Prep Schedules

BOYS' BASKETBALL

Games 7 p.m. unless noted

ACADEMY LEAGUE

Fairmont at Capistrano Valley Christian, 7:30 p.m.

St. Michael's Prep at St. Margaret's

ARROWHEAD LEAGUE

Anza Hamilton at Southern California Christian, 7:30 p.m.

CENTURY LEAGUE

El Modena at Orange, 7:30 p.m.

Foothill at Villa Park, 7:30 p.m.

Santa Ana Valley at Canyon, 7:30 p.m.

EMPIRE LEAGUE

Katella at Cypress, 7:30 p.m.

Kennedy at Century, 7:30 p.m.

Loara at El Dorado, 7:30 p.m.

FREEWAY LEAGUE

Buena Park at Fullerton

Sonora at La Habra

Troy at Sunny Hills

GARDEN GROVE LEAGUE

Los Amigos at Pacifica, 7:30 p.m.

Rancho Alamitos at Bolsa Grande, 7:30 p.m.

Santiago at Garden Grove, 7:30 p.m.

GOLDEN WEST LEAGUE

Santa Ana at Ocean View

Tustin at Servite

Westminster at Saddleback

OLYMPIC LEAGUE

Cerritos Valley Christian at Calvary Chapel, 7:30 p.m.

Orange Lutheran at Ontario Christian, 7:30 p.m.

Whittier Christian at Brethren Christian, 7:30 p.m.

SEA VIEW LEAGUE

Corona del Mar at Irvine, 7:30 p.m.

El Toro at Woodbridge, 7:30 p.m.

Newport Harbor at Santa Margarita, 7:30 p.m.

SOUTH COAST LEAGUE

Dana Hills at Capistrano Valley

Mission Viejo vs. Mater Dei, UC Irvine

Trabuco Hills at San Clemente

SUNSET LEAGUE

Edison at Huntington Beach

Esperanza at Los Alamitos

Marina at Fountain Valley

NONLEAGUE

Brea Olinda at Cerritos Gahr

Perris at Laguna Beach

University at Santa Fe Springs St. Paul, 7:30 p.m.

Lake Elsinore Bundy Canyon Christian at Huntington Beach Claremont, 6:30 p.m.

GIRLS' BASKETBALL

Games 7 p.m. unless noted

ARROWHEAD LEAGUE

Anza Hamilton at Southern California Christian, 6 p.m.

GARDEN GROVE LEAGUE

Los Amigos at Pacifica, 6 p.m.

Rancho Alamitos at Bolsa Grande, 6 p.m.

Santiago at Garden Grove, 6 p.m.

NONLEAGUE

Laguna Beach at St. Margaret's, 7:30 p.m.

Lake Elsinore Wildomar Bundy Canyon Christian at Huntington Beach Claremont, 5 p.m.

BOYS' SOCCER

Games 3 p.m. unless noted

CENTURY LEAGUE

El Modena at Orange

Foothill at Villa Park

Santa Ana Valley at Canyon

EMPIRE LEAGUE

Katella at Cypress

Kennedy at Century

Loara at El Dorado

FREEWAY LEAGUE

Fullerton at Sonora

Sunny Hills at La Habra

Troy at Buena Park

GARDEN GROVE LEAGUE

Los Amigos at Pacifica

Rancho Alamitos at Bolsa Grande

Santiago at Garden Grove

GOLDEN WEST LEAGUE

Ocean View at Servite

Saddleback at Santa Ana

Westminster at Tustin

OLYMPIC LEAGUE

Calvary Chapel at Whittier Christian

Cerritos Valley Christian at Orange Lutheran, 2:30 p.m.

Downey Calvary Chapel vs. Capistrano Valley Christian at Rancho Capistrano

SEA VIEW LEAGUE

Corona del Mar at Irvine, 5 p.m.

El Toro at Woodbridge

Newport Harbor at Santa Margarita

SOUTH COAST LEAGUE

Capistrano Valley at Dana Hills

Mater Dei at Mission Viejo

San Clemente at Trabuco Hills

SUNSET LEAGUE

Edison at Huntington Beach

Esperanza at Los Alamitos

Marina at Fountain Valley

GIRLS' SOCCER

Loara Tournament

GIRLS' WATER POLO

NEWPORT HARBOR-CORONA DEL MAR TOURNAMENT

Second round

At Newport Harbor HS

Irvine-Dana Hills winner vs. Costa Mesa, 3 p.m.

Mission Viejo vs. El Toro-San Diego Patrick Henry winner, 4:10 p.m.

Villa Park vs. Santa Barbara, 5:20 p.m.

Santa Margarita-Palos Verdes Peninsula winner vs. Foothill-Poway winner, 6:30 p.m.

Consolation

At Corona del Mar HS

Irvine-Dana Hills loser vs. Corona del Mar, 3 p.m.

Mission Hills Allemany vs. El Toro-San Diego Patrick Henry loser, 4:10 p.m.

Capistrano Valley vs. Newport Harbor, 5:20 p.m.

Santa Margarita-Palos Verdes Peninsula loser vs. Foothill-Poway loser, 6:30 p.m.

WESTERN TOURNAMENT

At Magnolia HS

Magnolia vs. Santa Ana Valley, 3 p.m.

Esperanza B vs. Cypress, 3:45 p.m.

Esperanza vs. Alhambra, 4:30 p.m.

Savanna vs. Whittier California, 5:15 p.m.

Magnolia-Santa Ana Valley winner vs. Esperanza B-Cypress winner, 6 p.m.

Magnolia-Santa Ana Valley loser vs. Esperanza B-Cypress loser, 6:45 p.m.

Esperanza-Alhambra loser vs. Savanna-Whittier California loser, 7:30 p.m.

Esperanza-Alhambra winner vs. Savanna-Whittier California winner, 8:15 p.m.

At Western HS

Western vs. Whittier Pioneer, 3 p.m.

Western B vs. Santa Monica, 3:45 p.m.

Whittier La Serna vs. Glendale, 4:30 p.m.

Burbank Burroughs vs. Irvine B, 5:15 p.m.

Western-Whittier Pioneer winner vs. Western B-Santa Monica winner, 6 p.m.

Western-Whittier Pioneer loser vs. Western B-Santa Monica loser, 6:45 p.m.

Whittier La Serna-Glendale loser vs. Burbank Burroughs-Irvine B loser, 7:30 p.m.

Whittier La Serna-Glendale winner vs. Burbank Burroughs-Irvine B winner, 8:15 p.m.

NONLEAGUE

Edison vs. Woodbridge, Heritage Park

Rosary vs. Katella, Servite HS

Copyright © 2019, Los Angeles Times
EDITION: California | U.S. & World
63°