Advertisement
High School Sports

Basketball: Southern Section playoff results and updated pairings

Basketballs sit in a rack on the court
-
(Associated Press)

SOUTHERN SECTION BOYS’ BASKETBALL

DIVISION 2AA

Second round, Saturday

St. Francis 46, San Gabriel Academy 38

Advertisement

DIVISION 3AA

Second round, Saturday

Westlake 83, Shalhevet 49

DIVISION 4A

Advertisement

Second round, Saturday

Loma Linda Academy 49, Lancaster 47

DIVISION 5AA

Second round, Saturday

Bishop Diego 65, de Toledo 58

SOUTHERN SECTION GIRLS’ BASKETBALL

OPEN DIVISION

Pool play, Saturday

Advertisement

Pool A

Sierra Canyon 60, Lynwood 53

Mater Dei 54, Etiwanda 50

Pool B

Windward 67, Corona Centennial 65

Long Beach Poly 56, Rosary 42

Pool play, Wednesday, 7 p.m.

Pool A

Advertisement

#5 Etiwanda (0-1) at #1 Sierra Canyon (1-0)

#8 Lynwood (0-1) at #4 Mater Dei (1-0)

Pool B

#6 Rosary (0-1) at #2 Windward (1-0)

#7 Corona Centennial (0-1) at #3 Long Beach Poly (1-0)

Pool play, Feb. 22, 7 p.m.

Pool A

#4 Mater Dei at #1 Sierra Canyon

#8 Lynwood at #5 Etiwanda

Pool B

#3 Long Beach Poly at #2 Windward

#7 Corona Centennial at #6 Rosary

Note: Championship, Feb. 28 at Cal State Long Beach.

DIVISION 1

Second round, Saturday

Harvard-Westlake 67, Huntington Beach 37

Rolling Hills Prep 65, Esperanza 53

West Torrance 63, Brentwood 22

Bishop Montgomery 54, Glendora 43

King 67, JSerra 41

Chaminade 103, Redondo 100 (2OT)

Eastvale Roosevelt 63, Camarillo 49

Troy 68, Keppel 39

Quarterfinals, Wednesday, 7 p.m.

#1 Harvard-Westlake at Rolling Hills Prep

West Torrance at #4 Bishop Montgomery

Chaminade at #3 King

#2 Troy at Eastvale Roosevelt

DIVISION 2AA

Second round, Saturday

Orangewood Academy 57, Valencia 35

Flintridge Prep 61, Los Altos 42

North Torrance 50, St. Paul 45

Pasadena 68, Millikan 63

Saugus 70, St. Anthony 65

Fairmont Prep 41, Ventura 38

Valley View 60, Bonita 44

Marlborough 66, Village Christian 49

Quarterfinals, Wednesday, 7 p.m.

Flintridge Prep at #1 Orangewood Academy

Pasadena at North Torrance

Fairmont Prep at #3 Saugus

Valley View at #2 Marlborough

DIVISION 2A

Second round, Saturday

San Clemente 80, Culver City 47

Summit 76, Cantwell-Sacred Heart 71

Whittier Christian 38, Tustin 34

Burbank Burroughs 67, Arroyo Valley 50

Peninsula 56, Tesoro 46

Yucaipa 61, Mayfair 46

Bishop Amat 54, El Rancho 47

Oaks Christian 61, Oak Hills 30

Quarterfinals, Wednesday, 7 p.m.

#1 San Clemente at Summit

#4 Burbank Burroughs at Whittier Christian

Yucaipa at #3 Peninsula

#2 Oaks Christian at Bishop Amat

DIVISION 3AA

Second round, Saturday

Santa Monica 44, Ridgecrest Burroughs 18

Villa Park 37, Twentynine Palms 33

Lancaster 43, San Juan Hills 36

Corona del Mar 48, South Torrance 42

Crean Lutheran 70, Covina 52

Laguna Hills 49, El Segundo 47

Santa Fe 46, Murrieta Mesa 44

Mira Costa 44, Sage Hill 42

Quarterfinals, Wednesday, 7 p.m.

#1 Santa Monica at Villa Park

Lancaster at Corona del Mar

Laguna Hills at #3 Crean Lutheran

Santa Fe at #2 Mira Costa

DIVISION 3A

Second round, Saturday

Long Beach Wilson 70, Bell Gardens 30

La Quinta 61, Royal 49

West Covina 56, Pioneer 50

Yucca Valley 59, Torrance 54

Viewpoint 53, Riverside Poly 26

Anaheim 63, Grace Brethren 55

Hemet 55, Chino 41

Eisenhower 52, Hesperia 48

Quarterfinals, Wednesday, 7 p.m.

La Quinta at #1 Long Beach Wilson

West Covina at #4 Yucca Valley

Anaheim at #3 Viewpoint

Hemet at #2 Eisenhower

DIVISION 4AA

Second round, Saturday

Paloma Valley 68, Citrus Valley 27

Whitney 43, Highland 31

Westlake 49, Barstow 41

La Salle 53, Santa Clara 38

Xavier Prep 48, Portola 41

Orange Vista 43, Holy Martyrs 34

Riverside Notre Dame 49, Montclair 37

Ontario Christian 57, Pasadena Poly 43

Quarterfinals, Wednesday, 7 p.m.

#1 Paloma Valley at Whitney

Westlake at #4 La Salle

#3 Xavier Prep at Orange Vista

#2 Ontario Christian at Riverside Notre Dame

DIVISION 4A

Second round, Saturday

Sherman Oaks Notre Dame 63, Western Christian 34

Silverado 53, Shadow Hills 52

Campbell Hall 52, Jurupa Hills 42

Paramount 64, Quartz Hill 54

Immaculate Heart 50, Aquinas 32

Cate 41, Capistrano Valley 38

Pasadena Marshall 65, Milken 27

Second round, Monday, 7 p.m.

Mary Star at Shalhevet

Quarterfinals, Wednesday, 7 p.m.

#1 Sherman Oaks Notre Dame at Silverado

Shalhevet at #4 Campbell Hall OR #4 Campbell Hall at Mary Star

Immaculate Heart at #3 Paramount

#2 Pasadena Marshall at Cate

DIVISION 5AA

Second round, Saturday

San Jacinto Valley Academy 58, La Puente 45

Santa Paula 52, Webb 44

Faith Baptist 45, CSDR 36

Rubidoux 52, Fillmore 31

Artesia 67, Santa Monica Pacifica Christian 31

Academy of Careers & Exploration 46, Hesperia Christian 28

Trinity Classical 60, Moreno Valley Riverside County Education Academy 33

San Bernardino 50, Wildwood 35

Quarterfinals, Wednesday, 7 p.m.

Santa Paula at #1 San Jacinto Valley Academy

Faith Baptist at #4 Rubidoux

#3 Artesia at Academy of Careers & Exploration

San Bernardino at Trinity Classical

DIVISION 5A

Second round, Saturday

Ganesha 71, Da Vinci 27

La Reina 45, Century 33

Lucerne Valley 32, Coastal Christian 30

Vista del Lago 45, Santa Clarita Christian 43

Santa Ana Calvary Chapel 63, Connelly 23

Magnolia 64, University Prep 47

Woodcrest Christian 53, Redlands Adventist 26

Bishop Diego 72, Downey Calvary Chapel 26

Quarterfinals, Wednesday, 7 p.m.

La Reina at #1 Ganesha

Lucerne Valley at Vista del Lago

#3 Santa Ana Calvary Chapel at Magnolia

#2 Bishop Diego at Woodcrest Christian

Notes: Semifinals, Feb. 22, 7 p.m. Championships, Feb. 29 at Azusa Pacific U., Colony, and Godinez.


Newsletter
Go beyond the scoreboard

Get the latest on L.A.'s teams in the daily Sports Report newsletter.

You may occasionally receive promotional content from the Los Angeles Times.
Advertisement