Advertisement
High School Sports

High school basketball: California regional results and updated pairings

BOYS BASKETBALL

SOUTHERN CALIFORNIA REGIONAL

OPEN DIVISION

Regional quarterfinals, Wednesday

Advertisement

Sierra Canyon 82, San Diego Torrey Pines 38

Westchester 74, Rancho Christian 57

Mater Dei 68, Bishop Montgomery 53

Corona Centennial 76, Fairfax 75

Advertisement

Regional semifinals, Saturday, 6 p.m.

#4 Westchester at #1 Sierra Canyon

#7 Corona Centennial at #6 Mater Dei

DIVISION I

Second round, Thursday, 7 p.m.

#8 Birmingham at #1 Etiwanda

#5 El Cajon Foothills Christian at #4 Santa Margarita

#6 Chino Hills at #3 St. John Bosco

Advertisement

#7 Washington at #2 Rancho Verde

DIVISION II

Second round, Thursday, 7 p.m.

#9 Santa Clarita Christian at #1 Rancho Cucamonga

#12 San Diego Cathedral at #4 Valencia

#6 Rolling Hills Prep at #3 Colony

#7 Solana Beach Santa Fe Christian at #2 Riverside Notre Dame

DIVISION III

Advertisement

Second round, Thursday, 7 p.m.

#16 Los Angeles University at #8 La Jolla Country Day

#5 Newport Beach Pacifica Christian at #4 Fairmont Prep

#14 Santa Barbara at #6 Crescenta Valley

#10 Vista Rancho Buena Vista at #2 Granada Hills

DIVISION IV

Second round, Thursday, 7 p.m.

#9 Visalia Central Valley Christian at #1 Ribet Academy

#12 Eagle Rock at #4 Fremont

#6 San Diego at #3 Silverado

#7 Bakersfield Independence at #2 Burbank Providence

DIVISION V

Second round, Thursday, 7 p.m.

#8 Arleta at #1 Bakersfield Foothill

#5 Sage Hill at #4 Santa Clara

#6 Kerman at #3 Orange Vista

#10 Hueneme at #2 San Diego Southwest

NORTHERN CALIFORNIA REGIONAL

OPEN DIVISION

Regional quarterfinals, Wednesday

Richmond Salesian, bye

Modesto Christian 66, San Jose Mitty 48

Concord De La Salle 48, Stockton Weston Ranch 42

Sacramento Sheldon, bye

Regional semifinals, Saturday, 6 p.m.

#4 Modesto Christian at #1 Richmond Salesian

#3 Concord De La Salle at #2 Sacramento Sheldon

DIVISION I

Second round, Thursday, 7 p.m.

#9 Folsom at #1 Union City Logan

#13 Fresno San Joaquin Memorial at #12 Oakland Bishop O’Dowd at Laney College

#6 Hayward Moreau Catholic at #3 Fresno Clovis West

#10 San Francisco Sacred Heart Cathedral Prep vs. #2 Ross Branson at College of Marin (Kentfield)

DIVISION II

Second round, Thursday, 7 p.m.

#9 San Mateo Serra at #1 Stockton St. Mary’s

#13 Rocklin at #5 Chico Pleasant Valley

#6 Alameda St. Joseph Notre Dame at #3 Sacramento Grant

#7 Sacramento at #2 Moraga Campolindo

DIVISION III

Second round, Thursday, 7 p.m. unless noted

#8 Monterey at #1 Larkspur Redwood

#12 Palo Alto vs. #4 San Francisco Stuart Hall at Kezar Pavilion (San Francisco), 6 p.m.

#11 Mountain View vs. #3 San Francisco University at Kezar Pavilion (San Francisco), 7:30 p.m.

#15 Palo Cedro Foothill at #7 Fortuna

DIVISION IV

Second round, Thursday, 7 p.m.

#8 San Francisco Mission at #1 Albany St. Mary’s

#13 Stockton Brookside Christian at #5 Reedley Immanuel

#6 Vacaville Wood at #3 Redding University Prep

#10 Cupertino at #2 Piedmont

DIVISION V

Second round, Thursday, 7 p.m. unless noted

#8 Arbuckle Pierce at #1 Mt. Shasta, 6 p.m.

#12 San Mateo Nueva at #4 East Palo Alto Eastside Prep, 7:30 p.m.

#6 San Francisco Lincoln at #3 Lakeport Clear Lake

#7 Jackson Argonaut at #2 Dinuba

Notes: Regional semifinals in all divisions, Saturday, 6 p.m.; regional finals, Mar. 5, 7 p.m. at home sites. State championships, Mar. 8-9 at Golden 1 Center (Sacramento).

GIRLS BASKETBALL

SOUTHERN CALIFORNIA REGIONAL

OPEN DIVISION

Regional quarterfinals, Wednesday

Fresno Clovis West 61, Redondo 55

Mater Dei 54, Bishop Montgomery 48

Sierra Canyon 59, Fresno Clovis North 41

Windward 54, Etiwanda 42

Regional semifinals, Saturday, 6 p.m.

#5 Mater Dei at #1 Fresno Clovis West

#3 Sierra Canyon at #2 Windward

DIVISION I

Second round, Thursday, 7 p.m. unless noted

#8 King at #1 San Diego Cathedral

#5 La Jolla Country Day at #4 Granada Hills, 5 p.m.

#14 Spring Valley Mount Miguel at #6 Troy

#10 Long Beach Poly at #2 Rosary

DIVISION II

Second round, Thursday, 7 p.m. unless noted

#8 Flintridge Prep at #1 Keppel

#13 Legacy at #12 Los Angeles Hamilton

#6 Rolling Hills Prep at #3 La Jolla Bishop’s, 6 p.m.

#7 Eastvale Roosevelt at #2 Chula Vista Mater Dei

DIVISION III

Second round, Thursday, 7 p.m.

#8 Village Christian at #1 McFarland

#13 Diamond Ranch at #5 San Diego Serra

#6 Palisades at #3 Poway

#7 Carlsbad at #2 San Diego County San Marcos

DIVISION IV

Second round, Thursday, 7 p.m. unless noted

#9 Santa Fe at #1 Northview

#12 Linfield Christian at #4 Hanford Sierra Pacific

#6 Oceanside Mission Vista at #3 Carson

#7 Tehachapi at #2 Oak Park, 6 p.m.

DIVISION V

First round, Wednesday

Tollhouse Sierra 71, Locke 25

Second round, Thursday, 7 p.m.

#8 Bell at #1 San Diego Madison

#5 Anaheim at #4 Bloomington Christian

#6 Tollhouse Sierra at #3 Coalinga

#10 Mary Star at #2 Ramona

NORTHERN CALIFORNIA REGIONAL

OPEN DIVISION

Regional quarterfinals, Wednesday

San Jose Mitty, bye

Richmond Salesian 55, Alameda St. Joseph Notre Dame 47

Los Altos Hills Pinewood 79, Stockton St. Mary’s 47

Concord Carondelet, bye

Regional semifinals, Saturday, 6 p.m.

#4 Richmond Salesian at #1 San Jose Mitty

#3 Los Altos Hills Pinewood at #2 Concord Carondelet

DIVISION I

Second round, Thursday, 7 p.m. unless noted

#8 Sacramento McClatchy at #1 Sacramento

#5 Orinda Miramonte vs. #4 Oakland Bishop O’Dowd at Laney College, 5:30 p.m.

#14 Mountain View St. Francis at #6 Stockton Bear Creek

#7 Antelope at #2 Brentwood Heritage

DIVISION II

Second round, Thursday, 7 p.m. unless noted

#8 Fresno Central at #1 Atherton Menlo

#12 Fresno San Joaquin Memorial at #4 East Palo Alto Eastside Prep, 6 p.m.

#11 Palo Alto at #3 Redding Enterprise

#7 Elk Grove Cosumnes Oaks at #2 Clovis

DIVISION III

Second round, Thursday, 7 p.m.

#16 El Dorado Union Mine at #9 San Mateo Aragon

#12 Kentfield Marin Catholic at #4 Seaside

#6 Portola Valley Woodside Priory at #3 South San Francisco

#7 San Francisco Lick-Wilmerding at #2 Oakland

DIVISION IV

Second round, Thursday, 7 p.m.

#9 Elk Grove Monterey Trail at #1 San Jose Silver Creek

#5 Larkspur Redwood at #4 Oakland Tech

#6 Piedmont at #3 San Francisco Lowell

#7 Palo Cedro Foothill at #2 Atherton Menlo-Atherton

DIVISION V

Second round, Thursday, 7 p.m.

#8 Salinas Notre Dame at #1 Eureka St. Bernard’s

#5 Santa Rosa Rincon Valley Christian at #4 Cloverdale

#6 Mariposa County at #3 Caruthers

#10 Gridley at #2 Willows

Notes: Regional semifinals, Saturday, 6 p.m.; regional finals, Mar. 5, 7 p.m. at home sites, State championships, Mar. 8-9 at Golden 1 Center (Sacramento).

Sign up for our daily sports newsletter »


Newsletter
Get our daily Sports Report newsletter
Advertisement