Southern Section

Saturday, Sept. 25

STANFORD INVITATIONAL

Senior Fitsum Tesfa of Chino Hills Don Lugo, running 15:10 for 5,000 meters, won the boys' Division I sweepstakes race at the Stanford Invitational beating junior A.J. Acosta of Oceanside El Camino and Brandon Bethke of Lake Forest El Toro. Acosta was timed in 15:13 and Bethke clocked 15:14. Simi Valley Royal just edged Portland Jesuit, 111 to 121.

Murrieta Valley won the girls' Division I team title defeating Portlant Jesuit, 77 to 111. Samantha Gaffney of Salt Lake City Judge was the individual winner in 18:04. Reno, paced by sophomore Marie Lawerence's winning time of 17:28, took the team title in the Division II race with 87. If you combined all 128 teams that competed in one mythical race, Murrieta Valley would have had 282 points; Division III winner South Lake Tahoe, 303 and Reno 359.

Boys

DIVISION I, SEEDED

TEAM

1. Royal, 111 (81:06); 2. Portland Jesuit, 121 (81:07); 3. Spokane (Wash.) Mead, 126 (81:21); 4. Don Lugo, 130 (80:33); 5. Murrieta Valley, 201 (82:46); 5. El Toro, 211 (82:30); 7. Spokane (Wash.) Ferris, 221 (83:31); 8. Oceanside El Camino, 223 (82:13); 9. Salt Lake City Judge, 233 (83:10); 10. Upland, 246 (83:44); 11. Santa Ana, 305 (85:00); 12. Concord De La Salle, 314 (85:12); 13. Arcadia, 331 (85:16); 14. Davis, 374 (86:40); 15. Asland (Ore.), 396 (88:14); 16. Lakewood, 397 (86:51); 17. Temecula Valley, 412 (87:08).

INDIVIDUAL

1. Tesfa, Don Lugo, 15:10; 2. Acosta, Oceanside El Camino, 15:13; 3. Bethke, El Toro, 15:14; 4. Pensinger, Oceanside El Camino, 15:28; 5. Smyth, Salt Lake City Judge, 15:30; 6. Schmitt, Larkspur Redwood, 15:37; 7. Morgan, Arcadia, 15:38; 8. Gonzales, Don Lugo, 15:40; 9. Sanders, Brookings Harbor (Wash.), 15:41; 10. Wright, Arcadia, 15:42; Limpf, Evergreen (Wash.), 15:47; 12. Maletis, Portland Jesuit, 15:47; 13. Barnes, Spokane Mead, 15:53; 14. Clifford, Lakewood, 15:53.

DIVISION II

TEAM

1. Castroville North Monterey County, 95 (83:36); 2. Sacramento Jesuit, 122 (84:16); 3. Reno, 190 (85:05); 4. Reno Galena, 222 (85:32); 5. Foothill, 225 (86:14); 6. San Franciso St. Ignatius, 236 (86:59); 7. Chino Hills, 255 (87:08); 8. Mater Dei, 265 (87:02); 9. Pleasant Hill (College Park), 278 (87:20); 10. Reedley, 310 (86:57).

INDIVIDUAL

1. Lewis, Concord Ygnacio Valley, 15:56; 2. Parker, Reno, 15:58; 3. Sitler, Mountain View St. Francis, 16:05.

DIVISION III

TEAM

1. Santa Rosa Maria Carillo, 119 (86:19); 2. Oak Park, 128 (85:50); 3. South Lake Tahoe, 147 (86:48); 4. Corona del Mar, 152 (86:59); 5. Auburn Placer, 175 (87:20); 6. Roseville Oakmont, 230 (88:18); 7. Saratoga, 236 (88:58); 8. North Medford (Ore.), 252 (89:34); 9. Loomis Del Oro, 254 (89:12); 10. Monterey Seaside, 271 (89:41).

INDIVIDUAL

1. Tesfasilassie, Santa Rosa Piner, 16:04; 2. Rooney, Tehachapi, 16:18; 3. Corres, Monterey Seaside, 16:24; 4. Pondella, Oak Park, 16:25; 5. Page, Oak Park, 16:27.

DIVISION IV

TEAM

1. Carmel, 103 (84:51); 2. Lakewood (Wash.), 140 (86:28); 3. Orange Lutheran, 154 (86:59); 4. Flintridge Prep, 163 (86:49); 5. Spokane (Wash.) West Valley, 173 (87:33); 6. St. Bonaventure, 178 (87:46); 7. Cottonwood West Valley, 195 (88:09); 8. Salinas Palma, 200 (88:12); 9. Santa Cruz Harbor, 215 (88:35); 10. Felton San Lorenzo Valley, 262 (89:52).

INDIVIDUAL

1. Fitzpatrick, Carmel, 15:45; 2. Hall, Big Bear, 15:51; 3. McLean, Flintridge Prep, 16:13; 4. Rodriguez, Santa Maria St. Joseph, 16:28.

DIVISION V

TEAM

1. Oakland Head Royce, 78 (91:54); 2. Redding Mt. Shasta, 91 (93:09); 3. Tri-City Christian, 95 (92:43); 4. San Francisco Link Wilmerding, 100 (93:33); 5. San Jose Valley Christian, 111 (93:12).

INDIVIDUAL

1. Fritzke, Redding Mt. Shasta, 16:36; 2. Dixon, San Jose Valley Christian, 16:53; 3. Knorr, San Jose Valley Christian, 17:03.

Girls

DIVISION I SWEEPSTAKES

TEAM

1. Murrieta Valley, 77 (98:27); 2. Portland Jesuit, 118 (98:46); 3. Royal, 146 (100:04); 4. Clovis Buchanan, 158 (100:34); 5. King, 183 (101:13); 6. Palmdale Highland, 203 (101:04); 7. Warren, 210 (101:10); 8. Peninsula, 237 (101:53); 9. Salt Lake City Judge, 263 (102:29); 10. Phoenix Mountain Ridge, 276 (103:52); 11. Davis, 281 (103:54); 12. Upland, 303 (104:37); 13. Grass Valley Nevada Union, 331 (105:31).

INDIVIDUAL

1. Gaffney, Salt Lake City Judge, 18:04; 2. Craft, Palmdale Highland, 18:25; 3. Guggiana, Warren, 18:32; 4. Chapa, Portland Central Catholic, 18:42; 5. Morreale, Peninsula, 18:45; 6. P. Loughlin, Portland Jesuit, 18:54; 7. Lademan, Peninsula, 19:04; 8. Smith, Royal, 19:14.

DIVISION II

TEAM

1. Reno, 87 (97:14); 2. Mater Dei, 102 (99:47); 3. Santa Ana Foothill, 140 (100:52); 4. Vacaville, 182 (102:11); 5. Concord Carondelet, 200 (102:25); 6. Aloha (Ha.), 240 (103:59); 7. Los Gatos, 257 (104:20); 8. Buena, 260 (104:12); 9. Beaverton (Ore.) Sunset, 275 (104:12); 10. Pleasant Hill College Park, 282 (105:11).

INDIVIDUAL

1. Lawrence, Reno, 17:28; 2. Plank, San Jose Mitty, 18:51; 3. Montgomery, Concord Carondelet, 19:04; 4. Glenn, Reno, 19:15; 5. Brockett, Beaverton Sunset, 19:16.

DIVISION III

TEAM

1. South Lake Tahoe, 74 (98:28); 2. Santa Rosa Maria Carillo, 84 (98:54); 3. Corona del Mar, 121 (100:43); 4. Auburn Placer, 145 (101:28); 5. Loomis Del Oro, 156 (101:56); 6. San Francisco St. Ignatius, 167 (102:36); 7. Oak Park, 168 (102:16); 8. North Medford (Ore.), 216 (104:16); 9. Redding Enterprise, 223 (1:04.24); 10. Lakewood St. Joseph, 268 (106:38).

INDIVIDUAL

1. Fullmar, Saratoga, 18:31; 2. Farias-Eisner, Harvard-Westlake, 18:33; 3. Kirschman, Redding Enterprise, 18:37; 4. Viehweg, San Francisco St. Ignatius, 18:57; 5. Camacho, Oak Park, 19:06; 6. Crough, Auburn Placer, 19:06; 7. McClung, South Lake Tahoe, 19:08; 8. J. Sparks. Piedmont, 19:08; 9. Robinson, Santa Rosa Maria Carillo, 19:09; 10. McCaskill, Rim of the World, 19:11; 11. N. Sparks, Placer, 19:11; 12. Damon, Corona del Mar, 19:12.

DIVISION IV

TEAM

1. Felton San Lorenzo Valley, 55 (100:10); 2. Carmel, 101 (104:40); 3. West Sacramento Riverbank, 109 (105:17); 4. Arcadia, 123 (105:30); 5. Syracuse Ursuline (N.Y.), 131 (105:33); 6. Santa Cruz Harbor, 151 (107:33).

INDIVIDUAL

1. White, Arcadia, 18:56; 2. Hamilton, Felton San Lorenzo Valley, 19:02; 3. Johnson, Felton San Lorenzo Valley, 19:02; 4. Brown, Syracuse Ursuline (N.Y.), 19:20; 5. Lee, Carmel, 19:32.

DIVISION V

TEAM1. Palo Alto Castilleja, 70 (109:43); 2. Redding Mt. Shasta, 91 (109:34); 3. San Luis Obispo College Prep, 111 (113:53).

INDIVIDUAL

1. Fritzke, Redding Mt. Shasta, 19:27; 2. Atkins, Durham, 19:50; 3. Sojka, Redding Mt. Shasta, 19:56.

Friday, Sept. 24

FOOTHILL LEAGUE
Cluster Meet Boys

1. Canyon Country Canyon, 5-0; 2. Hart, 4-1; 3. Burbank Burroughs, 3-2; 4. Saugus, 2-3; 5. Burbank, 1-4; 6. Valencia, 0-5. IND.-1. McDonald, CCC, 15:45; 2. Christoffersen, B, 15:48; 3. BenMohamed, CCC, 15:52.

Girls

1. Canyon Country Canyon, 5-0; 2. Saugus, 4-1; 3. Burbank Burroughs, 3-2; 4. Burbank, 2-3; 5. Hart, 1-4; 6. Valencia, 0-5. IND.-1. Murakami, S, 18:35; 2. Vahoviak, BB, 18:37; 3. Corbett, CCC, 18:52.

OCEAN LEAGUE
Cluster Meet

Boys

1. Beverly Hills, 29; 2. Santa Monica, 32; 3. Morningside, 100; 4. Culver City, 107; 5. Hawthorne, 111. IND.-1. Watt, BH, 17:30; 2. Goldman, BH, 17:50; 3. Cohen, SM, 18:24.

Girls

1. Santa Monica, 22; 2. Beverly Hills, 33; no third. IND.-Thornton, SM, 21:53.

SUNSHINE LEAGUE

Girls

Marlborough 26, Notre Dame Academy 29
Christina Phillips of Marlborough won with a time of 21 minutes, 53 seconds over a three-mile course at Kenneth Hahn Park. Julie Heidt finished second for Marlborough (1-0) in 22:14. Natalie Farine, who finished third at 22:21, was the top finisher for Notre Dame Academy (0-2).

Thursday, Sept. 23

BAY LEAGUE
Cluster Meet
At Polliwog Park, Manhanttan Beach Boys

1. West Torrance, 30; 2. Mira Costa, 34; Peninsula, 72;l 4. South Torrance, 96; 5. Redondo, 152; 6. Leuzinger, 190.IND--1. Villanueva, MC, 15:27; 2. Yi, WT, 15:32; 3. Skoller, P, 15:329.

Senior Daniel Villanueva of Mira Costa was the individual winner at 15:27 over the fast 3-mile course at Polliwog Park in Manhattan Beach. West Torrance just edge Mira Costa in the team race, 30 to 34.

Girls

1. West Torrance, 42; 2. Peninsula, 54; 3. Mira Costa, 69; 4. South Torrance, 96; 5. Redondo, 105.
IND.--1. Lademan, P, 17:53; 2. Morreale, P, 17:54; 3. Spadafino, WT, 18:02.

Senior Brooke Lademan of Peninsula was the individual winner at 17:53 over the fast 3-mile course at Polliwog Park in Manhattan Beach. West Torrance scored 42 points to win the team battle, 12 points in front of Peninsula.

CAMINO REAL LEAGUE

Boys

St. Monica 28, Gardena Serra 48, Cantwell Sacred Heart 68, St. Anthony 97
William Gram of St. Monica (5-1, 4-0) won the three-mile race in 18:58 at Whittier Narrows in South El Monte.

Girls

Cantwell Sacred Heart 28, Mary Star 67, St. Mary's 80, St. Monica 86

MISSION LEAGUE

Boys

St. Francis 20, Chaminade 43
Crespi 33, Chaminade 32
St. Francis 19, Crespi 43

Senior Ryan Routh of Chaminade recorded the best time of the day in the Mission League meet at Pierce College in Woodland Hills, winning the three-mile race in 17 minutes, 5 seconds.

Girls

Louisville 15, Chaminade 47
Louisville swept the first five places in the Mission League meet at Pierce College in Woodland Hills.

SOUTH COAST LEAGUE
At Laguna Niguel Regional Park

Boys

El Toro 26, Mission Viejo 29
Brandon Bethke of El Toro won the three-mile race in a course-record time of 15:32 for El Toro at Laguna Niguel Regional Park. Simon Cherrie (15:44) and McHale Walde (15:46) finished second and third for Mission Viejo, which also got a fifth-place finish by Ricky Pena (16:12). The Diablos were without regular No. 4 runner Drew Balmer, who has been bothered by a sore hip.

Girls

Mission Viejo 26, El Toro 31
Leslie Meade of El Toro was the top individual with a winning time of 19:15 but Mission Viejo had three of the top five finishers to claim the dual meet at Laguna Niguel Regional Park. Mission Viejo's Alyssa Brown finished second at 19:41 while Amanda Carlucci was fourth at 19:53 and Barbara Caplan finished fifth at 20:24.

PACIFIC COAST LEAGUE

Girls

Tesoro 15, Laguna Beach 50
Tesoro 18, University 43
University 17, Laguna Beach 42

Brittany Edge of Tesoro ran 18:52 and teammate Courtney Winowitch clocked 19:10 in the victory.

NONLEAGUE

Boys

Alta Loma 15, Ontario Christian 50

Wednesday, Sept. 22

ORANGE LEAGUE
At Irvine Regional Park Boys 1. Santa Ana Valley, 5-0; 2. Anaheim, 4-1; 3. Century, 3-2; 4. Magnolia, 2-3; 5. Savanna, 1-4; 6. Western, 0-4.

IND.--1. Pascual, C, 16:26; 2. Bahena, SAV, 16:58; 3. Nava, SAV, 17:00.

Roman Pascual of Century was the individual winner and Santa Ana Valley swept the dual meet scoring with a 5-0 record at Irvine Regional Park.

Girls 1. Century, 5-0; 2. Santa Ana Valley, 4-1; 3. Maglinia, 3-2; 4. Western, 2-3; 5. Savanna, 1-4; 6. Anahein, 0-5.

IND.--1. Castelazo, C, 19:12; 2. Estrada, SAV, 19:57; 3. Mexica, C, 20:04.

Jackie Castelazo of Century was the individual winner and led her team to a sweep of the the dual meet scoring with a 5-0 record at Irvine Regional Park.

PACIFIC COAST LEAGUE
at Fariview Park in Costa Mesa

Boys Corona del Mar 18, Calvary Chapel 37
Corona del Mar 24, Northwood 31
Northwood 19, Calvary Chapel 36
1. Overlin, Northwood, 17:15; 2. Wong, Corona del Mar, 17:20; 3. Turner, Corona del Mar, 17:22.
Corona del Mar is 2-0, Northwood is 1-1 and host Calvary Chapel is 0-2 in league.

Girls Corona del Mar 25, Northwood 30
1. Nay, Corona del Mar, 20:02; 2. O'Connor, Northwood, 20:04; 3. Damon, Corona del Mar, 20:05.
Host Calvary Chapel (0-2) lost to both Corona del Mar (2-0) and Northwood (1-1) by default.

Tuesday, Sept. 21

MT. BALDY LEAGUE

Boys

Don Lugo 18, Diamond Ranch 51, Colony 70, Montclair 112, Ontario 127, Chaffey 150
Alfred Gonzalez from Don Lugo finished the three-mile race in 15:39 at Bonelli Park. Alex Mercado finished second in 15:49 and twin brother Cesar Mercado took third at 16:12 for the Dons (5-0). Sophomore Alphonso Ayala from Diamond Ranch finished fourth in 16:19 and Alfred Hernandez came in fifth in 16:21 for Don Lugo.

Girls

Diamond Ranch 30, Montclair 35, Don Lugo 86, Ontario 99, Chaffey 119, Colony 209
Danielle Evans from Diamond Ranch took first in the three-mile race in 19:00 at Bonelli Park. Grace Gonzales from Don Lugo took second in 19:14, Torri Owens from Diamond Ranch came in third in 19:58, Carmen Paez from Montclair finished fourth in 21:18, and fifth-place finisher Kanene Sierra from Diamond Ranch came in with a time of 21:28.

Copyright © 2018, Los Angeles Times
EDITION: California | U.S. & World
50°