Advertisement
High School Sports

High school football: Week 8 schedule

Culver City vs. Lawndale
Culver City receiver Tanner Duve tries to haul in a pass against Lawndale’s Ma’Kai Williams (3) and Joshua Barbarin (9) on Friday.
(Steve Galluzzo / For The Times)

Thursday, October 17th

SOUTHERN SECTION

CAMINO LEAGUE

Thousand Oaks vs. Grace Brethren at Ventura College, 7:15 p.m.

Advertisement

CRESTVIEW LEAGUE

Villa Park vs. Anaheim Canyon at Brea Olinda, 7 p.m.

DESERT SKY LEAGUE

Barstow at Adelanto, 7 p.m.

Advertisement

DESERT VALLEY LEAGUE

Yucca Valley at Cathedral City, 7 p.m.

EMPIRE LEAGUE

Crean Lutheran vs. Cypress at Glover Stadium, 7 p.m.

Placentia Valencia vs. La Palma Kennedy at Western, 7 p.m.

GARDEN GROVE LEAGUE

Garden Grove Santiago at Bolsa Grande, 7 p.m.

Loara vs. Westminster La Quinta at Garden Grove, 7 p.m.

Advertisement

HACIENDA LEAGUE

Los Altos at Walnut, 7 p.m.

INLAND VALLEY LEAGUE

Orange Vista at Perris, 7 p.m.

MOJAVE RIVER LEAGUE

Ridgecrest Burroughs at Serrano, 7 p.m.

ORANGE COAST LEAGUE

Estancia vs. Orange at Segerstrom, 7 p.m.

Advertisement

SUNSET LEAGUE

Corona del Mar vs. Fountain Valley at Huntington Beach, 7 p.m.

TRINITY LEAGUE

JSerra vs. Servite at Orange Coast College, 7:30 p.m.

VALLE VISTA LEAGUE

Northview at Baldwin Park, 7 p.m.

San Dimas vs. Covina at Covina District Field (Covina), 7 p.m.

8 MAN

SOUTHERN SECTION

EXPRESS LEAGUE

Sage Hill at St. Michael’s Prep, 3:15 p.m.

PREP LEAGUE

Chadwick vs. Milken at Birmingham, 7 p.m.

VICTORY LEAGUE

Public Safety Academy at San Jacinto Valley Academy, 5 p.m.

Friday, October 18th

CITY

CENTRAL LEAGUE

Belmont at Hollywood, 7 p.m.

Contreras at Marquez, 7 p.m.

Mendez at Bernstein, 7 p.m.

COLISEUM LEAGUE

Crenshaw at Locke, 7 p.m.

Fremont vs. Dorsey at Rancho Cienega Park, 7 p.m.

View Park at Hawkins, 7 p.m.

EAST VALLEY LEAGUE

Monroe at Sun Valley Poly, 7 p.m.

North Hollywood at Grant, 7 p.m.

Verdugo Hills at Arleta, 7 p.m.

EASTERN LEAGUE

Bell at Legacy, 7 p.m.

Garfield at South East, 7 p.m.

South Gate at Los Angeles Roosevelt, 7 p.m.

EXPOSITION LEAGUE

Manual Arts at Rivera, 7 p.m.

Washington at Jefferson, 7 p.m.

West Adams at Angelou, 7 p.m.

MARINE LEAGUE

Carson at Wilmington Banning, 7 p.m.

Narbonne at Gardena, 7 p.m.

METRO LEAGUE

Los Angeles at Los Angeles Jordan, 7 p.m.

New Designs Watts at Sotomayor, 7 p.m.

Rancho Dominguez at Maywood CES, 7 p.m.

NORTHERN LEAGUE

Franklin at Eagle Rock, 7 p.m.

Los Angeles Wilson at Lincoln, 7 p.m.

Torres at Los Angeles Marshall, 3 p.m.

VALLEY MISSION LEAGUE

Reseda at Panorama, 7 p.m.

Sylmar at Canoga Park, 7 p.m.

Van Nuys at San Fernando, 7 p.m.

WEST VALLEY LEAGUE

Chatsworth at Birmingham, 7:30 p.m.

Cleveland at Granada Hills, 7:15 p.m.

Taft at El Camino Real, 7:15 p.m.

WESTERN LEAGUE

Palisades at Los Angeles University, 7 p.m.

Venice at Fairfax, 7 p.m.

Westchester at Los Angeles Hamilton, 3 p.m.

SOUTHERN SECTION

605 LEAGUE

Cerritos at Artesia, 7 p.m.

Pioneer at Glenn, 7 p.m.

ACADEMY LEAGUE

Fairmont Prep vs. Southlands Christian at Nogales, 7 p.m.

ALMONT LEAGUE

Alhambra at San Gabriel, 7 p.m.

Keppel at Bell Gardens, 7 p.m.

Schurr at Montebello, 7 p.m.

AMBASSADOR LEAGUE

Aquinas at Linfield Christian, 7 p.m.

ANGELUS LEAGUE

Salesian at Cathedral, 7 p.m.

St. Francis at Crespi, 7 p.m.

BASELINE LEAGUE

Chino Hills at Los Osos, 7 p.m.

Etiwanda at Upland, 7 p.m.

Rancho Cucamonga at Damien, 7 p.m.

BAY LEAGUE

Compton Centennial at Peninsula, 3 p.m.

Mira Costa at Leuzinger, 7 p.m.

Redondo at Palos Verdes, 3 p.m.

BIG 4 LEAGUE

Garden Grove at Segerstrom, 7 p.m.

Marina at Westminster, 7 p.m.

BIG VIII LEAGUE

Eastvale Roosevelt at Corona Santiago, 7 p.m.

King at Corona, 7 p.m.

Norco at Corona Centennial, 7:30 p.m.

CAMINO LEAGUE

Moorpark vs. Camarillo at Moorpark College, 7 p.m.

Thousand Oaks vs. Grace Brethren at California Lutheran U. (Thousand Oaks), 7 p.m.

CAMINO REAL LEAGUE

Bishop Montgomery at Cantwell-Sacred Heart, 7 p.m.

St. Monica vs. Mary Star at Daniels Field (San Pedro), 7 p.m.

CANYON LEAGUE

Agoura at Royal, 7 p.m.

Simi Valley at Oak Park, 7 p.m.

CHANNEL LEAGUE

Lompoc Cabrillo at Santa Ynez, 7 p.m.

San Marcos at Dos Pueblos, 7 p.m.

Santa Barbara at Lompoc, 7 p.m.

CITRUS BELT LEAGUE

Carter at Citrus Valley, 7 p.m.

Redlands at Cajon, 7 p.m.

Redlands East Valley at Yucaipa, 7 p.m.

CITRUS COAST LEAGUE

Hueneme at Santa Paula, 7 p.m.

CRESTVIEW LEAGUE

El Modena at Yorba Linda, 7 p.m.

CROSS VALLEY LEAGUE

Big Bear at Riverside Prep, 7 p.m.

DEL REY LEAGUE

Harvard-Westlake at St. Paul, 7:30 p.m.

St. Anthony vs. St. Genevieve at Valley College, 7 p.m.

DEL RIO LEAGUE

La Serna vs. Santa Fe at Pioneer, 7 p.m.

Whittier at California, 7 p.m.

DESERT EMPIRE LEAGUE

Palm Desert at La Quinta, 7 p.m.

Palm Springs at Rancho Mirage, 7 p.m.

Shadow Hills at Xavier Prep, 7 p.m.

DESERT SKY LEAGUE

Granite Hills at Silverado, 7 p.m.

DESERT VALLEY LEAGUE

Desert Hot Springs at Banning, 7 p.m.

Desert Mirage vs. Twentynine Palms at Twentynine Palms JHS, 7 p.m.

Indio at Coachella Valley, 7 p.m.

EMPIRE LEAGUE

Tustin vs. Garden Grove Pacifica at Bolsa Grande, 7 p.m.

FOOTHILL LEAGUE

Golden Valley at Valencia, 7 p.m.

Hart at Canyon Country Canyon, 7 p.m.

Saugus vs. West Ranch at College of Canyons, 7:30 p.m.

FREEWAY LEAGUE

Buena Park vs. Troy at Fullerton HS, 7 p.m.

Fullerton vs. Sonora at La Habra, 7 p.m.

La Habra vs. Sunny Hills at Buena Park, 7 p.m.

GARDEN GROVE LEAGUE

Rancho Alamitos vs. Los Amigos at Garden Grove, 7 p.m.

GOLD COAST LEAGUE

Brentwood at Campbell Hall, 7 p.m.

GOLDEN LEAGUE

Antelope Valley at Lancaster, 7 p.m.

Knight at Eastside, 7 p.m.

Palmdale at Highland, 7 p.m.

Quartz Hill at Littlerock, 7 p.m.

HACIENDA LEAGUE

Diamond Ranch at Charter Oak, 7 p.m.

West Covina vs. South Hills at Covina District Field (Covina), 7 p.m.

INLAND VALLEY LEAGUE

Riverside North at Canyon Springs, 7 p.m.

IVY LEAGUE

Heritage at Paloma Valley, 7 p.m.

Rancho Verde at Valley View, 7 p.m.

MARMONTE LEAGUE

Newbury Park at Calabasas, 7 p.m.

MIRAMONTE LEAGUE

Ganesha at Pomona, 7 p.m.

Garey at Bassett, 7 p.m.

MISSION LEAGUE

Bishop Alemany at Chaminade, 7 p.m.

Bishop Amat at Gardena Serra, 7 p.m.

Loyola at Sherman Oaks Notre Dame, 7 p.m.

MISSION VALLEY LEAGUE

El Monte at Mountain View, 7 p.m.

Rosemead at Gabrielino, 7 p.m.

South El Monte at Arroyo, 7 p.m.

MOJAVE RIVER LEAGUE

Apple Valley at Sultana, 7 p.m.

Hesperia at Oak Hills, 7 p.m.

MONTVIEW LEAGUE

Gladstone at Sierra Vista, 7 p.m.

Nogales vs. Azusa at Citrus College, 7 p.m.

Workman vs. Duarte at La Puente, 7 p.m.

MOORE LEAGUE

Lakewood at Long Beach Wilson, 7 p.m.

Long Beach Cabrillo at Long Beach Jordan, 7 p.m.

Long Beach Poly at Compton, 7 p.m.

MOUNTAIN PASS LEAGUE

Beaumont at Tahquitz, 7 p.m.

Citrus Hill at West Valley, 7 p.m.

San Jacinto at Hemet, 7 p.m.

MOUNTAIN VALLEY LEAGUE

Miller at Indian Springs, 7 p.m.

Moreno Valley at Pacific, 7 p.m.

Rubidoux at Vista del Lago, 7 p.m.

MT. BALDY LEAGUE

Chaffey at Chino, 6 p.m.

Diamond Bar at Ontario, 6 p.m.

Don Lugo at Montclair, 6 p.m.

NORTH HILLS LEAGUE

Esperanza at Brea Olinda, 7 p.m.

Foothill vs. El Dorado at Placentia Valencia, 7 p.m.

OCEAN LEAGUE

Beverly Hills at Hawthorne, 7 p.m.

Culver City at El Segundo, 7 p.m.

Lawndale vs. Santa Monica at Santa Monica College, 7 p.m.

OLYMPIC LEAGUE

Maranatha at Cerritos Valley Christian, 7 p.m.

ORANGE LEAGUE

Anaheim vs. Magnolia at Western, 7 p.m.

Santa Ana Valley at Century, 7 p.m.

Savanna vs. Katella at Glover Stadium, 7 p.m.

ORANGE COAST LEAGUE

Saddleback vs. Santa Ana at Santa Ana Stadium, 7 p.m.

Santa Ana Calvary Chapel at Costa Mesa, 7 p.m.

PAC 4 LEAGUE

Godinez at Laguna Beach, 7 p.m.

Western at Ocean View, 7 p.m.

PACIFIC LEAGUE

Arcadia at Muir, 7 p.m.

Glendale at Burbank, 7 p.m.

Pasadena at Burbank Burroughs, 7 p.m.

PACIFIC COAST LEAGUE

Beckman vs. Woodbridge at Irvine University, 7 p.m.

Irvine University at Irvine, 7 p.m.

Northwood at Portola, 7 p.m.

PACIFIC VIEW LEAGUE

Oxnard at Channel Islands, 7 p.m.

Rio Mesa at Buena, 7 p.m.

Ventura at Oxnard Pacifica, 7 p.m.

PALOMARES LEAGUE

Bonita at Alta Loma, 7 p.m.

Colony at Ayala, 7 p.m.

Glendora at Claremont, 7 p.m.

PIONEER LEAGUE

Inglewood vs. Torrance at Zamperini Stadium (Torrance), 7 p.m.

North Torrance at West Torrance, 7 p.m.

South Torrance vs. Morningside at Coleman Stadium (Inglewood), 7 p.m.

PREP LEAGUE

Pasadena Poly at Vasquez, 7 p.m.

RIO HONDO LEAGUE

La Canada at San Marino, 7 p.m.

South Pasadena at Monrovia, 7 p.m.

RIVER VALLEY LEAGUE

Hillcrest at Ramona, 7 p.m.

Jurupa Valley vs. Patriot at Rubidoux, 7 p.m.

La Sierra at Norte Vista, 7 p.m.

SAN ANDREAS LEAGUE

Arroyo Valley at Rialto, 7 p.m.

Eisenhower at Rim of the World, 7 p.m.

Jurupa Hills at San Gorgonio, 7 p.m.

SAN GABRIEL VALLEY LEAGUE

Downey at Dominguez, 7 p.m.

Gahr at Lynwood, 7 p.m.

Paramount at Warren, 7 p.m.

SAN JOAQUIN LEAGUE

Saddleback Valley Christian at St. Margaret’s, 7 p.m.

SANTA FE LEAGUE

St. Bernard at St. Pius X-St. Matthias, 7 p.m.

SEA VIEW LEAGUE

Aliso Niguel at Dana Hills, 7 p.m.

Trabuco Hills at Laguna Hills, 7 p.m.

SOUTH COAST LEAGUE

Capistrano Valley at San Clemente, 7 p.m.

El Toro at Tesoro, 7 p.m.

SOUTH VALLEY LEAGUE

Sherman Indian at Anza Hamilton, 7 p.m.

SOUTHWESTERN LEAGUE

Great Oak at Murrieta Valley, 7 p.m.

Murrieta Mesa at Chaparral, 7 p.m.

Temecula Valley at Vista Murrieta, 7 p.m.

SUBURBAN LEAGUE

Bellflower vs. Norwalk at Excelsior HS, 7 p.m.

La Mirada vs. Mayfair at Bellflower, 7 p.m.

SUNBELT LEAGUE

Arlington at Elsinore, 7 p.m.

Riverside Notre Dame at Temescal Canyon, 7 p.m.

SUNKIST LEAGUE

Colton at Bloomington, 7 p.m.

Grand Terrace at Fontana, 7 p.m.

Summit vs. Kaiser at Miller, 7 p.m.

SUNSET LEAGUE

Edison at Huntington Beach, 7 p.m.

Los Alamitos at Newport Harbor, 7 p.m.

TRINITY LEAGUE

Mater Dei vs. Santa Margarita at Trabuco Hills, 7 p.m.

St. John Bosco vs. Orange Lutheran at Orange Coast College, 7 p.m.

VALLE VISTA LEAGUE

Rowland at Hacienda Heights Wilson, 7 p.m.

NONLEAGUE

Paraclete vs. Bishop Diego at Santa Barbara CC, 7:30 p.m.

Santa Rosa Academy vs. Crescenta Valley at Glendale HS, 7 p.m.

Temecula Prep at Rancho Christian, 7 p.m.

Victor Valley at La Salle, 7 p.m.

INTERSECTIONAL

Granada Hills Kennedy at Carpinteria, 7 p.m.

San Pedro vs. Sierra Canyon at Pierce College, 7 p.m.

Whittier Christian at San Diego O’Farrell, 4:15 p.m.

8 MAN

CITY

CITY LEAGUE

Animo Robinson at North Valley Military Institute, 3 p.m.

VALLEY LEAGUE

Discovery at Fulton, 3:30 p.m.

Sherman Oaks CES at Sun Valley, 3 p.m.

SOUTHERN SECTION

AGAPE LEAGUE

Hesperia Christian at Lucerne Valley, 7 p.m.

Sage Oak vs. Academy of Careers & Exploration at Helendale Community Park (Helendale), 7 p.m.

COAST VALLEY LEAGUE

Coast Union vs. Cuyama Valley at Richardson Park (New Cuyama), 7 p.m.

Santa Maria Valley Christian at Maricopa, 7 p.m.

EXPRESS LEAGUE

Brethren Christian vs. Avalon at Machado Field (Avalon), 5 p.m.

PREP LEAGUE

Windward at Flintridge Prep, 6 p.m.

VICTORY LEAGUE

Bloomington Christian at Desert Chapel, 6:30 p.m.

NONLEAGUE

Blair at Rolling Hills Prep, 3:15 p.m.

Lancaster Desert Christian at Moreno Valley Riverside County Education Academy, 7 p.m.

Noli Indian at Lancaster Baptist, 7 p.m.

PAL Academy vs. Indio Riverside County Education Academy at Coachella Crossroads (Coachella), 7 p.m.

INTERSECTIONAL

Escondido Calvin Christian at United Christian, 7 p.m.

Faith Baptist at Mammoth Lakes Mammoth, 7 p.m.

Price vs. TEACH Tech at Chittick Field (Long Beach), 7 p.m.

Saturday, October 19th

SOUTHERN SECTION

ACADEMY LEAGUE

Firebaugh vs. Trinity Classical Academy at College of Canyons, 6 p.m.

AMBASSADOR LEAGUE

Bermuda Dunes Desert Christian vs. Arrowhead Christian at Citrus Valley, 6 p.m.

Ontario Christian at Western Christian, 6:30 p.m.

CROSS VALLEY LEAGUE

Silver Valley at Excelsior, 11 a.m.

INLAND VALLEY LEAGUE

Lakeside vs. Riverside Poly at King, 7 p.m.

MARMONTE LEAGUE

St. Bonaventure at Oaks Christian, 4 p.m.

OLYMPIC LEAGUE

Heritage Christian vs. Village Christian at Burbank, 7 p.m.

SAN JOAQUIN LEAGUE

Capistrano Valley Christian at Webb, 1 p.m.

SANTA FE LEAGUE

Verbum Dei at Bosco Tech, 1 p.m.

NONLEAGUE

Viewpoint vs. Cornerstone Christian at Rancho Christian, 1 p.m.

8 MAN

CITY

CITY LEAGUE

USC Hybrid vs. New Designs University Park at Daniels Field (San Pedro), 6 p.m.

SOUTHERN SECTION

EXPRESS LEAGUE

Downey Calvary Chapel at La Verne Lutheran, 11 a.m.

MT. PINOS LEAGUE

Villanova Prep at Cate, 2:30 p.m.

OMEGA LEAGUE

California Lutheran vs. Calvary Baptist at Damien, 7 p.m.

Hillcrest Christian vs. Lighthouse Christian at Culver City, 5 p.m.


Newsletter
Get our daily Sports Report newsletter
Advertisement