Advertisement
High School Sports

Basketball: Southern California and Northern California Regional results and updated schedule

Basketballs
-
(Derek Regensburger / Shutterstock)

SOUTHERN CALIFORNIA REGIONAL BASKETBALL CHAMPIONSHIPS

BOYS

OPEN DIVISION

Regional semifinals, Saturday

Advertisement

Sierra Canyon 75, Harvard-Westlake 65

Etiwanda 65, Mater Dei 61

DIVISION I

Regional semifinals, Saturday

Advertisement

Ribet Academy 67, Windward 66 (OT)

Renaissance Academy 76, Damien 73

DIVISION II

Regional semifinals, Saturday

St. Francis 67, Oxnard 66

Eastvale Roosevelt 66, King/Drew 65 (OT)

DIVISION III

Regional semifinals, Saturday

Advertisement

Arroyo Grande 77, El Camino Real 59

Burbank Providence 78, Fountain Valley 58

DIVISION IV

Regional semifinals, Saturday

Bakersfield Christian 56, Narbonne 47

Palisades 49, St. Pius X-St. Matthias 45

DIVISION V

Regional semifinals, Saturday

Advertisement

Eastside 50, Trinity Classical 49

Los Angeles Roosevelt 59, Delano 54

REGIONAL FINALS

Tuesday, 7 p.m. at higher seeds

Open Division: #3 Etiwanda vs. #1 Sierra Canyon at Cal State Northridge

Division I: #14 Renaissance Academy at #8 Ribet Academy

Division II: #6 Eastvale Roosevelt at #1 St. Francis

Division III: #11 Burbank Providence at #5 Arroyo Grande

Division IV: #5 Bakersfield Christian at #2 Palisades

Division V: #2 Los Angeles Roosevelt at #1 Eastside

GIRLS

OPEN DIVISION

Regional semifinals, Saturday

La Jolla Country Day 54, Etiwanda 44

Windward 44, Long Beach Poly 41

DIVISION I

Regional semifinals, Saturday

San Diego Cathedral 59, Harvard-Westlake 56

Rosary 46, King 37

DIVISION II

Regional semifinals, Saturday

Santa Monica 47, San Clemente 39

Palisades 60, Chula Vista Mater Dei 55

DIVISION III

Regional semifinals, Saturday

Paloma Valley 60, Santa Maria Righetti 54

Peninsula 60, Viewpoint 40

DIVISION IV

Regional semifinals, Saturday

Lancaster 51, San Diego Point Loma 44

Ontario Christian 59, La Salle 51 (OT)

DIVISION V

Regional semifinals, Saturday

East Bakersfield 60, San Jacinto Valley Academy 56

San Diego Madison 46, San Diego 37

REGIONAL FINALS

Tuesday, 7 p.m. at higher seeds

Open Division: #3 Windward at #1 La Jolla Country Day

Division I: #2 Rosary at #1 San Diego Cathedral

Division II: #4 Santa Monica at #2 Palisades

Division III: #4 Paloma Valley at #3 Peninsula

Division IV: #2 Ontario Christian at #1 Lancaster

Division V: #7 San Diego Madison at #4 East Bakersfield

Notes: State championships, Friday-Saturday at Golden 1 Center, Sacramento.

NORTHERN CALIFORNIA REGIONAL BASKETBALL CHAMPIONSHIPS

BOYS

OPEN DIVISION

Regional semifinal, Saturday

Oakland Bishop O’Dowd 73, San Jose Mitty 60

Regional semifinal, Tuesday, 7 p.m.

#1 Sacramento Sheldon at #4 Dublin

DIVISION I

Regional semifinal, Saturday

Moraga Campolindo 60, Richmond Salesian 59

DIVISION II

Regional semifinals, Saturday

Stockton Weston Ranch 57, Stockton St. Mary’s 55

Vallejo St. Patrick-St. Vincent 56, Atherton Sacred Heart Prep 43

DIVISION III

Regional semifinals, Saturday

Albany St. Mary’s 63, Vacaville Wood 41

Carmel 55, Palo Cedro Foothill 50

DIVISION IV

Regional semifinals, Saturday

Stockton Brookside Christian 52, Fresno Hoover 48

San Francisco Lincoln 69, San Francisco University 58

DIVISION V

Regional semifinals, Saturday

Arbuckle Pierce 54, East Palo Alto Eastside Prep 50

San Anselmo San Domenico 64, Sacramento Bradshaw Christian 58

REGIONAL FINALS

Tuesday, 7 p.m. at higher seeds

Open Division: #3 Oakland Bishop O’Dowd vs. #1 Sacramento Sheldon/#4 Dublin, Thursday, 7 p.m.

Division I: #7 Moraga Campolindo at #4 Concord De La Salle

Division II: #4 Stockton Weston Ranch at #2 Vallejo St. Patrick-St. Vincent

Division III: #7 Carmel at #4 Albany St. Mary’s

Division IV: #8 Stockton Brookside Christian advance after #2 San Francisco Lincoln withdrew.

Division V: #3 San Anselmo San Domenico at #1 Arbuckle Pierce

GIRLS

OPEN DIVISION

Regional semifinals, Saturday

San Jose Mitty 64, Santa Rosa Cardinal Newman 40

Alameda St. Joseph Notre Dame 53, Fresno Clovis West 47

DIVISION I

Regional semifinals, Saturday

Richmond Salesian 53, Los Altos Hills Pinewood 44

Oakland Bishop O’Dowd 67, Fresno Clovis North 50

DIVISION II

Regional semifinals, Saturday

Oakland Tech 68, Fresno San Joaquin Memorial 64

Clovis 70, Loomis Del Oro 63

DIVISION III

Regional semifinals, Saturday

Portola Valley Woodside Priory 59, Aptos 53 (OT)

Albany St. Mary’s 61, Los Gatos 46

DIVISION IV

Regional semifinals, Saturday

Colfax 47, Chico Pleasant Valley 44

Hanford Sierra Pacific 62, Jackson Argonaut 42

DIVISION V

Regional semifinals, Saturday

Cottonwood West Valley 47, Redding University Prep 27

Ross Branson 47, Watsonville Monte Vista Christian 46

REGIONAL FINALS

Tuesday, 7 p.m. at higher seeds

Open Division: #2 Alameda St. Joseph Notre Dame at #1 San Jose Mitty

Division I: #2 Oakland Bishop O’Dowd at #1 Richmond Salesian

Division II: #2 Clovis at #1 Oakland Tech

Division III: #5 Portola Valley Woodside Priory at #2 Albany St. Mary’s

Division IV: #11 Hanford Sierra Pacific at #1 Colfax

Division V: #2 Ross Branson at #1 Cottonwood West Valley

Notes: State championships, Friday-Saturday at Golden 1 Center, Sacramento.


Newsletter
Go beyond the scoreboard

Get the latest on L.A.'s teams in the daily Sports Report newsletter.

You may occasionally receive promotional content from the Los Angeles Times.
Advertisement