Advertisement
High School Sports

High school softball: Tuesday’s Southern Section playoff results and updated pairings

SOFTBALL

DIVISION 1

Second round, Tuesday

Norco 5, Vista Murrieta 0

Advertisement

Orange Lutheran 3, Garden Grove Pacifica 2

Chino Hills 15, Buena 1

Huntington Beach 9, Esperanza 4

Corona Santiago 1, La Serna 0

Advertisement

Gahr 4, Los Alamitos 0

Santa Margarita 8, Oaks Christian 3

Great Oak 3, San Clemente 2

Quarterfinals, Thursday, 3:15 p.m.

Orange Lutheran at #1 Norco

Huntington Beach at Chino Hills

#3 Corona Santiago at Gahr

#2 Great Oak at Santa Margarita

Advertisement

DIVISION 2

Second round, Tuesday

El Modena 4, Temecula Valley 2

Rio Mesa 4, Downey 0

Ayala 4, Royal 1

Cypress 4, Sonora 1

La Mirada 11, Dana Hills 0

Eastvale Roosevelt 7, Palm Desert 0

Advertisement

California 5, Anaheim Canyon 4

South Torrance 3, Lakewood 1

Quarterfinals, Thursday, 3:15 p.m.

El Modena at Rio Mesa

Cypress at Ayala

#3 La Mirada at Eastvale Roosevelt

South Torrance at California

DIVISION 3

Second round, Tuesday

Crescenta Valley 8, Glendora 0

San Juan Hills 9, Patriot 2

Diamond Ranch 2, Bishop Amat 1

Mira Costa 4, Diamond Bar 2

Warren 5, Sierra Canyon 2

West Ranch 13, Highland 10

Long Beach Wilson 10, San Marcos 3

Troy 6, Rancho Cucamonga 5

Quarterfinals, Thursday, 3:15 p.m.

#1 Crescenta Valley at San Juan Hills

Mira Costa at Diamond Ranch

West Ranch at Warren

Troy at Long Beach Wilson

DIVISION 4

Second round, Tuesday

Rialto 2, Aquinas 1 (8)

El Segundo 6, Dos Pueblos 0

South El Monte 2, La Canada 1

Sultana 5, Westlake 2

Culver City 3, Banning 0

Arcadia 10, Jurupa Hills 5

Maranatha 1, Schurr 0

Godinez 9, Heritage 4

Quarterfinals, Thursday, 3:15 p.m.

El Segundo at Rialto

Sultana at South El Monte

Arcadia at Culver City

Maranatha at #2 Godinez

DIVISION 5

Second round, Tuesday

Torrance 5, Yucca Valley 2

Quartz Hill 22, Paraclete 7

Flintridge Sacred Heart 9, Newport Harbor 1

Redondo 10, University Prep 0

Whittier Christian 4, Loara 0

Hacienda Heights Wilson 9, San Jacinto 6

Louisville 12, Covina 4

Grace Brethren 18, Campbell Hall 1

Quarterfinals, Thursday, 3:15 p.m.

#1 Torrance at Quartz Hill

Flintridge Sacred Heart at #4 Redondo

#3 Whittier Christian at Hacienda Heights Wilson

#2 Grace Brethren at Louisville

DIVISION 6

Second round, Tuesday

Garden Grove Santiago 5, San Gorgonio 1

Garey 5, Bell Gardens 4

Woodcrest Christian 18, Lancaster 7

San Marino 5, Sierra Vista 0

Anaheim 10, Rubidoux 3

Coachella Valley 11, La Puente 1

Pasadena Poly 7, Bloomington Christian 6

Nordhoff 2, Riverside Notre Dame 1

Quarterfinals, Thursday, 3:15 p.m.

Garey at #1 Garden Grove Santiago

San Marino at Woodcrest Christian

#3 Anaheim at Coachella Valley

Pasadena Poly at Nordhoff

DIVISION 7

Second round, Tuesday

Western Christian 11, San Bernardino 0

San Jacinto Valley Academy 5, Webb 4

Rio Hondo Prep 2, Santa Rosa Academy 1

Westminster La Quinta 14, Oakwood 4

Mayfield 16, Beverly Hills 1

Academy of Academic Excellence 11, Bishop Conaty-Loretto 2

Westridge 5, Vasquez 0

Whitney 9, Redlands Adventist 0

Quarterfinals, Thursday, 3:15 p.m.

San Jacinto Valley Academy at #1 Western Christian

Rio Hondo Prep at #4 Westminster La Quinta

#3 Mayfield at Academy of Academic Excellence

#2 Whitney at Westridge

Notes: Semifinals, May 14, 3:15 p.m. Championships, May 17-18 at Barber Park (Irvine).


Newsletter
Get our daily Sports Report newsletter
Advertisement