Advertisement

High school girls’ basketball: Thursday’s City playoff results and updated pairings

CITY GIRLS' BASKETBALL

OPEN DIVISION

Advertisement

First round, Saturday, 7 p.m.

#8 Legacy at #1 Granada Hills

Advertisement

#5 Eagle Rock at #4 El Camino Real

#6 Los Angeles Hamilton at #3 Narbonne

#7 Birmingham at #2 Westchester

Notes: Consolation semifinals, Wednesday, 7 p.m.; championship semifinals, Feb. 16, 2 and 3:30 p.m. at Venice; third- and fifth-place games, Feb. 20, 7 p.m. Championship: Feb. 23, 5 p.m. at Los Angeles Southwest College.

Advertisement

DIVISION I

Wild-card game, Thursday

Los Angeles University 64, View Park 18

First round, Saturday, 7 p.m.

#16 Los Angeles University at #1 Palisades

#9 Sun Valley Poly at #8 Los Angeles CES

#12 San Fernando at #5 Arleta

Advertisement

#13 Sylmar at #4 Taft

#14 King/Drew at #3 Cleveland

#11 Venice at #6 Garfield

#10 Crenshaw at #7 North Hollywood

#15 Fairfax at #2 Carson

Notes: Quarterfinals, Wednesday, 7 p.m.; semifinals, Feb. 16, 11 a.m. and 12:30 p.m. at Venice. Championship: Feb. 23, 1 p.m. at Los Angeles Southwest College.

DIVISION II

Wild-card games, Thursday

Middle College 36, Collins 26

Harbor Teacher 48, Belmont 45

Chatsworth 45, Los Angeles Wilson 40

Torres 48, Sherman Oaks CES 20

First round, Saturday, 7 p.m. unless noted

#16 Middle College at #1 Van Nuys

#9 Jefferson at #8 San Pedro

#12 Granada Hills Kennedy at #5 Hollywood

#13 Harbor Teacher at #4 Los Angeles Marshall

#14 Chatsworth at #3 Dorsey

#11 Bravo at #6 South Gate, 4 p.m.

#10 Gardena at #7 Lincoln

#15 Torres at #2 Los Angeles Roosevelt

Notes: Quarterfinals, Wednesday, 7 p.m.; semifinals, Feb. 16 at Palisades (times tba). Championship: Feb. 22, 6 p.m. at Birmingham.

DIVISION III

Wild-card games, Thursday

South East 38, West Adams 35

Washington 60, Triumph 12

Wilmington Banning 44, Contreras 27

Community Charter 34, Port of Los Angeles 31

First round, Saturday, 7 p.m. unless noted

#17 South East at #1 Animo Robinson

#9 Reseda at #8 Central City Value, FRIDAY, 4 p.m.

#12 Animo De La Hoya at #5 Bell

#13 Washington at #4 Stern

#14 Wilmington Banning at #3 Northridge

#11 Mendez at #6 Vaughn

#10 Marquez at #7 Sotomayor

#15 Community Charter at #2 Academia Avance

Notes: Quarterfinals, Wednesday, 7 p.m.; semifinals, Feb. 16, 7 p.m. Championship: Feb. 21, 6 p.m. at Granada Hills.

DIVISION IV

Wild-card games, Thursday

New West 22, Downtown Magnets 15

Orthopaedic 42, Fulton 17

Elizabeth 50, Canoga Park 21

East Valley 39, Verdugo Hills 33

First round, Saturday, 7 p.m. unless noted

#17 New West at #1 Animo Watts

#8 Grant vs. #9 Franklin at Los Angeles Wilson, noon

#12 Foshay at #5 Lakeview, FRIDAY, 4 p.m.

#13 Orthopaedic at #4 Bernstein

#14 Elizabeth at #3 USC Hybrid

#11 Santee at #6 Aspire Ollin, FRIDAY, 5:15 p.m.

#10 Animo Venice at #7 Huntington Park

#15 East Valley at #2 Locke, 3 p.m.

Notes: Quarterfinals, Wednesday, 7 p.m.; semifinals, Feb. 16, 7 p.m. Championship: Feb. 20, 5 p.m. at TBA.

DIVISION V

Wild-card games, Thursday

Manual Arts 45, Rise Kohyang 30

Monroe 36, Larchmont 17

CALS Early College 38, Animo Bunche 33

Discovery 46, Smidt Tech 24

First round, Saturday, 7 p.m.

#16 Manual Arts at #1 Math/Science

#9 Fremont at #8 Roybal

#5 Chavez 54, North Valley Military 15 (Thursday)

#20 Monroe at #4 Maywood CES

#3 Neuwirth at #19 CALS Early College

#11 New Designs Watts vs. #6 University Prep Value at Manual Arts

#10 Sun Valley Magnet at #7 Environmental Science/Tech

#15 Discovery at #2 Maywood

Notes: Quarterfinals, Wednesday, 7 p.m.; semifinals, Feb. 16, 7 p.m. Championship: Feb. 20, 5 p.m. at TBA.

Advertisement
Advertisement