Advertisement

High school basketball: Regional playoff results and updated pairings

Basketballs in a rack on the court.
(Joel Auerbach / Getty Images)
Share

BOYS’ BASKETBALL

SOUTHERN CALIFORNIA REGIONAL

OPEN DIVISION

Regional semifinals, Saturday

Corona Centennial 76, Bishop Montgomery 55

Sierra Canyon 72, Harvard-Westlake 55

DIVISION I

Regional semifinals, Saturday

Damien 70, St. Bernard 65

Crean Lutheran 72, Sherman Oaks Notre Dame 65

DIVISION II

Regional semifinals, Saturday

Foothill 69, Rancho Cucamonga 64

Los Altos 57, Edison 41

DIVISION III

Regional semifinals, Saturday

Venice 49, Rancho Verde 47

Viewpoint 90, San Diego Mt. Carmel 57

DIVISION IV

Regional semifinals, Saturday

Valley Torah 72, Millikan 59

San Diego Scripps Ranch 70, Bakersfield Golden Valley 57

DIVISION V

Regional semifinals, Saturday

Westminster La Quinta 66, Fontana 59

Chaffey 75, Malibu 69

Regional finals, Tuesday, 6 p.m.

Open Division: #3 Sierra Canyon at #1 Corona Centennial

Division I: #2 Crean Lutheran at #1 Damien

Division II: #2 Los Altos at #1 Foothill

Division III: #5 Venice at #3 Viewpoint

Division IV: #16 Valley Torah at #2 San Diego Scripps Ranch

Division V: #12 Westminster La Quinta at #6 Chaffey

NOTES: State championships, Mar. 11-12 at Golden 1 Center (Sacramento).

NORTHERN CALIFORNIA REGIONAL

OPEN DIVISION

Regional semifinals, Saturday

Moraga Campolindo 62, San Francisco Riordan 44

Modesto Christian 48, Fresno Clovis West 44

DIVISION I

Regional semifinals, Saturday

Fresno Clovis North 64, Atherton Sacred Heart Prep 58

San Francisco St. Ignatius 69, Sacramento Inderkum 67

DIVISION II

Regional semifinals, Saturday

Elk Grove 42, Fairfield Vanden 40

Ross Branson 75, Vallejo St. Patrick-St. Vincent 49

DIVISION III

Regional semifinals, Saturday

Chico Pleasant Valley 63, San Francisco Lincoln 51

Fresno Bullard 60, Oakland 59

DIVISION IV

Regional semifinals, Saturday

Napa Justin-Siena 66, Redding Enterprise 57 (OT)

Galt Liberty Ranch 60, Belmont Carlmont 58

DIVISION V

Regional semifinals, Saturday

Portola Valley Woodside Priory 64, Cloverdale 50

San Francisco Stuart Hall 50, Oakland Head-Royce 33

Regional finals, Tuesday, 6 p.m.

Open Division: #3 Modesto Christian at #1 Moraga Campolindo

Division I: #13 Fresno Clovis North at #3 San Francisco St. Ignatius

Division II: #2 Ross Branson at #1 Elk Grove

Division III: #11 Fresno Bullard at #1 Chico Pleasant Valley

Division IV: #4 Napa Justin-Siena at #3 Galt Liberty Ranch

Division V: #4 Portola Valley Woodside Priory vs. #3 San Francisco Stuart Hall at Kezar Pavilion (San Francisco)

NOTES: State championships, Mar. 11-12 at Golden 1 Center (Sacramento).

GIRLS’ BASKETBALL

SOUTHERN CALIFORNIA REGIONAL

OPEN DIVISION

Regional semifinals, Saturday

Etiwanda 69, Corona Centennial 51

Sierra Canyon 63, La Jolla Country Day 62

DIVISION I

Regional semifinals, Saturday

Windward 80, Rosary 72 (OT)

Orangewood Academy 74, Bishop Montgomery 60

DIVISION II

Regional semifinals, Saturday

Corona Santiago 63, La Jolla Bishop’s 50

Sage Hill 61, Ontario Christian 56

DIVISION III

Regional semifinals, Saturday

La Salle 52, San Diego Scripps Ranch 36

Porterville 62, Orcutt Academy 37

DIVISION IV

Regional semifinals, Saturday

Yucca Valley 52, King/Drew 46

Imperial 33, Trinity Classical 31

DIVISION V

Regional semifinals, Saturday

Shalhevet 57, Verdugo Hills 54

Chula Vista Victory Christian 63, Vista Rancho Buena Vista 31

Regional finals, Tuesday, 6 p.m. unless noted

Open Division: #3 Sierra Canyon at #1 Etiwanda, 8 p.m.

Division I: #4 Windward at #2 Orangewood Academy

Division II: #6 Sage Hill at #1 Corona Santiago

Division III: #3 Porterville at #1 La Salle

Division IV: #6 Imperial at #1 Yucca Valley

Division V: #4 Shalhevet at #2 Chula Vista Victory Christian

NOTES: State championships, Mar. 11-12 at Golden 1 Center (Sacramento).

NORTHERN CALIFORNIA REGIONAL

OPEN DIVISION

Regional semifinals, Saturday

Concord Carondelet 63, El Dorado Hills Oak Ridge 42

San Jose Mitty 53, Fresno Clovis West 45

DIVISION I

Regional semifinals, Saturday

Richmond Salesian 64, Oakland Bishop O’Dowd 37

San Francisco St. Ignatius 48, Stockton St. Mary’s 46

DIVISION II

Regional semifinals, Saturday

Fresno San Joaquin Memorial 57, Stockton Lincoln 45

Antelope 45, Atherton Menlo 44

DIVISION III

Regional semifinals, Saturday

Lincoln 38, Fresno Central 35

Oakland Tech 72, Portola Valley Woodside Priory 34

DIVISION IV

Regional semifinals, Saturday

Jackson Argonaut 57, Millbrae Mills 49

Ross Branson 60, San Andreas Calaveras 53

DIVISION V

Regional semifinals, Saturday

San Anselmo San Domenico 57, Hillsborough Crystal Springs Uplands 51

San Francisco University 56, Weaverville Trinity 51 (OT)

Regional finals, Tuesday, 6 p.m. unless noted

Open Division: #2 San Jose Mitty vs. #1 Concord Carondelet at Concord De La Salle

Division I: #3 San Francisco St. Ignatius vs. #1 Richmond Salesian at Dominican U. (San Rafael), 8 p.m.

Division II: #10 Antelope at #5 Fresno San Joaquin Memorial

Division III: #3 Oakland Tech at #1 Lincoln

Division IV: #12 Jackson Argonaut vs. #3 Ross Branson at Dominican U. (San Rafael)

Division V: #4 San Anselmo San Domenico vs. #2 San Francisco University at U. of San Francisco

Advertisement

NOTES: State championships, Mar. 11-12 at Golden 1 Center (Sacramento).

STATE BASKETBALL CHAMPIONSHIPS

at Golden 1 Center (Sacramento)

Friday, March 11

10 a.m. -- Division V Girls

12 p.m. -- Division V Boys

2 p.m. -- Division III Girls

4 p.m. -- Division III Boys

6 p.m. -- Division I Girls

8 p.m. -- Division I Boys

Saturday, March 12

10 a.m. -- Division IV Girls

12 p.m. -- Division IV Boys

2 p.m. -- Division II Girls

4 p.m. -- Division II Boys

6 p.m. -- Open Division Girls

8 p.m. -- Open Division Boys

Advertisement