Advertisement
Share

Girls’ water polo: Southern Section playoff results and updated pairings

-
(Getty Images)

DIVISION 1

Quarterfinals, Thursday, 5 p.m. unless noted

Los Alamitos vs. #1 Laguna Beach at Capistrano Valley, 5 p.m.

#4 Newport Harbor vs. Santa Margarita at Saddleback College, 6:30 p.m.

Advertisement

Mater Dei vs. #3 San Marcos at Dos Pueblos, 5:30 p.m.

Orange Lutheran at #2 Foothill

DIVISION 2

First round, Wednesday

Advertisement

Oaks Christian 16, El Toro 5

Harvard-Westlake 10, Long Beach Wilson 6

Mira Costa 10, Huntington Beach 7

Santa Barbara 12, Corona Santiago 11

Advertisement

San Clemente 15, Los Osos 3

Schurr 12, Redondo 9

Murrieta Valley 11, Dos Pueblos 9

Agoura 23, La Canada 8

Advertisement

Quarterfinals, Saturday

#1 Oaks Christian at Harvard-Westlake

Mira Costa at #4 Santa Barbara

Schurr at #3 San Clemente

Advertisement

Murrieta Valley at #2 Agoura

DIVISION 3

First round, Wednesday

King 14, Long Beach Poly 5

Advertisement

Segerstrom 9, Anaheim Canyon 2

Sherman Oaks Notre Dame 16, Claremont 10

Temescal Canyon 13, Palos Verdes 10

Santa Monica 19, Riverside Poly 8

Advertisement

Sunny Hills 8, Dana Hills 3

St. Lucy’s 10, Newbury Park 9

Rosary 19, La Quinta 9

Quarterfinals, Saturday

Advertisement

Segerstrom at #1 King

Sherman Oaks Notre Dame at Temescal Canyon

Sunny Hills at #3 Santa Monica

St. Lucy’s at #2 Rosary

Advertisement

DIVISION 4

Second round, Thursday, 5 p.m. unless noted

#1 Yucaipa at Temple City

Northwood at Millikan

Advertisement

Pasadena Poly at Woodbridge, 3:30 p.m.

#4 La Serna at Ventura, 4:30 p.m.

#3 Downey at Troy, 6 p.m.

Edison at Vista Murrieta

Advertisement

Murrieta Mesa at Valley View

El Dorado at #2 Glendora

DIVISION 5

Second round, Thursday, 5 p.m.

Advertisement

#1 Costa Mesa at Norco

Arcadia at Los Altos

Rio Mesa at Temecula Valley

#4 San Dimas at Hillcrest

Advertisement

#3 West Torrance at Palm Desert

Garden Grove vs. Monrovia at Schurr

Diamond Bar at Burbank Burroughs

#2 California vs. Cajon at Indian Springs

Advertisement

DIVISION 6

Second round, Thursday, 5 p.m. unless noted

Fontana at #1 Laguna Hills

Flintridge Prep vs. Western at Garden Grove, 3:45 p.m.

Advertisement

Rowland at Carpinteria

#4 Keppel vs. South Torrance at Torrance Aquatic Center, 7 p.m.

#3 Marina vs. Santa Paula at Ventura, 6 p.m.

Pasadena vs. Garden Grove Pacifica at Garden Grove, 5 p.m.

Advertisement

Chaffey at Chadwick

#2 El Modena at Torrance

DIVISION 7

First round, Wednesday

Advertisement

El Rancho 15, Nogales 3

Nordhoff 6, Summit 3

Paramount 6, Ontario 5

La Salle 8, Heritage 3

Advertisement

Norte Vista 11, San Gorgonio 4

Pacific 11, Santa Ana 10

Westminster La Quinta 13, Lakewood St. Joseph 5

Rancho Mirage 21, Sierra Vista 4

Advertisement

Quarterfinals, Saturday

#1 El Rancho at Nordhoff

Paramount at #4 La Salle

Pacific at #3 Norte Vista

Advertisement

Westminster La Quinta at #2 Rancho Mirage

Notes: Semifinals, Feb. 19. Championships, Feb. 22 at Heritage Park (Irvine).


Advertisement