BUSINESS
Warehouses promised lots of jobs, but robots are invading the workforce

Grammys 2015: Complete list of winners and nominees

Take a look at who's been nominated for a Grammy Award with the full list of nominees

Sam Smith won the Grammy for record of the year at the 57th Grammy Award for his song "Stay With Me (Darkchild Version)" Sunday.

Smith, who was one of the top nominees going into the night, also won for new artist, song of the year and pop vocal album. He was nominated for six Grammy Awards along with Pharrell and Beyoncé.

Beck won the Grammy for album of the year for "Morning Phase," which also won for rock album.

FULL COVERAGE: Grammy Awards 2015 | Live blog

The pop solo performance Grammy Award went to Pharrell Williams.

Awards in the pre-telecast portion of the ceremony were handed out Sunday afternoon. Among the early winners were Eminem for rap album, St. Vincent for alternative music album and Aphex Twin for dance/electronic album.

Check out the full list of winners and nominees below.

GENERAL

Album of the Year

WINNER: "Morning Phase," Beck
"Beyoncé," Beyoncé
"X," Ed Sheeran
"In the Lonely Hour," Sam Smith
"Girl," Pharrell Williams

Record of the Year

"Fancy," Iggy Azalea Featuring Charli XCX
"Chandelier," Sia
WINNER: "Stay With Me (Darkchild Version)," Sam Smith
"Shake It Off," Taylor Swift
"All About That Bass," Meghan Trainor

Song of the Year

"All About That Bass," Kevin Kadish & Meghan Trainor (Meghan Trainor)
"Chandelier," Sia Furler & Jesse Shatkin (Sia)
"Shake It Off," Max Martin, Shellback & Taylor Swift (Taylor Swift)
WINNER: "Stay With Me (Darkchild Version)," James Napier, William Phillips & Sam Smith (Sam Smith)
"Take Me to Church," Andrew Hozier-Byrne (Hozier)

New Artist

Iggy Azalea
Bastille
Brandy Clark
Haim
WINNER: Sam Smith

GRAMMYS 2015:  Ballot | Top nominees | Guide | Timeline

POP

Pop Solo Performance

"All Of Me (Live)," John Legend
"Chandelier," Sia
"Stay With Me (Darkchild Version)," Sam Smith
"Shake It Off," Taylor Swift
WINNER: "Happy (Live)," Pharrell Williams

Pop Duo/Group Performance

"Fancy," Iggy Azalea Featuring Charli XCX
"A Sky Full of Stars," Coldplay
WINNER: "Say Something," A Great Big World With Christina Aguilera
"Bang Bang," Jessie J, Ariana Grande & Nicki Minaj
"Dark Horse," Katy Perry Featuring Juicy J

Traditional Pop Vocal Album

WINNER: "Cheek to Cheek," Tony Bennett & Lady Gaga
"Nostalgia," Annie Lennox
"Night Songs," Barry Manilow
"Sending You a Little Christmas," Johnny Mathis
"Partners," Barbra Streisand With Various Artists

Pop Vocal Album

"Ghost Stories," Coldplay
"Bangerz," Miley Cyrus
"My Everything," Ariana Grande
"Prism," Katy Perry
"X," Ed Sheeran
WINNER: "In the Lonely Hour," Sam Smith

DANCE/ELECTRONIC MUSIC

Dance Recording

"Never Say Never," Basement Jaxx
WINNER: "Rather Be," Clean Bandit Featuring Jess Glynne
"F for You," Disclosure Featuring Mary J. Blige
"I Got U," Duke Dumont Featuring Jax Jones
"Faded," Zhu

Dance/Electronic Album

WINNER: "Syro," Aphex Twin
"While (1 < 2)," Deadmau5
"Nabuma Rubberband," Little Dragon
"Do It Again," Röyksopp & Robyn
"Damage Control," Mat Zo

CONTEMPORARY INSTRUMENTAL MUSIC

Contemporary Instrumental Album

"Wild Heart," Mindi Abair
"Slam Dunk," Gerald Albright
"Nathan East," Nathan East
"Jazz Funk Soul," Jeff Lorber, Chuck Loeb, Everette Harp
WINNER: "Bass & Mandolin," Chris Thile & Edgar Meyer

ROCK

Rock Performance

"Gimme Something Good," Ryan Adams
"Do I Wanna Know?" Arctic Monkeys
"Blue Moon," Beck
"Fever," The Black Keys
WINNER: "Lazaretto," Jack White

Metal Performance

"Neon Knights," Anthrax
"High Road," Mastodon
"Heartbreaker," Motörhead
"The Negative One," Slipknot
WINNER: "The Last in Line," Tenacious D

Rock Song

WINNER: "Ain't It Fun," Hayley Williams & Taylor York (Paramore)
"Blue Moon," Beck Hansen (Beck)
"Fever," Dan Auerbach, Brian Burton & Patrick Carney (The Black Keys)
"Gimme Something Good," Ryan Adams (Ryan Adams)
"Lazaretto," Jack White III (Jack White)

Rock Album

"Ryan Adams," Ryan Adams
WINNER: "Morning Phase," Beck
"Turn Blue," The Black Keys
"Hypnotic Eye," Tom Petty & the Heartbreakers
"Songs of Innocence," U2

ALTERNATIVE

Alternative Music Album

"This Is All Yours," Alt-J
"Reflektor," Arcade Fire
"Melophobia," Cage the Elephant
WINNER: "St. Vincent," St. Vincent
"Lazaretto," Jack White

GRAMMY NOMINATIONS 2015: Top Nominees | Snubs & SurprisesFull Coverage

R&B

R&B Performance

WINNER: "Drunk In Love," Beyoncé Featuring Jay Z
"New Flame," Chris Brown Featuring Usher & Rick Ross
"It's Your World," Jennifer Hudson Featuring R. Kelly
"Like This," Ledisi
"Good Kisser," Usher

Traditional R&B Performance

"As," Marsha Ambrosius & Anthony Hamilton
"I.R.S.," Angie Fisher
WINNER: "Jesus Children," Robert Glasper Experiment Featuring Lalah Hathaway & Malcolm Jamal Warner
"Nobody," Kem
"Hold Up Wait a Minute (Woo Woo)," Antonique Smith

R&B Song

WINNER: "Drunk in Love," Shawn Carter, Rasool Diaz, Noel Fisher, Jerome Harmon, Beyoncé Knowles, Timothy Mosely, Andre Eric Proctor & Brian Soko (Beyoncé Featuring Jay Z)

"Good Kisser," Ronald “Flip” Colson, Warren “Oak” Felder, Usher Raymond IV, Jameel Roberts, Terry “Tru” Sneed & Andrew “Pop” Wansel (Usher)

"New Flame," Eric Bellinger, Chris Brown, James Chambers, Malissa Hunter, Justin Booth Johnson, Mark Pitts, Usher Raymond IV, William Roberts, Maurice "Verse" Simmonds & Keith Thomas (Chris Brown Featuring Usher & Rick Ross)

"Options (Wolfjames Version)," Dominic Gordon, Brandon Hesson, William Roberts & Jamaica "Kahn-Cept" Smith (Luke James)

"The Worst," Jhené Aiko Chilombo, songwriter (Jhené Aiko)

Urban Contemporary Album

"Sail Out," Jhene Aiko
"Beyoncé," Beyoncé
"X," Chris Brown
"Mali Is ...," Mali Music
WINNER: "Girl," Pharrell Williams

R&B Album

"Islander," Bernhoft
"Lift Your Spirit," Aloe Blacc
WINNER: "Love, Marriage & Divorce," Toni Braxton & Babyface
"Black Radio 2," Robert Glasper Experiment
"Give the People What They Want," Sharon Jones & The Dap-Kings

RAP

Rap Performance

"3005," Childish Gambino
"0 to 100/The Catch Up," Drake
"Rap God," Eminem
WINNER: "I," Kendrick Lamar
"All I Need Is You," Lacrae

Rap/Sung Collaboration

"Blak Majik," Common Featuring Jhené Aiko
WINNER: "The Monster," Eminem Featuring Rihanna
"Tuesday," I Love Makonnen Featuring Drake
"Studio," Schoolboy Q Featuring BJ The Chicago Kid
"Bound 2," Kanye West & Charlie Wilson

Rap Song

"Anaconda," Ernest Clark, Jamal Jones, Onika Maraj, Marcos Palacios & J. Solone-Myvett (Nicki Minaj)

"Bound 2," Mike Dean, Malik Jones, Che Pope, Elon Rutberg, Sakiya Sandifer, John Stephens, Kanye West, Charlie Wilson & Cydel Young (Kanye West & Charlie Wilson)

WINNER: "I," K. Duckworth & C. Smith (Kendrick Lamar)

"We Dem Boyz," N. Fisher & C. Thomaz (Wiz Khalifa)

"0 To 100 / The Catch Up," A. Feeney, Aubrey Graham, A. Hernandez, P. Jefferies, M. Samuels & Noah Shebib, (Drake)

Rap Album

"The New Classic," Iggy Azalea
"Because the Internet," Childish Gambino
"Nobody's Smiling," Common
WINNER: "The Marshall Mathers LP2," Eminem
"Oxymoron," Schoolboy Q
"Blacc Hollywood," Wiz Khalifa

COUNTRY

Country Solo Performance

"Give Me Back My Hometown," Eric Church
"Invisible," Hunter Hayes
"Automatic," Miranda Lambert
WINNER: "Something in the Water," Carrie Underwood
"Cop Car," Keith Urban

Country Duo/Group Performance

WINNER: "Gentle On My Mind," The Band Perry
"Somethin' Bad," Miranda Lambert With Carrie Underwood
"Day Drinking," Little Big Town
"Meanwhile Back at Mama's," Tim McGraw Featuring Faith Hill
"Raise 'Em Up," Keith Urban Featuring Eric Church

Country Song

"American Kids," Rodney Clawson, Luke Laird and Shane McAnally (performed by Kenny Chesney)
"Automatic," Nicolle Galyon, Natalie Hemby and Miranda Lambert (Miranda Lambert)
"Give Me Back My Hometown," Eric Church and Luke Laird (Eric Church)
WINNER: "I'm Not Gonna Miss You," Glen Campbell and Julian Raymond (Glen Campbell)
"Meanwhile Back at Mama's," Tom Douglas, Jaren Johnston and Jeffrey Steele (Tim McGraw featuring Faith Hill)

Country Album

"Riser," Dierks Bentley
"The Outsiders," Eric Church
"12 Stories," Brandy Clark
WINNER: "Platinum," Miranda Lambert
"The Way I'm Livin'," Lee Ann Womack

NEW AGE

New Age Album

"Bhakti," Paul Avgerinos
"Ritual," Peter Kater & R. Carlos Nakai
WINNER: "Winds of Samsara," Ricky Kej & Wouter Kellerman
"Symphony Live in Istanbul," Kitaro
"In Love and Longing," Silvia Nakkach & David Darling

NOMINEE INTERVIEWS: Beck | Sam Smith | Jhene Aiko | Erica Campbell | Bernhoft | Zhu

JAZZ

Improvised Jazz Solo

"The Eye of the Hurricane," Kenny Barron
WINNER: "Fingerprints," Chick Corea
"You & the Night & the Music," Fred Hersch
"Recorda Me," Joe Lovano
"Sleeping Giant," Brad Mehldau

Jazz Vocal Album

"Map to the Treasure: Reimagining Laura Nyro," Billy Childs & Various Artists
"I Wanna Be Evil," René Marie
"Live in NYC," Gretchen Parlato
WINNER: "Beautiful Life," Dianne Reeves
"Paris Sessions," Tierney Sutton

Jazz Instrumental Album

"Landmarks," Brian Blade & The Fellowship Band
WINNER: "Trilogy," Chick Corea Trio
"Floating," Fred Hersch Trio
"Enjoy the View," Bobby Hutcherson, David Sanborn, Joey DeFrancesco Featuring Billy Hart
"All Rise: A Joyful Elegy for Fats Waller," Jason Moran

Large Jazz Ensemble Album

"The L.A. Treasures Project," The Clayton-Hamilton Jazz Orchestra
WINNER: "Life in the Bubble," Gordon Goodwin's Big Phat Band
"Quiet Pride: The Elizabeth Catlett Project," Rufus Reid
"Live: I Hear the Sound," Archie Shepp Attica Blues Orchestra
"OverTime: Music of Bob Brookmeyer," The Vanguard Jazz Orchestra

Latin Jazz Album

"The Latin Side of Joe Henderson," Conrad Herwig Featuring Joe Lovano
"The Pedrito Martinez Group," The Pedrito Martinez Group
WINNER: "The Offense of the Drum," Arturo O'Farrill & The Afro Latin Jazz Orchestra
"Second Half," Emilio Solla y la Inestable de Brooklyn
"New Throned King," Yosvany Terry

GOSPEL/CONTEMPORARY CHRISTIAN MUSIC

Gospel Performance/Song

"Help," Erica Campbell Featuring Lecrae; Erica Campbell, Warryn Campbell, Hasben Jones, Harold Lilly, Lecrae Moore & Aaron Sledge
"Sunday A.M. [Live]," Karen Clark Sheard; Rudy Currence & Donald Lawrence
"I Believe," Mali Music; Kortney J. Pollard
WINNER: "No Greater Love," Smokie Norful; Aaron W. Lindsey & Smokie Norful
"Love on the Radio," The Walls Group; Kirk Franklin

Contemporary Christian Music Performance/Song

"Write Your Story," Francesca Battistelli; Francesca Battistelli, David Arthur Garcia & Ben Glover

"Come as You Are," Crowder

WINNER: "Messengers," Lecrae Featuring For King & Country; Torrance Esmond, Ran Jackson, Ricky Jackson, Kenneth Chris Mackey, Lecrae Moore, Joseph Prielozny, Joel Smallbone & Luke Smallbone

"Shake," MercyMe; Nathan Cochran, David Arthur Garcia, Ben Glover, Barry Graul, Bart Millard, Soli Olds, Mike Scheuchzer & Robby Shaffer

"Multiplied," Needtobreathe; Bear Rinehart & Bo Rinehart

Gospel Album

WINNER: "Help," Erica Campbell
"Amazing [Live]," Ricky Dillard & New G
"Withholding Nothing [Live]," William McDowell
"Forever Yours," Smokie Norful
"Vintage Worship," Anita Wilson

Contemporary Christian Music Album

"If We're Honest," Francesca Battistelli
WINNER: "Run Wild. Live Free. Love Strong." For King & Country
"Hurricane," Natalie Grant
"Welcome to the New," MercyMe
"Royal Tailor," Royal Tailor

Roots Gospel Album

"Forever Changed," T. Graham Brown
WINNER: "Shine for All the People," Mike Farris
"Hymns," Gaither Vocal Band
"A Cappella," The Martins
"His Way Of Loving Me," Tim Menzies

GRAMMY NOMINATIONS 2015: Top Nominees | Snubs & SurprisesFull Coverage

LATIN

Latin Pop Album

WINNER: "Tangos," Rubén Blades
"Elypse," Camila
"Raíz," Lila Downs, Niña Pastori and Soledad
"Loco de Amor," Juanes
"Gracias por Estar Aquí," Marco Antonio Solís

Latin Rock, Urban or Alternative Album

WINNER: "Multiviral," Calle 13
"Behind the Machine (Detrás de la Máquina)," Chocquibtown
"Bailar en la Cueva," Jorge Drexler
"Agua Maldita," Molotov
"Vengo," Ana Tijoux

Regional Mexican Music Album (Including Tejano)

"Lastima Que Sean Ajenas," Pepe Aguilar
WINNER: "Mano a Mano -- Tangos a la Manera de Vicente Fernández," Vicente Fernández
"Voz y Guitarra," Ixya Herrera
"15 Aniversario," Mariachi Divas de Cindy Shea
"Alegría del Mariachi," Mariachi los Arrieros del Valle

Tropical Latin Album

"50 Aniversario," El Gran Combo de Puerto Rico
"First Class to Havana," Aymee Nuviola
"Live," Palo!
"El Asunto," Totó la Momposina
WINNER: "Más + Corazón Profundo," Carlos Vives

AMERICAN ROOTS MUSIC

American Roots Performance

"Statesboro Blues," Gregg Allman & Taj Mahal
WINNER: "A Feather's Not a Bird," Rosanne Cash
"And When I Die," Billy Childs Featuring Alison Krauss & Jerry Douglas
"The Old Me Better," Keb' Mo' Featuring the California Feet Warmers
"Destination," Nickel Creek

American Roots Song

WINNER: "A Feather's Not a Bird," Rosanne Cash & John Leventhal (Rosanne Cash)

"Just So Much," Jesse Winchester (Jesse Winchester)
"The New York Trains," Woody Guthrie & Del McCoury (The Del McCoury Band)

"Pretty Little One," Edie Brickell & Steve Martin, songwriters (Steve Martin and the Steep Canyon Rangers Featuring Edie Brickell)

"Terms of My Surrender," John Hiatt (John Hiatt)

Americana Album

WINNER: "The River & The Thread," Rosanne Cash
"Terms of My Surrender," John Hiatt
"Bluesamericana," Keb' Mo'
"A Dotted Line," Nickel Creek
"Metamodern Sounds in Country Music," Sturgill Simpson

Bluegrass Album

WINNER: "The Earls of Leicester," The Earls of Leicester
"Noam Pikelny Plays Kenny Baker Plays Bill Monroe," Noam Pikelny
"Cold Spell," Frank Solivan & Dirty Kitchen
"Into My Own," Bryan Sutton
"Only Me," Rhonda Vincent

Blues Album

"Common Ground -- Dave Alvin & Phil Alvin Play and Sing the Songs of Big Bill Broonzy," Dave Alvin & Phil Alvin
"Promise of a Brand New Day," Ruthie Foster
"Juke Joint Chapel," Charlie Musselwhite
"Decisions," Bobby Rush With Blinddog Smokin'
WINNER: "Step Back," Johnny Winter

Folk Album

"Three Bells," Mike Auldridge, Jerry Douglas & Rob Ickes
"Follow the Music," Alice Gerrard
"The Nocturne Diaries," Eliza Gilkyson
WINNER: "Remedy," Old Crow Medicine Show
"A Reasonable Amount of Trouble," Jesse Winchester

Regional Roots Music Album

"Light the Stars," Bonsoir, Catin
"Hanu 'A'ala," Kamaka Kukona
"Love's Lies," Magnolia Sisters
WINNER: "The Legacy," Jo-El Sonnier
"Ceremony," Joe Tohonnie Jr.

REGGAE

Reggae Album

WINNER: "Fly Rasta," Ziggy Marley
"Full Frequency," Sean Paul
"Back on the Controls," Lee "Scratch" Perry
"Out of Many, One Music," Shaggy
"The Reggae Power," Sly & Robbie & Spicy Chocolate
"Amid the Noise and Haste," Soja

WORLD MUSIC

World Music Album

"Toumani & Sidiki," Toumani Diabaté & Sidiki Diabaté
WINNER: "Eve," Angelique Kidjo
"Our World in Song," Wu Man, Luis Conte & Daniel Ho
"Magic," Sérgio Mendes
"Traces of You," Anoushka Shankar

GRAMMY NOMINATIONS 2015: Top Nominees | Snubs & Surprises | Show Highlights | Full Coverage

CHILDREN'S

Children's Album

"Appetite for Construction," The Pop Ups
WINNER: "I Am Malala: How One Girl Stood Up for Education and Changed the World (Malala Yousafzai)," Neela Vaswani
"Just Say Hi!" Brady Rymer and the Little Band That Could
"The Perfect Quirk," Secret Agent 23 Skidoo
"Through the Woods," The Okee Dokee Brothers

SPOKEN WORD

Spoken Word Album

"Actors Anonymous," James Franco
"A Call to Action," Jimmy Carter
"Carsick: John Waters Hitchhikes Across America," John Waters
WINNER: "Diary of a Mad Diva," Joan Rivers
"A Fighting Chance," Elizabeth Warren
"We Will Survive: True Stories of Encouragement, Inspiration, and the Power of Song," Gloria Gaynor

COMEDY

Comedy Album

WINNER: "Mandatory Fun," "Weird Al" Yankovic
"Obsessed," Jim Gaffigan
"Oh My God," Louis C.K.
"Tragedy Plus Comedy Equals Time," Patton Oswalt
"We Are Miracles," Sarah Silverman

MUSICAL THEATER

Musical Theater Album

"Aladdin"
WINNER: "Beautiful: The Carole King Musical"
"A Gentleman's Guide to Love & Murder"
"Hedwig and the Angry Inch"
"West Side Story"

MUSIC FOR VISUAL MEDIA

Compilation Soundtrack For Visual Media

"American Hustle"
WINNER: "Frozen"
"Get On Up: The James Brown Story"
"Guardians of the Galaxy: Awesome Mix Vol. 1"
"The Wolf of Wall Street"

Score Soundtrack for Visual Media

"Frozen," Christophe Beck
"Gone Girl," Trent Reznor & Atticus Ross
WINNER: "The Grand Budapest Hotel," Alexandre Desplat
"Gravity," Steven Price
"Saving Mr. Banks," Thomas Newman

Song Written for Visual Media

"Everything Is Awesome!!!" Joshua Bartholomew, Lisa Harriton, Shawn Patterson, Andy Samberg, Akiva Schaffer & Jorma Taccone (Tegan and Sara Featuring the Lonely Island, "The Lego Movie")

"I See Fire," Ed Sheeran (Ed Sheeran, "The Hobbit: The Desolation Of Smaug")

"I'm Not Gonna Miss You," Glen Campbell & Julian Raymond (Glen Campbell, "Glen Campbell, I’ll Be Me")

WINNER: "Let It Go," Kristen Anderson-Lopez & Robert Lopez (Idina Menzel, "Frozen")

"The Moon Song, Spike Jonze & Karen O (Scarlett Johansson & Joaquin Phoenix, "Her")

COMPOSING/ARRANGING

Instrumental Composition

WINNER: "The Book Thief," John Williams (John Williams)
"Last Train to Sanity," Stanley Clarke (The Stanley Clarke Band)
"Life in the Bubble," Gordon Goodwin (Gordon Goodwin's Big Phat Band)
"Recognition," Rufus Reid (Rufus Reid)
"Tarnation," Edgar Meyer & Chris Thile (Chris Thile & Edgar Meyer)

Arrangement, Instrumental or A Cappella

"Beautiful Dreamer," Pete McGuinness (The Pete McGuinness Jazz Orchestra)
WINNER: "Daft Punk," Ben Bram, Mitch Grassi, Scott Hoying, Avi Kaplan, Kirstie Maldonado & Kevin Olusola (Pentatonix)
"Get Smart," Gordon Goodwin (Gordon Goodwin's Big Phat Band)
"Guantanamera," Alfredo Rodríguez (Alfredo Rodríguez)
"Moon River," Chris Walden (Amy Dickson)

Arrangement, Instruments and Vocals

"All My Tomorrows," Jeremy Fox (Jeremy Fox Featuring Kate McGarry)
"Goodnight America," Vince Mendoza (Mary Chapin Carpenter)
WINNER: "New York Tendaberry," Billy Childs (Billy Childs Featuring Renée Fleming & Yo-Yo Ma)
"Party Rockers," Gordon Goodwin (Gordon Goodwin's Big Phat Band)
"What Are You Doing the Rest of Your Life?" Pete McGuinness (The Pete McGuinness Jazz Orchestra)

GRAMMY NOMINATIONS 2015: Top Nominees | Snubs & Surprises | Show Highlights | Full Coverage

PACKAGE

Recording Package

"Formosa Medicine Show," David Chen & Andrew Wong (The Muddy Basin Ramblers)
"Indie Cindy," Vaughan Oliver (Pixies)
WINNER: "Lightning Bolt," Jeff Ament, Don Pendleton, Joe Spix & Jerome Turner (Pearl Jam)
"LP1," FKA Twigs & Phil Lee (FKA Twigs)
"Whispers," Sarah Larnach (Passenger)

Boxed or Special Limited Edition Package

"Cities of Darkscorch," Leland Meiners & Ken Shipley (Various Artists)
"A Letter Home (Vinyl Box Set)," Gary Burden & Jenice Heo (Neil Young)
WINNER: "The Rise & Fall Of Paramount Records, Volume One (1917-27)," Susan Archie, Dean Blackwood & Jack White (Various Artists)
"Sparks (Deluxe Album Box Set)," Andy Carne (Imogen Heap)
"Spring 1990 (The Other One)," Jessica Dessner, Lisa Glines, Doran Tyson & Steve Vance (Grateful Dead)

NOTES

Album Notes

"Happy: The 1920 Rainbo Orchestra Sides," David Sager (Isham Jones Rainbo Orchestra)
"I'm Just Like You: Sly's Stone Flower 1969-70," Alec Palao (Various Artists)
WINNER: "Offering: Live at Temple University," Ashley Kahn (John Coltrane)

"The Other Side of Bakersfield: 1950s & 60s Boppers and Rockers From 'Nashville West,'" Scott B. Bomar (Various Artists)
"Purple Snow: Forecasting the Minneapolis Sound," Jon Kirby (Various Artists)
"The Rise & Fall of Paramount Records, Volume One (1917-27)," Scott Blackwood

HISTORICAL

Historical Album

"Black Europe: The Sounds and Images of Black People in Europe Pre-1927," Various Artists
WINNER: "The Garden Spot Programs, 1950," Hank Williams
"Happy: The 1920 Rainbo Orchestra Sides," Isham Jones Rainbo Orchestra
"Longing for the Past: The 78 RPM Era in Southeast Asia," Various Artists
"There's a Dream I've Been Saving: Lee Hazlewood Industries 1966-1971 (Deluxe Edition)," Various Artists

PRODUCTION, NON-CLASSICAL

Engineered Album, Non-Classical

"Bass & Mandolin," Richard King & Dave Sinko, engineers; Robert C. Ludwig, mastering engineer (Chris Thile & Edgar Meyer)

"Bluesamericana," Ross Hogarth & Casey Wasner, engineers; Richard Dodd, mastering engineer (Keb' Mo')

WINNER: "Morning Phase," Tom Elmhirst, David Greenbaum, Florian Lagatta, Cole Marsden, Greif Neill, Robbie Nelson, Darrell Thorp, Cassidy Turbin & Joe Visciano, engineers; Bob Ludwig, mastering engineer (Beck)

"The Way I'm Livin'," Chuck Ainlay, engineer; Gavin Lurssen, mastering engineer (Lee Ann Womack)

"What's Left Is Forever," Tchad Blake, Oyvind Jakobsen, Jo Ranheim, Itai Shapiro & David Way, engineers; Bernie Grundman, mastering engineer (Thomas Dybdahl)

Producer of the Year, Non-Classical

Paul Epworth
John Hill
Jay Joyce
Greg Kurstin
WINNER: Max Martin

Remixed Recording, Non-Classical

WINNER: "All of Me (Tiesto's Birthday Treatment Remix)," Tijs Michiel Verwest (John Legend)
"Falling Out (Ming Remix)," MING (Crossfingers Featuring Danny Losito)
"Pompeii (Audien Remix)," Audien (Bastille)
"The Rising (Eddie Amador Remix)," Eddie Amador (Five Knives)
"Smile (Kaskade Edit)," Ryan Raddon (Galantis)
"Waves (Robin Schulz Remix)," Robin Schulz (Mr. Probz)

GRAMMY NOMINATIONS 2015: Top Nominees | Snubs & Surprises | Show Highlights | Full Coverage

SURROUND SOUND

Surround Sound Album

"Beppe: Remote Galaxy," Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Vladimir Ashkenazy & Philharmonia Orchestra)

WINNER: "Beyoncé," Elliot Scheiner, surround mix engineer; Tom Coyne, surround mastering engineer; Beyoncé Knowles, surround producer (Beyoncé)

"Chamberland: The Berlin Remixes," David Miles Huber, surround mix engineer; David Miles Huber, surround mastering engineer; David Miles Huber, surround producer (David Miles Huber)

"The Division Bell (20th Anniversary Deluxe Box Set)," Damon Iddins & Andy Jackson, surround mix engineers; Damon Iddins & Andy Jackson, surround mastering engineers (Pink Floyd)

"Epics of Love," Hans-Jörg Maucksch, surround mix engineer; Hans-Jörg Maucksch, surround mastering engineer; Günter Pauler, surround producer (Song Zuying, Yu Long & China Philharmonic Orchestra)

"Mahler: Symphony No. 2 'Resurrection,'" Michael Bishop, surround mix engineer; Michael Bishop, surround mastering engineer; Elaine Martone, surround producer (Benjamin Zander & Philharmonia Orchestra)

PRODUCTION, CLASSICAL

Engineered Album, Classical

"Adams, John: City Noir," Richard King, engineer; Wolfgang Schiefermair, mastering engineer (David Robertson & St. Louis Symphony)

"Adams, John Luther: Become Ocean," Dmitriy Lipay & Nathaniel Reichman, engineers; Nathaniel Reichman, mastering engineer (Ludovic Morlot & Seattle Symphony)

"Dutilleux: Symphony No. 1; Tout un Monde Lointain; The Shadows of Time," Dmitriy Lipay, engineer; Dmitriy Lipay, mastering engineer (Ludovic Morlot & Seattle Symphony)

"Riccardo Muti Conducts Mason Bates & Anna Clyne," David Frost & Christopher Willis, engineers; Tim Martyn, mastering engineer (Riccardo Muti & Chicago Symphony Orchestra)

WINNER: "Vaughan Williams: Dona Nobis Pacem; Symphony No. 4; The Lark Ascending," Michael Bishop, engineer; Michael Bishop, mastering engineer (Robert Spano, Norman Mackenzie, Atlanta Symphony Orchestra & Chorus)

Producer of the Year, Classical

Morten Lindberg
Dmitriy Lipay
Elaine Martone
WINNER: Judith Sherman
David Starobin

CLASSICAL

Orchestral Performance

WINNER: "Adams, John: City Noir," David Robertson, conductor (St. Louis Symphony)

"Dutilleux: Symphony No. 1; Tout un Monde Lointain; The Shadows Of Time," Ludovic Morlot, conductor (Seattle Symphony)

"Dvorak: Symphony No. 8; Janacek: Symphonic Suite From Jenufa," Manfred Honeck, conductor (Pittsburgh Symphony Orchestra)

"Schumann: Symphonien 1-4," Simon Rattle, conductor (Berliner Philharmoniker)

"Sibelius: Symphonies Nos. 6 & 7; Tapiola," Robert Spano, conductor (Atlanta Symphony Orchestra)

Opera Recording

WINNER: "Charpentier: La Descente d'Orphée aux Enfers," Paul O'Dette & Stephen Stubbs, conductors; Aaron Sheehan; Renate Wolter-Seevers, producer (Boston Early Music Festival Chamber Ensemble; Boston Early Music Festival Vocal Ensemble)

"Milhaud: L'Orestie d'Eschyle," Kenneth Kiesler, conductor; Dan Kempson, Jennifer Lane, Tamara Mumford & Brenda Rae; Tim Handley, producer (University of Michigan Percussion Ensemble & University of Michigan Symphony Orchestra; University of Michigan Chamber Choir, University of Michigan Orpheus Singers, University of Michigan University Choir & UMS Choral Union)

"Rameau: Hippolyte et Aricie," William Christie, conductor; Sarah Connolly, Stéphane Degout, Christiane Karg, Ed Lyon & Katherine Watson; Sébastien Chonion, producer (Orchestra Of The Age Of Enlightenment; The Glyndebourne Chorus)

"Schönberg: Moses und Aron," Sylvain Cambreling, conductor; Andreas Conrad & Franz Grundheber; Reinhard Oechsler, producer (SWR Sinfonieorchester Baden-Baden Und Freiburg; EuropaChorAkademie)

"Strauss: Elektra," Christian Thielemann, conductor; Evelyn Herlitzius, Waltraud Meier, René Pape & Anne Schwanewilms; Magdalena Herbst, producer (Staatskapelle Dresden; Sächsischer Staatsopernchor Dresden)

Choral Performance

"Bach: Matthäus-Passion," René Jacobs, conductor (Werner Güra & Johannes Weisser; Akademie Für Alte Musik Berlin; Rias Kammerchor & Staats-Und Domchor Berlin)

"Dyrud: Out of Darkness," Vivianne Sydnes, conductor (Erlend Aagaard Nilsen & Geir Morten Øien; Sarah Head & Lars Sitter; Nidaros Cathedral Choir)

"Holst: First Choral Symphony; The Mystic Trumpeter," Andrew Davis, conductor; Stephen Jackson, chorus master (Susan Gritton; BBC Symphony Orchestra; BBC Symphony Chorus)
"Mozart: Requiem," John Butt, conductor (Matthew Brook, Rowan Hellier, Thomas Hobbs & Joanne Lunn; Dunedin Consort)

WINNER :"The Sacred Spirit of Russia," Craig Hella Johnson, conductor (Conspirare)

Chamber Music/Small Ensemble Performance

"Dreams & Prayers," David Krakauer & A Far Cry
WINNER: "In 27 Pieces -- The Hilary Hahn Encores," Hilary Hahn & Cory Smythe
"Martinu: Cello Sonatas Nos. 1-3," Steven Isserlis & Olli Mustonen
"Partch: Castor & Pollux," Partch
"Sing Thee Nowell," New York Polyphony

Classical Instrumental Solo

"All the Things You Are," Leon Fleisher
"The Carnegie Recital," Daniil Trifonov
"Dutilleux: Tout Un Monde Lointain," Xavier Phillips; Ludovic Morlot, conductor (Seattle Symphony)
WINNER: "Play," Jason Vieaux
"Toccatas," Jory Vinikour

Classical Solo Vocal Album

WINNER: "Douce France," Anne Sofie Von Otter; Bengt Forsberg, accompanist (Carl Bagge, Margareta Bengston, Mats Bergström, Per Ekdahl, Bengan Janson, Olle Linder & Antoine Tamestit)

"Porpora: Arias," Philippe Jaroussky; Andrea Marcon, conductor (Cecilia Bartoli; Venice Baroque Orchestra)

"Schubert: Die Schöne Müllerin," Florian Boesch; Malcolm Martineau, accompanist

"Stella di Napoli," Joyce DiDonato; Riccardo Minasi, conductor (Chœur De L'Opéra National De Lyon; Orchestre De L'Opéra National De Lyon)

"Virtuoso Rossini Arias," Lawrence Brownlee; Constantine Orbelian, conductor (Kaunas City Symphony Orchestra)

Classical Compendium

"Britten to America," Jeffrey Skidmore, conductor; Colin Matthews, producer
"Mieczyslaw Weinberg," Giedre Dirvanauskaite, Daniil Grishin, Gidon Kremer & Daniil Trifonov; Manfred Eicher, producer
"Mike Marshall & The Turtle Island Quartet," Mike Marshall & Turtle Island Quartet; Mike Marshall, producer
WINNER: "Partch: Plectra & Percussion Dances," Partch; John Schneider, producer
"The Solent - Fifty Years of Music by Ralph Vaughan Williams," Paul Daniel, conductor; Andrew Walton, producer

Contemporary Classical Composition

WINNER: "Adams, John Luther: Become Ocean," John Luther Adams (Ludovic Morlot & Seattle Symphony)

"Clyne, Anna: Prince of Clouds," Anna Clyne (Jaime Laredo, Jennifer Koh, Vinay Parameswaran & Curtis 20/21 Ensemble)

"Crumb, George: Voices From the Heartland," George Crumb (Ann Crumb, Patrick Mason, James Freeman & Orchestra 2001)

"Paulus, Stephen: Concerto For Two Trumpets & Band," Stephen Paulus (Eric Berlin, Richard Kelley, James Patrick Miller & UMASS Wind Ensemble)

"Sierra, Roberto: Sinfonía No. 4," Roberto Sierra (Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony)

GRAMMY NOMINATIONS 2015: Top Nominees | Snubs & Surprises | Show Highlights | Full Coverage

MUSIC VIDEO/FILM

Music Video

"We Exist," Arcade Fire; David Wilson, video director; Jason Baum, video producer

"Turn Down for What," DJ Snake & Lil Jon; Daniels, video directors; Judy Craig, Candice Ouaknine, Jonathan Wang & Bryan Younce, video producers

"Chandelier," Sia; Daniel Askill & Sia, video directors; Jennifer Heath, video producer

WINNER: "Happy," Pharrell Williams; We Are From LA, video director; Kathleen Heffernan, Roman Pichon Herrera, Jett Steiger & Cedric Troadec, video producers

"The Golden Age," Woodkid Featuring Max Richter; Chis Clayton & Yoann Lemoine, video directors; Roman Pichon Herrera, Christine Miller, Susan Porche & Annabel Rosier, video producers

Music Film

"Beyoncé & Jay Z: On the Run Tour," Beyoncé & Jay Z; Jonas Åkerlund, video director; Svana Gisla, video producer

"Ghost Stories," Coldplay; Paul Dugdale, video director; Jim Parsons, video producer

WINNER: "20 Feet From Stardom," Darlene Love, Merry Clayton, Lisa Fischer & Judith Hill; Morgan Neville, video director; Gil Friesen & Caitrin Rogers, video producers

"Metallica Through the Never," Metallica; Nimród Antal, video director; Adam Ellison & Charlotte Huggins, video producers

"The Truth About Love Tour: Live From Melbourne," Pink; Larn Poland, video director; Roger Davies, video producer

Read more:

Sam Smith, Rihanna and Ed Sheeran among those to watch

Transcript of Bob Dylan's MusiCares Person of the Year speech

Photos: Famous artists who haven't won Grammys

Diversity wins onstage but not in awards arena

 

Copyright © 2016, Los Angeles Times
62°