Advertisement

Girls’ water polo: Southern Section playoff pairings

A yellow water polo ball floats in a pool.
(Getty Images)

DIVISION 1

Quarterfinals, Thursday, 5 p.m.

Los Alamitos at #1 Laguna Beach

#4 Newport Harbor at Santa Margarita

Advertisement

Mater Dei at #3 San Marcos

Orange Lutheran at #2 Foothill

DIVISION 2

First round, Wednesday, 5 p.m.

Advertisement

El Toro at #1 Oaks Christian

Long Beach Wilson at Harvard-Westlake

Huntington Beach at Mira Costa

#4 Santa Barbara at Corona Santiago

Advertisement

Los Osos at #3 San Clemente

Redondo at Schurr

Dos Pueblos at Murrieta Valley

La Canada at #2 Agoura

Advertisement

DIVISION 3

Wild-card matches, Tuesday, 5 p.m.

A--Esperanza at #4 Palos Verdes

B--Villa Park at Riverside Poly

Advertisement

C--#2 Rosary at Eastvale Roosevelt

First round, Wednesday, 5 p.m.

Long Beach Poly at #1 King

Anaheim Canyon at Segerstrom

Advertisement

Claremont at Sherman Oaks Notre Dame

Winner wild-card A at Temescal Canyon

Winner wild-card B at #3 Santa Monica

Dana Hills at Sunny Hills

Advertisement

Newbury Park at St. Lucy’s

Winner wild-card C at La Quinta

DIVISION 4

First round, Tuesday, 5 p.m.

Advertisement

Lakeside at #1 Yucaipa

Tesoro at Temple City

Capistrano Valley at Northwood

Marymount at Millikan

Advertisement

Crescenta Valley at Pasadena Poly

Woodbridge at Moorpark

Westlake at Ventura

Alta Loma at #4 La Serna

Advertisement

Peninsula at #3 Downey

Oxnard at Troy

Vista Murrieta at Irvine

Bonita at Edison

Advertisement

Citrus Valley at Murrieta Mesa

Valley View at San Juan Hills

Buena Park at El Dorado

Irvine University at #2 Glendora

Advertisement

DIVISION 5

First round, Tuesday, 5 p.m.

Los Amigos at #1 Costa Mesa

Norco at Cypress

Advertisement

Villanova Prep at Arcadia

Xavier Prep at Los Altos

Temecula Valley at Katella

Culver City at Rio Mesa

Advertisement

Hemet at Hillcrest

Alemany at #4 San Dimas

Montebello at #3 West Torrance

Palm Desert at Jurupa Valley

Advertisement

Monrovia at Foothill Tech

Placentia Valencia at Garden Grove

Upland at Diamond Bar

Santa Ana Valley at Burbank Burroughs

Advertisement

Cajon at Beaumont

Walnut at #2 California

DIVISION 6

First round, Tuesday, 5 p.m.

Advertisement

Bell Gardens at #1 Laguna Hills

Burbank at Fontana

Western at Canyon Springs

Louisville at Flintridge Prep

Advertisement

Carpinteria at Cerritos

Charter Oak at Rowland

Palm Springs at South Torrance

Don Lugo at #4 Keppel

Advertisement

#3 Marina at Paloma Valley

Santa Paula, bye

Garden Grove Pacifica at Estancia

Pasadena at Moreno Valley

Advertisement

Redlands at Chaffey

Santa Fe at Chadwick

Torrance at Loara

Tahquitz at #2 El Modena

Advertisement

DIVISION 7

Wild-card match, Tuesday, 5 p.m.

Eisenhower at #2 Rancho Mirage

First round, Wednesday, 5 p.m.

Advertisement

#1 El Rancho at Nogales

Nordhoff at Summit

Ontario at Paramount

#4 La Salle at Heritage

Advertisement

San Gorgonio at #3 Norte Vista

Santa Ana at Pacific

Lakewood St. Joseph at Westminster La Quinta

Wild-card winner at Sierra Vista

Advertisement

Notes: Second round (Div. 4-6), Thursday; quarterfinals (Div. 1-6), Feb. 15; semifinals, Feb. 19. Championships, Feb. 22 at Heritage Park (Irvine).


Advertisement
Advertisement