Southern Section

Saturday, April 17

WALNUT INVITATIONAL MEET
At Mt. San Antonio College

La Verne Damien swimmers set three meet records as the Spartans won the boys' title for the third year in a row and Glendora's Courtney Eads set two meet records to lead the Tartans to their first girls' title in the third annual Walnut Invitational on Saturday at Mt. San Antonio College.

Damien junior Michael Carter set two meet standards while winning the 100 freestyle in 47.97 seconds and the 200 freestyle in 1:45.11. His 100 time is the second-fastest in Damien school history behind older brother John Carter's 47.69, established when he was a junior in 2001.

Carter's efforts helped the Spartans finish with 365 points, well ahead of second-place Upland, which scored 302 points. The Highlanders were folowed by third-place Walnut with 221 points, Claremont with 207 and Alta Loma with 203.

The Spartans won two of three relay races despite the absence of sprinters Grant Miller and Steven Donohoe, who were competing in a water polo tournament in Northern California. Damien had another meet record set by its 200 medley team of David Williams, Tommy Stoughton, Carter and David Fahey, who won with a time of 1:41.93. Dan Perdew, Williams, Carter and Stoughton also won the 400 free relay in a quick 3:18.41. Williams won the backstroke in 55.70 seconds.

Eads, a senior, set meet records in the distance freestyles, clocking 1:54.03 in the 200 free and 4:57.31 in the 500 free for Glendora, which scored 325 points to hold off second-place Upland. The meet's defending champion had 312 points.

Temple City finished third with 228 points, followed by fourth-place Walnut with 217 and Glendora St. Lucy's in fifth place with 188 points.

Glendora also got a meet-record time of 58.78 from junior Nicole Shipman in the 100 backstroke, and the Tartans won all three relay races to cement their victory.
--Lauren Peterson

Boys

TEAM: 1. Damien, 365. 2. Upland, 302. 3. Walnut, 221. 4. Claremont, 207. 5. Alta Loma, 203. 6. Glendora, 166.

IND: 200 MEDLEY RELAY--1. Damien, 1:41.93*; 2. Alta Loma, 1:45.67; 3. Upland, 1:46.23.

200 INDIVIDUAL MEDLEY--1. Cheung-Lau, Upland, 1:57.13*; 2. Deters, Claremont, 1:57.31*; 3. Stoughton, Damien, 2:03.76.

200 FREESTYLE RELAY--1. Upland, 1:32.48; 2. Walnut, 1:32.87; 3. Damien, 1:34.38.

400 FREESTYLE RELAY--1. Damien, 3:18.41; 2. Upland, 3:19.81; 3. Alta Loma, 3:25.24.

100 BUTTERFLY--1. Sutandyo, Walnut, 52.91; 2. Chen, Claremont, 54.91; 3. Lee, Glendora, 54.97. 100

BACKSTROKE--1. Williams, Damien, 55.74; 2. Ferrell, Glendora, 56.35; 3. Clement, Upland, 57.04. 100

BREASTSTROKE--1. Utama, Walnut, 1:03.04; 2. Stoughton, Damien, 1:03.18; 3. Bersbach, Upland, 1:03.20.

500 FREESTYLE--1. Deters, Claremont, 4:39.15*; 2. Cheung-Lau, Upland, 4:43.41; 3. Koh, Damien, 4:51.22.

200 FREESTYLE--1. Carter, Damien, 1:45.11; 2. Bersbach, Upland, 1:49.14; 3. Whaley, Norte Vista, 1:50.02.

100 FREESTYLE--1. Carter, Damien, 47.97; 2. Taylor, Upland, 49.77; 3. Heinrich, Gabrielino, 50.09.

50 FREESTYLE--1. Sutandyo, Walnut, 22.25; 2. Heinrich, 22.70; 3. Perdew, Damien, 22.79.

Girls

TEAM: 1. Glendora, 325. 2. Upland ,312. 3. Temple City, 228. 4. Walnut, 217. 5. St. Lucy's, 188. 6. Alta Loma, 139.

IND: 200 MEDLEY RELAY--1. Glendora, 1:55.89; 2. Temple City, 1:57.78; 3. St. Lucy's, 2:00.44.

200 INDIVIDUAL MEDLEY--1. Grant, Walnut, 2:05.92*; 2. Cheung-Lau, Upland, 2:14.33; 3. Beal, St. Lucy's, 2:16.77.

200 FREESTYLE RELAY--1. Glendora, 1:42.38*; 2. Temple City, 1:45.14; 3. Alta Loma, 1:47.99.

400 FREESTYLE RELAY--1. Glendora, 3:44.75; 2. Upland, 3:49.88; 3. Walnut, 3:54.80.

100 BUTTERFLY--1. Garcera, Rancho Cucamonga, 58.30; 2. Cheung-Lau, Upland, 1:01.14; 3. Dana, Temple City, 1:01.66.

100 BACKSTROKE--1. Shipman, Glendora, 58.78*; 2. Subadaya, Maranatha, 1:05.13; 3. Medina, Capistrano Valley, 1:07.36.

100 BREASTSTROKE--1. Dana, Temple City, 1:08.44; 2. Beal, St. Lucy's, 1:11.84; 3. Woods, St. Lucy's, 1:12.22.

500 FREESTYLE--1. Eads, Glendora, 4:57.31*; 2. Grant, Walnut, 5:01.22*; 3. Miller, Diamond Bar, 5:10.05.

200 FREESTYLE--1. Eads, Glendora, 1:54.03*; 2. Miller, Diamond Bar, 1:55.77*; 3. Mann, Alta Loma, 1:57.30.

100 FREESTYLE--1. Lewis, Sultana, 54.32; 2. Ferrell, Glendora, 55.18; 3. Parkham, Glendora, 56.14.

50 FREESTYLE--1. Mann, Alta Loma, 24.61*; 2. Lewis, Sultana, 24.90; 3. Ferrell, Glendora, 25.02.

* Meet Record

Friday, April 16

WALNUT INVITATIONAL MEET
At Mt. San Antonio College

Boys Preliminaries

500 FREESTYLE--1. Toombs, Garden Grove, 5:28.78; 2. Lu, Walnut, 5:34.15; 3. Mori, Temescal Canyon, 5:40.80.
200 FREESTYLE--1. Carter, Dana Hills, 1:46.32; 2. Whaley, Norte Vista, 1:46.98; 3. Bersbach, Upland, 1:48.67.
100 FREESTYLE--1. Carter, Dana Hills, 47.92; 2. Taylor, Upland, 49.58; 3. Heinrich, Gabrielino, 49.83.
50 FREESTYLE--1. Heinrich, Gabrielino, 22.60; 2. Sutandyo, Walnut, 22.67; 3. Taylor, Upland, 22.77.
200 INDIVIDUAL MEDLEY--1. Cheung-Lau, Upland, 1:58.02*; 2. Deters, 1:59.32, Chino, 1:59.32; 3. Stoughton, Dana Hills, 2:01.26.
100 BUTTERFLY--1. Chen, Chino, 54.05; 2. Sutandyo, Walnut, 54.21; 3. Lee, Glendora, 54.73.
100 BREASTSTROKE--1. Lee, Glendora, 1:02.33; 2. Staughton, Dana Hills, 1:02.97; 3. Utama, Walnut, 1:02.99.
100 BACKSTROKE--1. Whaley, Norte Vista, 55.55; 2. Williams, Dana Hills, 56.53; 3. Ferrell, Glendora, 56.72.

Girls Preliminaries

500 FREESTYLE--1. Cheng, Walnut, 5:45.26; 2. Donohoe, St. Lucy's, 5:45.28; 3. Hanner, Garden Grove, 5:54.18.
200 FREESTYLE--1. Eads, Glendora, 1:55.72*; 2. Miller, Diamond Bar, 1:57.02; 3. Mann, Alta Loma, 1:57.58.
100 FREESTYLE--1. Lewis, Sultana, 54.12; 2. Ferrell, Glendora, 54.38; 3. Caparelli, Chaffey, 55.99.
50 FREESTYLE--1. Lewis, Sultana, 24.49*; 2. Mann, Alta Loma, 24.55*; 3. Ferrell, Glendora, 25.05.
200 INDIVIDUAL MEDLEY--1. Grant, Walnut, 2:07.58*; 2. Cheung-Lau, Upland, 2:13.02; 3. Arnold, Glendora, 2:16.31.
100 BUTTERFLY--1. Garcera, Rancho Cucamonga, 57.85; 2. Cheung-Lau, Upland, 1:00.91; 3. Medina, Capistrano Valley, 1:02.37.
100 BREASTSTROKE--1. Dana, Temescal Canyon, 1:09.43; 2. Woods, St. Lucy's, 1:11.78; 3. Beal, St. Lucy's, 1:12.39.
100 BACKSTROKE--1. Shipman, Glendora, 1:00.28; 2. Subadaya, Maranatha, 1:05.72; 3. Medina, Capistrano Valley, 1:07.07.

* Meet Record

CHANNEL LEAGUE

Boys

Santa Barbara 113, Buena 69
200 FREESTYLE--Tyler Wilson, Santa Barbara, 1:47.96.
100 FREESTYLE--Tyler Wilson, Santa Barbara, 48.6. David DeL'Arbre, Santa Barbara, 49.71.
200 FREESTYLE RELAY--Santa Barbara, 1:30.77. Buena, 1:32.33.
400 FREESTYLE RELAY--Santa Barbara, 3:23.89.
Host Santa Barbara is 5-0, 2-0. Buena is 0-2 in league.

Girls

Santa Barbara 120, Buena 63
200 MEDLEY RELAY--Santa Barbara, 1:58.57.
200 FREESTYLE--Hannah Christman, Santa Barbara, 1:59.02. Isabel Dickinson, Santa Barbara, 2:01.45.
200 INDIVIDUAL MEDLEY--Charlotte Naylor, Santa Barbara, 2:14.45.
50 FREESTYLE-Haley Wilson, Santa Barbara, 24.84.
100 FREESTYLE--Haley Wilson, Santa Barbara, 53.63. Sarah Frost, Santa Barbara, 56.33.
500 FREESTYLE--Isabel Dickinson, Santa Barbara, 5:14.26.
200 FREESTYLE REALY--Santa Barbara, 1:43.61.
400 FREESTYLE RELAY--Sanat Barbara, 3:44.11.
Host Santa Barbara is 5-0, 2-0. Buena is 0-2 in league.

PREP LEAGUE

Boys

Webb 116, Pasadena Poly 48
Michael Glavan won the 200 freestyle in 2:01.41 and the 500 freestyle in 5:36.45, Jack Wiese won the 100 butterfly in 56.31 seconds and the 100 backstroke in 1:01.16, and Robert Bennett won the 100 freestyle in 53.88 seconds and the 100 breaststroke in 1:08.00 for visiting Webb (3-2, 3-0).

Flintridge Prep 96, Chadwick 60
Host Flintridge Prep is 2-1-1.

Girls

Flintridge Prep 80, Chadwick 75
Host Flintridge Prep (1-3) grabbed the win after close wins in many of the races.

NONLEAGUE

Boys

Villa Park 113, Mater Dei 57
Villa Park is 5-2.
100 Butterfly--Foster (Villa Park), 53.79
200 Freestyle Relay--Villa Park, 1:32.07

Girls

Villa Park 105, Mater Dei 65
200 Medley Relay--Villa Park, 1:55.99
200 Freestyle--DePaul (Villa Park), 1:54.48
100 Butterfly--DePaul (Villa Park), 58.12
100 Freestyle--Samuels (Villa Park), 54.88
100 Backstroke--Samuels (Villa Park), 1:04.27
400 Freestyle Relay--Villa Park, 3:49.26

No. 2 Villa Park is 7-0.

Thursday, April 15

FOUNTAIN LEAGUE

Boys

Buckley 100, Viewpoint 69

Girls

Viewpoint 88, Buckley 82
Geraldine Emmanuel won the backstroke in 1:08.03 for visiting Buckley. Viewpoint improves to 5-1, 4-1.

NONLEAGUE

Boys

Peninsula 90, Palos Verdes 80
Kai Shimizu won the 200 individual medley in 2:07.22, the 100 backstroke in 58.26, and swam on the 400 freestyle relay team that finished first with a time of 3:37.53 for Peninsula (5-2, 1-0).

BEST MARKS: 100 Butterfly--Jonathan Zhang, Peninsula, 56.81
500 Free--Eeseng Yap, Peninsula, 4:45.89
100 Breast--Brandon Kang, Peninsula, 1:04.67

Anaheim Canyon 100, Sonora 70

Girls

Peninsula 105, Palos Verdes 65
Megan Sawelson won the 50 freestyle in 25.46 seconds and the 100 freestyle in 57.46 seconds, and Katie Mistry won the 100 butterfly in 1:01.73 and took second place in the 100 freestyle in 59.68 seconds of visiting Peninsula (7-0).

Anaheim Canyon 124, Sonora 46

Wednesday, April 14

DEL RIO LEAGUE

Boys

Whittier 127, Pioneer 25
Freshman Cory Baccus won the 200 indvidual medley in 2:12.4 and the 100 breaststroke in 1:23.7 for Whittier (3-2, 2-1). Baccus has lost only one event all season.

Girls

Whitter 131, Pioneer 33
Nicole Sandoval won the 200 individual medley and the 100 freestyle, and Lisa Keeler won the 50 freestyle and the 500 freestyle for Whittier (3-2, 2-1).

FOOTHILL LEAGUE

Boys

Hart 123, Canyon Country Canyon 47
Kent Klawer won the 200 individual medley in 2:00.21 and the 100 backstroke in 56.73, and Matt Gannon won 200 freestyle in 1:50.05 to lead Hart. Justin Wellins won the 100 freestyle in 50.17 and finished second in the 100 backstroke in 57.83 for host Canyon Country Canyon (3-2, 1-2).

Girls

Hart 123, Canyon Country Canyon 47
Roxy Camuso won the 100 freestyle in 54.49 for host Canyon Country Canyon (2-3, 0-3).

PACIFIC COAST LEAGUE

Girls

Coronal del Mar 103.5, 67.5 Tesoro
Vivian Liao won the 100 freestyle in 55.57 seconds for top-ranked Corona del Mar (3-0, 2-0).

Tuesday, April 13

PREP LEAGUE

Boys

Flintridge Prep 114, Pasadena Poly 54
Freshman Alex Park competed in the 100 backstroke for the first time and won it in 1:00.31 for host Flintridge Prep (3-1, 1-0).

Girls

Pasadena Poly 104, Flintridge Prep 54
Ashley Min won the 50 freestyle in 24.13 for host Flintridge Prep (0-5, 0-2).

Copyright © 2018, Los Angeles Times
EDITION: California | U.S. & World
64°