Advertisement

Emmys 2013: Complete list of winners and nominees

HBO’s political satire “Veep” took home a good portion of the cake in the comedy genre with Julia Louis-Dreyfus winning the Emmy for lead actress in a comedy and Tony Hale going home with supporting actor in a comedy. Ultimately, though, “Modern Family” won for comedy series.

HBO’s “Behind the Candelabra” won for miniseries or movie, and star Michael Douglas went home with the Emmy for lead actor in a miniseries of movie, dedicating half of his Emmy to costar Matt Damon.

Meanwhile, AMC’s “Breaking Bad” won for drama series but didn’t fare as well as fans had hoped for in other categories. Jeff Daniels of HBO’s “The Newsroom” won for lead actor in a drama series. Claire Danes of Showtime’s “Homeland” won for lead actress in a drama series. The full list follows:

DRAMA SERIESWINNER: “Breaking Bad” (AMC)
“Downton Abbey” (PBS)
“Game of Thrones” (HBO)
“Homeland” (Showtime)
“House of Cards” (Netflix)
“Mad Men” (AMC)

Advertisement

ACTOR IN A DRAMA
Hugh Bonneville (Downton Abbey”)
Bryan Cranston (“Breaking Bad”)
WINNER: Jeff Daniels (“The Newsroom”)
Jon Hamm (“Mad Men”)
Damian Lewis (“Homeland”)
Kevin Spacey (“House of Cards”)

ACTRESS IN A DRAMA
WINNER: Claire Danes (“Homeland”)
Vera Farmiga (“Bates Motel”)
Michelle Dockery (“Downton Abbey”)
Robin Wright (“House of Cards”)
Elisabeth Moss (“Mad Men”)
Connie Britton (“Nashville”)
Kerry Washington (“Scandal”)

Emmys 2013: Top nominees | Emmys Live blog | Quotes from the stars

WRITING FOR A DRAMA
George Mastras (“Breaking Bad”)
Thomas Schnauz (“Breaking Bad”)
Julian Fellowes (“Downton Abbey”)
David Benioff and D.B. Weiss (“Game of Thrones”)
WINNER: Henry Bromell (“Homeland”)

Advertisement

DIRECTING FOR A DRAMA
Tim Van Patten (“Boardwalk Empire”)
Michelle MacLaren (“Breaking Bad”)
Jeremy Webb (“Downton Abbey”)
Lesli Linka Glatter (“Homeland”)
WINNER: David Fincher (“House of Cards”)

SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA
WINNER: Bobby Cannavale (“Boardwalk Empire”)
Jonathan Banks (“Breaking Bad”)
Aaron Paul (“Breaking Bad”)
Jim Carter (“Downton Abbey”)
Peter Dinklage (“Game of Thrones”)
Mandy Patinkin (“Homeland”)

SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA
WINNER: Anna Gunn (“Breaking Bad”)
Maggie Smith (“Downton Abbey”)
Emilia Clarke (“Game of Thrones”)
Christine Baranski (“The Good Wife”)
Morena Baccarin (“Homeland”)
Christina Hendricks (“Mad Men”)

COMEDY SERIES
“The Big Bang Theory” (CBS)
“Girls” (HBO)
“Louie” (FX)
WINNER: “Modern Family” (ABC)
“30 Rock” (NBC)
“Veep” (HBO)

Advertisement

Emmys 2013: | Red carpet| Emmys presenters | L.A. Times photo booth

ACTOR IN A COMEDY
Alec Baldwin (“30 Rock”)
Jason Bateman (“Arrested Development”)
WINNER: Jim Parsons (“The Big Bang Theory”)
Matt LeBlanc (“Episodes”)
Louis C.K (“Louie”)
Don Cheadle (“House of Lies”)

ACTRESS IN A COMEDY
Tina Fey (“30 Rock”)
Laura Dern (“Enlightened”)
Lena Dunham (“Girls”)
Edie Falco (“Nurse Jackie”)
Amy Poehler (“Parks and Recreation”)
WINNER: Julia Louis-Dreyfus (“Veep”)

WRITING FOR A COMEDY
David Crane and Jeffrey Klarik (“Episodes”)
Louis C.K. and Pamela Adlon (“Louie”)
Greg Daniels (“The Office”)
Jack Burditt and Robert Carlock (“30 Rock”)
WINNER: Tina Fey and Tracey Wigfield (“30 Rock”)

Advertisement

DIRECTING FOR A COMEDY
Lena Dunham (“Girls”)
Paris Barclay (“Glee”)
Louis C.K. (“Louie”)
WINNER: Gail Mancuso (“Modern Family”)
Beth McCarthy-Miller (“30 Rock”)

SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY
Adam Driver (“Girls”)
Jesse Tyler Ferguson (“Modern Family”)
Ed O’Neill (“Modern Family”)
Ty Burrell (“Modern Family”)
Bill Hader (“SNL”)
WINNER: Tony Hale (“Veep”)

WATCH: The Envelope - Emmys Round Table | Comedy

SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY
Mayim Bialik (“The Big Bang Theory”)
Jane Lynch (“Glee”)
Sofia Vergara (“Modern Family”)
Julie Bowen (“Modern Family”)
WINNER: Merritt Wever (“Nurse Jackie”)
Jane Krakowski (“30 Rock”)
Anna Chlumsky (“Veep”)

Advertisement

MINISERIES OR MOVIE
“American Horror Story: Asylum” (FX)
WINNER: “Behind the Candelabra” (HBO)
“The Bible” (History)
“Phil Spector” (HBO)
“Political Animals” (USA)
“Top of the Lake” (Sundance Channel)

ACTOR IN A MINISERIES OR MOVIE
WINNER: Michael Douglas (“Behind the Candelabra”)
Matt Damon (“Behind the Candelabra”)
Toby Jones (“The Girl”)
Benedict Cumberbatch (“Parade’s End”)
Al Pacino (“Phil Spector”)

WATCH: The Envelope - Emmy Round Table | Drama

ACTRESS IN A MINISERIES OR MOVIE
Jessica Lange (“American Horror Story: Asylum”)
WINNER: Laura Linney (“The Big C: Hereafter”)
Helen Mirren (“Phil Spector”)
Sigourney Weaver (“Political Animals”)
Elisabeth Moss (“Top of the Lake”)

Advertisement

WRITING FOR A MINISERIES OR MOVIE
Richard LaGravenese (“Behind the Candelabra”)
WINNER: Abi Morgan (“The Hour”)
Tom Stoppard (“Parade’s End”)
David Mamet (“Phil Spector”)
Jane Campion and Gerard Lee (“Top of the Lake”)

DIRECTING FOR A MINISERIES OR MOVIE
WINNER: Steven Soderbergh (“Behind the Candelabra”)
Julian Jarrold (“The Girl”)
David Mamet (“Phil Spector”)
Allison Anders (“Ring of Fire”)
Jane Campion and Gerard Lee (“Top of the Lake”)

SUPPORTING ACTOR IN A MINISERIES OR MOVIE
WINNER: James Cromwell (“American Horror Story: Asylum”)
Zachary Quinto (“American Horror Story: Asylum”)
Scott Bakula (“Behind the Candelabra”)
John Benjamin Hickey (“The Big C: Hereafter”)
Peter Mullan (“Top of the Lake”)

SUPPORTING ACTRESS IN A MINISERIES OR MOVIE
Sarah Paulson (“American Horror Story: Asylum”)
Imelda Staunton (“The Girl”)
WINNER: Ellen Burstyn (“Political Animals”)
Charlotte Rampling (“Restless”)
Alfre Woodard (“Steel Magnolias”)

Advertisement

REALITY COMPETITION
“The Amazing Race” (CBS)
“Dancing With the Stars” (ABC)
“Project Runway” (Lifetime)
“So You Think You Can Dance” (Fox)
“Top Chef” (Bravo)
WINNER: “The Voice” (NBC)

REALITY COMPETITION HOST
Ryan Seacrest (“American Idol”)
Betty White (“Betty White’s Off Their Rockers”)
Tom Bergeron (“Dancing With the Stars”)
WINNER: Heidi Klum and Tim Gunn (“Project Runway”)
Cat Deeley (“So You Think You Can Dance”)
Anthony Bourdain (“The Taste”)

Emmys 2013: Top nominees | Recap | Winners timeline

GUEST ACTOR IN A DRAMA

Advertisement

Nathan Lane (“The Good Wife”)

Michael J. Fox (“The Good Wife”)

Rupert Friend (“Homeland”)

Robert Morse (“Mad Men”)

Advertisement

Harry Hamlin (“Mad Men”)

WINNER: Dan Bucatinsky (“Scandal”)

GUEST ACTRESS IN A DRAMA

Margo Martindale (“The Americans”)

Advertisement

Diana Rigg (“Game Of Thrones”)

WINNER: Carrie Preston (“The Good Wife”)

Linda Cardellini (“Mad Men”)

Jane Fonda (“The Newsroom”)

Advertisement

Joan Cusack (“Shameless”)

GUEST ACTOR IN A COMEDY

WINNER: Bob Newhart (“The Big Bang Theory”)

Nathan Lane (“Modern Family”)

Advertisement

Bobby Cannavale (“Nurse Jackie”)

Louis C.K. (“Saturday Night Live”)

Justin Timberlake (“Saturday Night Live”)

Will Forte (“30 Rock”)

Advertisement

GUEST ACTRESS IN A COMEDY

Molly Shannon (“Enlightened”)

Dot-Marie Jones (“Glee”)

WINNER: Melissa Leo (“Louie”)

Advertisement

Melissa McCarthy (“Saturday Night Live”)

Kristen Wiig (“Saturday Night Live”)

Elaine Stritch (“30 Rock”)

Emmys 2013: Top nominees | Recap | Winners timeline

Advertisement

VARIETY SERIES

WINNER: “The Colbert Report” (Comedy Central )

“The Daily Show With Jon Stewart” (Comedy Central )

“Jimmy Kimmel Live” (ABC)

Advertisement

“Late Night With Jimmy Fallon” (NBC)

“Real Time With Bill Maher” (HBO)

“Saturday Night Live” (NBC)

VARIETY SPECIAL

Advertisement

WINNER: “The Kennedy Center Honors” (CBS)

“Louis C.K.: Oh My God” (HBO)

“Mel Brooks Strikes Back! With Mel Brooks and Alan Yentob” (HBO)

“Saturday Night Live: Weekend Update Thursday (Part One)” (NBC)

Advertisement

“12-12-12: The Concert for Sandy Relief”

WRITING FOR A VARIETY SERIES

WINNER: “The Colbert Report” (Comedy Central)

“The Daily Show With Jon Stewart” (Comedy Central)

Advertisement

“Jimmy Kimmel Live” (ABC)

“Portlandia” (IFC)

“Real Time With Bill Maher” (HBO)

“Saturday Night Live” (NBC)

Advertisement

WRITING FOR A VARIETY SPECIAL

“The 70th Annual Golden Globe Awards” (NBC)

WINNER: “Louis C.K.: Oh My God” (HBO)

“Night of Too Many Stars: America Comes Together for Autism Programs” (Comedy Central)

Advertisement

“Saturday Night Live: Weekend Update Thursday (Part One)” (NBC)

“66th Annual Tony Awards” (CBS)

DIRECTING FOR A VARIETY SERIES

James Hoskinson (“The Colbert Report”)

Advertisement

Chuck O’Neil (“The Daily Show With Jon Stewart”)

Andy Fisher (“Jimmy Kimmel Live”)

Jerry Foley (“Late Show With David Letterman”)

Jonathan Krisel (“Portlandia”)

Advertisement

WINNER: Don Roy King (“Saturday Night Live”)

DIRECTING FOR A VARIETY SPECIAL

WINNER: “The Kennedy Center Honors,” Louis J. Horvitz

“London 2012 Olympic Games Opening Ceremony,” Bucky Gunts and Hamish Hamilton

Advertisement

“Louis C.K.: Oh My God,” Louis C.K.

“The Oscars,” Don Mischer

“12-12-12: The Concert for Sandy Relief,” Michael Dempsey

SPECIAL CLASS PROGRAMS“The 70th Annual Golden Globe Awards” (NBC)

Advertisement

“London 2012 Olympic Games Opening Ceremony” (NBC)

“The Oscars” (ABC)

“Rodgers Hammerstein’s Carousel (Live From Lincoln Center)” (PBS)

WINNER: “66th Annual Tony Awards” (CBS)

Advertisement

SPECIAL CLASS: SHORT-FORMAT LIVE-ACTION ENTERTAINMENT PROGRAMS

“Between Two Ferns” (FunnyOrDie.com)

“Burning Love” (Yahoo.com)

WINNER: “Children’s Hospital” (Cartoon Network)

Advertisement

“The Daily Show Correspondents Explain” (TheDailyShow.com)

“Super Bowl XLVII Halftime Show Starring Beyoncé" (CBS)

“30 Rock: The Webisodes” (NBC.com)

SPECIAL CLASS - SHORT-FORMAT NONFICTION PROGRAMS

Advertisement

“Comedians in Cars Getting Coffee” (Crackle.com)

“Jay Leno’s Garage” (JayLenosGarage.com)

“The Office: The Farewells” (NBC.com)

WINNER: “Remembering 9/11" (History.com)

Advertisement

“30 Rock: The Final Season” (NBC.com)

“Top Chef: Last Chance Kitchen” (BravoTV.com)

INTERACTIVE PROGRAM

“Bravo’s Top Chef Interactive Experience” (BravoTV.com)

Advertisement

“Game Of Thrones Season Three Enhanced Digital Experience” (HBO.com)

“The Homeland SHO Sync Experience” (SHO.com)

“Killing Lincoln” (NatGeoTV.com)

WINNER: “Night Of Too Many Stars: America Comes Together For Autism Programs” (ComedyCentral.com)

Advertisement

“The Team Coco Sync Multi-Screen Experience” (TeamCoco.com)

“The Walking Dead Story Sync” (AMCTV.com)

CHILDREN’S PROGRAM

“Good Luck Charlie” (Disney Channel)

Advertisement

“iCarly” (Nickelodeon)

WINNER: “Nick News with Linda Ellerbee — Forgotten but not Gone: Kids, HIV AIDS” (Nickelodeon)

“The Weight of the Nation for Kids: Quiz Ed!” (HBO)

“A YoungArts Masterclass” (HBO)

Advertisement

Emmys 2013: Top nominees | Recap | Winners timeline

REALITY PROGRAM

“Antiques Roadshow” (PBS)

“Deadliest Catch” (Discovery Channel)

Advertisement

“Diners, Drive-Ins and Dives” (Food Network)

“MythBusters” (Discovery Channel)

“Shark Tank” (ABC)

WINNER: “Undercover Boss” (CBS)

Advertisement

DOCUMENTARY OR NONFICTION SPECIAL

“All the President’s Men Revisited” (Discovery Channel)

“Crossfire Hurricane” (HBO)

“Death and the Civil War (American Experience)” (PBS)

Advertisement

“Ethel” (HBO)

WINNER: “Manhunt: The Inside Story of the Hunt for Bin Laden” (HBO)

DOCUMENTARY OR NONFICTION SERIES

“The Abolitionists (American Experience)” (PBS)

Advertisement

WINNER: “American Masters” (PBS)

“The Men Who Built America” (History)

“Through the Wormhole with Morgan Freeman” (Science Channel)

“Vice” (HBO)

Advertisement

INFORMATIONAL SERIES OR SPECIAL

WINNER: “Anthony Bourdain: Parts Unknown” (CNN)

“Brain Games” (NGC)

“Inside the Actors Studio” (Bravo)

Advertisement

“Oprah’s Master Class” (OWN)

“Stand Up to Cancer” (Tenth Planet)

WRITING FOR NONFICTION PROGRAMMING

Anthony Bourdain for “Anthony Bourdain: Parts Unknown” (“Libya”)

Advertisement

Dayton Duncan for “The Dust Bowl” (“The Great Plow Up”)

Mark Bailey (“Ethel”)

WINNER: Alex Gibney for “Mea Maxima Culpa: Silence in the House of God”

Stephen David, Patrick Reams, David C. White, Keith Palmer, Randy Counsman for “The Men Who Built America” (“A New War Begins”)

Advertisement

DIRECTING FOR NONFICTION PROGRAMMING

WINNER: Robert Trachtenberg for “American Masters” (“Mel Brooks: Make A Noise”)

Rory Kennedy for “Ethel”

Alex Gibney for “Mea Maxima Culpa: Silence in the House of God”

Advertisement

Glenn Weiss for “Survivor” (“Survivor Live Finale And Reunion (Caramoan: Fans Vs. Favorites)”)

Michael Simon for “Survivor” (“Survivor Live Finale And Reunion (Philippines)”)

ANIMATED PROGRAM

“Bob’s Burgers” for “O.T.: The Outside Toilet” (FOX)

Advertisement

“Kung Fu Panda: Legends Of Awesomeness: Enter The Dragon” (Nickelodeon)

“Regular Show: The Christmas Special” (Cartoon Network)

“The Simpsons” for “Treehouse Of Horror XXIII” (FOX)

WINNER: “South Park” for “Raising The Bar” (Comedy Central)

Advertisement

SHORT-FORMAT ANIMATED PROGRAM

“Adventure Time” for “Simon Marcy” (Cartoon Network)
“Clarence” (CartoonNetwork.com)

WINNER: “Disney Mickey Mouse Croissant de Triomphe” (Disney.com)

“Regular Show” for “A Bunch of Full Grown Geese” (Cartoon Network)

Advertisement

‘Robot Chicken” for “Robot Chicken’s ATM Christmas Special” (Cartoon Network)

VOICE-OVER PERFORMANCE

WINNER: Lily Tomlin as Narrator (“An Apology to Elephants”)

Seth MacFarlane as Brian Griffin, Stewie Griffin, Peter Griffin in “Brian’s Play” (“Family Guy”)

Advertisement

Alex Borstein as Lois Griffin, Tricia Takanawa in “Lois Comes Out of Her Shell” (“Family Guy”)

Bob Bergen as Porky Pig in “We’re in Big Truffle” (“The Looney Tunes Show”)

Sam Elliott as Narrator in “Hurtled From A Helicopter Into A Speeding Train” (“Robot Chicken”)

Seth Green as Various characters in “Robot Chicken DC Comics Special” (“Robot Chicken”)

Advertisement

ART DIRECTION FOR A MULTI-CAMERA SERIES

John Shaffner, Francoise Cherry-Cohen, Ann Shea for “The Date Night Variable,” “The Bakersfield Expedition,” “The Love Spell Potential” (“The Big Bang Theory”)

Stephan G. Olson, Susan Eschelbach for “Farhampton,” “P.S. I Love You,” 'The Final Page (Part Two)” (“How I Met Your Mother”)

WINNER: John Janavs, Robert Frye, Heidi Miller for Episodes 3-20 (“MasterChef”)

Advertisement

John Shaffner, Francoise Cherry-Cohen, Ann Shea for “Avoid the Chinese Mustard,” “Grab a Feather & Get in Line,” “My Bodacious Vidalia” (“Two And A Half Men”)

Glenda Rovello, Amy Feldman for “And the Bear Truth,” “And Not so Sweet Charity,” “And the Silent Partner” (“2 Broke Girls”)

ART DIRECTION FOR A SINGLE-CAMERA SERIES

WINNER: Bill Groom, Adam Scher, Carol Silverman for “Sunday Best,” “Two Impostors,” “Margate Sands” (“Boardwalk Empire”)

Advertisement

Jonathan McKinstry, Adam O’Neill, Judit Varga for “Siblings” (“The Borgias”)

Donal Woods, Mark Kebby, Gina Cromwell for Episode 7 (“Downton Abbey”)

Gemma Jackson, Andy Thomson, Robert Cameron for “Valar Dohaeris,” “Kissed by Fire” (“Game Of Thrones”)

Suzuki Ingerslev, Cat Smith, Ron V. Franco for “Whatever I Am, You Made Me,” “Let’s Boot and Rally,” “Sunset” (“True Blood”)

Advertisement

ART DIRECTION FOR A MINISERIES OR MOVIE

Mark Worthington, Edward L. Rubin, Ellen Brill for “I Am Anne Frank (Part 2),” “Welcome To Briarcliff” (“American Horror Story: Asylum”)

WINNER: Howard Cummings, Patrick M. Sullivan, Barbara Munch Cameron (“Behind The Candelabra”)

Patrizia Von Brandenstein, Fredda Slavin, Diane Lederman (“Phil Spector”)

Advertisement

Guy Barnes, Rosario Provenza, Wendy Ozols-Barnes (“SEAL Team Six: The Raid on Osama Bin Laden”)

ART DIRECTION FOR VARIETY OR NONFICTION PROGRAMMING

James Yarnell, David Edwards, Jason Howard for Episode 1608A, Episode 1610A (“Dancing With The Stars”)

WINNER: Mark Tildesley, Suttirat Anne Larlarb, Danny Boyle (“London 2012 Olympic Games Opening Ceremony”)

Advertisement

Derek McLane, Joe Celli (“The Oscars”)

WINNER: Eugene Lee, Akira Yoshimura, Keith Ian Raywood for “Host: Justin Timberlake,” “Host: Martin Short,” “Host: Ben Affleck” (“Saturday Night Live”)

Anton Goss, James Pearce Conelly, Zeya Maurer for “Battle Rounds (Part 1),” “The Live Shows, Semi-Finals,” “The Blind Auditions (Part 1)” (“The Voice”)

CASTING FOR A COMEDY SERIES

Advertisement

Jennifer Euston (“Girls”)

Jeff Greenberg (“Modern Family”)

Julie Tucker, Ross Meyerson (“Nurse Jackie”)

WINNER: Jennifer McNamara-Shroff, Blichfeld + Daniels (“30 Rock”)

Advertisement

Allison Jones, Pat Moran, Meredith Tucker (“Veep”)
CASTING FOR A DRAMA SERIES

Jill Trevellick (“Downton Abbey”

Nina Gold, Robert Sterne (“Game of Thrones”)

Mark Saks (“The Good Wife”)

Advertisement

Judy Henderson, Craig Fincannon, Lisa Mae Fincannon (“Homeland”)

WINNER: Laray Mayfield, Julie Schubert (“House of Cards”)

CASTING FOR A MINISERIES, MOVIE, OR A SPECIAL

Eric Dawson, Robert Ulrich (“American Horror Story: Asylum”)

Advertisement

WINNER: Carmen Cuba (“Behind the Candelabra”)

Jill Trevellick (“The Hour”)

David Rubin, Diane Heery (“Political Animals”)

Kirsty McGregor, Tina Cleary (“Top of the Lake”)

Advertisement

CHOREOGRAPHY
Derek Hough, Allison Holker for Routines: Heart Cry / Stars (“Dancing with the Stars”)

WINNER: Derek Hough for Routines: Hey Pachuco / Para Los Rumberos / Walking On Air (“Dancing with the Stars”)
Warren Carlyle (“Rodgers Hammerstein’s Carousel (Live From Lincoln Center)”)

Sonya Tayeh for Routines: Possibly Maybe / Turning Page / Sail (“So You Think You Can Dance”)

Mandy Jo Moore for Routines: The Power Of Love / Wild Horses (“So You Think You Can Dance”)

Advertisement

Napoleon Dumo, Tabitha Dumo for Routines: Call Of The Wild (Circle Of Life) / Love Cats / Beautiful People (“So You Think You Can Dance”)

Travis Wall for Routines: Where The Light Gets In / Without You / Unchained Melody (“So You Think You Can Dance”)

Emmys 2013: Top nominees | Recap | Winners timeline

CINEMATOGRAPHY FOR A MULTI-CAMERA SERIES

Advertisement

George Mooradian for “Pirates Of The Care Of Eden” (“The Exes”)

WINNER: Christian La Fountaine for “The Final Page (Part 2) (“How I Met Your Mother”)

Gary Baum for “Molly’s Birthday” (“Mike & Molly”)

Steven V. Silver for “Grab a Feather & Get in Line” (“Two and a Half Men”)

Advertisement

Christian La Fountaine for “And the Psychic Shakedown” (“2 Broke Girls”)
CINEMATOGRAPHY FOR A SINGLE-CAMERA SERIES

Bill Coleman for “Margate Sands” (“Boardwalk Empire”)

Michael Slovis for “Gliding Over All” (“Breaking Bad”)

Rob McLachlan for “Mhysa” (“Game Of Thrones”)

Advertisement

Nelson Cragg for “Beirut is Back” (“Homeland”)

WINNER: Eigil Bryld for “Chapter 1" (“House Of Cards”)

Chris Manley for “The Doorway” (“Mad Men”)

CINEMATOGRAPHY FOR A MINISERIES OR A MOVIE

Advertisement

Michael Goi for “I am Anne Frank” (“American Horror Story: Asylum”)

Peter Andrews (“Behind The Candelabra”)

John Pardue (“The Girl”)

Mike Eley for “Part 5" (“Parade’s End”)

Advertisement

WINNER: Adam Arkapaw for “Part 1" (“Top of the Lake”)

CINEMATOGRAPHY FOR NONFICTION PROGRAMMING

WINNER: Todd Liebler, Zach Zamboni, Morgan Fallon for “Myanmar” (“Anthony Bourdain: Parts Unknown”)

Buddy Squires (“Ethel”)

Advertisement

Frank-Peter Lehmann, Erich Roland (“Manhunt: The Inside Story of the Hunt for Bin Laden”)

Lisa Rinzler (“Mea Maxima Culpa: Silence in the House of God”)
Richard V. Lopez for “A New War Begins” (“The Men Who Built America”)

CINEMATOGRAPHY FOR REALITY PROGRAMMING

Cinematography Team for “Be Safe and Don’t Hit a Cow” (“The Amazing Race”)

Advertisement

WINNER: Cinematography Team for “Mutiny on the Bering Sea” (“Deadliest Catch”)

Gustavo Dominguez for “A Times Square Anniversary Party” (“Project Runway”)

Cinematography Team for “Create a Little Chaos” (“Survivor”)

Ari Boles for “Glacial Gourmand” (“Top Chef”)

Advertisement

COMMERCIAL

“The Chase” (Grey Poupon)

WINNER: “Inspired” (Canon)

“Jess Time” (Google Chrome)

“Jogger” (Nike)

Advertisement

COSTUMES FOR A SERIES

“Boardwalk Empire” for “Resolution” (HBO)

WINNER: “The Borgias” for “The Gunpowder Plot” (Showtime)

“Downton Abbey” for Episode 4 (PBS)

Advertisement

“Game of Thrones” for “Walk Of Punishment” (HBO)

“Once Upon a Time” for “Queen of Hearts” (ABC)

COSTUMES FOR A MINISERIES, MOVIE OR A SPECIAL

“American Horror Story: Asylum” for “Madness Ends” (FX)

Advertisement

WINNER: “Behind the Candelabra” (HBO)

“The Girl” (HBO)

“Killing Lincoln” (NGC)

“Parade’s End” for Part 3 (HBO)

Advertisement

“Phil Spector” (HBO)

SINGLE-CAMERA PICTURE EDITING FOR A DRAMA SERIES

WINNER: “Breaking Bad” for “Dead Freight,” “Gliding Over All” (AMC)

“Game of Thrones” for “The Rains of Castamere” (HBO)

Advertisement

“House of Cards” for Chapter 1 (Netflix)

“Mad Men” for “The Collaborators” (AMC)

SINGLE-CAMERA PICTURE EDITING FOR A COMEDY SERIES

“Arrested Development” for “Flight of The Phoenix” (Netflix)

Advertisement

“Louie” for “Daddy’s Girlfriend (Part 2)” (FX)

“Modern Family” for “Party Crasher” (ABC)

WINNER: “The Office” for “Finale” (NBC)

“30 Rock” for “Hogcock! / Last Lunch” (NBC)

Advertisement

MULTI-CAMERA PICTURE EDITING FOR A COMEDY SERIES

“The Big Bang Theory” for “The Love Spell Potential” (CBS)

“The Colbert Report” for Episode 9082 (Comedy Central)

“Conan” for “Occupy Conan” (TBS)

Advertisement

“Hot in Cleveland” for “Magic Diet Candy” (TV Land)

WINNER: “How I Met Your Mother” for “P.S. I Love You” (CBS)

SINGLE-CAMERA PICTURE EDITING FOR A MINISERIES OR A MOVIE

“American Horror Story: Asylum” for “Nor’easter” (FX)

Advertisement

WINNER: “Behind the Candelabra” (HBO)

“Killing Lincoln” (NGC)

“Phil Spector” (HBO)

“Top of the Lake” for Part 5 (Sundance Channel)

Advertisement

Emmys 2013: Top nominees | Recap | Winners timeline

PICTURE EDITING FOR SHORT-FORM SEGMENTS AND VARIETY SPECIALS

“The Colbert Report” for “CGI University (Episode 9083)” (Comedy Central)

WINNER: “The Daily Show with Jon Stewart” for “Australia & Gun Control’s Aftermath (Part 3) (Episode 18092)” (Comedy Central)

Advertisement

“London 2012 Olympic Games Opening Ceremony” for “Happy & Glorious” (NBC)

“Louis C.K.: Oh My God” (HBO)

“Saturday Night Live” for “Lincoln (Host: Louis C.K.)” (NBC)

PICTURE EDITING FOR NONFICTION PROGRAMMING

Advertisement

“American Masters” for “Mel Brooks: Make a Noise” (PBS)

“Crossfire Hurricane” (HBO)

“Ethel” (HBO)

WINNER: “Mea Maxima Culpa: Silence in the House of God” (HBO)

Advertisement

“Richard Pryor: Omit the Logic” (Showtime)

PICTURE EDITING FOR REALITY PROGRAMMING

“The Amazing Race” for “Be Safe and Don’t Hit a Cow” (CBS)

WINNER: “Deadliest Catch” for “Mutiny on the Bering Sea” (Discovery Channel)

Advertisement

“Project Runway” for “A Times Square Anniversary Party,” “Europe, Here We Come” (Lifetime)

“Survivor” for “Zipping Over the Cuckoo’s Nest” (CBS)

HAIRSTYLING FOR A SINGLE-CAMERA SERIES

WINNER: “Boardwalk Empire” for “Resolution” (HBO)

Advertisement

“The Borgias” for “The Wolf and the Lamb” (Showtime)

“Downton Abbey” for Episode 4 (PBS)

“Mad Men” for “The Doorway” (AMC)

HAIRSTYLING FOR A MULTI-CAMERA SERIES OR SPECIAL

Advertisement

“The Big Bang Theory” for “The Bakersfield Expedition” (CBS)

“Dancing With the Stars” for “Episode 1608" (ABC)

“The Oscars” (ABC)

“The Voice” for “The Live Shows (Part 1) (Season 3)” (NBC)

Advertisement

WINNER: “Saturday Night Live” for “Host: Jennifer Lawrence” (NBC)

HAIRSTYLING FOR A MINISERIES OR A MOVIE

“American Horror Story: Asylum” (FX)

WINNER: “Behind the Candelabra” (HBO)

Advertisement

“Liz & Dick” (Lifetime)

“Phil Spector” (HBO)

“Political Animals” (USA)

“Ring of Fire” (Lifetime)

Advertisement

LIGHTING DESIGN/LIGHTING DIRECTION FOR A VARIETY SERIES

“American Idol” for “Finale” (FOX)

“Dancing With the Stars” for Episode 1605 (ABC)

“So You Think You Can Dance” for Season 9 Finale (FOX)

Advertisement

WINNER: “The Voice” for “Live Final Performances (Season 3)” (NBC)

LIGHTING DESIGN/LIGHTING DIRECTION FOR A VARIETY SPECIAL

“Andrea Bocelli: Love in Portofino (Great Performances)” (PBS)

“The 55th Annual Grammy Awards” (CBS)

Advertisement

“London 2012 Olympic Games Opening Ceremony” (NBC)

“The Oscars” (ABC)

“2013 Rock and Roll Hall of Fame Induction Ceremony” (HBO)

WINNER: “Super Bowl XLVII Halftime Show Starring Beyoncé" (CBS)

Advertisement

MAIN TITLE DESIGN

“American Horror Story: Asylum” (FX)

WINNER: “Da Vinci’s Demons” (Starz)

“Elementary” (CBS)

“Halo 4: Forward Unto Dawn” (Machinima.com)

Advertisement

“The Newsroom” (HBO)

“Vikings” (History)

MAKEUP FOR A SINGLE-CAMERA SERIES (NON-PROSTHETIC)

“Boardwalk Empire” for “Resolution” (HBO)

Advertisement

“The Borgias” for “The Gunpowder Plot” (Showtime)

WINNER: “Game of Thrones” for “Kissed by Fire” (HBO)

“Glee” for “Guilty Pleasures” (FOX)

“Mad Men” for “The Doorway” (AMC)

Advertisement

“Once Upon a Time” for “The Evil Queen” (ABC)

MAKEUP FOR A MULTI-CAMERA SERIES OR SPECIAL (NON-PROSTHETIC)

“Dancing With the Stars” for Episode 1603 (ABC)

“How I Met Your Mother” for “P.S. I Love You” (CBS)

Advertisement

“Key & Peele” for Episode 209 (Comedy Central)

“The Oscars” (ABC)

WINNER: “Saturday Night Live” for “Host: Justin Timberlake” (NBC)

MAKEUP FOR A MINISERIES OR A MOVIE (NON-PROSTHETIC)

Advertisement

“American Horror Story: Asylum” (FX)

WINNER: “Behind the Candelabra” (HBO)

“Liz & Dick” (Lifetime)

“Phil Spector” (HBO)

Advertisement

“Ring of Fire” (Lifetime)

PROSTHETIC MAKEUP FOR A SERIES, MINISERIES, MOVIE OR A SPECIAL

“American Horror Story: Asylum” (FX)

WINNER: “Behind the Candelabra” (HBO)

Advertisement

“Game of Thrones” for “Valar Dohaeris” (HBO)

“Saturday Night Live” for “Host: Jennifer Lawrence” (NBC)

“The Walking Dead” for “This Sorrowful Life” (AMC)

MUSIC COMPOSITION FOR A SERIES (ORIGINAL DRAMATIC SCORE)

Advertisement

“Arrested Development” for “Flight of the Phoenix” (Netflix)

“The Borgias” for “The Prince” (Showtime)

WINNER: “Downton Abbey” for Episode 6 (PBS)

“House of Cards” for Chapter 1 (Netflix)

Advertisement

“Last Resort” for “Captain” (ABC)

“Mr Selfridge (Masterpiece)” for Episode 1 (PBS)

MUSIC COMPOSITION FOR A MINISERIES, MOVIE OR A SPECIAL (ORIGINAL DRAMATIC SCORE)

“The Girl” (HBO)

Advertisement

“Mea Maxima Culpa: Silence in the House of God” (HBO)

“Parade’s End” for Part 5 (HBO)

“Restless” for Part 2 (Sundance Channel)

“Ring of Fire” for (Lifetime)

Advertisement

WINNER: “World Without End” for “Medieval Life and Death” (ReelzChannel)

MUSIC DIRECTION

Christmas in Washington” (TNT)

“The Kennedy Center Honors” (CBS)

Advertisement

“The Oscars” (ABC)

“Rodgers & Hammerstein’s Carousel (Live From Lincoln Center)” (PBS)

WINNER: “66th Annual Tony Awards” (CBS)

ORIGINAL MUSIC AND LYRICS

Advertisement

“Nashville” for “I’ll Never Get Out of This World Alive” / Song Title: Nothing In This World Will Ever Break My Heart Again

“The Neighbors” for “Sing Like a Larry Bird” / Song Title: More or Less the Kind of Thing You May or May Not Possibly See on Broadway

“Smash” for “The Parents” / Song Title: Hang The Moon

“Smash” for “The Bells and Whistles” / Song Title: I Hear Your Voice In A Dream

Advertisement

“30 Rock” for “Hogock! / Last Lunch” / Song Title: Rural Juror

WINNER: “66th Annual Tony Awards” for Song Title: If I Had Time

ORIGINAL MAIN TITLE THEME MUSIC

“The Americans” (FX)

Advertisement

“Copper” (BBC America)

WINNER: “Da Vinci’s Demons” (Starz)

“Elementary” (CBS)

“Hemlock Grove” (Netflix)

Advertisement

“House of Cards” (Netflix)

SOUND EDITING FOR A SERIES

WINNER: “Boardwalk Empire” for “The Milkmaid’s Lot” (HBO)

“Breaking Bad” for “Dead Freight” (AMC)

Advertisement

“Game of Thrones” for “And Now His Watch is Ended” (HBO)

“Nikita” for “Aftermath” (CW)

“Vikings” for “Trial” (History)

Emmys 2013: Top nominees | Recap | Winners timeline

Advertisement

SOUND EDITING FOR A MINISERIES, MOVIE OR A SPECIAL

WINNER: “American Horror Story: Asylum” for “Welcome to Briarcliff” (FX)

“Battlestar Galactica: Blood” for “Chrome” (Syfy)

“The Bible” for “Beginnings” (History)

Advertisement

“SEAL Team Six: The Raid on Osama Bin Laden” (NGC)

“World Without End” for “Medieval Life and Death” (ReelzChannel)

SOUND EDITING FOR NONFICTION PROGRAMMING (SINGLE OR MULTI-CAMERA)

“The Amazing Race” for “Be Safe and Don’t Hit a Cow” (CBS)

Advertisement

“Crossfire Hurricane” (HBO)

“The Dust Bowl” for “The Great Plow Up” (PBS)

“History of the Eagles” (Showtime)

WINNER: “The Men Who Built America” for “Bloody Battles” (History)

Advertisement

“Survivor” for “Create a Little Chaos” (CBS)

SOUND MIXING FOR A COMEDY OR DRAMA SERIES (ONE HOUR)

WINNER: “Boardwalk Empire” and “The Milkmaid’s Lot” (HBO)

“Breaking Bad” for “Dead Freight” (AMC)

Advertisement

“Game of Thrones” for “And Now His Watch Is Ended” (HBO)

“Homeland” for “Beirut Is Back” (Showtime)

“Mad Men” for “The Flood” (AMC)

SOUND MIXING FOR A MINISERIES OR A MOVIE

Advertisement

“American Horror Story: Asylum” for “Welcome to Briarcliff” (FX)

“Battlestar Galactica: Blood” for “Chrome” (Syfy)

WINNER: “Behind the Candelabra” (HBO)

“The Bible” for “Beginnings” (History)

Advertisement

“Phil Spector” (HBO)

SOUND MIXING FOR A COMEDY OR DRAMA SERIES (HALF-HOUR) AND ANIMATION

“Modern Family” for “My Hero” (ABC)

WINNER: “Nurse Jackie” for “Teachable Moments” (Showtime)

Advertisement

“The Office” for “Finale” (NBC)

“Parks and Recreation” for “Leslie and Ben” (NBC)

“30 Rock” for “Mazel Tov, Dummies!” (NBC)

“American Idol” for “Finale” (Fox)

Advertisement

“The Colbert Report” for Episode 8137B (Comedy Central)

“The Daily Show With Jon Stewart” for Episode 17153 (Comedy Central)

“The 55th Annual Grammy Awards” (CBS)

“The Oscars” (ABC)

Advertisement

SOUND MIXING FOR NONFICTION PROGRAMMING

“The Amazing Race” for “Be Safe and Don’t Hit a Cow” (CBS)

“Anthony Bourdain: Parts Unknown” for “Myanmar” (CNN)

“Crossfire Hurricane” (HBO)

Advertisement

“Deadliest Catch” for “Mutiny on the Bering Sea” (Discovery Channel)

WINNER: “History of the Eagles” (Showtime)

“Survivor” for “Create a Little Chaos” (CBS)

SPECIAL VISUAL EFFECTS

Advertisement

“Battlestar Galactica: Blood” for “Chrome” (Syfy)

“Defiance” for Pilot (Syfy)

“Falling Skies” for “Worlds Apart” (TNT)

WINNER: “Game of Thrones” for “Valar Dohaeris” (HBO)

Advertisement

“Hemlock Grove” for “Children of the Night” (Netflix)

“Last Resort” for “Captain” (ABC)

SPECIAL VISUAL EFFECTS IN A SUPPORTING ROLE

WINNER: “Banshee” for Pilot (Cinemax)

Advertisement

“Boardwalk Empire” for “The Pony” (HBO)

“The Borgias” for “The Prince” (Showtime)

“Da Vinci’s Demons” for “The Lovers” (Starz)

“Revolution” for Pilot (NBC)

Advertisement

“Vikings” for “Dispossessed” (History)

STUNT COORDINATION FOR A COMEDY SERIES OR A VARIETY PROGRAM

“It’s Always Sunny in Philadelphia” (FX)

“Modern Family” (ABC)

Advertisement

WINNER: “Supah Ninjas” (Nickelodeon)

“Workaholics” (Comedy Central)

STUNT COORDINATION FOR A DRAMA SERIES, MINISERIES OR MOVIE

“Blue Bloods” for “Secrets & Lies” (CBS)

Advertisement

“NCIS” for “Revenge” (CBS)

WINNER: “Revolution” for “Nobody’s Fault but Mine” (NBC)

“Southland” for “Bleed Out” (TNT)

TECHNICAL DIRECTION, CAMERAWORK, VIDEO CONTROL FOR A SERIES

Advertisement

WINNER: “The Big Bang Theory” for “The Higgs Boson Observation” (CBS)

“The Daily Show With Jon Stewart” for Episode 18020 (Comedy Central)

“Dancing With the Stars” for Episode 1610A (ABC)

“Jimmy Kimmel Live” for Episode 12-1776 (ABC)

Advertisement

“Saturday Night Live” for “Host: Martin Short” (ABC)

“The Voice” for Live Final Performances (Season 3)” (NBC)

TECHNICAL DIRECTION, CAMERAWORK, VIDEO CONTROL FOR A MINISERIES, MOVIE OR A SPECIAL

“The Kennedy Center Honors” (CBS)

Advertisement

“The Oscars” (ABC)

“2013 Rock and Roll Hall of Fame Induction Ceremony” (HBO)

“Super Bowl XLVII Halftime Show Starring Beyoncé" (CBS)

WINNER: “66th Annual Tony Awards” (CBS)

Advertisement


Advertisement