Advertisement
Share

High school boys’ soccer: Southern Section playoff results and updated pairings

Soccer balls lined up in a row.
(Associated Press)

SOUTHERN SECTION BOYS’ SOCCER

DIVISION 1

Second round, Saturday

Cathedral 3, Millikan 0

Advertisement

Mira Costa 1, Los Alamitos 0

Santa Ana Valley 6, North Torrance 5

Godinez 3, JSerra 1

Loyola 2, Santa Barbara 1

Capistrano Valley 3, Edison 0

Downey 1, Anaheim 1 (Downey advances on penalties, 4-3)

Servite 2, Long Beach Poly 0

Quarterfinals, Wednesday

Advertisement

Mira Costa at #1 Cathedral

Santa Ana Valley at Godinez

Capistrano Valley at #3 Loyola

#2 Servite at Downey

Advertisement

DIVISION 2

Second round, Saturday

Placentia Valencia 2, Oxnard Pacifica 0

St. Francis 3, Warren 0

Advertisement

Aliso Niguel 8, Arlington 0

Norwalk 1, San Marcos 1 (Norwalk advances on penalties, 5-4)

Hart 3, Garden Grove Santiago 0

Huntington Beach 1, Tustin 0 (OT)

Advertisement

Fullerton 3, Foothill 1

Corona Santiago 3, Bell Gardens 1

Quarterfinals, Wednesday

St. Francis at #1 Placentia Valencia

Advertisement

Aliso Niguel at Norwalk

Huntington Beach at Hart

Fullerton at #2 Corona Santiago

DIVISION 3

Advertisement

Second round, Saturday

Norte Vista 4, Westminster 1

West Torrance 2, Sonora 1

Montebello 2, Buena 0

Advertisement

Villa Park 3, Oaks Christian 0

Valley View 2, Beckman 1

Lynwood 0, Valencia 0 (Lynwood advances on penalties, 5-4)

Salesian 3, Agoura 2

Advertisement

Second round, Monday, 3 p.m.

La Mirada at Westlake

Quarterfinals, Wednesday

#1 Norte Vista at La Mirada/Westlake winner

Advertisement

West Torrance at #4 Montebello

Valley View at #3 Villa Park

#2 Salesian at Lynwood

DIVISION 4

Advertisement

Second round, Saturday

Desert Hot Springs 2, Beverly Hills 0

Arroyo Valley 2, Cajon 0

Santa Monica 4, Fillmore 2

Advertisement

Ayala 2, Montclair 1

Nogales 1, Fontana 1 (Nogales advances on penalties, 4-3)

Chaparral 2, Desert Mirage 1 (OT)

Palmdale 2, Eastvale Roosevelt 1 (OT)

Advertisement

Second round, Monday, 3 p.m.

#4 Pasadena at Ganesha

Quarterfinals, Wednesday

#1 Desert Hot Springs at Arroyo Valley

Advertisement

#4 Pasadena/Ganesha winner at Santa Monica

Ayala at Nogales

#2 Palmdale at Chaparral

DIVISION 5

Advertisement

Second round, Saturday

Mountain View 2, Grand Terrace 1 (OT)

Rancho Mirage 3, Cerritos Valley Christian 2

Palm Springs 4, Crean Lutheran 1

Advertisement

Baldwin Park 2, Upland 1

La Canada 3, Granite Hills 2

Dunn 1, Diamond Ranch 0

Eastside 1, Artesia 0

Advertisement

Citrus Hill 3, Bloomington 1

Quarterfinals, Wednesday

#1 Mountain View at Rancho Mirage

#4 Baldwin Park at Palm Springs

Advertisement

La Canada at Dunn

#2 Citrus Hill at Eastside

DIVISION 6

Second round, Saturday

Advertisement

Vista del Lago 2, Northview 1

Wildomar Cornerstone Christian 3, Temple City 1

Da Vinci 3, Pasadena Poly 0

Palmdale Aerospace 3, Linfield Christian 1

Advertisement

Crossroads 0, San Jacinto 0 (Crossroads advances on penalties, 6-5)

Flintridge Prep 3, Orange Vista 1

Aquinas 3, Arroyo 1

Charter Oak 4, Tarbut V’Torah 0

Advertisement

Quarterfinals, Wednesday

Cornerstone Christian at Vista del Lago

Da Vinci at Palmdale Aerospace

Flintridge Prep at Crossroads

Advertisement

Aquinas at #2 Charter Oak

DIVISION 7

Second round, Saturday

Whitney 2, Windward 0

Advertisement

Mary Star 3, West Covina 1

Duarte 3, Pilibos 0

Riverside Prep 2, Maranatha 1

Whittier Christian 3, Waldorf OC 0

Advertisement

Second round, Monday, 3 p.m.

Rosemead at #1 University Prep

Paraclete at Apple Valley

St. Monica at #2 Sierra Canyon

Advertisement

Quarterfinals, Wednesday

#1 University Prep/Rosemead winner at Paraclete OR Apple Valley at #1 University Prep/Rosemead winner

#4 Mary Star at Whitney

#3 Duarte at Riverside Prep

Advertisement

Whittier Christian at #2 Sierra Canyon/St. Monica winner

NOTES: Semifinals, May 22. Championships, May 28-29.


Advertisement