Advertisement
High School Sports

Girls’ volleyball: Southern California Regional pairings

Volleyball ball on hardwood volleyball court
-
(Getty Images)

GIRLS’ VOLLEYBALL

SOUTHERN CALIFORNIA REGIONAL

OPEN DIVISION

Regional quarterfinals, Wednesday, 6 p.m.

Advertisement

#1 San Diego Torrey Pines, bye

#5 Marymount at #4 San Diego Cathedral

#3 Mater Dei, bye

#2 Redondo, bye

Advertisement

DIVISION I

First round, Tuesday, 6 p.m.

#16 Esperanza at #1 Sierra Canyon

#9 Long Beach Poly at #8 Bakersfield Liberty

#12 La Jolla Country Day at #5 Vista Murrieta

#13 La Jolla at #4 Mira Costa

#14 Huntington Beach at #3 Carlsbad La Costa Canyon

#11 Corona del Mar at #6 La Jolla Bishop’s

Advertisement

#10 Chula Vista Eastlake at #7 Aliso Niguel

#15 Laguna Beach at #2 Foothill

DIVISION II

First round, Tuesday, 6 p.m.

#16 Norco at #1 Murrieta Valley

#9 Bishop Montgomery at #8 Visalia Redwood

#12 Paloma Valley at #5 Carlsbad

#13 Pasadena Poly at #4 Solana Beach Santa Fe Christian

Advertisement

#14 Culver City at #3 San Diego County San Marcos

#11 Ontario Christian at #6 Bakersfield Christian

#10 Rancho Cucamonga at #7 Bakersfield Stockdale

#15 Cerritos Valley Christian at #2 San Diego Del Norte

DIVISION III

First round, Tuesday, 6 p.m.

#16 Granada Hills at #1 Visalia Central Valley Christian

#9 Saddleback Valley Christian at #8 Chula Vista Mater Dei

#12 Archer at #5 San Diego Maranatha Christian

#13 Palm Desert at #4 Eagle Rock

#14 Linfield Christian at #3 San Diego Scripps Ranch

#11 Vistamar at #6 Palisades

#10 Tustin at #7 El Cajon Valhalla

#15 Cleveland at #2 South Pasadena

DIVISION IV

First round, Tuesday, 6 p.m.

#16 Venice at #1 Nordhoff

#9 Garden Grove at #8 Taft

#12 Webb at #5 Vista Tri-City Christian

#13 Oakwood at #4 Santa Maria Righetti

#14 Carson at #3 Valley View

#11 Sacred Heart at #6 El Camino Real

#10 Narbonne at #7 Bermuda Dunes Desert Christian

#15 Chatsworth at #2 St. Bonaventure

DIVISION V

First round, Tuesday, 6 p.m.

#1 Mammoth Lakes Mammoth, bye

#9 Cornerstone Christian at #8 St. Bernard

#12 Holtville at #5 Trinity Classical

#13 Salton City West Shores at #4 Elizabeth

#14 Beacon Hill at #3 Grant

#11 Port of Los Angeles at #6 Kerman

#10 Avalon at #7 Rowland

#15 Rancho Dominguez at #2 Los Angeles University

Note: Regional quarterfinals (Div. I-V), Thursday, 6 p.m.; regional semifinals, Saturday, 6 p.m.; regional championships, Nov. 19, 6 p.m. State championships, Nov. 22-23 at Santiago Canyon College (Orange).

NORTHERN CALIFORNIA REGIONAL

OPEN DIVISION

Regional quarterfinals, Wednesday, 6 p.m.

#1 Kentfield Marin Catholic, bye

#5 Mountain View St. Francis at #4 San Jose Mitty

#6 Oakland Bishop O’Dowd at #3 Sacramento St. Francis

#2 San Francisco Sacred Heart Cathedral, bye

DIVISION I

First round, Tuesday, 6 p.m.

#1 Moraga Campolindo, bye

#9 Concord Carondelet at #8 Fresno Clovis North

#12 Elk Grove Cosumnes Oaks at #5 Chico Pleasant Valley

#13 Danville Monte Vista at #4 Palo Alto

#14 San Jose Valley Christian at #3 Fresno Clovis West

#11 Tracy at #6 Belmont Notre Dame

#10 Grass Valley Nevada Union at #7 El Dorado Hills Oak Ridge

#15 Atherton Menlo at #2 Atherton Menlo-Atherton

DIVISION II

First round, Tuesday, 6 p.m.

#16 Sacramento Christian Brothers at #1 Los Gatos

#9 Union City Logan at #8 Larkspur Redwood

#12 Belmont Carlmont at #5 Placer County Lincoln

#13 Modesto Gregori at #4 Arroyo Grande

#14 San Jose Harker at #3 Modesto Central Catholic

#11 Mountain View at #6 San Francisco University

#10 Lafayette Acalanes at #7 Ross Branson

#15 Rocklin at #2 San Mateo Aragon

DIVISION III

First round, Tuesday, 6 p.m.

#16 Madera South at #1 Atherton Sacred Heart Prep

#9 Santa Rosa Cardinal Newman at #8 Vacaville

#12 Fresno San Joaquin Memorial at #5 Gilroy Christopher

#13 Palo Cedro Foothill at #4 San Mateo Hillsdale

#14 Redding University Prep at #3 Oakland Head-Royce

#11 Petaluma at #6 San Francisco Lowell

#10 Sacramento Rio Americano at #7 Hilmar

#15 Cottonwood West Valley at #2 Burlingame

DIVISION IV

First round, Tuesday, 6 p.m.

#16 Willow at #1 Alameda

#9 Kingsburg at #8 Palo Alto Gunn

#12 Ripon Christian at #5 Mill Valley Tamalpais

#13 Pierce Arbuckle at #4 Santa Rosa Roseland University Prep

#14 Hanford Sierra Pacific at #3 Escalon

#11 Reedley Immanuel at #6 San Francisco Lincoln

#10 El Dorado Union Mine at #7 Aptos

#15 San Andreas Calaveras at #2 San Rafael Marin Academy

DIVISION V

First round, Tuesday, 6 p.m.

#16 Oakland Tech at #1 Mount Madonna

#9 San Francisco Urban at #8 Le Grand

#12 Vacaville Christian at #5 Petaluma St. Vincent

#13 Los Molinos at #4 Colfax

#14 Oakland Skyline at #3 Colusa

#11 Lafayette Bentley at #6 Etna

#10 Placerville El Dorado at #7 San Francisco Convent

#15 Nicolaus East Nicolaus at #2 San Mateo Nueva

Note: Regional quarterfinals (Div. I-V), Thursday, 6 p.m.; regional semifinals, Saturday, 6 p.m.; regional championships, Nov. 19, 6 p.m. State championships, Nov. 22-23 at Santiago Canyon College (Orange).

STATE CHAMPIONSHIPS

at Santiago Canyon College (Orange)

Friday, Nov. 22

Division V, 4 p.m.

Division I, 6:30 p.m.

Saturday, Nov, 23

Division IV, 11 a.m.

Division III, 1:30 p.m.

Division II, 4 p.m.

Open Division, 6:30 p.m.


Newsletter
Get our daily Sports Report newsletter
Advertisement