Advertisement
High School Sports

Soccer: City playoff pairings

Soccer ball

CITY BOYS’ SOCCER

DIVISION I

First round, Thursday, 3 p.m.

#1 Marquez, bye

Advertisement

#17 Canoga Park at #16 Palisades

#24 Narbonne at #9 Smidt Tech

#8 Granada Hills, bye

#5 Bell, bye

Advertisement

#21 Wilmington Banning at #12 Sotomayor

#20 Hawkins at #13 San Fernando

#4 South East, bye

#3 Sylmar, bye

#19 Taft at #14 Huntington Park

#22 Fulton at #11 Jefferson

#6 Birmingham, bye

#7 Fremont, bye

Advertisement

#23 Foshay at #10 Angelou

#18 Cleveland at #15 Locke

#2 El Camino Real, bye

DIVISION II

First round, Thursday, 3 p.m.

#1 Hollywood, bye

#17 Academia Avance at #16 Legacy

#24 Reseda at #9 Sun Valley Poly

Advertisement

#8 Santee, bye

#5 Los Angeles Roosevelt, bye

#21 Community Charter at #12 Arleta

#20 Central City Value at #13 San Pedro

#4 Los Angeles Kennedy, bye

#3 Carson, bye

#19 South Gate at #14 Mendez

#22 Grant at #11 Los Angeles University

#6 Chavez, bye

#7 Granada Hills Kennedy, bye

#23 Belmont at #10 Fairfax

#18 Aspire Ollin at #15 Monroe

#2 Los Angeles Marshall, bye

DIVISION III

First round, Thursday, 3 p.m.

#1 Bright Star, bye

#17 Orthopaedic at #16 North Hollywood

#24 Los Angeles at #9 Maywood

#8 Washington, bye

#5 Panorama, bye

#21 Triumph at #12 Vaughn

#20 Torres at #13 Rivera

#4 East Valley, bye

#3 Bernstein, bye

#19 Manual Arts at #14 Eagle Rock

#22 Venice at #11 Van Nuys

#6 Chatsworth, bye

#7 Elizabeth, bye

#23 Sun Valley at #10 King/Drew

#18 West Adams at #15 Verdugo Hills

#2 Los Angeles Hamilton, bye

DIVISION IV

First round, Thursday, 3 p.m.

#1 USC Hybrid, bye

#17 Camino Nuevo at #16 Lincoln

#24 Dorsey at #9 Franklin

#8 Westchester, bye

#5 Collins, bye

#21 Stern at #12 Port of Los Angeles

#20 Middle College at #13 Gardena

#4 Animo Robinson, bye

#3 Annenberg, bye

#19 Contreras at #14 Neuwirth

#22 New Designs University Park at #11 Rancho Dominguez

#6 Animo Venice, bye

#7 Los Angeles CES, bye

#23 Gertz-Ressler at #10 Los Angeles Jordan

#18 Garfield at #15 Harbor Teacher

#2 Animo Bunche, bye

DIVISION V

First round, Thursday, 3 p.m.

#1 University Prep Value, bye

#17 Environmental Science/Tech at #16 Rise Kohyang

#24 East College Prep at #9 Lakeview

#8 Valor, bye

#5 Los Angeles Wilson, bye

#21 WISH at #12 Valley Arts/Sciences

#20 CALS Early College at #13 Math/Science

#4 Crenshaw, bye

#3 Animo De La Hoya, bye

#19 Los Angeles Leadership at #14 Sun Valley Magnet

#22 Discovery at #11 Burton

#6 Maywood CES, bye

#7 Bravo, bye

#23 Dymally at #10 USC-Media Arts/Engineering

#18 Alliance Marine at #15 North Valley Military

#2 Sherman Oaks CES, bye

Notes: Second round, Feb. 19, 3 p.m. at higher seeds; quarterfinals, Feb. 21, 3 p.m. at higher seeds; semifinals, Feb. 25, 3 p.m. at higher seeds. Championships, Feb, 28-29 at Los Angeles Valley College and Birmingham.

CITY GIRLS’ SOCCER

DIVISION I

First round, Wednesday, 3 p.m.

#1 Granada Hills, bye

#17 Eagle Rock at #16 Granada Hills Kennedy

#24 Sotomayor at #9 Marquez

#8 Birmingham, bye

#5 Los Angeles Hamilton, bye

#21 South East at #12 Taft

#20 Narbonne at #13 San Fernando

#4 El Camino Real, bye

#3 San Pedro, bye

#19 Garfield at #14 Valley Arts/Sciences

#22 Bell at #11 Bravo

#6 Cleveland, bye

#7 Chatsworth, bye

#23 New West at #10 Huntington Park

#18 Grant at #15 Van Nuys

#2 Palisades, bye

DIVISION II

First round, Wednesday, 3 p.m.

#1 Sylmar, bye

#17 Los Angeles Roosevelt at #16 Los Angeles University

#24 Belmont at #9 Port of Los Angeles

#8 Angelou, bye

#5 Northridge, bye

#21 Hollywood at #12 Canoga Park

#20 King/Drew at #13 Mendez

#4 Verdugo Hills, bye

#3 Chavez, bye

#19 Wilmington Banning at #14 Torres

#22 Fairfax at #11 Rivera

#6 USC Hybrid, bye

#7 Smidt Tech, bye

#23 West Adams at #10 Carson

#18 Monroe at #15 South Gate

#2 North Hollywood, bye

DIVISION III

First round, Wednesday, 3 p.m.

#1 Los Angeles CES, bye

#17 Animo Robinson at #16 Santee

#24 Reseda at #9 Annenberg

#8 Academia Avance, bye

#5 Los Angeles Wilson, bye

#21 Foshay at #12 Harbor Teacher

#20 Vaughn at #13 Elizabeth

#4 Fremont, bye

#3 Sherman Oaks CES, bye

#19 Triumph at #14 Manual Arts

#22 Maywood at #11 Legacy

#6 Arleta, bye

#7 Los Angeles Marshall, bye

#23 Contreras at #10 Central City Value

#18 Community Charter at #15 Bright Star

#2 Sun Valley Poly, bye

DIVISION IV

First round, Wednesday, 3 p.m.

#1 Venice, bye

#17 Bernstein at #16 Rancho Dominguez

#24 Dorsey at #9 Jefferson

#8 Locke, bye

#5 Stern, bye

#21 Animo Venice at #12 Orthopaedic

#20 Animo De La Hoya at #13 Burton

#4 Los Angeles Kennedy, bye

#3 USC-Media Arts/Engineering, bye

#19 Aspire Ollin at #14 New Designs University Park

#22 Sun Valley at #11 Lincoln

#6 Valor, bye

#7 Hawkins, bye

#23 Lakeview at #10 Franklin

#18 Camino Nuevo at #15 Neuwirth

#2 Maywood CES, bye

DIVISION V

First round, Wednesday, 3 p.m.

#1 Panorama, bye

#17 Girls Leadership at #16 Los Angeles Leadership

#24 Environmental Science/Tech at #9 Los Angeles

#8 Dymally, bye

#5 Gardena, bye

#21 Downtown Magnets at #12 Los Angeles Jordan

#20 Washington at #13 Gertz-Ressler

#4 University Prep Value, bye

#3 Roybal, bye

#19 Rise Kohyang at #14 Crenshaw

#22 Larchmont at #11 Animo Bunche

#6 East Valley, bye

#7 Math/Science, bye

#23 Alliance Marine at #10 Collins

#18 Discovery at #15 North Valley Military

#2 Sun Valley Magnet, bye

Notes: Second round, Friday, 3 p.m. at higher seeds; quarterfinals, Feb. 20, 3 p.m. at higher seeds; semifinals, Feb. 25, 3 p.m. at higher seeds. Championships, Feb, 28-29 at Los Angeles Valley College and Birmingham.


Newsletter
Go beyond the scoreboard

Get the latest on L.A.'s teams in the daily Sports Report newsletter.

You may occasionally receive promotional content from the Los Angeles Times.
Advertisement