Advertisement
Share

High school football: Week 8 schedule

Football on field.
(Getty Images)

Wednesday, October 13th

8 MAN

SOUTHERN SECTION

VICTORY LEAGUE

Advertisement

CSDR at San Jacinto Valley Academy, 5 p.m.

Thursday, October 14th

SOUTHERN SECTION

605 LEAGUE

Cerritos at Pioneer, 7 p.m.

ALMONT LEAGUE

Schurr at Keppel, 7 p.m.

ANGELUS LEAGUE

St. Francis at St. Paul, 7 p.m.

BASELINE LEAGUE

Chino Hills at Etiwanda, 7 p.m.

BIG VIII LEAGUE

Corona Santiago at Eastvale Roosevelt, 7 p.m.

CITRUS 4 LEAGUE

Colony vs. Glendora at Citrus College, 7 p.m.

CROSS VALLEY LEAGUE

Riverside Prep at Silver Valley, 7 p.m.

DEL REY LEAGUE

St. Anthony at Salesian, 7 p.m.

GARDEN GROVE LEAGUE

Garden Grove Santiago vs. Los Amigos at Garden Grove, 6:30 p.m.

Westminster La Quinta at Bolsa Grande, 6:30 p.m.

INLAND VALLEY LEAGUE

Lakeside at Canyon Springs, 7 p.m.

IVY LEAGUE

Elsinore at Heritage, 7 p.m.

MOJAVE RIVER LEAGUE

Ridgecrest Burroughs at Sultana, 7 p.m.

MOORE LEAGUE

Long Beach Wilson vs. Lakewood at Veterans Stadium (Long Beach), 7 p.m.

MOUNTAIN VALLEY LEAGUE

Rubidoux at San Bernardino, 7 p.m.

NORTH HILLS LEAGUE

Brea Olinda vs. Anaheim Canyon at El Modena, 7 p.m.

ORANGE COAST LEAGUE

Costa Mesa vs. Saddleback at Segerstrom, 7 p.m.

PACIFIC LEAGUE

Burbank at Arcadia, 6:30 p.m.

SIERRA LEAGUE

Pomona at Chino, 7 p.m.

SUNBELT LEAGUE

Orange Vista at Paloma Valley, 7 p.m.

SUNKIST LEAGUE

Carter at Jurupa Hills, 7 p.m.

SUNSET LEAGUE

Los Alamitos vs. Fountain Valley at Huntington Beach, 7 p.m.

TRINITY LEAGUE

JSerra vs. Servite at Orange Coast College, 7 p.m.

VALLE VISTA LEAGUE

Diamond Ranch vs. Northview at Covina District Field (Covina), 7 p.m.

8 MAN

SOUTHERN SECTION

COAST VALLEY LEAGUE

Maricopa at Coast Union, 4 p.m.

PREP LEAGUE

Flintridge Prep vs. Milken at Birmingham, 7 p.m.

NONLEAGUE

Blair at Rolling Hills Prep, 3:15 p.m.

Leadership Military vs. Lancaster Desert Christian at Antelope Valley College, 7 p.m.

Friday, October 15th

CITY

CENTRAL LEAGUE

Bernstein at Maywood CES, 7 p.m.

Mendez at Marquez, 7 p.m.

COLISEUM LEAGUE

Fremont at Locke, 7 p.m.

Hawkins vs. Dorsey at Rancho Cienega Park, 7 p.m.

View Park at Crenshaw, 7 p.m.

EAST VALLEY LEAGUE

Chavez at Monroe, 7 p.m.

Grant at Verdugo Hills, 7 p.m.

Sun Valley Poly at Arleta, 7 p.m.

EASTERN LEAGUE

Bell at Huntington Park, 7 p.m.

Legacy at Garfield, 7 p.m.

Los Angeles Roosevelt at South Gate, 7 p.m.

EXPOSITION LEAGUE

Jefferson at Rivera, 4:30 p.m.

Manual Arts at Santee, 7 p.m.

MARINE LEAGUE

Carson at Narbonne, 7 p.m.

San Pedro at Gardena, 7 p.m.

METRO LEAGUE

New Designs Watts at Belmont, 4:30 p.m.

NORTHERN LEAGUE

Eagle Rock at Los Angeles Wilson, 7 p.m.

Lincoln at Los Angeles Marshall, 7 p.m.

Torres at Franklin, 7 p.m.

SOUTHERN LEAGUE

Contreras at Hollywood, 7 p.m.

West Adams at Los Angeles, 2 p.m.

VALLEY MISSION LEAGUE

Canoga Park at Granada Hills Kennedy, 7 p.m.

Sylmar at San Fernando, 7 p.m.

Van Nuys at Reseda, 7 p.m.

WEST VALLEY LEAGUE

Chatsworth at El Camino Real, 7 p.m.

Cleveland at Taft, 7:15 p.m.

Granada Hills at Birmingham, 7 p.m.

WESTERN LEAGUE

Palisades at Los Angeles Hamilton, 7 p.m.

Venice at Westchester, 7 p.m.

NONLEAGUE

Angelou at Panorama, 7 p.m.

SOUTHERN SECTION

605 LEAGUE

Glenn at Artesia, 7 p.m.

ALMONT LEAGUE

Alhambra at Montebello, 7 p.m.

San Gabriel at Bell Gardens, 7 p.m.

AMBASSADOR LEAGUE

Arrowhead Christian at Western Christian, 6:30 p.m.

Linfield Christian at Ontario Christian, 7 p.m.

ANGELUS LEAGUE

Loyola at Crespi, 7 p.m.

BASELINE LEAGUE

Rancho Cucamonga at Upland, 7 p.m.

BAY LEAGUE

Peninsula at Culver City, 7 p.m.

Redondo at Palos Verdes, 3 p.m.

BIG 4 LEAGUE

Katella at Garden Grove, 7 p.m.

Marina at Segerstrom, 7 p.m.

BIG VIII LEAGUE

Corona at King, 7 p.m.

Corona Centennial at Norco, 7:30 p.m.

CAMINO LEAGUE

Moorpark at Camarillo, 7 p.m.

CAMINO REAL LEAGUE

Cantwell-Sacred Heart at St. Pius X-St. Matthias, 7 p.m.

St. Genevieve at Bishop Montgomery, 7 p.m.

CANYON LEAGUE

Agoura at Royal, 7 p.m.

Thousand Oaks at Simi Valley, 7 p.m.

CHANNEL LEAGUE

Lompoc at Oxnard Pacifica, 7 p.m.

Oxnard at Santa Barbara, 7 p.m.

Rio Mesa at Dos Pueblos, 7 p.m.

CITRUS 4 LEAGUE

Los Osos vs. South Hills at Covina District Field (Covina), 7 p.m.

CITRUS BELT LEAGUE

Beaumont at Cajon, 7 p.m.

Redlands East Valley at Redlands, 7 p.m.

Yucaipa at Citrus Valley, 7 p.m.

CITRUS COAST LEAGUE

Hueneme at Fillmore, 7 p.m.

Nordhoff at Carpinteria, 7 p.m.

CRESTVIEW LEAGUE

Villa Park at El Modena, 7 p.m.

Yorba Linda vs. Foothill at Tustin, 7 p.m.

DEL REY LEAGUE

Mary Star at La Salle, 7 p.m.

DEL RIO LEAGUE

El Rancho vs. Santa Fe at Pioneer, 7 p.m.

La Serna at California, 7 p.m.

DESERT EMPIRE LEAGUE

Palm Desert at Xavier Prep, 7 p.m.

Palm Springs at La Quinta, 7 p.m.

Shadow Hills at Rancho Mirage, 7 p.m.

DESERT SKY LEAGUE

Adelanto vs. Granite Hills at Apple Valley, 7 p.m.

Barstow at Victor Valley, 7 p.m.

DESERT VALLEY LEAGUE

Coachella Valley at Cathedral City, 7 p.m.

Desert Hot Springs vs. Twentynine Palms at Twentynine Palms JHS, 7 p.m.

Yucca Valley at Desert Mirage, 7 p.m.

EMPIRE LEAGUE

Crean Lutheran at Placentia Valencia, 7 p.m.

Cypress vs. Garden Grove Pacifica at Bolsa Grande, 7:30 p.m.

Tustin vs. La Palma Kennedy at Western, 7 p.m.

FOOTHILL LEAGUE

Canyon Country Canyon vs. West Ranch at Valencia, 7 p.m.

Saugus vs. Golden Valley at Canyon Country Canyon, 7 p.m.

Valencia vs. Hart at College of Canyons, 7 p.m.

FREEWAY LEAGUE

Buena Park at Fullerton, 7 p.m.

Sonora at La Habra, 7 p.m.

Troy vs. Sunny Hills at Buena Park, 7 p.m.

GARDEN GROVE LEAGUE

Loara vs. Rancho Alamitos at Bolsa Grande, 4 p.m.

GOLD COAST LEAGUE

Campbell Hall vs. Viewpoint at Agoura, 7 p.m.

Rio Hondo Prep at Brentwood, 7 p.m.

GOLDEN LEAGUE

Eastside at Knight, 7 p.m.

Highland at Palmdale, 7 p.m.

Lancaster at Antelope Valley, 7 p.m.

Littlerock at Quartz Hill, 7 p.m.

HACIENDA LEAGUE

Nogales at Walnut, 7 p.m.

Ontario at Diamond Bar, 7 p.m.

INLAND VALLEY LEAGUE

Riverside Poly at Moreno Valley, 7 p.m.

IVY LEAGUE

Rancho Verde at Temescal Canyon, 7 p.m.

MARMONTE LEAGUE

Oaks Christian at Westlake, 7 p.m.

St. Bonaventure at Calabasas, 7 p.m.

MIRAMONTE LEAGUE

Garey at Bassett, 7 p.m.

La Puente at Ganesha, 7 p.m.

MISSION LEAGUE

Bishop Amat at Alemany, 7 p.m.

Gardena Serra at Cathedral, 7 p.m.

Sherman Oaks Notre Dame at Chaminade, 7 p.m.

MISSION VALLEY LEAGUE

Gabrielino at Mountain View, 7 p.m.

Rosemead at Arroyo, 7 p.m.

South El Monte at El Monte, 7 p.m.

MOJAVE RIVER LEAGUE

Apple Valley at Hesperia, 7 p.m.

Oak Hills at Serrano, 7 p.m.

MONTVIEW LEAGUE

Gladstone vs. Azusa at Citrus College, 7 p.m.

MOORE LEAGUE

Compton vs. Long Beach Poly at Veterans Stadium (Long Beach), 7 p.m.

Long Beach Jordan at Long Beach Cabrillo, 7 p.m.

MOUNTAIN PASS LEAGUE

Citrus Hill at Tahquitz, 7 p.m.

San Jacinto at West Valley, 7 p.m.

MOUNTAIN VALLEY LEAGUE

Jurupa Valley at Indian Springs, 7 p.m.

MOUNTAIN WEST LEAGUE

Alta Loma at Ayala, 7 p.m.

Charter Oak at Bonita, 7 p.m.

MT. BALDY 4 LEAGUE

Hacienda Heights Wilson at Baldwin Park, 7 p.m.

Montclair vs. Workman at La Puente, 7 p.m.

NORTH HILLS LEAGUE

El Dorado vs. Esperanza at Yorba Linda, 7 p.m.

OCEAN LEAGUE

Hawthorne vs. Morningside at Coleman Stadium (Inglewood), 7 p.m.

Inglewood at Compton Centennial, 7 p.m.

Leuzinger at Beverly Hills, 7 p.m.

OLYMPIC LEAGUE

Cerritos Valley Christian vs. Whittier Christian at Whittier College, 7 p.m.

ORANGE LEAGUE

Anaheim vs. Savanna at Glover Stadium, 7 p.m.

Magnolia at Century, 7 p.m.

Western at Santa Ana Valley, 7 p.m.

ORANGE COAST LEAGUE

Santa Ana at Estancia, 7 p.m.

PAC 4 LEAGUE

Godinez at Ocean View, 7 p.m.

Laguna Beach at Westminster, 7 p.m.

PACIFIC LEAGUE

Muir vs. Crescenta Valley at Glendale HS, 7 p.m.

Pasadena at Burbank Burroughs, 7 p.m.

PACIFIC HILLS LEAGUE

Irvine at Dana Hills, 7 p.m.

Portola at Laguna Hills, 7 p.m.

PACIFIC VALLEY LEAGUE

Beckman vs. Woodbridge at Irvine University, 7 p.m.

Irvine University vs. Northwood at Irvine, 7 p.m.

PACIFIC VIEW LEAGUE

Buena at San Marcos, 7 p.m.

Channel Islands vs. Lompoc Cabrillo at Lompoc, 7 p.m.

Ventura at Santa Ynez, 7 p.m.

PIONEER LEAGUE

El Segundo vs. Torrance at Zamperini Stadium (Torrance), 7 p.m.

Lawndale at West Torrance, 7 p.m.

South Torrance at North Torrance, 7 p.m.

RIO HONDO LEAGUE

Monrovia at San Marino, 7 p.m.

Pasadena Poly at South Pasadena, 7 p.m.

Temple City at La Canada, 7 p.m.

RIVER VALLEY LEAGUE

Hillcrest vs. Arlington at Ramona, 7 p.m.

La Sierra vs. Patriot at Jurupa Valley, 7 p.m.

Ramona at Norte Vista, 7 p.m.

SAN ANDREAS LEAGUE

Eisenhower at Colton, 7 p.m.

Summit at Grand Terrace, 7 p.m.

SAN ANTONIO LEAGUE

Chaffey at West Covina, 7 p.m.

Claremont at Don Lugo, 7 p.m.

SAN GABRIEL VALLEY LEAGUE

Dominguez at Downey, 7 p.m.

Lynwood at Gahr, 7 p.m.

Warren at Paramount, 7 p.m.

SEA VIEW LEAGUE

Aliso Niguel at Trabuco Hills, 7 p.m.

El Toro at Capistrano Valley, 7 p.m.

SIERRA LEAGUE

Covina at Rowland, 7 p.m.

SKYLINE LEAGUE

Fontana at Rim of the World, 7 p.m.

Rialto at Bloomington, 7 p.m.

SOUTH COAST LEAGUE

Mission Viejo at Tesoro, 7 p.m.

San Juan Hills at San Clemente, 7 p.m.

SOUTH VALLEY LEAGUE

Nuview Bridge at California Military, 3 p.m.

SOUTHWESTERN LEAGUE

Chaparral at Temecula Valley, 7 p.m.

Murrieta Valley at Murrieta Mesa, 7 p.m.

Vista Murrieta at Great Oak, 7 p.m.

SUBURBAN LEAGUE

Bellflower vs. Firebaugh at Lynwood, 7 p.m.

La Mirada at Norwalk, 7 p.m.

SUNBELT LEAGUE

Hemet at Riverside North, 7 p.m.

SUNKIST LEAGUE

Kaiser at San Gorgonio, 7 p.m.

SUNSET LEAGUE

Corona del Mar vs. Edison at Huntington Beach, 7 p.m.

Huntington Beach at Newport Harbor, 7 p.m.

TRINITY LEAGUE

Santa Margarita vs. Mater Dei at Santa Ana Stadium, 7 p.m.

St. John Bosco vs. Orange Lutheran at Orange Coast College, 7 p.m.

VALLE VISTA LEAGUE

San Dimas at Los Altos, 7 p.m.

NONLEAGUE

Capistrano Valley Christian at St. Margaret’s, 7 p.m.

Glendale vs. Village Christian at Burbank, 7 p.m.

Paraclete at Rancho Christian, 7 p.m.

Perris at Vista del Lago, 7 p.m.

Valley View vs. Riverside Notre Dame at San Bernardino Valley College, 7 p.m.

INTERSECTIONAL

Hoover at Dymally, 7 p.m.

Mira Costa at Fresno Washington Union, 7 p.m.

Sierra Canyon at Scottsdale (Ariz.) Saguaro, 7 p.m.

Sierra Vista at Wilmington Banning, 7 p.m.

Whittier at Fairfax, 7 p.m.

8 MAN

CITY

CITY LEAGUE

Sotomayor at Animo Robinson, 7 p.m.

VALLEY LEAGUE

East Valley at North Valley Military Institute, 6 p.m.

NONLEAGUE

Fulton at Los Angeles Jordan, 7 p.m.

SOUTHERN SECTION

MT. PINOS LEAGUE

Thacher at Santa Clara, 4 p.m.

PREP LEAGUE

Windward at Chadwick, 3:30 p.m.

NONLEAGUE

Hillcrest Christian at Grace Brethren, 3 p.m.

INTERSECTIONAL

University Pathways at Laguna Blanca, 3:30 p.m.

Saturday, October 16th

SOUTHERN SECTION

CAMINO LEAGUE

Newbury Park vs. Bishop Diego at Santa Barbara CC, 7:30 p.m.

CROSS VALLEY LEAGUE

Vasquez vs. Trinity Classical Academy at Valencia, 6 p.m.

DESERT VALLEY LEAGUE

Indio at Banning, 7 p.m.

OLYMPIC LEAGUE

Maranatha at Heritage Christian, 11 a.m.

ORANGE COAST LEAGUE

Orange vs. Santa Ana Calvary Chapel at Segerstrom, 7 p.m.

SANTA FE LEAGUE

Bosco Tech vs. St. Monica at Santa Monica College, 1 p.m.

SOUTH VALLEY LEAGUE

Anza Hamilton at Santa Rosa Academy, 7 p.m.

NONLEAGUE

Damien at Aquinas, 7 p.m.

8 MAN

SOUTHERN SECTION

AGAPE LEAGUE

Lucerne Valley vs. PAL Academy at San Bernardino, 7 p.m.

University Careers and Sports Academy at Hesperia Christian, 1 p.m.

COAST VALLEY LEAGUE

Santa Maria Valley Christian vs. Cuyama Valley at Richardson Park (New Cuyama), 7 p.m.

EXPRESS LEAGUE

Avalon vs. Downey Calvary Chapel at Downey, 12 p.m.

MAJESTIC LEAGUE

Calvary Baptist at California Lutheran, 2 p.m.

MT. PINOS LEAGUE

Faith Baptist at Cate, 2 p.m.

VICTORY LEAGUE

Desert Chapel at United Christian, 11 a.m.

NONLEAGUE

Coastal Christian at Villanova Prep, 11 a.m.

Cornerstone Christian vs. Southlands Christian at Tzu Chi Education Center (Walnut), 11 a.m.

Santa Clarita Christian at Lancaster Baptist, 5 p.m.

INTERSECTIONAL

Trona at La Verne Lutheran, 11 a.m.


Advertisement