Prep Softball All-League Teams

ACADEMY LEAGUE

MVP--Monique Kettler (St. Margaret's), Sr.

Coach of the year--Shannon Justice, (Capistrano Valley Christian).

First team--Lynn Andrews (CV Christian), So.; Jenny Busby (Downey Calvary Chapel), So.; Dena Curtis (Calvary Chapel), Sr.; Stevie Fry (St. Margaret's), Fr.; Jill Jeranko (CV Christian), Jr.; Monique Kettler (St. Margaret's), Sr.; Michelle Mariscal (Calvary Chapel), Sr.; Melissa Porche (Oxford Academy), Fr.; Michelle Santillan (Calvary Chapel), Sr.; Rachel Stoddard (St. Margaret's), Jr.; Mallory Taylor (Oxford Academy), So.

Second team--Brook Birtcher (St. Margaret's), So.; Ashley Derakhshanian (Fairmont), Sr.; Ghia Espino (Connelly), Sr.; Lindsay Fait (CV Christian), Sr.; Erin Gainer (Fairmont), Jr.; Jessica Glass (Oxford Academy), So.; Citlallia Gonzalez (Connelly), Fr.; Laurel Grove (CV Christian), So.; Brittany Hebert (Oxford Academy), Fr.; Breanna James (Calvary Chapel), Fr.; Vanessa Mendez (Calvary Chapel), Jr.; Taylore McClurg (St. Margaret's), Jr.; Lauren Pasquerelli (St. Margaret's), So.

CENTURY LEAGUE

MVP--Caitlin Lowe (Foothill), So.

First team--Elizabeth Bendig (Foothill), Sr.; Autumn Champion (Foothill), Jr.; Norrelle Dickson (El Modena), So.; Courtney Fossatti (Foothill), Sr.; Lisa Geer (Canyon), Fr.; Jiliane Hartfiel (Foothill), Jr.; Tara Henry (El Modena), So.; Kindal Kincaid (Villa Park), So.; Kristen Mann (Foothill), Sr.; Erin Mobley (Foothill), Sr.; Arlene Newton (Santa Ana Valley), Jr.; Jillian Sandoval (Villa Park), Sr.; Morgan Scott (El Modena), Sr.; Erin Sletvett (Canyon), So.; Megan Welch (Canyon), Jr.

Second team--Ashley Becker (Canyon), So.; Jennifer Butenschoen (El Modena), So.; Britany Crine (Canyon), Jr.; Jamie Dotson (Foothill), Jr.; Chanel Edwards (Villa Park), So.; Leslie Green (Villa Park), So.; Tiffany Haas (Foothill), Jr.; Jessica Hejna (El Modena), So.; Nina Hernandez (Villa Park), Jr.; Kim Jents (Canyon), Sr.; Lindsay Klein (El Modena), So.

EMPIRE LEAGUE

MVP--Michelle Turner (Kennedy), Jr.

Coach of the year--Melissa Wong, El Dorado

First team--Candice Baker (Cypress), So.; Kristen Baker (Cypress), Sr.; Alison Chislock (Cypress), Sr.; Kristi Durant (El Dorado), Jr.; Katie Joosten (Loara), Jr.; Lauren Lappin (Loara), Jr.; Heather Martin (El Dorado), Jr.; Jennifer McCard (Kennedy), Jr.; Alicia Owen (Loara), Jr.; Breanne Sabol (Kennedy), Jr.; Crystal Soto (Century), Sr.; Rebecca Taul (El Dorado), Jr.; Jillian Zimmerman (Katella), Sr.

Second team--Brittany Freight (El Dorado), So.; Stacey Gardner (Katella), Sr.; Kristen Karanzias (El Dorado), Jr.; Jennifer Padilla (Century), Sr.; Brooke Porter (Kennedy), So.; Valerie Sanchez (Century), Jr.; Mandy Servello (Loara), Jr.; Adina Taul (El Dorado), Jr.; Rachel Terrall (Cypress), Jr.; Nicole Venturelli (Katella), Jr.; Amanda Whitney (Cypress), Sr.; Tamara Yokoyama (Cypress), Jr.; Pam Young (Kennedy), Jr.; Jenna Wheeler (Loara), So.

EXPRESS LEAGUE

MVP--Arlene Garcia (Norwalk Pioneer Baptist), Sr.

Coach of the year--Max Graves, Pioneer Baptist.

First team--Amy Dibiase (Rolling Hills Prep), Fr.; Tiffany Fernandez (Liberty Christian), So.; Arlene Garcia (Pioneer Baptist), So.; Elisa Graves (Pioneer Baptist), Sr.; Ashley Griffith (LaVerne Lutheran), Jr.; Lindsey Jardino (LaVerne Lutheran), Fr.; Katie Linke (Liberty Christian), Jr.; Marilyn Manzi (Liberty Christian), Sr.; Laura Meredith (LaVerne Lutheran), So.; Danielle Mershon (Liberty Christian), Jr.; Sharon Robinson (Pioneer Baptist), Jr.; Danielle Rule (Pioneer Baptist), Jr.

Second team--Amanda Apodaca (Pioneer Baptist), Jr.; Megan Eberhard (Rolling Hills Prep), Fr.; Michelle Esquerre (LaVerne Lutheran), Jr.; Adena Hernandez (LaVerne Lutheran), Jr.; Dominique Leasure (Liberty Christian), Fr.; Vanessa Marquez (Pioneer Baptist), So.; Briana Neff (Eastside), Fr.; Maritza Prado (Liberty Christian), Jr.; Jenny Rasak (Rolling Hills Prep), Sr.; Emily Wylde (Southlands), Jr.; Meredith Wylde (Southlands), Fr.

FREEWAY LEAGUE

MVP--Carrie Wisen (Sonora), Sr.

First team--Jeanine Baca (Sonora), So.; Megan Broschak (Sunny Hills), Jr.; Ashley Chadwick (Fullerton), Jr.; Shannon Deutschman (Sunny Hills), Jr.; Ashley Frisby (Fullerton), Jr.; Joanna Gray (Fullerton), Sr.; Emily Hively (Troy), So.; Lisa Jackson (Troy), Sr.; Michelle Miller (Sonora), Jr.; Nikki Sheppard (Troy), Jr.; Amber Turner (La Habra), Sr.

Second team--Alissa Craig (Troy), Sr.; Courtney Crosley (Fullerton), Jr.; Shannon Hudak (La Habra), Sr.; Amy Kim (Sunny Hills), So.; Allison Lewis (Sonora), Jr.; Jenni McEnterfer (Fullerton), Jr.; Molly McMasters (Troy), Sr.; Nicole Mercado (Sonora), So.; Gina Saucedo (Fullerton), So.; Nikki Shaw (La Habra), Jr.; Lisa Whitney (La Habra), Jr.

GARDEN GROVE LEAGUE

Co-MVPs--Jodie Legaspi (Pacifica), So. and Jami Weddle (Rancho Alamitos), Sr.

Coach of year--Rob Weil, Pacifica

First team--Jenay Angevine (Santiago), Sr.; Elise Burke (Los Amigos), Sr.; Jody Campbell (Garden Grove), Sr.; Kasey Carter (Pacifica), Jr.; Amber Gaines (Pacifica), Sr.; Mallorie Lenn (Pacifica), Jr.; Jessica Marical (Pacifica), Jr.; Jennifer Orpitelli (Pacifica), Jr.; Jody Robertson (Santiago), Sr.; Victoria Torrez (Garden Grove), Sr.; Jamie Waldecker (Pacifica), So.; Kelly Yost (Rancho Alamitos), So.

Second team--Vanessa Bettencourt (Bolsa Grande), Jr.; Vanessa Brown (Rancho Alamitos), So.; Julie Cooke (Rancho Alamitos), Jr.; Kimberly Huger (Garden Grove), So.; Jenna Martinez (La Quinta), So.; Amy Mayrhofer (Pacifica), So.; Jessica Nunez (Garden Grove), So.; Kristen Orem (Los Amigos), Jr.; Lori Rodriguez (La Quinta), Sr.; Amber Tuilaepa (Santiago), Jr.; Rachael Williams (Garden Grove), Sr.; Amber Wolf (La Quinta), Sr.

GOLDEN WEST LEAGUE

Co-MVPs--Ashlee Cappucci (Tustin), Sr.; Courtney Tuggle (Ocean View), Jr.

Pitcher of year--Diana LaRiva (Tustin), Jr.

First team--Nikki Barton (Ocean View), Sr.; Vanessa Bernal (Santa Ana), Sr.; Aneil Caruso (Tustin), Sr.; Crystina Cruz (Ocean View), Jr.; Maria DeLeon (Santa Ana), Jr.; Katrina Fischer (Westminster), So.; Alondra Flores (Santa Ana), So.; Erica Gonzalez (Westminster), Sr.; Denise Guzman (Saddleback), Jr.; Ashley Kinney (Ocean View), Sr.; Nicole Moojen (Westminster), So.; Michelle Paz (Santa Ana), Sr.; Shawna Silva (Tustin), Jr.; Katie Speicher (Tustin), So.; Kellie Wright (Westminster), Jr.

Second team--Erica Banda (Tustin), Sr.; Olivia Bell (Saddleback), Jr.; Jessica Carney (Ocean View), Sr.; Jessica Cruz (Ocean View), Fr.; Crissy Marlett (Westminster), So.; Yadira Mirabal (Saddleback), Jr.; Rachel Mitnick (Westminster), Sr.; Amber Ormiston (Tustin), So.; Mayra Paniagua (Santa Ana), Jr.; Daniela Ramirez (Saddleback), So.; Andrina Valenzuela (Ocean View), Sr.; Jennifer Walker (Ocean View), Fr.

OLYMPIC LEAGUE

MVP--Laura Miklos (Orange Lutheran), Sr.

First team--Jennifer Benavidez (Whittier Christian), Sr.; Rachel Bomgren (Orange Lutheran), So.; Chelsea Caraway (Calvary Chapel), Jr.; Maggie Davidson (Orange Lutheran), Fr.; Danielle Hall (Brethren Christian), Jr.; Stacy Hibma (Cerritos Valley Christian), Jr.; Amerra Kesterson (Calvary Chapel), So.; Laura Miklos (Orange Lutheran), Sr.; Lauren Rowe (Maranatha), Fr.; Lindsey Schneider (Cerritos Valley Christian), Jr.; Andrea Schmidt (Cerritos Valley Christian), Sr.; Stephanie Williams (Calvary Chapel), Sr.; Jennifer Winford (Brethren Christian), Fr.; Vanessa Zamorano (Whittier Christian), Sr.

Second team--Danielle Brown (Orange Lutheran), Sr.; Brianne Christensen (Calvary Chapel), So.; Lindsey Dyer (Calvary Chapel), Sr.; Heather Heal (Maranatha), Jr.; Jen Nava (Maranatha), Jr.; Alicia Pharris (Orange Lutheran), Sr.; Nicole Sandberg (Orange Lutheran), Sr.

ORANGE LEAGUE

Player of year--Michelle Whiteman (Valencia), Sr.

Co-coaches of year--Dann Plamann and Mike Willey (Savanna).

First team--Victoria Garcia (Savanna), Jr.; Vivian Garcia (Savanna), Fr.; Christine Knobbe (Brea Olinda), Sr.; Kim Miller (Valencia), Sr.; Jennifer Palter (Magnolia), Jr.; Mayra Pelayo (Anaheim), Sr.; Katy Perkins (Brea), Sr.; Marjelena Santos (Brea), Jr.; Alexis Smith (Western), Sr.; Marissa Trevino (Valencia), Jr.; Krystal Zavala (Valencia), Sr.

Second Team--Katie Bottomley (Brea), So,; Anjanee Goberdhan (Valencia), Jr.; A.J. Hull (Brea), Jr.; Christina Irby (Brea), Sr.; Michelle Lopez (Savanna), Jr.; Candyce McMorris (Western), Jr.; Stephanie Quam (Savanna), Sr.; Jennifer Salazar (Valencia), Fr.; Nicole Silva (Valencia), Fr.; Megan Sutherland (Magnolia), Jr.; Sarah VanValkenbury (Western), Jr.; Alana Washington (Anaheim), Jr.

PACIFIC COAST LEAGUE

MVP--Allison Lewis (Northwood), So.

First team--Amanda Garza (Northwood), So.; Teresa Leyden (Northwood), So.; Marissa Morales (Laguna Beach), Sr.; Jade Moss (Costa Mesa), So.; Autumn Pearce (Laguna Beach), Sr.; Allyson Pizula (Northwood), Jr.; Mijanou Pham (Corona del Mar), Sr.; Amanda Smith (Northwood), Fr.; Martina Speare (Laguna Beach), Jr.; Ann Marie Topps (Costa Mesa), So.; Alissa Zoelle (Corona del Mar), So.;

Second team--Megan Bunney (Corona del Mar), So.; Stefanie Cachola (Estancia), Sr.; Jenna Kageyama (University), Jr.; Tess Lindsay (Costa Mesa), Jr.; Lauren Loe (Corona del Mar), So.; Cara Molter (Costa Mesa), Sr.; Shannon Robinson (Northwood), Fr.; Jocelyn Turner (Laguna Beach), Fr.; Amy Tyson (Corona del Mar), So.; Kelly Watkins (University), Sr.; Sarah Watkins (Costa Mesa), Sr.

SEA VIEW LEAGUE

Co-MVPs--Kayla Creamer (Woodbridge), Jr. and Brittany Crouch (Woodbridge), So.

First team--Shannon Anderson (Aliso Niguel), Sr.; Shauna Corso (Woodbridge), So.; Jackie Eliades (Laguna Hills), Jr.; Brittany Fait (Laguna Hills), So.; Dominique Lastrapes (Laguna Hills), So.; Molly Murphy (Irvine), Sr.; Maritza Padilla (Woodbridge), Jr.; Erica Peterson (Irvine), So.; Chezare Sievers (Aliso Niguel), Jr.; Kendra Singley (Irvine), So.; Jessica Vernaglia (Aliso Niguel), Sr.; Erin Wallace (Aliso Niguel), Sr.

Second team--Bailey Bearden (Newport Harbor), So.; Kim Bisera (Laguna Hills), Sr.; Kim Bixler (Irvine), Sr.; Renee Bohls (Woodbridge), So.; Shelby Crisp (Newport Harbor), So.; Melissa Haffner (Woodbridge), So.; Kerri Johnson (Irvine), Fr.; Cami Jung (Irvine), Jr.; Jennifer Kreinbrink (Aliso Niguel), Sr.; Stephanie Morgan (Laguna Hills), Jr.; Lindsay Schaeffer (Aliso Niguel), Jr.; Athena Vasquez (Newport Harbor), So.

SERRA LEAGUE

Co-MVPs--Christina Clark (Mater Dei), Jr. and Dana Kenney (Rosary), Sr.

Pitcher of year--Nicole Bartholomew (Santa Margarita), Sr.

First team--Alycia Fitzpatrick (Santa Margarita), Sr.; Crystal Garcia (Lakewood St. Joseph), Sr.; Lizzie Hagen (Rosary), So.; Kimmy Hopkin (Santa Margarita), Jr.; Francis LeBlanc (St. Joseph), Sr.; Sheila McCorkle (Mater Dei), Jr.; Brittany Mynsberg (Santa Margarita), Jr.; Lindsay Nuckolls (Rosary), So.; Riki Paredes (Mater Dei), Jr.; Casie Phillips (Mater Dei), Sr.; Pam Sulick (Santa Margarita), Sr.; Sheree Zaleski (Mater Dei), So.

Second team--Mallory Anderson (Rosary), Sr.; Christa Arriaga (Rosary), Sr.; Marissa Bacerra (Mater Dei), Jr.; Garland Cooper (Santa Margarita), So.; Jennifer Funk (St. Joseph), Sr.; Michelle Hoffman (Mater Dei), Jr.; Ashley Hunt (Santa Margarita), Jr.; Tracy Javier (St. Joseph), So.; Evie Loreto (Rosary), Jr.; Kim May (Santa Margarita), So.; Dana Pacheco (St. Joseph), Sr.; Kelly Schaefer (Rosary), Jr.; Jessica Young (Mater Dei), Sr.

SOUTH COAST LEAGUE

MVP--Brooke Weekley (Capistrano Valley), So.

First team--Nicole Barrett (Trabuco Hills), Jr.; Stephanie Churchwell (El Toro), Fr.; Brooke Dixon (San Clemente), Sr.; Brittany Green (San Clemente), Sr.; Bryttani Lindheim (El Toro), Sr.; Meredith Parks (Capistrano Valley), So.; Candice Rainwater (Dana Hills), Jr.; Katie Shields (Dana Hills), Jr.; Alicia Thompson (Capistrano Valley), Jr.; Kristin Timbers (Capistrano Valley), Jr.

Second team--Carrie Bales (Dana Hills), Sr.; Jennifer Churchill (El Toro), Jr.; Jessica Clark (San Clemente), Jr.; Allison Cohen (Dana Hills), Jr.; Robyn Ford-Feitz (El Toro), Jr.; Kelly Graham (Mission Viejo), Sr.; Rachel Greyson (El Toro), Jr.; Shelby Hensler (Trabuco Hills), So.; Margo Pineda (Dana Hills), So.; Alexis Quon (Mission Viejo), Jr.; Allie Russi (Capistrano Valley), Jr.

SUNSET LEAGUE

MVP--Jenny Doezie (Fountain Valley), Sr.

Most valuable pitcher--Jackie Brown (Fountain Valley), Sr.

Rookie of the year--April Murray (Esperanza), Fr.

Coach of the year--Cary Baker, Fountain Valley.

First team--Bree Boyer (Marina), Jr.; Tiffany Brown (Huntington Beach), Sr.; Kristen Dedmon (Esperanza), So.; Ramona Garcia (Marina), So.; Leah Glenn (Edison), Jr.; Kirin Kumar (Fountain Valley), Sr.; Nicole LaPier (Fountain Valley), Fr.; Lindy Lipscomb (Huntington Beach), Sr.; Scarlett Neal (Edison), Sr.; Ashley Perkins (Huntington Beach), Sr.; Amanda Shelton (Edison), Jr.; Kari Stockstill (Huntington Beach), Jr.; Lacy Unkovich (Marina), Jr.

Second team--Danielle Ackland (Esperanza), Jr.; Kelly Birk (Edison), Sr.; Carolyn Bullard (Esperanza), Sr.; Kristin Crenshaw (Los Alamitos), So.; Mackenzie DeLeon (Los Alamitos), Sr.; Nikki Fortunato (Fountain Valley), Jr.; Merissa Hearn (Los Alamitos), So.; Britany Hyams (Edison), Jr.; Holly Jackson (Huntington Beach), Fr.; Kira Linwall (Esperanza), Jr.; Jamie McGraw (Marina), So.; Lindsay Ratowsky (Huntington Beach), Sr.; Sandi Summers (Huntington Beach), So.; Christina Skaggs (Fountain Valley), Jr.; Taryn Tulay (Los Alamitos), Fr.; Nelsey Zaragoza (Marina), Jr.

Copyright © 2019, Los Angeles Times
EDITION: California | U.S. & World
60°