Advertisement
High School Sports

Football: Week Six schedule

Thursday, October 6th

SOUTHERN SECTION

DESERT VALLEY LEAGUE

Indio at Shadow Hills, 7 p.m.

Advertisement

EMPIRE LEAGUE

Tustin vs. Cypress at Western, 7 p.m.

GARDEN GROVE LEAGUE

Los Amigos at Garden Grove, 7 p.m.

Advertisement

Rancho Alamitos at Bolsa Grande, 7 p.m.

GOLDEN WEST LEAGUE

Orange vs. Santa Ana at Santa Ana Stadium, 7 p.m.

INLAND VALLEY LEAGUE

Arlington vs. Riverside Poly at King, 7 p.m.

Riverside North vs. Canyon Springs at Vista del Lago, 7 p.m.

ORANGE LEAGUE

Magnolia vs. Anaheim at Glover Stadium, 7 p.m.

Advertisement

ORANGE COAST LEAGUE

Costa Mesa vs. Santa Ana Calvary Chapel at Orange Coast College, 7 p.m.

PACIFIC LEAGUE

Hoover vs. Burbank at Burbank Burroughs, 7 p.m.

PACIFIC COAST LEAGUE

Woodbridge vs. Corona del Mar at Estancia, 7 p.m.

PALOMARES LEAGUE

Claremont vs. South Hills at Covina District Stadium, 7 p.m.

Advertisement

RIO HONDO LEAGUE

Blair at San Marino, 7 p.m.

SAN ANDREAS LEAGUE

Arroyo Valley at Jurupa Hills, 7 p.m.

Indian Springs at San Gorgonio, 7 p.m.

Rialto at Rim of the World, 7 p.m.

SAN JOAQUIN LEAGUE

Capistrano Valley Christian vs. Fairmont Prep at Yorba Linda, 7 p.m.

Santa Clarita Christian vs. Webb at Damien, 7:30 p.m.

SUNSET LEAGUE

Newport Harbor vs. Edison at Huntington Beach, 7 p.m.

NONLEAGUE

Esperanza vs. Villa Park at El Modena, 7 p.m.

8 MAN

INTERSECTIONAL

Animo Robinson at Mojave, 7 p.m.

 

Friday, October 7th

CITY

CENTRAL LEAGUE

Contreras at Legacy, 7 p.m.

Marquez at Bernstein, 7 p.m.

Roybal at Belmont, 7 p.m.

COLISEUM LEAGUE

Dorsey at Los Angeles, 2:30 p.m.

Locke at Hawkins, 7 p.m.

Manual Arts at Crenshaw, 7 p.m.

EAST VALLEY LEAGUE

Arleta at Grant, 7 p.m.

Monroe at North Hollywood, 7 p.m.

Verdugo Hills at Chavez, 7 p.m.

EASTERN LEAGUE

Bell at Los Angeles Roosevelt, 7 p.m.

Garfield at South Gate, 7 p.m.

Huntington Park at South East, 7 p.m.

EXPOSITION LEAGUE

Angelou at West Adams, 7 p.m.

Rancho Dominguez at Santee, 7 p.m.

Rivera at Jefferson, 7 p.m.

MARINE LEAGUE

Carson at Wilmington Banning, 7 p.m.

Gardena at Narbonne, 7 p.m.

Washington at San Pedro, 7 p.m.

NORTHERN LEAGUE

Eagle Rock at Los Angeles Marshall, 3 p.m.

Los Angeles Wilson at Sotomayor, 7 p.m.

Torres at Franklin, 7 p.m.

VALLEY MISSION LEAGUE

Canoga Park at Panorama, 7 p.m.

Reseda at San Fernando, 7 p.m.

Van Nuys at Granada Hills Kennedy, 7 p.m.

WEST VALLEY LEAGUE

Birmingham at Chatsworth, 7 p.m.

El Camino Real at Taft, 7 p.m.

Granada Hills at Cleveland, 7 p.m.

WESTERN LEAGUE

Fairfax at Venice, 7 p.m.

Los Angeles Hamilton at Westchester, 7 p.m.

Los Angeles University at Palisades, 7 p.m.

SOUTHERN SECTION

ALMONT LEAGUE

Bell Gardens at San Gabriel, 7 p.m.

Keppel at Schurr, 7 p.m.

Montebello vs. Alhambra at Moor Field (Alhambra), 7 p.m.

AMBASSADOR LEAGUE

Aquinas vs. Riverside Notre Dame at Riverside CC, 7 p.m.

Ontario Christian at Linfield Christian, 7 p.m.

Western Christian vs. Arrowhead Christian at Redlands, 7 p.m.

ANGELUS LEAGUE

Cathedral at St. Paul, 7 p.m.

La Salle at St. Francis, 7 p.m.

Salesian at Harvard-Westlake, 7 p.m.

ARROWHEAD LEAGUE

Carnegie at Upland Christian, 7 p.m.

BASELINE LEAGUE

Damien at Chino Hills, 7 p.m.

Etiwanda at Los Osos, 7 p.m.

Rancho Cucamonga at Upland, 7 p.m.

BAY LEAGUE

Inglewood at Palos Verdes, 3 p.m.

Mira Costa at Peninsula, 3 p.m.

Redondo vs. Morningside at Coleman Stadium (Inglewood), 7 p.m.

BIG VIII LEAGUE

Corona Santiago at King, 7 p.m.

Eastvale Roosevelt at Corona Centennial, 7 p.m.

Norco at Corona, 7 p.m.

CHANNEL LEAGUE

San Marcos at Santa Barbara, 7 p.m.

Ventura at Buena, 7 p.m.

CITRUS BELT LEAGUE

Cajon at Citrus Valley, 7 p.m.

Carter at Yucaipa, 7 p.m.

Miller at Eisenhower, 7 p.m.

Redlands East Valley vs. Redlands at U. of Redlands, 7 p.m.

DE ANZA LEAGUE

Coachella Valley at Rancho Mirage, 7 p.m.

Desert Hot Springs vs. Twentynine Palms at Twentynine Palms JHS, 7 p.m.

Yucca Valley at Desert Mirage, 7 p.m.

DEL RIO LEAGUE

California at El Rancho, 7 p.m.

La Serna at Pioneer, 7 p.m.

Whittier at Santa Fe, 7 p.m.

DESERT SKY LEAGUE

Granite Hills at Adelanto, 7 p.m.

Victor Valley at Barstow, 7 p.m.

DESERT VALLEY LEAGUE

Cathedral City at Palm Springs, 7 p.m.

Xavier Prep at La Quinta, 7 p.m.

EMPIRE LEAGUE

La Palma Kennedy at Western, 7 p.m.

Placentia Valencia vs. Garden Grove Pacifica at Garden Grove, 7 p.m.

FOOTHILL LEAGUE

Golden Valley vs. Saugus at College of Canyons, 7:30 p.m.

Hart at Valencia, 7 p.m.

West Ranch at Canyon Country Canyon, 7 p.m.

FREEWAY LEAGUE

Buena Park vs. Sonora at La Habra, 7 p.m.

Fullerton vs. Sunny Hills at Buena Park, 7 p.m.

La Habra vs. Troy at Fullerton HS, 7 p.m.

GARDEN GROVE LEAGUE

Garden Grove Santiago vs. Westminster La Quinta at Bolsa Grande, 7 p.m.

GOLDEN LEAGUE

Eastside at Knight, 7 p.m.

Highland at Palmdale, 7 p.m.

Lancaster at Antelope Valley, 7 p.m.

Littlerock at Quartz Hill, 7 p.m.

GOLDEN WEST LEAGUE

Westminster at Segerstrom, 7 p.m.

HACIENDA LEAGUE

Charter Oak at West Covina, 7 p.m.

Chino at Walnut, 7 p.m.

Diamond Ranch at Los Altos, 7 p.m.

INLAND VALLEY LEAGUE

Rancho Verde at Valley View, 7 p.m.

LOS PADRES LEAGUE

Lompoc Cabrillo at Santa Maria St. Joseph, 7 p.m.

Pioneer Valley at Lompoc, 7 p.m.

MIRAMONTE LEAGUE

Bassett at Garey, 7 p.m.

Pomona at Ganesha, 7 p.m.

MISSION LEAGUE

Bishop Amat at Crespi, 7 p.m.

Loyola at Chaminade, 7 p.m.

Sherman Oaks Notre Dame at Gardena Serra, 7 p.m.

MISSION VALLEY LEAGUE

Arroyo at El Monte, 7 p.m.

Gabrielino at Rosemead, 7 p.m.

Mountain View vs. Pasadena Marshall at Pasadena, 7 p.m.

MOJAVE RIVER LEAGUE

Apple Valley at Oak Hills, 7 p.m.

Hesperia at Ridgecrest Burroughs, 7 p.m.

Serrano at Sultana, 7 p.m.

MONTVIEW LEAGUE

Azusa at Nogales, 7 p.m.

Sierra Vista vs. Gladstone at Citrus College, 7 p.m.

Workman at Duarte, 7 p.m.

MOORE LEAGUE

Compton vs. Long Beach Poly at Veterans Stadium (Long Beach), 7 p.m.

Long Beach Jordan at Long Beach Cabrillo, 7 p.m.

Long Beach Wilson at Lakewood, 7 p.m.

MOUNTAIN PASS LEAGUE

Beaumont at Hemet, 7 p.m.

Citrus Hill at Tahquitz, 7 p.m.

San Jacinto at West Valley, 7 p.m.

MOUNTAIN VALLEY LEAGUE

Banning at Vista del Lago, 7 p.m.

Rubidoux at Pacific, 7 p.m.

San Bernardino at Moreno Valley, 7 p.m.

  1. BALDY LEAGUE

Chaffey at Alta Loma, 7 p.m.
Colony at Don Lugo, 7 p.m.

Ontario at Montclair, 7 p.m.

NORTHERN LEAGUE

Santa Maria at Mission Prep, 7 p.m.

Templeton at Nipomo, 7 p.m.

OCEAN LEAGUE

El Segundo at Culver City, 7 p.m.

Hawthorne at Beverly Hills, 7 p.m.

Santa Monica at Lawndale, 7 p.m.

OLYMPIC LEAGUE

Maranatha vs. Village Christian at Occidental College, 7 p.m.

ORANGE LEAGUE

Century at Santa Ana Valley, 7 p.m.

Savanna vs. Katella at Glover Stadium, 7 p.m.

ORANGE COAST LEAGUE

Godinez at Laguna Beach, 7 p.m.

Saddleback at Estancia, 7 p.m.

PAC-5 LEAGUE

Arroyo Grande vs. Paso Robles at Flamson MS (Paso Robles), 7 p.m.

San Luis Obispo at Righetti, 7 p.m.

PACIFIC LEAGUE

Arcadia at Burbank Burroughs, 7 p.m.

Crescenta Valley at Muir, 7 p.m.

Pasadena at Glendale, 7 p.m.

PACIFIC COAST LEAGUE

Beckman at Irvine University, 7 p.m.

Irvine vs. Northwood at Portola (Irvine), 7 p.m.

PACIFIC VIEW LEAGUE

Oxnard at Hueneme, 7 p.m.

Rio Mesa at Oxnard Pacifica, 7 p.m.

PALOMARES LEAGUE

Bonita at Ayala, 7 p.m.

Glendora at Diamond Bar, 7 p.m.

PIONEER LEAGUE

Leuzinger at South Torrance, 7 p.m.

Torrance at Compton Centennial, 6 p.m.

West Torrance at North Torrance, 7 p.m.

RIO HONDO LEAGUE

La Canada at Monrovia, 7 p.m.

Temple City at South Pasadena, 7 p.m.

RIVER VALLEY LEAGUE

Hillcrest vs. Patriot at Rubidoux, 7 p.m.

Jurupa Valley at Norte Vista, 7 p.m.

La Sierra at Ramona, 7 p.m.

SAN GABRIEL VALLEY LEAGUE

Dominguez at Downey, 7 p.m.

Lynwood at Gahr, 7 p.m.

Warren at Paramount, 7 p.m.

SAN JOAQUIN LEAGUE

Southlands Christian vs. Saddleback Valley Christian at Aliso Niguel, 7 p.m.

SEA VIEW LEAGUE

Aliso Niguel at El Toro, 7 p.m.

Capistrano Valley at Laguna Hills, 7 p.m.

SOUTH CATHOLIC LEAGUE

St. Bernard vs. Bosco Tech at Salesian, 7 p.m.

Verbum Dei at Bishop Montgomery, 7 p.m.

SOUTH COAST LEAGUE

Mission Viejo at Tesoro, 7 p.m.

Trabuco Hills at San Juan Hills, 7 p.m.

SOUTH VALLEY LEAGUE

California Military Institute at Nuview Bridge, 7 p.m.

Rancho Christian vs. Santa Rosa Academy at Heritage, 7 p.m.

Temecula Prep vs. Calvary Murrieta at Murrieta Mesa, 7 p.m.

SOUTHWESTERN LEAGUE

Chaparral at Great Oak, 7 p.m.

Murrieta Mesa at Temecula Valley, 7 p.m.

Vista Murrieta at Murrieta Valley, 7 p.m.

SUBURBAN LEAGUE

Artesia at La Mirada, 7 p.m.

Bellflower vs. Glenn at Excelsior HS, 7 p.m.

Norwalk vs. Mayfair at Bellflower, 7 p.m.

SUNBELT LEAGUE

Heritage at Lakeside, 7 p.m.

Perris at Elsinore, 7 p.m.

Temescal Canyon at Paloma Valley, 7 p.m.

SUNKIST LEAGUE

Grand Terrace at Colton, 7 p.m.

Kaiser vs. Bloomington at Grand Terrace, 7 p.m.

Summit at Fontana, 7 p.m.

SUNSET LEAGUE

Fountain Valley at Huntington Beach, 7 p.m.

Los Alamitos vs. Marina at Westminster, 7 p.m.

TRINITY LEAGUE

JSerra vs. Orange Lutheran at Orange Coast College, 7 p.m.

Santa Margarita vs. Mater Dei at Santa Ana Stadium, 7 p.m.

St. John Bosco vs. Servite at Cerritos College, 7 p.m.

VALLE VISTA LEAGUE

Baldwin Park at Hacienda Heights Wilson, 7 p.m.

Northview vs. Covina at Covina District Stadium, 7 p.m.

Rowland at San Dimas, 7 p.m.

NONLEAGUE

Agoura at Moorpark, 7 p.m.

Anaheim Canyon at El Modena, 7 p.m.

Brea Olinda at Yorba Linda, 7 p.m.

Brentwood at Windward, 3:30 p.m.

Crean Lutheran vs. St. Monica at Santa Monica College, 7 p.m.

CSDR at Vasquez, 7 p.m.

Calabasas at Westlake, 7 p.m.

Carpinteria at Santa Paula, 7 p.m.

El Dorado vs. Foothill at Tustin, 7 p.m.

Excelsior vs. Brethren Christian at Ocean View, 7 p.m.

Fillmore vs. Bishop Diego at Santa Barbara City College (Santa Barbara), 7:30 p.m.

Morro Bay at Santa Ynez, 7 p.m.

Oak Park at Nordhoff, 7 p.m.

Oaks Christian at Newbury Park, 7 p.m.

Simi Valley at Camarillo, 7 p.m.

St. Bonaventure at Thousand Oaks, 7 p.m.

Viewpoint at Campbell Hall, 7 p.m.

INTERSECTIONAL

Anza Hamilton at Pine Valley Mountain Empire, 6:30 p.m.

Mendez vs. Firebaugh at Lynwood, 7 p.m.

Oakhurst Yosemite at Mammoth, 7 p.m.

Silver Valley at Rosamond, 7 p.m.

St. Margaret’s at National City Sweetwater, 7 p.m.

8 MAN

CITY

VALLEY LEAGUE

Discovery at East Valley, 7 p.m.

Fulton at Sun Valley, 7 p.m.

SOUTHERN SECTION

COAST VALLEY LEAGUE

Cuyama Valley at Maricopa, 7 p.m.

CONDOR LEAGUE

Laguna Blanca vs. Orcutt Academy at Santa Maria, 7 p.m.

VICTORY LEAGUE

Bermuda Dunes Desert Christian at Desert Chapel, 7:30 p.m.

Palm Valley at Bloomington Christian, 7 p.m.

NONLEAGUE

Calvary Baptist at St. Michael’s Prep, 3:30 p.m.

Chadwick at Sage Hill, 7 p.m.

Cornerstone Christian vs. Noli Indian at Soboba Oaks Ranch (San Jacinto), 6:30 p.m.

Hesperia Christian at Lone Pine, 7 p.m.

Joshua Springs at Faith Baptist, 3 p.m.

University Careers & Sports Academy at California Lutheran, 7 p.m.

INTERSECTIONAL

Academy of Careers & Exploration at Warner Springs Warner, 7 p.m.

 

Saturday, October 8th

SOUTHERN SECTION

GOLDEN WEST LEAGUE

Ocean View vs. Loara at Western, 7 p.m.

OLYMPIC LEAGUE

Whittier Christian vs. Heritage Christian at Granada Hills, 7 p.m.

NONLEAGUE

Boron at Pasadena Poly, 3 p.m.

Malibu vs. St. Genevieve at Sun Valley Poly, 7 p.m.

McAuliffe vs. Trinity Classical Academy at College of Canyons, 7 p.m.

Rio Hondo Prep vs. Big Bear at Big Bear MS, 1:30 p.m.

St. Anthony at Cantwell-Sacred Heart, 5 p.m.

8 MAN

SOUTHERN SECTION

COAST VALLEY LEAGUE

Santa Maria Valley Christian at Shandon, 1 p.m.

CONDOR LEAGUE

Thacher at Villanova Prep, 2 p.m.

NONLEAGUE

Cate at Flintridge Prep, 3 p.m.

Crossroads Christian vs. Bell-Jeff at Flintridge Prep, 11 a.m.

Lucerne Valley vs. Downey Calvary Chapel at Downey, 5 p.m.

Trona at Big Pine, 1 p.m.

INTERSECTIONAL

New Designs University Park vs. Price at Daniels Field (San Pedro), 2 p.m.

Sherman Oaks CES vs. Animo Leadership at Locke, 7 p.m.


Newsletter
Get our daily Sports Report newsletter
Advertisement