Advertisement
Share

High school football: Week 6 schedule

Football on field.
(Getty Images)

Thursday, September 30th

SOUTHERN SECTION

ALMONT LEAGUE

Bell Gardens at Schurr, 7 p.m.

Advertisement

Montebello at San Gabriel, 7 p.m.

BIG VIII LEAGUE

King at Corona Centennial, 7 p.m.

CHANNEL LEAGUE

Santa Barbara at Lompoc, 7 p.m.

DESERT SKY LEAGUE

Silverado at Victor Valley, 7 p.m.

DESERT VALLEY LEAGUE

Cathedral City at Desert Mirage, 7 p.m.

Coachella Valley at Yucca Valley, 7 p.m.

GARDEN GROVE LEAGUE

Los Amigos vs. Loara at Glover Stadium, 6:30 p.m.

Rancho Alamitos at Bolsa Grande, 6:30 p.m.

Westminster La Quinta vs. Garden Grove Santiago at Garden Grove, 6:30 p.m.

GOLDEN LEAGUE

Lancaster at Knight, 7 p.m.

INLAND VALLEY LEAGUE

Moreno Valley at Lakeside, 7 p.m.

IVY LEAGUE

Rancho Verde at Elsinore, 7 p.m.

MISSION VALLEY LEAGUE

Rosemead at Mountain View, 7 p.m.

MOJAVE RIVER LEAGUE

Serrano at Apple Valley, 7 p.m.

MOUNTAIN PASS LEAGUE

San Jacinto at Tahquitz, 7 p.m.

West Valley at Perris, 7 p.m.

MOUNTAIN VALLEY LEAGUE

Indian Springs at San Bernardino, 7 p.m.

ORANGE LEAGUE

Anaheim vs. Magnolia at Western, 7 p.m.

ORANGE COAST LEAGUE

Santa Ana vs. Santa Ana Calvary Chapel at Segerstrom, 7 p.m.

PACIFIC LEAGUE

Crescenta Valley at Pasadena, 7 p.m.

RIVER VALLEY LEAGUE

Ramona vs. La Sierra at Norte Vista, 7 p.m.

SAN GABRIEL VALLEY LEAGUE

Gahr at Downey, 7 p.m.

SOUTHWESTERN LEAGUE

Murrieta Valley at Temecula Valley, 7 p.m.

SUNSET LEAGUE

Corona del Mar vs. Los Alamitos at Westminster, 7 p.m.

Newport Harbor vs. Edison at Huntington Beach, 7 p.m.

TRINITY LEAGUE

Orange Lutheran vs. Servite at Orange Coast College, 7:30 p.m.

NONLEAGUE

Agoura at Newbury Park, 7 p.m.

Cerritos at St. Pius X-St. Matthias, 7 p.m.

Hacienda Heights Wilson at Walnut, 7 p.m.

Oaks Christian at Camarillo, 7 p.m.

Rancho Cucamonga at Alta Loma, 7 p.m.

8 MAN

CITY

CITY LEAGUE

Sotomayor vs. USC Hybrid at EXPO Center (Los Angeles), 3:15 p.m.

SOUTHERN SECTION

MT. PINOS LEAGUE

Santa Clara at Malibu, 6:30 p.m.

VICTORY LEAGUE

La Verne Lutheran at CSDR, 6 p.m.

NONLEAGUE

Villanova Prep at Blair, 6 p.m.

Friday, October 1st

CITY

COLISEUM LEAGUE

Hawkins at Crenshaw, 7 p.m.

Locke vs. Dorsey at Rancho Cienega Park, 7 p.m.

View Park at Fremont, 7 p.m.

EAST VALLEY LEAGUE

Arleta at Verdugo Hills, 7 p.m.

Grant at North Hollywood, 7 p.m.

Sun Valley Poly at Monroe, 7 p.m.

EASTERN LEAGUE

Garfield at South Gate, 7 p.m.

Legacy at Bell, 7 p.m.

South East at Los Angeles Roosevelt, 7 p.m.

EXPOSITION LEAGUE

Manual Arts at Angelou, 4 p.m.

Santee at Rivera, 4 p.m.

MARINE LEAGUE

Carson at Gardena, 7 p.m.

Wilmington Banning at San Pedro, 7 p.m.

METRO LEAGUE

Belmont at Washington, 7 p.m.

NORTHERN LEAGUE

Franklin at Los Angeles Marshall, 3 p.m.

Lincoln at Eagle Rock, 7 p.m.

Los Angeles Wilson at Torres, 7 p.m.

SOUTHERN LEAGUE

Hollywood at Los Angeles, 2:30 p.m.

Roybal at Contreras, 6 p.m.

VALLEY MISSION LEAGUE

Granada Hills Kennedy at San Fernando, 7 p.m.

Panorama at Van Nuys, 7 p.m.

Reseda at Sylmar, 7 p.m.

WEST VALLEY LEAGUE

El Camino Real at Granada Hills, 7 p.m.

Taft at Chatsworth, 7 p.m.

WESTERN LEAGUE

Los Angeles Hamilton at Los Angeles University, 7 p.m.

Palisades at Venice, 7 p.m.

NONLEAGUE

Dymally at Marquez, 7 p.m.

Narbonne at Canoga Park, 7 p.m.

Westchester at Birmingham, 7 p.m.

SOUTHERN SECTION

ALMONT LEAGUE

Keppel vs. Alhambra at Moor Field (Alhambra), 7 p.m.

AMBASSADOR LEAGUE

Western Christian at Linfield Christian, 7 p.m.

BASELINE LEAGUE

Etiwanda at Damien, 7 p.m.

Upland at Chino Hills, 7 p.m.

BAY LEAGUE

Mira Costa at Culver City, 7 p.m.

Palos Verdes vs. Santa Monica at Santa Monica College, 7 p.m.

Peninsula at Redondo, 7 p.m.

BIG VIII LEAGUE

Corona at Eastvale Roosevelt, 7 p.m.

Corona Santiago at Norco, 7 p.m.

CANYON LEAGUE

Royal at Thousand Oaks, 7 p.m.

Simi Valley at Oak Park, 7 p.m.

CHANNEL LEAGUE

Oxnard Pacifica at Dos Pueblos, 7 p.m.

Rio Mesa at Oxnard, 7 p.m.

CITRUS BELT LEAGUE

Beaumont vs. Redlands East Valley at Citrus Valley, 7 p.m.

Citrus Valley at Cajon, 7 p.m.

Yucaipa at Redlands, 7 p.m.

CITRUS COAST LEAGUE

Fillmore at Nordhoff, 7 p.m.

Santa Paula at Hueneme, 7 p.m.

CROSS VALLEY LEAGUE

Trinity Classical Academy at Silver Valley, 7 p.m.

Webb at Riverside Prep, 6 p.m.

DEL REY LEAGUE

La Salle vs. St. Anthony at St. Paul, 7 p.m.

DEL RIO LEAGUE

California at El Rancho, 7 p.m.

Whittier vs. Santa Fe at Pioneer, 7 p.m.

DESERT EMPIRE LEAGUE

Palm Springs at Palm Desert, 7 p.m.

Rancho Mirage at Xavier Prep, 7 p.m.

Shadow Hills at La Quinta, 7 p.m.

DESERT SKY LEAGUE

Granite Hills at Barstow, 7 p.m.

DESERT VALLEY LEAGUE

Banning at Desert Hot Springs, 7 p.m.

Twentynine Palms at Indio, 7 p.m.

EMPIRE LEAGUE

Crean Lutheran vs. Cypress at Western, 7 p.m.

Tustin vs. Garden Grove Pacifica at Bolsa Grande, 7 p.m.

FOOTHILL LEAGUE

Golden Valley vs. Hart at College of Canyons, 7 p.m.

Saugus at Canyon Country Canyon, 7 p.m.

West Ranch at Valencia, 7 p.m.

FREEWAY LEAGUE

Buena Park vs. Troy at Fullerton HS, 7 p.m.

Fullerton vs. Sonora at La Habra, 7 p.m.

La Habra vs. Sunny Hills at Buena Park, 7 p.m.

GOLDEN LEAGUE

Antelope Valley at Highland, 7 p.m.

Palmdale at Littlerock, 7 p.m.

Quartz Hill at Eastside, 7 p.m.

INLAND VALLEY LEAGUE

Vista del Lago at Canyon Springs, 7 p.m.

IVY LEAGUE

Temescal Canyon vs. Riverside Notre Dame at San Bernardino Valley College, 7 p.m.

MIRAMONTE LEAGUE

Ganesha at Bassett, 7 p.m.

La Puente at Garey, 7 p.m.

MISSION LEAGUE

Chaminade at Cathedral, 7 p.m.

Sherman Oaks Notre Dame at Bishop Amat, 7 p.m.

MISSION VALLEY LEAGUE

Arroyo at El Monte, 7 p.m.

Gabrielino at South El Monte, 7 p.m.

MOJAVE RIVER LEAGUE

Hesperia at Sultana, 7 p.m.

Ridgecrest Burroughs at Oak Hills, 7 p.m.

MOORE LEAGUE

Compton at Long Beach Jordan, 7 p.m.

Lakewood at Millikan, 7 p.m.

Long Beach Wilson vs. Long Beach Poly at Veterans Stadium (Long Beach), 7 p.m.

MOUNTAIN VALLEY LEAGUE

Jurupa Valley at Miller, 7 p.m.

Pacific at Rubidoux, 7 p.m.

OCEAN LEAGUE

Compton Centennial at Hawthorne, 7 p.m.

Inglewood at Beverly Hills, 7 p.m.

Leuzinger at Morningside, 7 p.m.

OLYMPIC LEAGUE

Village Christian at Maranatha, 7 p.m.

ORANGE LEAGUE

Santa Ana Valley at Century, 7 p.m.

ORANGE COAST LEAGUE

Orange at Costa Mesa, 7 p.m.

Saddleback at Estancia, 7 p.m.

PACIFIC LEAGUE

Burbank Burroughs at Arcadia, 7 p.m.

Muir vs. Burbank at Burbank Burroughs, 7 p.m.

PACIFIC VIEW LEAGUE

Channel Islands at Buena, 7 p.m.

Santa Ynez vs. Lompoc Cabrillo at Lompoc, 7 p.m.

Ventura at San Marcos, 7 p.m.

PIONEER LEAGUE

Lawndale at North Torrance, 7 p.m.

South Torrance at El Segundo, 7 p.m.

Torrance at West Torrance, 7 p.m.

RIO HONDO LEAGUE

Monrovia at La Canada, 7 p.m.

San Marino vs. Pasadena Poly at South Pasadena, 7 p.m.

South Pasadena at Temple City, 7 p.m.

RIVER VALLEY LEAGUE

Norte Vista vs. Arlington at Ramona, 7 p.m.

Patriot vs. Hillcrest at Norte Vista, 7 p.m.

SAN GABRIEL VALLEY LEAGUE

Dominguez at Warren, 7 p.m.

Lynwood at Paramount, 7 p.m.

SKYLINE LEAGUE

Arroyo Valley at Rialto, 7 p.m.

Rim of the World at Bloomington, 7 p.m.

SOUTH VALLEY LEAGUE

California Military at Temecula Prep, 6 p.m.

St. Jeanne de Lestonnac at Nuview Bridge, 7 p.m.

SOUTHWESTERN LEAGUE

Murrieta Mesa at Great Oak, 7 p.m.

Vista Murrieta at Chaparral, 7 p.m.

SUBURBAN LEAGUE

Bellflower at Norwalk, 7 p.m.

Firebaugh vs. Mayfair at Bellflower, 7 p.m.

SUNBELT LEAGUE

Hemet at Valley View, 7 p.m.

Riverside North at Orange Vista, 7 p.m.

SUNSET LEAGUE

Fountain Valley at Huntington Beach, 7 p.m.

TRINITY LEAGUE

Mater Dei at St. John Bosco, 7:30 p.m.

Santa Margarita at JSerra, 7 p.m.

NONLEAGUE

Adelanto at Rancho Christian, 7 p.m.

Artesia at Cerritos Valley Christian, 7 p.m.

Ayala vs. Glendora at Citrus College, 7 p.m.

Azusa at Glendale, 7 p.m.

Baldwin Park at Sierra Vista, 7 p.m.

Bishop Diego vs. St. Bonaventure at Ventura College, 7 p.m.

Calabasas at Crespi, 7 p.m.

Cantwell-Sacred Heart at Anza Hamilton, 7 p.m.

Carter at Eisenhower, 7 p.m.

Castaic at Hoover, 5 p.m.

Chaffey at Trabuco Hills, 7 p.m.

Citrus Hill vs. Riverside Poly at King, 7 p.m.

Colton at Jurupa Hills, 7 p.m.

Dana Hills vs. Beckman at Tustin, 7 p.m.

Diamond Bar at Rowland, 7 p.m.

Diamond Ranch at Colony, 7 p.m.

Don Lugo at San Dimas, 7 p.m.

El Modena vs. El Dorado at Placentia Valencia, 7 p.m.

Esperanza at Yorba Linda, 7 p.m.

Foothill vs. Anaheim Canyon at El Modena, 7 p.m.

Garden Grove vs. Godinez at Santa Ana Valley, 7 p.m.

Gladstone vs. Workman at La Puente, 7 p.m.

Glenn vs. Covina at Covina District Field (Covina), 7 p.m.

Heritage at Paloma Valley, 7 p.m.

Irvine University at Laguna Hills, 7 p.m.

Laguna Beach at Segerstrom, 7 p.m.

Los Altos at Charter Oak, 7 p.m.

Loyola at San Clemente, 7 p.m.

Nogales at Montclair, 7 p.m.

Northview at Bonita, 7 p.m.

Northwood at Irvine, 7 p.m.

Paraclete at Westlake, 7 p.m.

Pomona at Ontario, 7 p.m.

Salesian vs. Marina at Westminster, 7 p.m.

San Gorgonio at Grand Terrace, 7 p.m.

San Juan Hills at El Toro, 7 p.m.

Sierra Canyon at Mission Viejo, 7 p.m.

St. Monica at Claremont, 7 p.m.

St. Paul at St. Margaret’s, 7 p.m.

Summit at Kaiser, 7 p.m.

Tesoro at Aliso Niguel, 7 p.m.

Viewpoint at Carpinteria, 7 p.m.

Villa Park at Brea Olinda, 7 p.m.

Westminster vs. Katella at Glover Stadium, 7 p.m.

INTERSECTIONAL

Spring Valley Steele Canyon at St. Francis, 7 p.m.

Verbum Dei at Mendez, 7 p.m.

8 MAN

CITY

NONLEAGUE

Los Angeles Jordan at East Valley, 6 p.m.

SOUTHERN SECTION

AGAPE LEAGUE

Academy of Careers & Exploration at Hesperia Christian, 7 p.m.

EXPRESS LEAGUE

Southlands Christian at Sage Hill, 7 p.m.

VICTORY LEAGUE

San Jacinto Valley Academy at United Christian, 7 p.m.

NONLEAGUE

Coast Union at Laguna Blanca, 3:30 p.m.

Hillcrest Christian at Windward, 3:30 p.m.

Leadership Military at Chadwick, 3:30 p.m.

Milken at Grace Brethren, 3 p.m.

INTERSECTIONAL

Lancaster Desert Christian at Mojave, 7 p.m.

University Pathways at Rolling Hills Prep, 3:15 p.m.

Saturday, October 2nd

SOUTHERN SECTION

AMBASSADOR LEAGUE

Aquinas vs. Arrowhead Christian at Redlands, 6 p.m.

CROSS VALLEY LEAGUE

Vasquez vs. Big Bear at Big Bear MS, 1:30 p.m.

DEL REY LEAGUE

Mary Star at Harvard-Westlake, 7:30 p.m.

EMPIRE LEAGUE

Placentia Valencia vs. La Palma Kennedy at Western, 7 p.m.

OLYMPIC LEAGUE

Heritage Christian vs. Whittier Christian at Cerritos Valley Christian, 7 p.m.

ORANGE LEAGUE

Western vs. Savanna at Glover Stadium, 7 p.m.

NONLEAGUE

Bishop Montgomery at Campbell Hall, 6 p.m.

Capistrano Valley Christian at Santa Rosa Academy, 7 p.m.

Rio Hondo Prep at Bosco Tech, 12 p.m.

St. Genevieve at Brentwood, 5 p.m.

West Covina vs. South Hills at Covina District Field (Covina), 7 p.m.

8 MAN

SOUTHERN SECTION

AGAPE LEAGUE

Lucerne Valley vs. University Careers and Sports Academy at Brewster Park (Apple Valley), 7 p.m.

COAST VALLEY LEAGUE

Coastal Christian vs. Cuyama Valley at Richardson Park (New Cuyama), 6 p.m.

MT. PINOS LEAGUE

Faith Baptist at Thacher, 2 p.m.

NONLEAGUE

California Lutheran at Maricopa, 1 p.m.

Cate vs. Santa Clarita Christian at West Ranch, 4:30 p.m.

Cornerstone Christian at Flintridge Prep, 2 p.m.

Lancaster Baptist vs. Calvary Baptist at Damien, 11 a.m.


Advertisement