Playoff Schedules : Boys' Southern Section Basketball Playoffs

Semifinals: Tonight at alternate sites.

Division I-AA: Los Alamitos vs. Long Beach Poly, Pyramid.

Division I-A: Glendora vs. Mater Dei, Bren Center.

Division II-AA: Pasadena vs. Trabuco Hills, Mission Viejo High; Woodbridge vs. Riverside North, University High

Division II-A: Santa Margarita vs. Tustin, Cal State Fullerton

Division III-A: Estancia vs. Goleta Dos Pueblos, Santa Barbara City College

Division V-AA: St. Margaret's vs. Pasadena Poly, Dana Hills High

Division V-A: Orangewood Academy vs. Rolling Hills Prep, Palos Verdes Chadwick High

* Finals: Friday.

Division IV-AA: Corona del Mar vs. Playa del Rey St. Bernard, Bren Center, 8 p.m.

Division V-AA: St. Margaret's-Pasadena Poly winner vs. Montclair Prep-L.A. Brentwood winner, site TBA.

Division V-A: Orangewood-Palos Verdes Rolling Hills Prep winner vs. Santa Maria Coast Valley-L.A. Pacific Hills.

* Finals: Saturday at The Pond of Anaheim.

Division III-A: Estancia-Goleta Dos Pueblos winner vs. North Hollywood Harvard Westlake-Duarte winner, 9:30 a.m.

Division II-A: Tustin-Santa Margarita winner vs. Inglewood-Compton Dominguez winner, 1 p.m.

Division II-AA: Woodbridge-Riverside North winner vs. Trabuco Hills-Pasadena winner, 2:45 p.m.

Division I-AA: Los Alamitos-Long Beach Poly winner vs. Fontana-Bellflower St. John Bosco winner, 6:45 p.m.

Division I-A: Mater Dei-Glendora winner vs. Corona-Nogales winner, 8:30 p.m.

Girls' Southern Section Basketball Playoffs

* Semifinals: Tonight at alternate sites.

Division II-A: Brea Olinda vs. Edison, Valencia High.

* Semifinals: Wednesday at alternate sites.

Division I-A: Fountain Valley vs. Mater Dei, Huntington Beach High.

Division II-AA: Woodbridge vs. Marina, Irvine High.

* Finals: Friday at the Pyramid

Division II-AA: Woodbridge-Marina winner vs. Mission Hills Alemany-Riverside North winner, 4:30 p.m.

Division I-A: Mater Dei-Fountain Valley winner vs. Ventura Buena-Chino winner, 6:15 p.m.

* Finals: Saturday at the Pyramid

Division II-A: Brea Olinda-Edison winner vs. Pasadena Muir-Norco winner, 3:15 p.m.

Boys' Southern Section Soccer Playoffs

* Semifinals: Today.

Division I: Fountain Valley at Capistrano Valley.

Division III: Rancho Cucamonga at Woodbridge.

* Finals: Friday at Cerritos Gahr High.

Division I: Fountain Valley-Capistrano Valley winner vs. Simi Valley Royal-Redlands winner, 6 p.m.

* Finals: Saturday at Cerritos Gahr High.

Division III: Woodbridge-Rancho Cucamonga winner vs. Alta Loma-Arroyo Grande winner, noon.

Girls' Southern Section Playoff Schedule

* Semifinals: Today.

Division I: Marina at Santa Margarita; Claremont at Irvine.

Division II: Laguna Hills at Ventura Buena; El Modena at Long Beach Poly.

Div. III: Brea Olinda at Rowland Heights Rowland.

* Finals: Friday at Cerritos Gahr High.

Division I: Marina-Santa Margarita winner vs. Claremont-Irvine winner, 8 p.m.

* Finals: Saturday at Cerritos Gahr High.

Division III: Brea Olinda-Rowland winner vs. Canyon Country Canyon-Chino Hills Ayala winner, 6 p.m.

Division II: Laguna Hills-Buena winner vs. El Modena-Long Beach Poly winner, 8 p.m.

Copyright © 2019, Los Angeles Times
EDITION: California | U.S. & World
63°