, 7 p.m.

Laguna Beach vs. Rio Hondo Prep at Kare Park (Irwindale), 7 p.m.

Mary Star vs. Verbum Dei at St. Pius X-St. Matthias, 7:30 p.m.

Oak Park at Brentwood, 7 p.m.

Ocean View vs. Cerritos at Gahr, 7 p.m.

Paloma Valley vs. Arlington at Ramona, 7 p.m.

Pioneer at Bishop Montgomery, 7 p.m.

Saddleback Valley Christian at Pasadena Poly, 3 p.m.

Salesian at Rancho Christian, 7 p.m.

Simi Valley at Nordhoff, 7 p.m.

St. Bernard vs. St. Monica at Santa Monica College, 7 p.m.

St. Francis vs. Paraclete at Palmdale, 7 p.m.

St. Pius X-St. Matthias vs. Godinez at Segerstrom, 7 p.m.

Temescal Canyon at Heritage, 7 p.m.

Valley View vs. Riverside Notre Dame at Riverside CC, 7 p.m.

INTERSECTIONAL

Santa Maria St. Joseph at St. Margaret’s, 7 p.m.

Spokane (Wash.) Mead vs. Marina at Westminster, 6 p.m.

8 MAN

CITY

CITY LEAGUE

New Designs University Park at Animo Robinson, 7 p.m.

VALLEY LEAGUE

Sherman Oaks CES at East Valley, 7 p.m.

Sun Valley vs. Discovery at El Cariso Park (Sylmar), 7 p.m.

SOUTHERN SECTION

AGAPE LEAGUE

Sage Oak at Hesperia Christian, 7 p.m.

COAST VALLEY LEAGUE

Coast Union at Maricopa, 7 p.m.

Santa Maria Valley Christian vs. Cuyama Valley at Richardson Park (New Cuyama), 7 p.m.

EXPRESS LEAGUE

Downey Calvary Chapel vs. Avalon at Machado Field (Avalon), 5 p.m.

OMEGA LEAGUE

Calvary Baptist vs. Beacon Hill at Oaks Christian, 7 p.m.

VICTORY LEAGUE

Bloomington Christian vs. Public Safety Academy at Community Park (Redlands), 6 p.m.

NONLEAGUE

Lucerne Valley at Windward, 3 p.m.

Malibu at Chadwick, 2:30 p.m.

Moreno Valley Riverside County Education Academy at Flintridge Prep, 6:30 p.m.

Rolling Hills Prep at Lancaster Baptist, 7 p.m.

Santa Clara vs. Noli Indian at Soboba Oaks Ranch (San Jacinto), 6:30 p.m.

INTERSECTIONAL

Blair vs. TEACH Tech at Chittick Field (Long Beach), 7 p.m.

Lone Pine vs. Hillcrest Christian at Simi Valley, 6 p.m.

Trona vs. Lancaster Desert Christian at Antelope Valley College, 7 p.m.

Saturday, October 12th

SOUTHERN SECTION

CAMINO LEAGUE

Camarillo vs. Bishop Diego at Santa Barbara CC, 7:30 p.m.

DEL REY LEAGUE

St. Genevieve at Harvard-Westlake, 7 p.m.

NONLEAGUE

Excelsior vs. Fairmont Prep at Yorba Linda, 1:30 p.m.

INTERSECTIONAL

Sacramento Johnson at Santa Rosa Academy, 11:00am

8 MAN

SOUTHERN SECTION

EXPRESS LEAGUE

St. Michael’s Prep at La Verne Lutheran, 11 a.m.

MT. PINOS LEAGUE

Faith Baptist at Thacher, 2 p.m.

VICTORY LEAGUE

Desert Chapel at United Christian, 7 p.m.

INTERSECTIONAL

CSDR at Fremont California School for the Deaf, 2 p.m.


Newsletter
Get our daily Sports Report newsletter
Advertisement