First Team

100 METERS

Matt Bruno Trabuco Hills Jr. 10.50w

Overcame mid-season knee injury to win Division II and Masters titles and finished third in state. Ran county's fastest wind-aided time in six years.

200 METERS

Darryl Poston Edison Sr. 21.40

Division II champion, finished third at Masters.

400 METERS

Mario Bassani Irvine Sr. 47.01

Won Division I and Masters titles, finished third in state. Ran county's third-best time in history and fastest since 1985.

800 METERS

Alonso Smith Tustin Sr. 1:53.27

Division II champion, finished second at Masters.

1,600 METERS

Josh Yelsey Corona del Mar Sr. 4:14.09

Second at state, the top finish by a county athlete in the boys' competition, and was runner-up at Masters and Division III.

3,200 METERS

Juan Robles Valencia So. 9:20.27

Orange County champion, finished second in Division II.

110 HURDLES

Denny Flanagan Edison Jr. 14.29w

Seventh at state, fourth at Masters, second in Division II.

300 HURDLES

Sean Zeitler Santa Margarita Sr. 38.30

Division II champion and county leader.

400 RELAY

Santa Margarita 42.33

Team: Sean Zeitler, Sr.; Scott Langford, Sr.; Bobby Braun, Sr.; Brad Slinkard, Sr.

Orange County champion, third in Division II.

1,600 RELAY

Santa Margarita 3:15.70

Team: Sean Zeitler, Sr.; Bobby Braun, Sr.; Jeff Jacobs, So.; Brad Slinkard, Sr.

Fifth in state, first in Division II and second at Masters.

HIGH JUMP

Alex Marbley Tustin Sr. 6-11 3/4

Fifth at state, won Orange County and Division II titles.

LONG JUMP

Denny Casupanan Tustin Jr. 23-5 1/4

Division II champion, third at county meet and sixth at Masters.

TRIPLE JUMP

Daniel Siapin Sonora Sr. 45-6

Orange County champion, finished third in Division II.

SHOTPUT

Steve Holland Whittier Christian Sr. 55-2

Seventh at Masters, third at county championships, second in Division IV.

DISCUS

Brian Ruziecki Huntington Beach Jr. 188-2

Third at Arcadia Invitational and Division II.

POLE VAULT

David Giang Katella Jr. 15-1 1/2

Fifth in Division II and Masters.

Second Team

100 METERS: Denny Casupanan, Tustin, Jr.; 10.76w--Fifth at Masters, second in Division II.

200 METERS: Mario Bassani, Irvine, Sr., 21.26--Fourth-best time in county history while finishing second in Division I.

400 METERS: Jeff Jacobs, Santa Margarita, So., 49.18--Orange County champion, fifth in Division II.

800 METERS: John Peschelt, Newport Harbor, Sr., 1:55.10--Third in Division II, second at county championships.

1,600 METERS: Chris McMillen, Newport Harbor, Sr., 4:15.42--Ninth at state finals, third at Masters, second in Division II.

3,200 METERS: David Napper, Cypress, 9:23.28--Sixth in Division II.

110 HURDLES: Joe Fleskoski, Mission Viejo, Jr., 14.72w--Orange County champion, sixth in Division I.

400 RELAY: Edison's Darryl Poston, Sr., Chuckie Linman, Sr., Denny Flanagan, Jr., Brian Haasch, Sr.; 42.00--Second at county championships, fourth in Division II.

1,600 RELAY: Edison's Peter Barriga, Sr., Artie Moreno, Jr., Denny Flanagan, Jr., Chuckie Linman, Sr.; 3:22.88--Fourth in Division II.

HIGH JUMP: Hunter Orahood, San Clemente, Sr., 6-8--Division I champion and state qualifier.

LONG JUMP: Torin Beeler, Ocean View, Sr., 22-7--Second in Division III and seventh at Masters.

TRIPLE JUMP: Keinan Briggs, Valencia, Sr., 45-9--County's leading mark, eighth in Division II.

SHOTPUT: Brian Ruziecki, Huntington Beach, Jr., 57-11--Orange County champion and county's leading mark.

DISCUS: Nick Woloshun, Valencia, Jr., 167-10--Orange County champion, fifth in Division II.

POLE VAULT: B.J. Vandrovec, Fountain Valley, Sr., 15-3--Third in Division I and Masters.

Copyright © 2019, Los Angeles Times
EDITION: California | U.S. & World
72°