Advertisement
High School Sports

Soccer: Southern Section playoff results and updated pairings

Soccer ball

SOUTHERN SECTION BOYS’ SOCCER

DIVISION 1

Second round, Friday

Irvine University 0, San Clemente 0 (University advances on penalties, 7-6)

Advertisement

Servite 2, Aliso Niguel 1

Santa Barbara 2, Mater Dei 0

Cathedral 2, Anaheim 0

Mission Viejo 2, Palos Verdes 0

Advertisement

JSerra 2, Godinez 1

Santa Ana 1, Millikan 0

Loyola 3, Newbury Park 0

Quarterfinals, Tuesday, 3 or 5 p.m.

Servite at Irvine University

#4 Cathedral at Santa Barbara

JSerra at Mission Viejo

#2 Loyola at Santa Ana

Advertisement

DIVISION 2

Second round, Friday

Channel Islands 3, Sherman Oaks Notre Dame 1

Redondo 2, El Dorado 1

La Habra 2, Newport Harbor 0

Arlington 2, Warren 1 (OT)

Dos Pueblos 3, Huntington Beach 0

St. John Bosco 3, Tesoro 0

Advertisement

Sunny Hills 2, Saddleback 1 (OT)

Oxnard Pacifica 1, Woodbridge 0 (OT)

Quarterfinals, Tuesday, 3 or 5 p.m.

Redondo at #1 Channel Islands

La Habra at #4 Arlington

St. John Bosco at #3 Dos Pueblos

Oxnard Pacifica at Sunny Hills

DIVISION 3

Second round, Friday

Alta Loma 3, Tustin 3 (Alta Loma advances on penalties, 4-2)

North Torrance 4, Bell Gardens 2

Hart 1, Montebello 1 (Hart advances on penalties, 4-3)

Norwalk 2, Chaffey 0

Redlands East Valley 2, El Rancho 1

Valley View 2, Camarillo 0

Corona Santiago 5, Loara 2

Salesian 5, Oxnard 1

Quarterfinals, Tuesday, 3 or 5 p.m.

North Torrance at Alta Loma

#4 Norwalk at Hart

Valley View at #3 Redlands East Valley

Corona Santiago at Salesian

DIVISION 4

Second round, Friday

Hesperia 2, La Palma Kennedy 0

Sierra Vista 2, Santa Monica 2 (Sierra Vista advances on penalties, 5-3)

Norte Vista 2, Pasadena 2 (Norte Vista advances on penalties, 2-0)

Santa Paula 1, Desert Mirage 1 (Santa Paula advances on penalties, 3-1)

Knight 2, Garey 0

Culver City 3, Artesia 1

Bellflower 3, Carter 2 (OT)

Anaheim Canyon 4, Los Osos 2

Quarterfinals, Tuesday, 3 or 5 p.m.

#1 Hesperia at Sierra Vista

Norte Vista at Santa Paula

Culver City at Knight

#2 Anaheim Canyon at Bellflower

DIVISION 5

Second round, Friday

Citrus Hill 1, Granite Hills 0

Pasadena Marshall 3, Bishop Amat 2 (OT)

Palmdale 1, La Canada 0

Desert Hot Springs 4, Rancho Cucamonga 1

Baldwin Park 3, Jurupa Valley 1

Ayala 3, Cornerstone Christian 0

Chaparral 1, Animo Leadership 0

Oak Hills 3, Nogales 1

Quarterfinals, Tuesday, 3 or 5 p.m.

Pasadena Marshall at Citrus Hill

Palmdale at Desert Hot Springs

Ayala at #3 Baldwin Park

Chaparral at Oak Hills

DIVISION 6

Second round, Friday

Brentwood 3, Perris 0

Charter Oak 1, Cerritos 1 (Charter Oak advances on penalties, 4-3)

Cerritos Valley Christian 2, Cate 1

Dunn 5, Indio 0

Palmdale Aerospace 2, Silverado 1 (OT)

Pasadena Poly 1, Crossroads 1 (Poly advances on penalties, 3-2)

Ontario Christian 2, Orange Vista 1

Ganesha 1, Nuview Bridge 0

Quarterfinals, Tuesday, 3 or 5 p.m.

#1 Brentwood at Charter Oak

Cerritos Valley Christian at #4 Dunn

Pasadena Poly at Palmdale Aerospace

Ontario Christian at #2 Ganesha

DIVISION 7

Second round, Friday

Tarbut V’Torah 3, Linfield Christian 2

Oakwood 8, Public Safety Academy 0

Vasquez 3, La Sierra Academy 0

St. Bonaventure 4, Academy of Careers & Exploration 2

Foothill Tech 3, Anza Hamilton 1

St. Anthony 3, Vistamar 1

Woodcrest Christian 5, Windward 3

Heritage Christian 5, California Military 0

Quarterfinals, Tuesday, 3 or 5 p.m.

Tarbut V’Torah at Oakwood

Vasquez at #4 St. Bonaventure

#3 Foothill Tech at St. Anthony

Woodcrest Christian at Heritage Christian

Notes: Semifinals, Feb. 22, 3 or 5 p.m. Championships, Feb. 28-29.


Newsletter
Go beyond the scoreboard

Get the latest on L.A.'s teams in the daily Sports Report newsletter.

You may occasionally receive promotional content from the Los Angeles Times.
Advertisement