Advertisement

Soccer: Southern Section quarterfinal results and semifinal pairings

SOUTHERN SECTION GIRLS’ SOCCER

DIVISION 1

Quarterfinals, Wednesday

Upland 2, Harvard-Westlake 1 (OT)

Advertisement

Edison 1, Long Beach Poly 0

Corona Santiago 2, Villa Park 0

JSerra 2, Los Alamitos 0

Semifinals, Saturday, 3 or 5 p.m.

Advertisement

Edison at #1 Upland

JSerra at Corona Santiago

DIVISION 2

Quarterfinals, Wednesday

Advertisement

Mira Costa 3, Woodbridge 0

La Mirada 1, Yorba Linda 0

Oak Hills 1, Claremont 0

Capistrano Valley 3, Marina 1

Advertisement

Semifinals, Saturday, 3 or 5 p.m.

#1 Mira Costa at La Mirada

Capistrano Valley at Oak Hills

DIVISION 3

Advertisement

Quarterfinals, Wednesday

South Torrance 4, Flintridge Prep 1

Palos Verdes 2, La Serna 0

Oxnard 2, Etiwanda 2 (Oxnard advances on penalties, 5-3)

Advertisement

Chaminade 7, Diamond Bar 0

Semifinals, Saturday, 3 or 5 p.m.

South Torrance at #4 Palos Verdes

#3 Oxnard at Chaminade

Advertisement

DIVISION 4

Quarterfinals, Wednesday

Torrance 2, Hemet 1

Santa Paula 0, Patriot 0 (Santa Paula advances on penalties, 5-4)

Advertisement

Bloomington 1, Arcadia 0

Sierra Canyon 3, Hacienda Heights Wilson 0

Semifinals, Saturday, 3 or 5 p.m.

Santa Paula at Torrance

Advertisement

#2 Sierra Canyon at #3 Bloomington

DIVISION 5

Quarterfinals, Wednesday

Beaumont 2, San Dimas 1 (OT)

Advertisement

Rowland 1, Archer 0

Cerritos Valley Christian 2, Temple City 1

Charter Oak 1, California 1 (Charter Oak advances on penalties, 5-4)

Semifinals, Saturday, 3 or 5 p.m.

Advertisement

Rowland at Beaumont

#3 Cerritos Valley Christian at Charter Oak

DIVISION 6

Quarterfinals, Wednesday

Advertisement

Gabrielino 4, Rancho Verde 0

Arroyo Valley 2, Riverside North 0

Ontario Christian 1, Pasadena Marshall 0

Shadow Hills 2, Coachella Valley 0

Advertisement

Semifinals, Saturday, 3 or 5 p.m.

Arroyo Valley at #1 Gabrielino

#2 Shadow Hills at Ontario Christian

DIVISION 7

Advertisement

Second round, Monday

Milken 3, Santa Clarita Christian 0

Quarterfinals, Wednesday

Santa Clara 2, Milken 2 (Santa Clara advances on penalties, 4-3)

Advertisement

Fairmont Prep 2, Garey 2 (Fairmont Prep advances on penalties, score not reported)

Linfield Christian 3, Thacher 1

Loara 2, Ganesha 1

Semifinals, Saturday, 3 or 5 p.m.

Advertisement

#4 Fairmont Prep at #1 Santa Clara

#2 Loara at #3 Linfield Christian

Notes: Championships, Feb. 28-29.


Advertisement
Advertisement