Prep Baseball All-League Teams

ACADEMY LEAGUE

MVP--Steven Calvillo, Downey Calvary Chapel, Sr.

Coach of the Year--Steve Jahnkow, Downey Calvary Chapel

First team--Jason Ward, Capistrano Valley Christian, Sr.; John Elwis, St. Margaret's, Sr.; Arthur Sanchez, Downey Calvary Chapel, So.; Mark Benavidas, Downey Calvary Chapel, Fr.; Kevin Miller, Downey Calvary Chapel, Sr.; James Pierce, Capistrano Valley Christian, Sr.; Chris Manger, St. Margaret's, Sr.; Brian Harris, St. Margaret's, Sr.; Phillip Waites, Fairmont, Sr.; Josh Stickel, Capistrano Valley Christian, Sr.

Second team--Ben English, Fairmont, Sr.; Chris Hebein, Fairmont, Jr.; Pat Tokuyama, St. Margaret's, Jr.; Ryan Birtcher, St. Margaret's, Sr.; Colter Fleming, St. Margaret's, Jr.; Andrew Faris, St. Margaret's, Jr.; Garrett Day, Capistrano Valley Christian, Jr.; Joey Shortall, Capistrano Valley Christian, Jr.; Scott Sovern, Downey Calvary Chapel, So.; Peter Karavedar, Downey Calvary Chapel, Jr.

Honorable mention--Ryan Bedard, Oxford, Fr.; Van Hill, Oxford, Fr.; Devon Rucker, Fairmont, So.; Bryan Kim, Fairmont, Sr.; Jason Park, Fairmont, Jr.; Mike Boyle, St. Margaret's, Jr.; Max Soloman, St. Margaret's, Fr.; Matt Edwards, St. Margaret's, Jr.; Jared James, Downey Calvary Chapel, Jr.; Marcus Haney, Downey Calvary Chapel, So.; Todd Lopez, Downey Calvary Chapel, Jr.

CENTURY LEAGUE

MVP--Bryan Arguello, Villa Park, Sr.

First team--Pitchers Erik Averill, Villa Park, Jr.; Dan Reid, Villa Park, Sr.; Sean Driscol, Canyon, Jr.; catcher Kirk McConchie, Villa Park, Jr.; first baseman Chad Bigler, Foothill, Sr.; infielders Ben Hanna, Villa Park, Jr.; Anthony Duarte, Canyon, Jr.; Brett Twomey, Foothill, Sr.; Aaron Weis, El Modena, Sr.; outfielders Ricky Simms, Villa Park, Sr.; Andy Clay, Canyon, Sr.; Matt Fry, Canyon, Sr.; Phil Alderson, Foothill, Sr.; utilityman Rocky Roquet, Canyon, Sr.; designated hitters Ryan Keyes, Canyon, Sr.; Brent Halstead, Foothill, So.

Second team--Pitchers Ryan Clear, Foothill, Jr.; Reid Horton, Foothill, Jr.; catcher Gus Navarro, Santa Ana Valley, Sr.; first baseman Jarad Hildenbrand, Villa Park, Sr.; infielders Colin Higgins, Villa Park, Sr.; Justin McClure, Canyon, So.; Eric Saldana, Santa Ana Valley, Sr.; outfielders Chris Bragg, Villa Park, Jr.; James Giromalo, El Modena, Sr.; Jason Sanada, El Modena, Jr.; Robert Padilla, Santa Ana Valley, Sr.

EMPIRE LEAGUE

MVP--Joe Turgeon, El Dorado, Sr.

Rookie of the Year--Jeff Flaig, El Dorado, So.

First team--Pitchers Nick McMillan, El Dorado, Sr.; Paul Mezzetta, Cypress, Sr.; Phil Tyson, Katella, Sr.; catchers Julio Ceja, Century, Sr.; Brian Zurhellen, El Dorado, Sr.; infielders David Alcantar, Katella, Sr.; Alex Gutierrez, Century, Sr.; Scott Moore, Cypress, Jr.; Sean Zarate, Cypress, Sr.; outfielders Jason Filarey, Cypress, Jr.; J.D. McCauley, El Dorado, Jr.; Rafael Lua, Katella, Jr.; Zack Swanson, Cypress, Jr.; utilityman David Ortiz, Loara, Sr.

Second team--Pitchers Chad Halbert, Cypress, Sr.; Paul Peterson, Loara, Sr.; Brad Roberts, Kennedy, Sr.; catcher Aaron Purcha, Katella, Sr.; infielders Brandon Ditolla, El Dorado, Jr.; Brian Jackson, El Dorado, Jr.; Bryan Kungl, Loara, Sr.; J.J. Lovejoy, Cypress, Sr.; Matt Monahan, Kennedy, Sr.; outfielders Robby Legro, Kennedy, Sr.; Freddie Medina, Century, Jr.; Rusty Murray, Cypress, Sr.; Augie Valdez, Katella, Jr.; utilitymen Phillip Alves, Century, Sr.; Micah Hazen, El Dorado, Jr.

EXPRESS LEAGUE

MVP--Scott Moore, La Verne Lutheran, Jr.

Coach of the Year--Mike Miller, La Verne Lutheran

First team--Scott Moore, La Verne Lutheran, Jr.; Ben Nieto, La Verne Lutheran, Jr.; Christian Rodriguez, La Verne Lutheran, Jr.; Matt Mejia, La Verne Lutheran, Sr.; Mike Mejia, La Verne Lutheran, Sr.; Jeff Dyer, La Verne Lutheran, Sr.; Byron Cwierz, Pioneer Baptist, Jr.; Matt Silvernale, Eastside Christian, Fr.; Mike Spagnola, Liberty Christian, Sr.; Nick Harbert, Liberty Christian, Sr.; Steven Sanchez, Southlands Christian, Jr.; Ronnie Rivera, Southlands Christian, Jr.

Second team--Aaron Mendoza, Liberty Christian, Sr.; Corey Pickering, Liberty Christian, So.; Trevor Greene, La Verne Lutheran, Jr.; Travis Greene, La Verne Lutheran, Fr.; Tyler Ceniseroz, La Verne Lutheran, Fr.; Aaron Zapata, La Verne Lutheran, Jr.; Mike Snavely, Eastside Christian, Jr.; Alan Mendez, Eastside Christian, Sr.; Chris Love, Eastside Christian, So.; Joey Williams, Pioneer Baptist, Sr.; Nick Roark, Southlands Christian, Fr.

FREEWAY LEAGUE

MVP--Brett Smith, Sonora, Sr.

First team--Anthony Cabral, Buena Park, Sr.; Rudy Padilla, Buena Park, Sr.; Kyle Cullinan, Fullerton, Sr.; Jimmy Waninger, Fullerton, Jr.; Kevin Sulimoff, La Habra, Sr.; Jacob Mendrin, Sonora, Sr.; Jon Muramoto, Sonora, So.; Jamie Lozano, Sonora, Sr.; Jeff Jones, Sunny Hills, Jr.; Ryan Mansfield, Sunny Hills, Sr.; Adam Manassero, Troy, Jr.; Rauly Gutierrez, Troy, Jr.; Ryan Welch, Troy, Sr.

Second team--Shawn Cahill, Sunny Hills, Sr.; Willy Keene, Troy, So.; Jeremy Arbiso, Troy, So.; Derek Jasso, La Habra, Jr.; Joe Echaves, Fullerton, So.; Chris Stevenson, Fullerton, Jr.; Adam Medina, Buena Park, Sr.; Blake Shaw, Sonora, Sr.; David Gaxiola, Sonora, Sr.

GARDEN GROVE LEAGUE

MVP--Albert Crisantos, Garden Grove, Sr.

First team--Infielders Steve Ashmore, Bolsa Grande, Sr.; Fil Covarrubias, Bolsa Grande, Sr.; Dan Macleith, Garden Grove, Sr.; Ian Stewart, La Quinta, So.; pitchers Ian Kennedy, La Quinta, So.; Jacob Clark, Pacifica, Sr.; Brian Pilkington, Santiago, Sr.; outfielders Matt Bennett, Garden Grove, Jr.; Adam Randall, Pacifica, Sr.; catchers Tommy O'Brien, Garden Grove, Jr.; Arnulfo Arroyo, La Quinta, Sr.; Frank De La Rosa, Rancho Alamitos, Sr.

Second team--Pitchers David Vanhorn, Bolsa Grande, Sr.; Dana Schaeffer, Garden Grove, Fr.; Mike McKernan, La Quinta, Jr.; Maurice Garcia, Rancho Alamitos, Sr.; outfielders Ernesto Rodriguez, Bolsa Grande, Sr.; Filepe Garcia, Garden Grove, Sr.; Dennis Watt, La Quinta, Sr.; David Heller, Pacifica, So.; Brad French, Rancho Alamitos, Sr.; infielders Jose Castaneda, La Quinta, Sr.; Alfonso Auelua, Pacifica, Jr.; catcher Aaron Randall, Pacifica, So.

GOLDEN WEST LEAGUE

Co-MVPs--Freddie Rodriguez, Westminster, Sr.; Jeff Kerley, Westminster, Jr.

Pitcher of the Year--Michael Cooper, Tustin, Jr.

Coach of the Year--Bill Whiteley, Westminster

First team--Catcher B.J. Dubarry, Ocean View, Sr.; utilityman Manual Gomez, Santa Ana, So.; designated hitter Jamie Rodriguez, Westminster, Sr.; pitchers Tyler Kreil, Ocean View, Sr.; Bryan Harris, Tustin, Jr.; Henry Buenrostro, Santa Ana, Jr.; infielders Manny Pedroza, Santa Ana, Jr.; Carlos De La Riva, Tustin, Sr.; Kenny Lane, Tustin, Jr.; John Madrid, Santa Ana, Jr.; Nathan Smith, Ocean View, Sr.; outfielders Jared Jenkins, Westminster, Jr.; David Miller, Tustin, Sr.; Tony Flores, Westminster, Sr.

Second team--Catcher Frankie Gonzales, Saddleback, Sr.; utilityman Danny Valdez, Westminster, So.; designated hitter Joey Lococo, Ocean View, So.; pitchers Brett Douglas, Westminster, So.; Mike Lapier, Ocean View, Sr.; Leonard Ramos, Saddleback, Sr.; infielders Brian Judd, Tustin, Jr., Chris Kennison, Westminster, Jr., David DeLeon, Santa Ana, Fr., David Aguilera, Santa Ana, Jr.; outfielders Josh Force, Ocean View, Sr.; Paul Bauer, Westminster, Sr.; Eric Lopez, Santa Ana, So.; Ryan McHale, Tustin, Sr.

OLYMPIC LEAGUE

MVP--Brian Stanley, Calvary Chapel, Jr.

First team--Brian Stanley, Calvary Chapel, Jr.; Joe Carrier, Calvary Chapel, Sr.; Richard Maxson, Calvary Chapel, So.; Blake West, Calvary Chapel, Sr.; Tyler Shaffer, Calvary Chapel, Jr.; Greg Verhoeven, Cerritos Valley Christian, Sr.; Brad Boekestein, Cerritos Valley Christian, So.; Nick Mahin, Cerritos Valley Christian, So.; Chase Twedell, Cerritos Valley Christian, So.; Joey Conrad, Whittier Christian, Sr.; Anthony Villa, Whittier Christian, Jr.; Anthony Esquer, Whittier Christian, Jr.; Brett Miller, Orange Lutheran, Sr.; Jon Talmage, Orange Lutheran, Sr.; Dustin Bowers, Maranatha, Sr.; Mike Davis, Brethren Christian, Jr.

Second team--Ben Linn, Calvary Chapel, So.; David McDougall, Calvary Chapel, So.; Mark Streelman, Cerritos Valley Christian, Sr.; Garrett Eddington, Cerritos Valley Christian, So.; Anthony Ruiz, Whittier Christian; Matt Ramirez, Whittier Christian; Robin Olson, Orange Lutheran, Jr.; Scott Wooldridge, Orange Lutheran, Jr.; Seth Chapman, Maranatha, So.; Luke Rideout, Maranatha, Jr.; Denny Warden, Brethren Christian, Fr.

ORANGE LEAGUE

MVP--Scott Akamine, Savanna, Sr.

First team--Ricky Sauceda, Anaheim, Sr.; Eric Echavarria, Anaheim, Sr.; Obed Garcia, Anaheim, Sr.; Justin Rigsby, Brea Olinda, Jr.; John Tackett, Savanna, Jr.; Tony Box, Savanna, Jr.; Mark Benjamin, Savanna, Jr.; Hector Ambriz, Valencia, Jr.; Matt Barlow, Valencia, Sr.; Wes Helman, Valencia, Jr.; Kyle Stanley, Western, Sr.

Second team--Travis Caloca, Anaheim, Sr.; Jose Chavez, Anaheim, So.; Steven Salazar, Anaheim, Jr.; Blake Vasquez, Brea Olinda, Jr.; Matt McConnaughey, Magnolia, So.; Rey Rodriguez, Magnolia, Sr.; Andrew Stazicich, Savanna, Jr.; Steve Boles, Savanna, So.; Augie Gonzalez, Savanna, So.; Jason Lopez, Valencia, Jr.; Rick Devinney, Western, Sr.; Andre Granda, Western, Sr.

PACIFIC COAST LEAGUE

Co-MVPs--Billy Eagle, Corona del Mar, Jr.; Jay Nichols, University, Sr.

First team--Brent Davis, Estancia, Sr.; Todd Merz, Laguna Beach, Jr.; Steve Lucas, Northwood, Jr.; Nick Cabico, Costa Mesa, Jr.; Josh Feldman, Costa Mesa, Sr.; Kevin Conlin, University, Sr.; Matt Stone, University, Jr.; Adam Horner, University, Sr.; Cavan Cuyler, Corona del Mar, Sr.; Dave Knecht, Corona del Mar, Sr.; Andrew Johns, Corona del Mar, Sr.

Second team--Jimmy Bobst, Laguna Beach, Sr.; Alex Dy-Buncio, Laguna Beach, Sr.; Tom Gray, Northwood, Jr.; Dustin Landeis, Northwood, Jr.; Carlos Franco, Costa Mesa, Sr.; Dan Hunter, Costa Mesa, Sr.; Zach Sherwood, University, Sr.; Bob Stoneking, University, Sr.; Eric Snell, Corona del Mar, Sr.; Keith Long, Corona del Mar, So.; Rory McKeever, Corona del Mar, Sr.

SEA VIEW LEAGUE

Co-MVPs--Jon de Vries, Irvine, Sr.; Daniel Miltenberger, Laguna Hills, Jr.

First team--Chad Hazlett, Irvine, Sr.; Chris Lewis, Irvine, Jr.; Derek Smith, Irvine, Sr.; Chris Fielder, Aliso Niguel, Sr.; Sean Koch, Aliso Niguel, Jr.; Darren Pitchford, Aliso Niguel, jr.; Brian Anderson, Laguna Hills, Sr.; Justin Hallenbeck, Laguna Hills, Sr.; Chris Johnson, Laguna Hills, Jr.; Garrett Brant, Newport Harbor, Sr.; Bryan Beck, Woodbridge, Sr.; Joel Clark, Woodbridge, Sr.

Second team--Travis Otott, Irvine, Sr.; David Parker, Irvine, Sr.; Todd Difley, Aliso Niguel, Sr.; Pat Hebler, Aliso Niguel, Jr.; Brian Serocke, Aliso Niguel, Jr.; Dustin Hicks, Laguna Hills, Jr.; Kevin Barnum, Laguna Hills, So.; Allen Lane, Newport Harbor, Sr.; Joel Brown, Newport Harbor, Sr.; Chris Ward, Newport Harbor, Sr.; Brian Martinez, Woodbridge, Sr.; Brock Davison, Woodbridge, Jr.

SERRA LEAGUE

MVP--Richard Mercado, Mater Dei, Sr.

Pitcher of the Year--Anthony Slama, Mater Dei, Jr.

First team--Sergio Santos, Mater Dei, Jr.; C.J. Cook, Mater Dei, Sr.; Mike Harris, Mater Dei, Sr.; Warren Chenier, Mater Dei, Jr.; Chris Malec, Santa Margarita, Sr.; Matt Wilkerson, Santa Margarita, Sr.; David Lagrew, Santa Margarita, Sr.; Will Nobel, Santa Margarita, Sr.; Jeff Brown, Servite, Sr.; Doug Middleton, Servite, Jr.; Pete Eastman, Servite, Sr.; Adrian DeCasas, St. John Bosco, Sr.

Second team--Tim Stewart, Mater Dei, So.; Daniel Perales, Mater Dei, So.; Andy Castillo, Mater Dei, Sr.; Garrett Gipe, Mater Dei, Jr.; Michael Beattie, Santa Margarita, Jr.; Michael Foley, Santa Margarita, Sr.; Evan Hudson, Servite, So.; Steve Kahn, Servite, Jr.; Anthony Johnson, St. John Bosco, Jr.; David Perez, Servite, Sr.; Gilbert Porras, St. John Bosco, Sr.; Robert Torres, St. John Bosco, Sr.

SOUTH COAST LEAGUE

MVP--Brad Davis, Capistrano Valley, Sr.

First team--Justin Demere, Capistrano Valley, Sr.; Kyle Mowery, Capistrano Valley, Sr.; Brennan Jackson, Capistrano Valley, Sr.; Frank McLaughlin, Capistrano Valley, Sr.; Collin Ashton, Mission Viejo, Sr.; Billy Pinney, San Clemente, Sr.; Todd Greco, San Clemente, Jr.; Sean Boatright, Trabuco Hills, Sr.; Kyle Allen, Trabuco Hills, Sr.; Dain Hanson, Mission Viejo, Jr.; Kyle Mura, Mission Viejo, Jr.

Second team--Travis Becktel, Capistrano Valley, Sr.; Ryan Doxey, Capistrano Valley, Sr.; Matt Falk, Dana Hills, Jr.; Ryan King, San Clemente, Sr.; Blake Gasca, El Toro, Sr.; Mike Thompson, Trabuco Hills, Jr.; Chase Stroupe, San Clemente, Jr.; Nick Dustin, Mission Viejo, Jr.; Steve Schroer, San Clemente, Sr.; Matt Cooper, Dana Hills, Jr.; Taylor Holiday, Mission Viejo, So.

SUNSET LEAGUE

MVP--Rick Taloa, Esperanza, So.

Pitcher of the Year--A.J. Shappi, Esperanza, Sr.

Rookie of the Year--David Huff, Edison, So.

Coach of the Year--Mike Curran, Esperanza

First team--Pitchers Greg Miller, Esperanza, Jr.; Jake Baxter, Marina, Sr.; Jeff Gilmore, Edison, Jr.; first baseman Joey Mozeleski, Edison, Sr.; catcher Luke Sargent, Esperanza, Sr.; infielders Blake Davis, Fountain Valley, Jr.; David Nicholson, Esperanza, Sr.; Greg Farrell, Esperanza, Sr.; Matt Costello, Marina, Jr.; outfielders Brandon Tripp, Los Alamitos, So.; Gilbert Gonzales, Fountain Valley, Jr.; Matt Lawson, Esperanza, Jr.; Robert Nesbitt, Esperanza, Sr.; utilityman Justin Keadle, Huntington Bach, Sr.; designated hitter Tim Robertson, Edison, Sr.

Second team--Pitchers Lee Csenar, Huntington Beach, Jr.; Andrew Green, Fountain Valley, Jr.; Matt Campbell, Esperanza, Sr.; first baseman Steve Ammendariz, Marina, Sr.; catcher Cory Vanderhook, Edison, Jr.; infielders Brandon Daguio, Fountain Valley, Jr.; Jason Coyle, Los Alamitos, Sr.; Brent Flowers, Huntington Beach, Sr.; Patrick Rooney, Esperanza, Sr.; outfielders Ryan Tulay, Los Alamitos, Sr.; A.J. Martinez, Edison, Jr.; Jared Schwam, Edison, Jr.; Daniel Damato, Marina, Sr.; utilityman Josh Bartusick, Fountain Valley, Jr.; designated hitters Brandon Wells, Los Alamitos, Jr.; Joey Huskins, Huntington Beach, Jr.

Copyright © 2019, Los Angeles Times
EDITION: California | U.S. & World
57°