Advertisement
High School Sports

High school football: Week 3 schedule

Corona del Mar’s Carter Duss looks for running room against Palos Verdes during a nonleague game Sept. 6.
Corona del Mar’s Carter Duss looks for running room against Palos Verdes during a nonleague game Sept. 6.
(Tim Berger / Daily Pilot)

Thursday, September 12th

SOUTHERN SECTION

NONLEAGUE

Aliso Niguel vs. Santa Ana at Santa Ana Valley, 7 p.m.

Advertisement

Bolsa Grande vs. Magnolia at Western, 7 p.m.

Costa Mesa vs. Westminster La Quinta at Bolsa Grande, 7 p.m.

Don Lugo vs. Northview at Covina District Field (Covina), 7 p.m.

Fairmont Prep vs. Crean Lutheran at Portola, 7:30 p.m.

Advertisement

Garden Grove Santiago v Estancia, 7 p.m.

Gladstone at Pioneer, 7 p.m.

Glendale vs. Capistrano Valley Christian at Capistrano Valley, 7 p.m.

Hacienda Heights Wilson at La Puente, 7 p.m.

Kaiser vs. Hillcrest at Norte Vista, 7 p.m.

Los Amigos vs. Saddleback at Segerstrom, 7 p.m.

Mayfair vs. Santa Margarita at Trabuco Hills, 7 p.m.

Moreno Valley at Eisenhower, 7 p.m.

Advertisement

Xavier Prep at Aquinas, 7 p.m.

INTERSECTIONAL

Lancaster at California City, 7 p.m.

8 MAN

SOUTHERN SECTION

VICTORY LEAGUE

Public Safety Academy at CSDR, 4 p.m.

INTERSECTIONAL

Advertisement

New Designs University Park vs. PAL Academy at Arroyo Valley, 6:30 p.m.

Sherman Oaks CES vs. Milken at Birmingham, 7 p.m.

Friday, September 13th

CITY

Arleta at Los Angeles Marshall, 3 p.m.

Bernstein at Torres, 7 p.m.

Cleveland at Los Angeles Hamilton, 3 p.m.

Contreras at Chavez, 7 p.m.

Fairfax at Eagle Rock, 7 p.m.

Garfield at Crenshaw, 7 p.m.

Granada Hills Kennedy at Granada Hills, 7 p.m.

Huntington Park at Franklin, 7 p.m.

Jefferson at Fremont, 7 p.m.

Lincoln at Monroe, 7 p.m.

Locke at Legacy, 7 p.m.

Los Angeles at Washington, 7 p.m.

Marquez at Santee, 7 p.m.

Mendez at Sotomayor, 7 p.m.

New Designs Watts at Hawkins, 7 p.m.

North Hollywood at Chatsworth, 7 p.m.

Panorama at Roybal, 7 p.m.

Reseda at Palisades, 7 p.m.

Rivera at Maywood CES, 7 p.m.

San Fernando vs. Dorsey at Rancho Cienega Park, 3 p.m.

San Pedro at Bell, 7 p.m.

Sylmar at Grant, 7 p.m.

Verdugo Hills at Canoga Park, 7 p.m.

West Adams at Belmont, 7 p.m.

Westchester at Wilmington Banning, 7 p.m.

SOUTHERN SECTION

SOUTH VALLEY LEAGUE

Cornerstone Christian at California Military Institute, 7 p.m.

NONLEAGUE

Alta Loma at Hesperia, 7 p.m.

Anaheim at Western, 7 p.m.

Apple Valley at Victor Valley, 7 p.m.

Arlington at Ramona, 7 p.m.

Artesia at Westminster, 7 p.m.

Azusa at Garey, 7 p.m.

Banning at Beaumont, 7 p.m.

Barstow vs. Summit at Miller, 7 p.m.

Bassett vs. Workman at La Puente, 7 p.m.

Beckman at Ocean View, 7 p.m.

Bosco Tech at Gabrielino, 7 p.m.

Burbank vs. Hart at College of Canyons, 7 p.m.

Burbank Burroughs at Harvard-Westlake, 7 p.m.

Campbell Hall at Maranatha, 7 p.m.

Carter at San Gorgonio, 7 p.m.

Cerritos at Portola, 7 p.m.

Chaparral at Yucaipa, 7 p.m.

Chino Hills at Bishop Amat, 7 p.m.

Citrus Hill at Rancho Mirage, 7 p.m.

Citrus Valley at La Quinta, 7 p.m.

Colony vs. La Serna at Whittier College, 7 p.m.

Colton at Chaffey, 7 p.m.

Corona at Silverado, 7 p.m.

Corona Santiago at Grand Terrace, 7 p.m.

Crescenta Valley at Redondo, 7 p.m.

Crespi at Chaminade, 7 p.m.

Culver City at Warren, 7 p.m.

Cypress vs. Sonora at La Habra, 7 p.m.

Damien at Charter Oak, 7 p.m.

Desert Hot Springs at Jurupa Valley, 7 p.m.

Diamond Bar at Buena Park, 7 p.m.

Dominguez at Compton, 5 p.m.

Dos Pueblos at Buena, 7 p.m.

Duarte at Vasquez, 7 p.m.

El Dorado at Placentia Valencia, 7 p.m.

El Modena at Fullerton, 7 p.m.

El Segundo at Mira Costa, 7 p.m.

El Toro at Trabuco Hills, 7 p.m.

Firebaugh at Keppel, 7 p.m.

Glenn at Bell Gardens, 7 p.m.

Godinez at Santa Ana Valley, 7 p.m.

Golden Valley at Rio Mesa, 7 p.m.

Grace Brethren at Oak Hills, 7 p.m.

Great Oak at Etiwanda, 7 p.m.

Hemet at Riverside North, 7 p.m.

Highland at Serrano, 7 p.m.

Hueneme at Oxnard Pacifica, 7 p.m.

Huntington Beach at Irvine, 7 p.m.

Indian Springs vs. Patriot at Rubidoux, 7 p.m.

Knight at Paloma Valley, 7 p.m.

La Canada at Fillmore, 7 p.m.

La Habra at Calabasas, 7 p.m.

La Palma Kennedy at Irvine University, 7 p.m.

La Salle at Cantwell-Sacred Heart, 7 p.m.

La Sierra at Bloomington, 7 p.m.

Laguna Beach at Dana Hills, 7 p.m.

Lakeside at Linfield Christian, 7 p.m.

Lakewood vs. Corona del Mar at Newport Harbor, 7 p.m.

Leuzinger at Lawndale, 7 p.m.

Littlerock vs. St. Monica at Santa Monica College, 7 p.m.

Loara vs. Esperanza at Yorba Linda, 7 p.m.

Long Beach Poly at Gardena Serra, 7 p.m.

Long Beach Wilson vs. St. Anthony at Clark Field (Long Beach), 7 p.m.

Los Altos vs. Glendora at Citrus College, 7 p.m.

Loyola at Cathedral, 7 p.m.

Marina vs. Katella at Glover Stadium, 7 p.m.

Mary Star at Century, 7 p.m.

Miller at Fontana, 7 p.m.

Millikan vs. La Mirada at Excelsior HS, 7 p.m.

Montebello at El Rancho, 7 p.m.

Murrieta Valley at Eastvale Roosevelt, 7 p.m.

North Torrance at Gahr, 7 p.m.

Norwalk at Long Beach Jordan, 7 p.m.

Oak Park at Channel Islands, 7 p.m.

Oaks Christian at Bishop Alemany, 7:30 p.m.

Ontario at Ontario Christian, 7 p.m.

Orange Vista at El Monte, 7 p.m.

Oxnard vs. Camarillo at Moorpark College, 7:30 p.m.

Pacific at Arroyo Valley, 7 p.m.

Palm Desert at Murrieta Mesa, 7 p.m.

Palm Springs at Tustin, 7 p.m.

Palmdale at Canyon Country Canyon, 7 p.m.

Paraclete at Sherman Oaks Notre Dame, 7 p.m.

Peninsula at Muir, 7 p.m.

Perris at Cathedral City, 7 p.m.

Pomona at Claremont, 7 p.m.

Rancho Alamitos at Garden Grove, 7 p.m.

Redlands at Los Osos, 7 p.m.

Redlands East Valley at Heritage, 7 p.m.

Rialto vs. Granite Hills at Apple Valley, 7 p.m.

Rosemead at Schurr, 7 p.m.

Royal vs. West Ranch at Valencia, 7 p.m.

Rubidoux vs. Riverside Notre Dame at San Bernardino Valley CC, 7 p.m.

Saddleback Valley Christian at Laguna Hills, 7 p.m.

San Gabriel at Ganesha, 7 p.m.

San Juan Hills vs. Edison at Huntington Beach, 7 p.m.

San Marcos at Nordhoff, 7 p.m.

San Marino at Santa Fe, 7 p.m.

Santa Ana Calvary Chapel at Sherman Indian, 7 p.m.

Santa Monica at Bellflower, 7 p.m.

Santa Paula vs. Torrance at Zamperini Stadium (Torrance), 7 p.m.

Saugus at Thousand Oaks, 7 p.m.

Servite at Cajon, 7 p.m.

Shadow Hills at Indio, 7 p.m.

Sierra Vista at Baldwin Park, 7 p.m.

South El Monte at Pasadena Poly, 3 p.m.

St. Bernard at Bishop Montgomery, 7 p.m.

St. Bonaventure vs. Santa Barbara at San Marcos, 7 p.m.

St. Genevieve at Carpinteria, 7 p.m.

St. Pius X-St. Matthias at South Torrance, 7 p.m.

Sultana at Adelanto, 7 p.m.

Sunny Hills at Brea Olinda, 7 p.m.

Tahquitz at Canyon Springs, 7 p.m.

Temecula Valley at Norte Vista, 7 p.m.

Temescal Canyon at Jurupa Hills, 7 p.m.

Temple City at Mountain View, 7 p.m.

Troy at Segerstrom, 7 p.m.

Valley View at Diamond Ranch, 7 p.m.

Ventura at Newbury Park, 7 p.m.

Verbum Dei at Salesian, 7:30 p.m.

Villa Park at Mission Viejo, 7 p.m.

Vista Murrieta at Norco, 7 p.m.

Vista del Lago at West Valley, 7 p.m.

Walnut at Nogales, 7 p.m.

Webb at Riverside Prep, 7 p.m.

West Covina vs. Covina at Covina District Field (Covina), 7 p.m.

West Torrance at Tesoro, 7 p.m.

Westlake at St. Francis, 7 p.m.

Whittier at Arcadia, 7 p.m.

Woodbridge vs. Garden Grove Pacifica at Bolsa Grande, 7 p.m.

Yorba Linda at Capistrano Valley, 7 p.m.

INTERSECTIONAL

Agoura at El Camino Real, 7 p.m.

Alhambra at Los Angeles Wilson, 7 p.m.

Bermuda Dunes Desert Christian vs. Calexico Vincent Memorial at El Centro Southwest, 7 p.m.

Beverly Hills at Gardena, 7 p.m.

Bishop at Rim of the World, 7 p.m.

Bishop Diego at Nipomo, 7 p.m.

Chula Vista Eastlake at San Jacinto, 7 p.m.

Compton Centennial at Rancho Dominguez, 7 p.m.

Desert Mirage at Blythe Palo Verde Valley, 7 p.m.

Escondido Charter at Anza Hamilton, 7 p.m.

Fountain Valley at South Gate, 7 p.m.

Henderson (Nev.) Liberty at Corona Centennial, 7 p.m.

Inglewood at Los Angeles Roosevelt, 7 p.m.

Lompoc at Arroyo Grande, 7 p.m.

Manual Arts at Lynwood, 7 p.m.

Modesto Central Catholic at Upland, 7 p.m.

Narbonne vs. Orange Lutheran at Orange Coast College, 7 p.m.

Olney (Md.) Our Lady of Good Counsel at St. John Bosco, 7 p.m.

Palos Verdes at San Diego Madison, 7 p.m.

Paramount at Carson, 7 p.m.

Rio Hondo Prep at Boron, 7 p.m.

San Diego Lincoln at San Clemente, 7 p.m.

Santa Maria Pioneer Valley vs. Lompoc Cabrillo at Lompoc, 7 p.m.

Silver Valley vs. Henderson (Nev.) Sports Leadership & Management at Henderson (Nev.) Liberty, 7 p.m.

South East at California, 7 p.m.

St. Paul at Birmingham, 7:30 p.m.

Taft at Simi Valley, 7 p.m.

Trinity Classical Academy at Las Vegas (Nev.) Calvary Chapel Christian, 7 p.m.

Van Nuys at Cerritos Valley Christian, 7 p.m.

Venice at Hawthorne, 7 p.m.

View Park at Bakersfield Frontier, 7:30 p.m.

Viewpoint vs. Reedley Immanuel at Immanuel Sports Complex (Reedley), 7:30 p.m.

Vista Rancho Buena Vista at Elsinore, 7 p.m.

8 MAN

CITY

NONLEAGUE

Dymally at Sun Valley, 3 p.m.

SOUTHERN SECTION

OMEGA LEAGUE

Lighthouse Christian vs. Beacon Hill at Oaks Christian, 7 p.m.

NONLEAGUE

California Lutheran at Desert Chapel, 7 p.m.

Hillcrest Christian at Lancaster Baptist, 7 p.m.

Noli Indian vs. Academy of Careers & Exploration at Helendale Community Park (Helendale), 6 p.m.

Villanova Prep at Laguna Blanca, 3:30 p.m.

INTERSECTIONAL

Animo Robinson at Windward, 3 p.m.

Avalon vs. El Cajon Foothills Christian at Seau Field (La Mesa), 7 p.m.

East Valley at Blair, 3 p.m.

Hesperia Christian at Trona, 7 p.m.

Indio Riverside County Education Academy at North Valley Military Institute, 5:30 p.m.

Laton at Santa Maria Valley Christian, 7 p.m.

Lebec Frazier Mountain at Maricopa, 7 p.m.

Lone Pine vs. Lancaster Desert Christian at Lancaster, 7 p.m.

Monterey Trinity Christian at St. Michael’s Prep, 3:15 p.m.

Moreno Valley Riverside County Education Academy at Fulton, 3:30 p.m.

Orcutt Academy at Thacher, 4:30 p.m.

Riverdale Christian at Coast Union, 7 p.m.

San Jacinto Valley Academy vs. TEACH Tech at Chittick Field (Long Beach), 5 p.m.

Saturday, September 14th

SOUTHERN SECTION

SOUTH VALLEY LEAGUE

Nuview Bridge at Temecula Prep, 4 p.m.

NONLEAGUE

Ayala at Moorpark, 8:15 p.m.

Monrovia vs. South Hills at Covina District Field (Covina), 7 p.m.

Orange vs. Anaheim Canyon at Brea Olinda, 7 p.m.

Riverside Poly at King, 7 p.m.

San Bernardino vs. Big Bear at Big Bear MS, 1:30 p.m.

San Dimas vs. Bonita at Citrus College, 7 p.m.

Valencia vs. Sierra Canyon at Granada Hills, 7 p.m.

INTERSECTIONAL

Angelou at Brentwood, 5 p.m.

Kern County Taft at Long Beach Cabrillo, 5:30 p.m.

Mater Dei vs. Baltimore (Md.) St. Frances Academy at St. John Bosco, 7:30 p.m.

Milton (Ga.) vs. JSerra at St. John Bosco, 4 p.m.

Rancho Cucamonga vs. Las Vegas Faith Lutheran at Moorpark HS, 2:45 p.m.

Rancho Christian vs. Bothell (Wash.) Cedar Park Christian at Moorpark HS, 5:30 p.m.

8 MAN

SOUTHERN SECTION

EXPRESS LEAGUE

La Verne Lutheran at Sage Hill, 6 p.m.

NONLEAGUE

Downey Calvary Chapel at Faith Baptist, 11 a.m.

Sage Oak at Cate, 2:30 p.m.

INTERSECTIONAL

United Christian at Las Vegas (Nev.) Democracy Prep, 10 a.m.


Newsletter
Get our daily Sports Report newsletter
Advertisement