Advertisement
Share

Softball: Southern Section playoff scores and updated pairings

SOFTBALL

SOUTHERN SECTION

DIVISION 1

Second round, Thursday

Advertisement

Garden Grove Pacifica 8, Etiwanda 0

Camarillo 2, El Modena 1

Anaheim Canyon 3, Marina 2

Riverside Poly 6, Norco 4

Vista Murrieta 10, Orange Lutheran 7

Cypress 5, West Ranch 1

King 11, Murrieta Valley 2

Advertisement

Second round, Friday, 3:15 p.m.

#2 Los Osos at Oxnard

Quarterfinals, Saturday

Advertisement

Camarillo at #1 Garden Grove Pacifica

Riverside Poly at Anaheim Canyon

Vista Murrieta at Cypress

Oxnard at King OR King at #2 Los Osos

Advertisement

DIVISION 2

Second round, Thursday

Advertisement

Mission Viejo 7, Millikan 0

Westlake 4, Capistrano Valley 1

Moorpark 13, Los Altos 0

Oaks Christian 10, Don Lugo 4

Advertisement

Chino Hills 5, Simi Valley 1

Lakewood 11, Aliso Niguel 1

Yucaipa 3, Dana Hills 0

Chino 4, Ayala 1

Advertisement

Quarterfinals, Saturday

#1 Mission Viejo at Westlake

Moorpark at #4 Oaks Christian

Advertisement

Lakewood at #3 Chino Hills

Yucaipa at Chino

Advertisement

DIVISION 3

Second round, Thursday

Palos Verdes 5, Burbank 2

California 8, Warren 7

Advertisement

Grand Terrace 4, El Segundo 3

St. Paul 14, Alemany 5

La Serna 6, Bishop Amat 0

North Torrance 8, Chaminade 1

Advertisement

Highland 7, Redondo 2

Righetti 4, Gahr 1

Quarterfinals, Saturday

Advertisement

California at Palos Verdes

Grand Terrace at #4 St. Paul

North Torrance at #3 La Serna

#2 Righetti at Highland

Advertisement

DIVISION 4

Second round, Thursday

Advertisement

La Canada 4, Loara 1

La Quinta 1, Paloma Valley 0

Temescal Canyon 13, Hemet 6

Ventura 6, Patriot 5 (8)

Advertisement

Dos Pueblos 4, Monrovia 3

Beaumont 2, Apple Valley 1 (8)

Santa Monica 1, Ocean View 0

Heritage 14, Garden Grove 5

Advertisement

Quarterfinals, Saturday

La Canada at La Quinta

Ventura at Temescal Canyon

Advertisement

#3 Dos Pueblos at Beaumont

Santa Monica at Heritage

Advertisement

DIVISION 5

Second round, Thursday

Jurupa Hills 4, Ridgecrest Burroughs 1

San Dimas 11, Santa Ana Calvary Chapel 2

Advertisement

Ontario Christian 10, Montebello 6

Citrus Valley 8, Sierra Vista 0

Aquinas 2, Lompoc Cabrillo 1

Silverado 11, Schurr 3

Advertisement

Savanna 2, Marlborough 0

Second round, Friday, 3:15 p.m.

#4 Paraclete at Anaheim

Advertisement

Quarterfinals, Saturday

San Dimas at #1 Jurupa Hills

Anaheim at Ontario Christian OR Ontario Christian at #4 Paraclete

Advertisement

Aquinas at #3 Citrus Valley

Silverado at #2 Savanna

Advertisement

DIVISION 6

Second round, Thursday

Bellarmine-Jefferson 5, Alverno 2

St. Monica 3, Santa Paula 2

Advertisement

Shadow Hills 10, Crean Lutheran 0

Cantwell-Sacred Heart of Mary 10, Vasquez 0

St. Bonaventure 9, Boron 0

Mary Star of the Sea 4, Chadwick 3

Advertisement

Pasadena Poly 6, Grace Brethren 3

Pomona Catholic 9, Yucca Valley 5

Quarterfinals, Saturday

Advertisement

St. Monica at #1 Bellarmine-Jefferson

Shadow Hills at #4 Cantwell-Sacred Heart of Mary

#3 St. Bonaventure at Mary Star of the Sea

Pasadena Poly at #2 Pomona Catholic

Advertisement

DIVISION 7

Second round, Thursday

Advertisement

Rolling Hills Prep 12, Noli Indian 1

Archer 6, Academy for Academic Excellence 1

University Prep 4, Crossroads Christian 0

Academy of Careers & Explorations 24, Hawthorne Math & Science 0

Advertisement

Nuview Bridge 7, Bermuda Dunes Desert Christian 2

Faith Baptist 18, Mesa Grande 2

Southlands Christian 13, Firebaugh 1

Advertisement

Second round, Friday, 3:15 p.m.

Santa Clarita Christian at Bloomington Christian

Quarterfinals, Saturday

Advertisement

#1 Rolling Hills Prep at Archer

Bloomington Christian at #4 University Prep OR #4 University Prep at Santa Clarita Christian

#3 Academy of Careers & Explorations at Nuview Bridge

#2 Southlands Christian at Faith Baptist

Advertisement

Notes: Semifinals, Tuesday. Championships, May 30-31 at Barber Park (Irvine).


Advertisement