Advertisement
High School Sports

High school basketball: Thursday’s Southern California and Northern California Regional results and updated pairings

BOYS BASKETBALL

SOUTHERN CALIFORNIA REGIONAL

OPEN DIVISION

Regional semifinals, Saturday

Advertisement

#4 Westchester at #1 Sierra Canyon, 8 p.m.

#7 Corona Centennial at #6 Mater Dei, 7 p.m.

DIVISION I

Second round, Thursday

Advertisement

Etiwanda 74, Birmingham 53

Santa Margarita 76, El Cajon Foothills Christian 66

Chino Hills 65, St. John Bosco 54

Rancho Verde 54, Washington 48

Regional semifinals, Saturday, 6 p.m.

#4 Santa Margarita at #1 Etiwanda

#6 Chino Hills at #2 Rancho Verde

DIVISION II

Advertisement

Second round, Thursday

Rancho Cucamonga 66, Santa Clarita Christian 61

Valencia 74, San Diego Cathedral 62

Colony 68, Rolling Hills Prep 58

Riverside Notre Dame 70, Solana Beach Santa Fe Christian 55

Regional semifinals, Saturday, 6 p.m.

#4 Valencia vs. #1 Rancho Cucamonga at Los Osos, 7 p.m.

#3 Colony at #2 Riverside Notre Dame

Advertisement

DIVISION III

Second round, Thursday

La Jolla Country Day 73, Los Angeles University 57

Fairmont Prep 63, Newport Beach Pacifica Christian 51

Crescenta Valley 71, Santa Barbara 59 (OT)

Granada Hills 78, Vista Rancho Buena Vista 66

Regional semifinals, Saturday, 6 p.m.

#8 La Jolla Country Day at #4 Fairmont Prep

#6 Crescenta Valley at #2 Granada Hills

DIVISION IV

Second round, Thursday

Ribet Academy 60, Visalia Central Valley Christian 53

Fremont 55, Eagle Rock 38

Silverado 72, San Diego 67

Burbank Providence 64, Bakersfield Independence 58

Regional semifinals, Saturday, 6 p.m.

#4 Fremont at #1 Ribet Academy

#3 Silverado at #2 Burbank Providence

DIVISION V

Second round, Thursday

Bakersfield Foothill 79, Arleta 60

Santa Clara 54, Sage Hill 43

Orange Vista 56, Kerman 50

San Diego Southwest 54, Hueneme 35

Regional semifinals, Saturday, 6 p.m.

#4 Santa Clara at #1 Bakersfield Foothill

#3 Orange Vista at #2 San Diego Southwest

NORTHERN CALIFORNIA REGIONAL

OPEN DIVISION

Regional semifinals, Saturday, 6 p.m.

#4 Modesto Christian at #1 Richmond Salesian

#3 Concord De La Salle at #2 Sacramento Sheldon

DIVISION I

Second round, Thursday

Union City Logan 71, Folsom 60

Oakland Bishop O’Dowd 66, Fresno San Joaquin Memorial 61

Hayward Moreau Catholic 84, Fresno Clovis West 79

Ross Branson 52, San Francisco Sacred Heart Cathedral Prep 47

Regional semifinals, Saturday, 6 p.m.

#12 Oakland Bishop O’Dowd at #1 Union City Logan

#6 Hayward Moreau Catholic at #2 Ross Branson

DIVISION II

Second round, Thursday

San Mateo Serra 62, Stockton St. Mary’s 57

Rocklin 65, Chico Pleasant Valley 62

Sacramento Grant 66, Alameda St. Joseph Notre Dame 58

Moraga Campolindo 74, Sacramento 72

Regional semifinals, Saturday, 6 p.m.

#13 Rocklin at #9 San Mateo Serra

#3 Sacramento Grant at #2 Moraga Campolindo

DIVISION III

Second round, Thursday

Monterey 51, Larkspur Redwood 48

Palo Alto 56, San Francisco Stuart Hall 52

San Francisco University 61, Mountain View 57 (2OT)

Palo Cedro Foothill 58, Fortuna 56

Regional semifinals, Saturday, 6 p.m.

#12 Palo Alto at #8 Monterey

#15 Palo Cedro Foothill at #3 San Francisco University

DIVISION IV

Second round, Thursday

San Francisco Mission 75, Albany St. Mary’s 72

Reedley Immanuel 74, Stockton Brookside Christian 69

Vacaville Wood 51, Redding University Prep 36

Piedmont 46, Cupertino 31

Regional semifinals, Saturday, 6 p.m.

#8 San Francisco Mission at #5 Reedley Immanuel

#6 Vacaville Wood at #2 Piedmont

DIVISION V

Second round, Thursday

Mt. Shasta 69, Arbuckle Pierce 55

East Palo Alto Eastside Prep 54, San Mateo Nueva 51

San Francisco Lincoln 76, Lakeport Clear Lake 58

Dinuba 62, Jackson Argonaut 49

Regional semifinals, Saturday, 6 p.m.

#4 East Palo Alto Eastside Prep at #1 Mt. Shasta

#6 San Francisco Lincoln at #2 Dinuba

Notes: Regional finals, Mar. 5, 7 p.m. at home sites. State championships, Mar. 8-9 at Golden 1 Center (Sacramento).

GIRLS BASKETBALL

SOUTHERN CALIFORNIA REGIONAL

OPEN DIVISION

Regional semifinals, Saturday, 6 p.m. unless noted

#5 Mater Dei at #1 Fresno Clovis West, 5:30 p.m

#3 Sierra Canyon at #2 Windward

DIVISION I

Second round, Thursday

King 49, San Diego Cathedral 44

La Jolla Country Day 66, Granada Hills 58

Troy 49, Spring Valley Mount Miguel 31

Rosary 40, Long Beach Poly 38

Regional semifinals, Saturday, 6 p.m.

#8 King at #5 La Jolla Country Day

#6 Troy at #2 Rosary

DIVISION II

Second round, Thursday

Keppel 73, Flintridge Prep 58

Los Angeles Hamilton 55, Legacy 54

Rolling Hills Prep 59, La Jolla Bishop’s 46

Eastvale Roosevelt 75, Chula Vista Mater Dei 73

Regional semifinals, Saturday, 6 p.m.

#12 Los Angeles Hamilton at #1 Keppel

#7 Eastvale Roosevelt at #6 Rolling Hills Prep

DIVISION III

Second round, Thursday

McFarland 65, Village Christian 56

San Diego Serra 61, Diamond Ranch 57

Palisades 41, Poway 38

San Diego County San Marcos 75, Carlsbad 62

Regional semifinals, Saturday, 6 p.m.

#5 San Diego Serra at #1 McFarland

#6 Palisades at #2 San Diego County San Marcos

DIVISION IV

Second round, Thursday

Northview 55, Santa Fe 47

Hanford Sierra Pacific 54, Linfield Christian 41

Carson 65, Oceanside Mission Vista 51

Oak Park 81, Tehachapi 41

Regional semifinals, Saturday, 6 p.m.

#4 Hanford Sierra Pacific at #1 Northview

#3 Carson at #2 Oak Park

DIVISION V

Second round, Thursday

San Diego Madison 56, Bell 33

Anaheim 60, Bloomington Christian 50

Tollhouse Sierra 62, Coalinga 60

Ramona 40, Mary Star 31

Regional semifinals, Saturday, 6 p.m.

#5 Anaheim at #1 San Diego Madison

#6 Tollhouse Sierra at #2 Ramona

NORTHERN CALIFORNIA REGIONAL

OPEN DIVISION

Regional semifinals, Saturday, 6 p.m.

#4 Richmond Salesian at #1 San Jose Mitty

#3 Los Altos Hills Pinewood at #2 Concord Carondelet

DIVISION I

Second round, Thursday

Sacramento McClatchy 51, Sacramento 45

Oakland Bishop O’Dowd 72, Orinda Miramonte 50

Stockton Bear Creek 64, Mountain View St. Francis 59

Antelope 53, Brentwood Heritage 48

Regional semifinals, Saturday, 6 p.m.

#8 Sacramento McClatchy at #4 Oakland Bishop O’Dowd

#7 Antelope at #6 Stockton Bear Creek

DIVISION II

Second round, Thursday

Atherton Menlo 67, Fresno Central 53

Fresno San Joaquin Memorial 51, East Palo Alto Eastside Prep 42

Redding Enterprise 65, Palo Alto 42

Elk Grove Cosumnes Oaks 52, Clovis 43

Regional semifinals, Saturday, 6 p.m.

#12 Fresno San Joaquin Memorial at #1 Atherton Menlo

#7 Elk Grove Cosumnes Oaks at #3 Redding Enterprise

DIVISION III

Second round, Thursday

El Dorado Union Mine 46, San Mateo Aragon 34

Seaside 51, Kentfield Marin Catholic 50

Portola Valley Woodside Priory 56, South San Francisco 27

Oakland 58, San Francisco Lick-Wilmerding 38

Regional semifinals, Saturday, 6 p.m.

#16 El Dorado Union Mine at #4 Seaside

#6 Portola Valley Woodside Priory at #2 Oakland

DIVISION IV

Second round, Thursday

San Jose Silver Creek 71, Elk Grove Monterey Trail 48

Oakland Tech 42, Larkspur Redwood 40

San Francisco Lowell 52, Piedmont 48

Atherton Menlo-Atherton 66, Palo Cedro Foothill 53

Regional semifinals, Saturday, 6 p.m.

#4 Oakland Tech at #1 San Jose Silver Creek

#3 San Francisco Lowell at #2 Atherton Menlo-Atherton

DIVISION V

Second round, Thursday

Eureka St. Bernard’s 55, Salinas Notre Dame 39

Cloverdale 44, Santa Rosa Rincon Valley Christian 41

Caruthers 52, Mariposa County 40

Gridley 58, Willows 54

Regional semifinals, Saturday, 6 p.m.

#4 Cloverdale at #1 Eureka St. Bernard’s

#10 Gridley at #3 Caruthers

Notes: Regional finals, Mar. 5, 7 p.m. at home sites, State championships, Mar. 8-9 at Golden 1 Center (Sacramento).

Sign up for our daily sports newsletter »


Newsletter
Get our daily Sports Report newsletter
Advertisement