Advertisement
High School Sports

Girls’ volleyball: Southern Section playoff results and updated pairings

Volleyball
(Getty Images)

SOUTHERN SECTION GIRLS’ VOLLEYBALL

DIVISION 1

First round, Thursday

Aliso Niguel d. Long Beach Poly, 25-20, 22-25, 25-19, 25-23

Advertisement

Foothill d. Huntington Beach, 25-10, 25-11, 25-21

Mira Costa d. Laguna Beach, 25-20, 11-25, 21-25, 28-26, 15-8

Vista Murrieta d. Corona del Mar, 25-21, 25-17, 25-19

Quarterfinals, Wednesday, 6 p.m.

Advertisement

Aliso Niguel at #1 Redondo

Foothill at #4 Sierra Canyon

Mira Costa at #3 Mater Dei

Vista Murrieta at #2 Marymount

DIVISION 2

First round, Thursday

Village Christian d. Orange Lutheran, 23-25, 25-18, 25-19, 25-10

Rancho Cucamonga d. Edison, 25-27, 25-11, 25-20, 25-27, 15-9

Advertisement

Lakewood d. Alemany , 25-13, 25-13, 25-18

Beckman d. Dana Hills, 25-15, 25-15, 25-17

Los Alamitos d. Hart, 25-20, 22-25, 25-13, 25-15

Murrieta Valley d. Burbank Burroughs, 25-20, 25-11, 25-23

Tesoro d. Trabuco Hills, 20-25, 26-24, 20-25, 25-17, 18-16

Santa Margarita d. Corona Santiago, 25-13, 25-11, 25-16

Chaparral d. King, 25-14, 25-18, 25-22

Esperanza d. Glendora, 25-23, 25-19, 25-17

Advertisement

Westlake d. Ventura, 25-17, 25-23, 25-16

Harvard-Westlake d. Palos Verdes, 25-18, 19-25, 25-17, 23-25, 15-11

Cypress d. Temecula Valley, 25-19, 25-19, 25-19

Bishop Montgomery d. Flintridge Sacred Heart, 25-17, 25-17, 25-17

San Clemente d. Woodbridge, 25-14, 25-17, 25-22

San Juan Hills d. St. Lucy’s, 29-27, 25-15, 25-14

Second round, Saturday, 6 p.m.

#1 Village Christian at Rancho Cucamonga

Lakewood at Beckman

Murrieta Valley at Los Alamitos

Tesoro at #4 Santa Margarita

#3 Chaparral at Esperanza

Westlake at Harvard-Westlake

Cypress at Bishop Montgomery

#2 San Juan Hills at San Clemente

DIVISION 3

First round, Thursday

Ontario Christian d. Sage Hill, 25-15, 25-10, 25-16

La Canada d. Alta Loma, 25-16, 25-22, 29-27

Notre Dame Academy d. Redlands East Valley, 25-21, 25-12, 23-25, 25-15

Dos Pueblos d. Arcadia, 27-25, 25-23, 25-10

Long Beach Wilson d. Villa Park, 25-16, 25-20, 25-23

Citrus Valley d. Mission Viejo, 25-15, 25-17, 25-22

Culver City d. Upland, 25-13, 13-25, 25-22, 21-25, 16-14

Marlborough d. Irvine University, 25-7, 25-20, 25-21

Paloma Valley d. Claremont, 25-15, 25-15, 25-17

West Ranch d. Crescenta Valley, 25-17, 25-21, 25-19

Fountain Valley d. St. Margaret’s, 25-16, 25-17, 25-22

Rosary d. La Habra, 21-25, 25-21, 25-20, 25-15

South Torrance d. Valencia, 27-25, 23-25, 25-21, 25-10

San Marcos d. Quartz Hill, 21-25, 27-25, 25-20, 25-18

Pasadena Poly d. Monrovia, 25-15, 25-10, 25-10

La Salle d. Santa Monica, 25-16, 25-20, 25-11

Second round, Saturday, 6 p.m.

#1 Ontario Christian at La Canada

Dos Pueblos at Notre Dame Academy

Citrus Valley at Long Beach Wilson

#4 Marlborough at Culver City

West Ranch at #3 Paloma Valley

Fountain Valley at Rosary

South Torrance at San Marcos

#2 La Salle at Pasadena Poly

DIVISION 4

First round, Thursday

Norco d. Burbank, 25-17, 25-18, 25-18

Oxnard d. Mayfair, 23-25, 20-25, 25-17, 25-13, 15-6

Xavier Prep d. Oak Hills, 25-14, 25-15, 25-14

Calabasas d. Downey, 25-19, 25-18, 26-24

South Pasadena d. Torrance, 25-18, 25-23, 25-17

Royal d. Chadwick, 28-26, 26-24, 25-22

La Serna d. Whittier Christian, 13-25, 25-17, 25-22, 25-27, 15-10

Cerritos d. Santa Barbara, 25-23, 23-25, 25-23, 19-25, 15-9

St. Anthony d. Sunny Hills, 25-10, 25-22, 25-19

Buena d. Agoura, 19-25, 25-14, 25-19, 23-25, 15-7

Westridge d. Los Altos, 25-23, 28-26, 14-25, 25-22

Cerritos Valley Christian d. Gahr, 25-16, 25-22, 25-20

Viewpoint d. Foothill Tech, 25-21, 25-20, 25-17

Saddleback Valley Christian d. El Modena, 25-18, 25-18, 25-9

Hemet d. West Torrance, 25-21, 25-21, 25-21

Santa Ana Calvary Chapel d. Mayfield, 25-22, 25-23, 26-24

Second round, Saturday, 6 p.m.

#1 Norco at Oxnard

Calabasas at Xavier Prep

Royal at South Pasadena

La Serna at #4 Cerritos

Buena at #3 St. Anthony

Westridge at Cerritos Valley Christian

Viewpoint at Saddleback Valley Christian

#2 Santa Ana Calvary Chapel at Hemet

DIVISION 5

First round, Thursday

Tustin d. Diamond Bar, 25-12, 25-14, 25-12

Riverside North d. Costa Mesa, 22-25, 25-16, 19-25, 25-20, 15-8

Windward d. Apple Valley, 25-22, 31-29, 20-25, 25-16

Rim of the World d. Redlands, 25-22, 25-17, 25-23

Palm Desert d. Riverside Poly, 25-18, 24-26, 25-14, 25-15

Aquinas d. West Covina, 25-19, 25-18, 21-25, 26-24

Brentwood d. Beaumont, 19-25, 25-17, 25-12, 26-24

Chaminade d. Bishop Amat, 25-20, 25-12, 25-21

Archer d. Flintridge Prep, 25-20, 25-22, 25-17

Troy d. Ocean View, 25-16, 25-13, 25-14

Sultana d. La Quinta, 25-11, 25-12, 18-25, 25-17

Whittier d. Warren, 25-20, 25-15, 25-23

Simi Valley d. Gabrielino, 25-19, 22-25, 27-25, 21-25, 15-8

Vistamar d. El Segundo, 25-11, 25-17, 25-18

Walnut d. Heritage, 25-12, 25-14, 23-25, 25-11

Schurr d. Heritage Christian, 25-13, 15-25, 25-19, 30-32, 15-12

Second round, Saturday, 6 p.m.

#1 Tustin at Riverside North

Rim of the World at Windward

Palm Desert at Aquinas

Brentwood at #4 Chaminade

#3 Archer at Troy

Sultana at Whittier

Vistamar at Simi Valley

#2 Schurr at Walnut

DIVISION 6

First round, Thursday

Linfield Christian d. Silverado, 25-10, 25-11, 25-4

California d. Miller, 30-28, 21-25, 25-22, 13-25, 15-13

Summit d. Jurupa Valley, 25-17, 25-15, 25-14

San Dimas d. Century, 25-12, 25-11, 25-10

St. Bonaventure d. St. Genevieve, 25-22, 25-12, 25-16

Knight d. Gladstone, 25-23, 25-18, 25-22

Don Lugo d. Rialto, 25-19, 25-13, 25-17

Buckley d. Rolling Hills Prep, 25-22, 25-23, 26-24

Nordhoff d. Keppel, 25-14, 25-14, 25-12

Barstow d. Coachella Valley, 25-14, 25-20, 18-25, 25-22

Laguna Blanca d. La Mirada, 25-22, 25-17, 25-19

Mary Star d. Katella, 25-13, 25-16, 25-16

Valley View d. Firebaugh, 25-2, 25-14, 25-11

Whitney d. Bell Gardens, 3 games to 0

West Valley d. Patriot, 26-28, 25-22, 25-23, 17-25, 15-12

Cate d. Duarte, 25-21, 25-12, 25-16

Second round, Saturday, 6 p.m.

#1 Linfield Christian at California

Summit at San Dimas

St. Bonaventure at Knight

Don Lugo at #4 Buckley

Barstow at #3 Nordhoff

Mary Star at Laguna Blanca

Valley View at Whitney

#2 Cate at West Valley

DIVISION 7

First round, Thursday

Garden Grove d. Kaiser, 25–15, 25-17, 25-17

Orange County Pacifica Christian d. Holy Family, 14-25, 25-23, 25-15, 25-22

San Gabriel Academy d. Hueneme, 25-10, 25-20, 25-17

Bolsa Grande d. South El Monte, 28-30, 27-29, 25-23, 25-18, 15-4

Westminster La Quinta d. Westminster, 25-13, 25-16, 25-13

Orange Vista d. Ramona, 25-21, 25-18, 22-25, 25-18

Azusa d. Jurupa Hills, 25-11, 25-16, 25-18

Webb d. Ontario, 25-22, 25-20, 25-19

Sacred Heart d. Highland, 25-9, 25-15, 25-12

Bassett d. Faith Baptist, 16-25, 25-21, 25-19, 25-18

Indio d. Vista del Lago, 25-8, 25-6, 25-13

Loara d. Grand Terrace, 23-25, 28-26, 19-25, 25-15, 15-11

Covina d. Arlington, 25-14, 25-22, 25-22

Bermuda Dunes Desert Christian d. Da Vinci, 25-14, 25-18, 25-21

Moreno Valley d. St. Pius X-St. Matthias, 16-25, 25-22, 25-22, 25-23

Anaheim d. Eastside, 25-23, 25-19, 15-25, 25-21

Second round, Saturday, 6 p.m.

#1 Garden Grove at Orange County Pacifica Christian

San Gabriel Academy at Bolsa Grande

Orange Vista at Westminster La Quinta

#4 Webb at Azusa

Bassett at #3 Sacred Heart

Indio at Loara

Covina at Bermuda Dunes Desert Christian

#2 Anaheim at Moreno Valley

DIVISION 8

First round, Thursday

Oakwood d. Coast Union, 25-14, 25-20, 25-17

Thacher d. Carpinteria, 25-21, 25-8, 22-25, 25-14

Connelly d. de Toledo, 25-15, 26-24, 13-15, 25-12

La Puente d. Dunn, 25-17, 25-18, 25-15

Rowland d. Tarbut V’Torah, 25-12, 25-11, 18-25, 25-10

New Roads d. Bloomington Christian, 25-21, 25-10, 25-23

San Jacinto Valley Academy d. California Lutheran, 26-24, 20-25, 25-21, 25-13

Palmdale Aerospace d. Animo Leadership, 3 games to 0

Big Bear d. Twentynine Palms, 25-12, 25-17, 25-21

St. Bernard d. United Christian, 25-13, 25-19, 25-23

Hillcrest Christian at Coastal Christian, 25-12, 25-20, 25-17

Santa Clarita Christian d. St. Monica Academy, 25-16, 22-25, 21-25, 25-22, 15-10

Garey d. University Prep, 25-21, 25-12, 25-18

Bishop Diego d. Santa Monica Pacifica Christian, 25-23, 26-28, 26-24, 21-25, 17-15

Geffen d. Midland, 25-16, 25-12, 25-13

Trinity Classical d. Arroyo, 25-17, 25-17, 25-15

Second round, Saturday, 6 p.m.

#1 Oakwood at Thacher

La Puente at Connelly

Rowland at New Roads

#4 Palmdale Aerospace at San Jacinto Valley Academy

#3 Big Bear at St. Bernard

Coastal Christian at Santa Clarita Christian OR Santa Clarita Christian at Hillcrest Christian

Bishop Diego at Garey

#2 Trinity Classical at Geffen

DIVISION 9

First round, Thursday

Cornerstone Christian d. Pacific Lutheran, 25-9, 25-10, 25-3

New Harvest Christian d. Garden Street, 3 games to 2

Silver Valley d. Baypoint Prep, 25-1, 25-6, 25-17

Beacon Hill d. Orange County Christian, 25-9, 25-17, 25-15

Temecula Prep d. Crossroads Christian, 25-16, 25-14, 25-17

Academy for Careers & Exploration d. Riverside Prep, 18-25, 25-16, 25-22, 25-23

Redlands Adventist at Noli Indian, scores not reported

La Verne Lutheran d. Ambassador, 25-12, 25-11, 25-12

Pilibos d. Sage Oak, 3 games to 0

Packinghouse Christian d. Le Lycee, 21-25, 25-17, 22-25, 25-21, 15-7

Shandon d. New Covenant, 25-16, 25-20, 26-28, 25-21

Mesa Grande d. Delphi Academy, 25-16, 25-9, 25-13

San Luis Obispo Classical d. Grove , 3 games to 1

Santa Clara d. River Springs Magnolia, 25-11, 25-12, 25-12

Liberty Christian d. Victor Valley Christian, 11-25, 25-22, 25-22, 25-14

Avalon d. Southwestern Academy, 25-6, 25-12, 25-10

Second round, Saturday, 6 p.m.

#1 Cornerstone Christian at New Harvest Christian

Silver Valley at Beacon Hill

Temecula Prep at Academy for Careers & Exploration

#4 La Verne Lutheran at Noli Indian/Redlands Adventist winner

#3 Pilibos at Packinghouse Christian

Mesa Grande at Shandon

San Luis Obispo Classical at Santa Clara

#2 Avalon at Liberty Christian

NOTES: Quarterfinals, Wednesday, 6 p.m.; semifinals, Nov. 2, 6 p.m. Championships, Nov. 9 at Cerritos College and home sites.


Newsletter
Get our daily Sports Report newsletter
Advertisement