Advertisement

Nominations for Prime-Time Emmys

Here are nominees for the 40th annual Emmy Awards, announced Thursday by the Academy of Television Arts & Sciences:

COMEDY SERIES: “Cheers,” NBC; “Frank’s Place,” CBS; “The Golden Girls,” NBC; “Night Court,” NBC; “The Wonder Years,” ABC.

For the record:
12:00 AM, Jul. 30, 1988 For the Record
Los Angeles Times Saturday July 30, 1988 Home Edition Calendar Part 5 Page 10 Column 1 Television Desk 1 inches; 34 words Type of Material: Correction
In the Emmy nominations list in Friday’s Calendar, “Directed by William Wyler” was incorrectly titled in the informational special category, and Sam Simon was omitted as a comedy series writing nominee for “It’s Garry Shandling’s Show.”

DRAMA SERIES: “Beauty and the Beast,” CBS; “L.A. Law,” NBC; “St. Elsewhere,” NBC; “thirtysomething,” ABC.

MINISERIES: “Baby M,” ABC; “Billionaire Boys Club,” NBC; “Gore Vidal’s Lincoln,” NBC; “The Murder of Mary Phagan,” NBC; “Rumpole of the Bailey Mystery,” PBS.

Advertisement

VARIETY, MUSIC OR COMEDY PROGRAM: “Irving Berlin’s 100th Birthday Celebration,” CBS; “Late Night With David Letterman,” NBC; “Late Night With David Letterman Sixth Anniversary Special,” NBC; “The Smothers Brothers Comedy Hour,” CBS; “The Tracey Ullman Show,” FBC.

DRAMA/COMEDY SPECIAL: “The Ann Jillian Story,” NBC; “The Attic: The Hiding of Anne Frank: General Foods Golden Showcase,” CBS; “Foxfire: Hallmark Hall of Fame,” CBS; “Inherit the Wind,” NBC; “The Taking of Flight 847: The Uli Derickson Story,” NBC.

CLASSICAL PROGRAM IN THE PERFORMING ARTS: “All That Bach,” PBS; “American Ballet Theater’s Romeo and Juliet, Live From Lincoln Center: Great Performances,” PBS; “Dance in America: Balanchine and Cunningham--An Evening at American Ballet Theater: Great Performances,” PBS; “New York Philharmonic: New Year’s Eve Celebration With Zubin Mehta and Kathleen Battle: Live From Lincoln Center,” PBS; “Nixon in China: Great Performances,” PBS.

INFORMATIONAL SERIES: “The Barbara Walters Specials,” ABC; “Buster Keaton: A Hard Act to Follow: American Masters,” PBS; “Entertainment Tonight,” SYN; “Nature,” PBS; “Siskel and Ebert,” SYN.

Advertisement

INFORMATIONAL SPECIAL: “Bacall on Bogart: Great Performances,” PBS; “Dear America: Letters Home From Vietnam,” HBO; “Directed by William Walter: American Masters,” PBS; “George Gershwin Remembered,” PBS; “Legacy of the Hollywood Blacklist,” PBS.

ANIMATED PROGRAM: “Brave Little Toaster,” Disney; “A Claymation Christmas Celebration,” CBS; “A Garfield Christmas Special,” CBS.

CHILDREN’S PROGRAM: “Jim Henson’s a Muppet Family Christmas,” ABC; “Jim Henson’s The Storyteller: The Luckchild,” NBC; “The Secret Garden: Hallmark Hall of Fame,” CBS; “Shelley Duvall’s Tall Tales and Legends,” Showtime.

VARIETY/MUSIC EVENTS PROGRAMMING: “The 15th Annual American Music Awards,” ABC; “The 14th Annual People’s Choice Awards,” CBS; “The 2nd Annual American Comedy Awards,” ABC; “The 60th Annual Academy Awards,” ABC; “The 30th Annual Grammy Awards,” CBS.

LEAD ACTOR COMEDY SERIES: Ted Danson, “Cheers,” NBC; Michael J. Fox, “Family Ties,” NBC; Tim Reid, “Frank’s Place,” CBS; John Ritter, “Hooperman,” ABC; Dabney Coleman, “The ‘Slap’ Maxwell Story,” ABC.

LEAD ACTOR DRAMA SERIES: Ron Perlman, “Beauty and the Beast,” CBS; Edward Woodward, “The Equalizer,” CBS; Michael Tucker, “L.A. Law,” NBC; Corbin Bernsen, “L.A. Law,” NBC; Richard Kiley, “A Year in the Life,” NBC.

LEAD ACTOR MINISERIES OR SPECIAL: Hume Cronyn, “Foxfire: Hallmark Hall of Fame,” CBS; Stacy Keach, “Hemingway: Part 1,” SYN; Jason Robards, “Inherit the Wind,” NBC; Danny Glover, “Mandela,” HBO; Jack Lemmon, “The Murder of Mary Phagan: Part 2,” NBC.

LEAD ACTRESS COMEDY SERIES: Kirstie Alley, “Cheers,” NBC; Blair Brown, “The Days and Nights of Molly Dodd,” NBC; Rue McClanahan, “The Golden Girls,” NBC; Beatrice Arthur, “The Golden Girls,” NBC; Betty White, “The Golden Girls,” NBC.

Advertisement

LEAD ACTRESS DRAMA SERIES: Sharon Gless, “Cagney and Lacy,” CBS; Tyne Daly, “Cagney and Lacy,” CBS; Jill Eikenberry, “L.A. Law,” NBC; Susan Dey, “L.A. Law,” NBC; Angela Lansbury, “Murder, She Wrote,” CBS.

LEAD ACTRESS MINISERIES OR A SPECIAL: Ann Jillian, “The Ann Jillian Story,” NBC; Mary Steenburgen, “The Attic: The Hiding of Anne Frank: General Foods Golden Showcase,” CBS; JoBeth Williams, “Baby M,” ABC; Jessica Tandy, “Foxfire: Hallmark Hall of Fame,” CBS; Mary Tyler Moore, “Gore Vidal’s Lincoln,” NBC.

SUPPORTING ACTOR COMEDY SERIES: Woody Harrelson, “Cheers,” NBC; George Wendt, “Cheers,” NBC; Kelsey Grammer, “Cheers,” NBC; Peter Scolari, “Newhart,” CBS; John Laroquette, “Night Court,” NBC.

SUPPORTING ACTOR DRAMA SERIES: Larry Drake, “L.A. Law,” NBC; Alan Rachins, “L.A. Law,” NBC; Jimmy Smits, “L.A. Law,” NBC; Ed Begley Jr., “St. Elsewhere,” NBC; Timothy Busfield, “thirtysomething,” ABC.

SUPPORTING ACTOR MINISERIES OR A SPECIAL: Dabney Coleman, “Baby M,” ABC; John Shea, “Baby M,” ABC; Bruce Weitz, “Baby M,” ABC; Ron Silver, “Billionaire Boys Club,” NBC; Anthony Quinn, “Onassis: The Richest Man in the World,” ABC.

SUPPORTING ACTRESS COMEDY SERIES: Rhea Perlman, “Cheers,” NBC; Estelle Getty, “The Golden Girls,” NBC; Julia Duffy, “Newhart,” CBS; Jackee, “227,” NBC; Katherine Helmond, “Who’s the Boss?” ABC.

SUPPORTING ACTRESS DRAMA SERIES: Susan Ruttan, “L.A. Law,” NBC; Bonnie Bartlett, “St. Elsewhere,” NBC; Christina Pickles, “St. Elsewhere,” NBC; Patricia Wettig, “thirtysomething,” ABC; Polly Draper, “thirtysomething,” ABC.

SUPPORTING ACTRESS MINISERIES OR SPECIAL: Lisa Jacobs, “The Attic: The Hiding of Anne Frank,” CBS; Ruby Dee, “Gore Vidal’s Lincoln,” NBC; Stockard Channing, “Echoes in the Darkness,” CBS; Jane Seymour, “Onassis: The Richest Man in the World,” ABC; Julie Harris, “The Woman He Loved,” CBS.

Advertisement

GUEST PERFORMER COMEDY SERIES: Eileen Heckart, “The Cosby Show,” NBC; Beah Richards, “Frank’s Place,” CBS; Herb Edelman, “The Golden Girls,” NBC; Geraldine Fitzgerald, “The Golden Girls,” NBC; Gilda Radner, “It’s Garry Shandling’s Show,” Showtime.

GUEST PERFORMER DRAMA SERIES: Gwen Verdon, “Magnum P.I.,” CBS; Imogene Coca, “Moonlighting,” ABC; Alfre Woodard, “St. Elsewhere,” NBC; Lainie Kazan, “St. Elsewhere,” NBC; Shirley Knight, “thirtysomething,” ABC.

INDIVIDUAL PERFORMANCE VARIETY OR MUSIC PROGRAM: Robin Williams, “ABC Presents A Royal Gala,” ABC; Billy Crystal, “All-Star Toast to The Improv,” HBO; Mikhail Baryshnikov, “Celebrating Gershwin: Great Performances,” PBS; Ray Charles, “Irving Berlin’s 100th Birthday Celebration,” CBS; Julie Kavner, “The Tracey Ullman Show,” FBC.

WRITING COMEDY SERIES: “Cheers: Home Is the Sailor,” Glen Charles, Les Charles, NBC; “Designing Women: Killing All The Right People,” Linda Bloodworth-Thomason, CBS; “Frank’s Place: The Bridge,” Hugh Wilson, CBS; “It’s Garry Shandling’s Show: No Baby, No Show,” Garry Shandling, Alan Zweibel, Showtime; “It’s Garry Shandling’s Show: It’s Garry and Angelica’s Show,” Tom Gammill, Max Pross, Showtime; “The Wonder Years: Pilot,” Carol Black, Neal Marlens, ABC.

WRITING DRAMA SERIES: “Beauty and the Beast: Pilot,” Ron Koslow, CBS; “China Beach: Pilot,” John Sacret Young, ABC; “L.A. Law: Full Marital Jacket,” Terry Louise Fisher, David E. Kelley, Steven Bocho, NBC; “L.A. Law: Beauty and Obese,” Terry Louise Fisher, David E. Kelley, NBC; “St. Elsewhere: The Last One,” Bruce Paltrow, Mark Tinker, Tom Fontana, John Tinker, Channing Gibson, NBC; “thirtysomething: Business as Usual,” Paul Haggis, Marshall Herskovitz, ABC.

WRITING VARIETY OR MUSIC PROGRAM: “Jackie Mason on Broadway,” Jackie Mason, HBO; “Late Night With David Letterman: Sixth Anniversary Special,” Letterman, Steve O’Donnell, Joe Toplyn, Chris Elliott, Matt Wickline, Jeff Martin, David Gerard Mulligan, Randy Cohen, Larry Jacobson, Kevin Curran, Fred Graver, Adam Resnick, Boyd Hale, NBC; “The Smothers Brothers Comedy Hour: 20th Reunion,” Mason Williams, Bob Arnott, CBS; “The Tracey Ullman Show”: “Ginny Redux,” “Fear” and “Real Lace” episodes, James L. Brooks, Heide Perlman, Jerry Belson, Ken Estin, Sam Simon, Marc Flanagan, Matt Groening, Wallace Wolodarsky, Jay Kogen, Dick Blasucci, Ullman, FBC.

WRITING MINISERIES OR SPECIAL: “The Attic: The Hiding of Anne Frank; General Foods Golden Showcase,” William Hanley, CBS; “Baby M, Part 1,” James Steven Sadwith, ABC; “Billionaire Boys Club, Part 1,” Gy Waldron, NBC; “Foxfire; Hallmark Hall of Fame,” Susan Cooper, CBS; “The Murder of Mary Phagan, Part 2,” Jeffrey Lane, George Stevens Jr., Larry McMurtry, NBC.

DIRECTING COMEDY SERIES: “Cheers: Backseat Becky, Upfront,” James Burrows, NBC; “The Days and Nights of Molly Dodd: Here Comes That Cold Wind Off the River,” Jay Tarses, NBC; “The Golden Girls: Old Friends,” Terry Hughes, NBC; “Hooperman: Pilot,” Gregory Hoblit, ABC; “It’s Garry Shandling’s Show: No Baby No Show,” Alan Rafkin, Showtime.

DIRECTING DRAMA SERIES: “China Beach: Pilot,” Rod Holcomb, ABC; “L.A. Law: Handroll Express,” Kim H. Friedman, NBC; “L.A. Law: The Wizard of Odds,” Gregory Hoblit, NBC; “L.A. Law: Beauty and Obese,” Sam Weisman, NBC; “L.A. Law: Full Martial Jacket,” Win Phelps, NBC; “St. Elsewhere: Weigh In, Way Out,” Mark Tinker, NBC.

DIRECTING VARIETY OR MUSIC PROGRAM: “Celebrating Gershwin; Great Performances,” Patricia Birch, Humphrey Burton, PBS; “Irving Berlin’s 100th Birthday Celebration,” Walter C. Miller, CBS; “Late Night with David Letterman: Sixth Anniversary Special,” Hal Gurnee, NBC; “The Smothers Brothers Comedy Hour: 20th Reunion,” David Grossman, CBS.

DIRECTING MINISERIES OR SPECIAL: “The Attic: The Hiding of Anne Frank; General Foods Golden Showcase,” John Erman, CBS; “Billionaire Boys Club,” Marvin J. Chomsky, NBC; “Gore Vidal’s Lincoln,” Lamont Johnson, NBC; “Joseph Wambaugh’s Echoes in the Darkness,” Glenn Jordan, CBS; “The Taking of Flight 847: The Uli Derickson Story,” Paul Wendkos, NBC.

CHOREOGRAPHY: “Celebrating Gershwin; Great Performances,” Patricia Birch, PBS; “Irving Berlin’s 100th Birthday Celebration,” Alan Johnson, CBS; “The Smothers Brothers Comedy Hour: Four Swans’ Number,” Toni Basil, CBS; “The Tracy Ullman Show”: “Storm at Sea” “A Little Steam of Consciousness” sequences, Paula Abdul, FBC.

SOUND EDITING SERIES: “Beauty and The Beast: No Way Down,” CBS; “Hunter: The Black Dahlia,” NBC; “J.J. Starbuck: Incident at Sam September,” NBC; “Star Trek: The Next Generation: 11001001,” SYN; “Wiseguy: Pilot,” CBS.

SOUND EDITING MINISERIES OR SPECIAL: “Earth Star Voyager, Part 2; The Disney Sunday Movie,” ABC; “The Murder of Mary Phagan, Part 2,” NBC; “The Return of The Shaggy Dog, Part 2; The Disney Sunday Movie,” ABC; “Save The Dog,” Disney; “The Taking of Flight 847: The Uli Derickson Story,” NBC.

CINEMATOGRAPHY SERIES: “Beauty and the Beast: Pilot,” CBS; “Highway to Heaven: A Dream of Wild Horses,” NBC; “Magnum, P.I.: Unfinished Business,” CBS; “Moonlighting: Here’s Living With You, Kid,” ABC; “Ohara: See Something That Isn’t There,” ABC; “Star Trek: The Next Generation: The Big Goodbye,” SYN.

CINEMATOGRAPHY MINISERIES OR SPECIAL: “Baby M, Part 1,” ABC; “I Saw What You Did,” CBS; “Inherit The Wind,” NBC, “Little Girl Lost; General Foods Golden Showcase,” ABC.

SOUND MIXING COMEDY SERIES OR SPECIAL: “Cheers: The Last Angry Mailman,” NBC; “Frank’s Place: Food Fight,” CBS; “The Golden Girls: Old Friends,” NBC; “The Smothers Brothers Comedy Hour: 20th Reunion,” CBS.

SOUND MIXING VARIETY OR MUSIC SERIES OR SPECIAL: “Bob Hope’s USO Christmas Show From the Persian Gulf: Around the World in 8 Days,” NBC, “Dolly: Down in New Orleans,” ABC, “The Tonight Show: Jay Leno Host,” NBC.

SOUND MIXING DRAMA SERIES: “L.A. Law: Leapin’ Lizards,” NBC; “Magnum, P.I.: Resolution,” CBS; “Miami Vice: Like a Hurricane,” NBC; “Star Trek: The Next Generation: Where No One Has Gone Before,” SYN; “Tour of Duty: Under Siege,” CBS.

SOUND MIXING DRAMA MINISERIES OR SPECIAL: “Bluffing It,” ABC; “Earth Star Voyager, Part 2; The Disney Sunday Movie,” ABC; “Foxfire; Hallmark Hall of Fame,” CBS; “Right to Die,” CBS; “Terrorist on Trial: The United States Vs. Salim Ajami,” CBS.

LIGHTING DIRECTION COMEDY SERIES: “The Charmings: The Witch Is of Van Oaks,” ABC; “The Golden Girls: Old Friends,” NBC; “Married . . . With Children: Girls Just Wanna Have Fun,” FBC; “Night Court: Constitution, Part 2,” NBC; “Who’s The Boss?: Two on a Billboard,” ABC.

LIGHTING DIRECTION VARIETY/MUSIC OR DRAMA SERIES, MINISERIES OR SPECIAL: “Barry Manilow: Big Fun on Swing Street,” CBS; “Julie Andrews . . . The Sound of Christmas,” ABC; “Willie Nelson, Texas Style,” CBS.

EDITING SERIES: “China Beach: Pilot,” ABC; “Frank’s Place: Food Fight,” CBS; “L.A. Law: Full Marital Jacket,” NBC; “L.A. Law: Divorce With Extreme Prejudice,” NBC; “thirtysomething: Therapy,” ABC.

EDITING MINISERIES OR SPECIAL: “The Attic: The Hiding of Anne Frank: General Foods Golden Showcase,” CBS; “The Bourne Identity: Part 2,” ABC; “Foxfire: Hallmark Hall of Fame,” CBS; “The Murder of Mary Phagan: Part 2,” NBC; “The Taking of Flight 847: The Uli Derickson Story,” NBC; “To Heal a Nation: GE Theater Presents,” NBC.

EDITING SERIES: “Cheers: The Big Kiss-Off,” NBC; “Designing Women: Killing All the Right People,” CBS; “The Golden Girls: Old Friends,” NBC; “Newhart: A Midseason Night’s Dream,” CBS; “The Tracey Ullman Show”: “Ginny Redux,” “Fear,” and ‘Real Lace” episodes, FBC.

EDITING MINISERIES OR SPECIAL: “The Barbara Walter Specials: Guests Glenn Close, Oprah Winfrey and Cher,” ABC; “Julie Andrews . . . The Sound of Christmas,” ABC; “Plaza Suite,” ABC; “Willie Nelson, Texas Style,” CBS.

TECHNICAL DIRECTION/ELECTRONIC CAMERAWORK/VIDEO CONTROL FOR A SERIES: “The Charmings: Trading Places,” ABC; “Dolly: A Down Home Country Christmas,” ABC; “The Golden Girls: Old Friends,” NBC; “Win, Lose or Draw: No. 1183,” SYN.

TECHNICAL DIRECTION/ELECTRONIC CAMERA/VIDEO CONTROL FOR MINISERIES OR SPECIAL: “Evening of Comedy With Jimmie Walker and Friends,” Showtime; “Julie Andrews . . . The Sound of Music,” ABC; “The Kennedy Center Honors: A Celebration of the Performing Arts,” CBS; “The Magic of David Copperfield X: The Bermuda Triangle,” CBS; “We the People 200: The Constitutional Gala,” CBS.

MAKEUP FOR A SERIES: “Beauty and the Beast: Promises of Someday,” CBS; “Beauty and the Beast: To Reign in Hell,” CBS; “Highway to Heaven: I Was a Middle-Aged Werewolf,” NBC; “Star Trek: The Next Generation: Coming of Age,” SYN; “Star Trek: The Next Generation: Conspiracy,” SYN.

MAKEUP FOR MINISERIES OR SPECIAL: “The King of Love,” ABC; “Poor Little Rich Girl: The Barbara Hutton Story, Part 2,” NBC; “Right to Die,” NBC; “Something Is Out There: Part 2,” NBC; “The Taking of Flight 847: The Uli Derickson Story,” NBC.

HAIRSTYLING FOR A SERIES: “Crime Story: Moulin Rouge,” NBC; “Designing Women: I’ll Be Seeing You,” CBS; “Dynasty: The Fair,” ABC; “Frank’s Place: Dueling Voodoo,” CBS; “Star Trek: The Next Generation: Haven,” SYN.

HAIRSTYLING FOR MINISERIES OR SPECIAL: “Elvis and Me: Part 2,” ABC; “Gore Vidal’s Lincoln: Part 1,” NBC; “Poor Little Rich Girl: The Barbara Hutton Story: Part 2,” NBC; “Right to Die,” NBC.

COSTUME DESIGN FOR A SERIES: “Beauty and the Beast: The Alchemist,” CBS; “Frank’s Place: Frank Returns,” CBS; “Moonlighting: Here’s Living With You, Kid,” ABC; “Murder, She Wrote: A Fashionable Way to Die,” CBS; “Star Trek: The Next Generation: The Big Goodbye,” SYN.

COSTUME DESIGN FOR MINISERIES OR SPECIAL: “Gore Vidal’s Lincoln: Part 1,” NBC; “Napoleon and Josephine: Part 3,” ABC; “Poor Little Rich Girl: The Barbara Hutton Story: Part 2,” NBC; “The Woman He Loved,” CBS.

COSTUME DESIGN FOR A VARIETY OR MUSIC PROGRAM: “Las Vegas--An All Star 75th Anniversary Special,” ABC: “Opryland Celebrates 200 Years of American Music,” SYN; “The Smothers Brothers Comedy Hour,” CBS.

COSTUMING FOR A SERIES: “China Beach: Pilot,” ABC; “Head of the Class: That’ll be the Day,” ABC; “L.A. Law: Full Marital Jacket,” NBC; “thirtysomething: Pilot,” ABC; “thirtysomething: Who’s Forest Is This.”

COSTUMING FOR MINISERIES OR SPECIAL: “The American Film Institute Comedy Special,” NBC; “Shakedown on the Sunset Strip,” CBS; “What Price Victory,” ABC.

ART DIRECTION FOR A SERIES: “Beauty and the Beast: Pilot,” CBS; “Frank’s Place: Cool and the Gang, Part 2" CBS; “Moonlighting: Here’s Living With You, Kid,” ABC.

ART DIRECTION FOR A VARIETY OR MUSIC PROGRAM: “Barry Manilow: Big Fun on Swing Street,” CBS; “Jay Leno’s Family Comedy Hour,” NBC; “The Magic of David Copperfield X: The Bermuda Triangle,” CBS; “We the People 200: The Constitutional Gala,” CBS; “Women of the Night II,” HBO.

ART DIRECTION FOR MINISERIES OR SPECIAL: “Foxfire: Hallmark Hall of Fame,” CBS; “Gore Vidal’s Lincoln: Part 1,” NBC; “James Clavell’s Noble House: Part 1 ,” NBC.

MUSIC COMPOSITION SERIES: “Beauty and the Beast: To Reign in Hell,” CBS; “Beauty and the Beast: Pilot,” CBS; “Dallas: Hustling,” CBS; “The Days and Nights of Molly Dodd: Here’s Why You Shouldn’t Get Too Attached to Your Cat,” NBC; “Moonlighting: Here’s Living With You, Kid,” ABC.

MUSIC COMPOSITION MINISERIES OR SPECIAL: “April Morning: Hallmark Hall of Fame,” CBS; “The Bourne Identity: Part 1,” ABC; “Foxfire: Hallmark Hall of Fame,” CBS; “Napoleon and Josephine: A Love Story, Part 3,” ABC; “Perry Mason: The Case of the Avenging Ace,” NBC.

MUSIC DIRECTION: “Celebrating Gershwin: Great Performances,” PBS; “Irving Berlin’s 100th Birthday Celebration,” CBS; “Julie Andrews . . . The Sound of Christmas,” ABC; “Moonlighting: Cool Hand Dave, Part 2,” ABC.

MUSIC AND LYRICS: “Growing Pains: Aloha,” ABC; “Happy Birthday, Bob--50 Stars Salute Your 50 Years With NBC,” NBC; “Julie Andrews . . . The Sound of Christmas,” ABC; “NBC Investigates Bob Hope,” NBC.

MAIN TITLE THEME MUSIC: “Beauty and the Beast,” CBS; “Great Performances,” PBS; “The Law and Harry McGraw,” CBS; “thirtysomething,” ABC.

INFORMATIONAL PROGRAMMING--WRITING: “Buster Keaton: A Hard Act to Follow, Part 1, American Masters,” Kevin Brownlow, David Gill, PBS; “Dear America: Letters Home From Vietnam,” Bill Couturie, HBO; “The Ten-Year Lunch: The Wit and Legend of the Algonquin Round Table, American Masters,” Peter Foges, Mary Jo Kaplan, PBS.

INFORMATIONAL PROGRAMMING--DIRECTING: “Buster Keaton: A Hard Act to Follow, Part 1, American Masters,” Kevin Brownlow, David Gill, PBS.

INFORMATIONAL PROGRAMMING--PERFORMING: Hal Holbrook, “Portrait of America: New York City,” TBS.

CLASSICAL MUSIC/DANCE PROGRAMMING--WRITING: “Dance in America: David Gordon’s Made in U.S.A., Great Performances,” David Gordon, PBS.

CLASSICAL MUSIC/DANCE PROGRAMMING--DIRECTING: “Dance in America: David Gordon’s Made in U.S.A., Great Performances,” Don Mischer, PBS; “The Metropolitan Opera Presents: Turandot,” Kirk Browning, PBS.

CLASSICAL MUSIC/DANCE PROGRAMMING--PERFORMING: Placido Domingo, “Aida: From the Houston Grand Opera, Great Performances,” PBS; Mikhail Baryshnikov, “Dance in America: David Gordon’s Made in U.S.A., Great Performances,” PBS.

SPECIAL EVENTS PROGRAMMING--DIRECTING: “The 60th Annual Academy Awards,” Marty Pasetta, ABC.

SPECIAL EVENTS PROGRAMMING--LIGHTING: “The 15th Annual American Music Awards,” ABC.

SPECIAL EVENTS PROGRAMMING--PERFORMER: Billy Crystal, “The 30th Annual Grammy Awards,” CBS.

SPECIAL EVENTS PROGRAMMING--ART DIRECTION: “The 60th Annual Academy Awards,” ABC.

SPECIAL EVENTS PROGRAMMING--COSTUME DESIGN: “The 60th Annual Academy Awards,” ABC.

GRAPHIC DESIGN AND TITLE SEQUENCES: “Friday the 13th: The Series,” SYN; “Moyers: God and Politics,” PBS; “The ‘Slap’ Maxwell Story,” ABC; “Strong Poison: A Dorothy L. Sayers Mystery,” PBS.


Advertisement