Advertisement

All-League Boys’ Volleyball Teams

Share

CENTURY

Co-MVPs--Matt Garcia (Orange), Sr. and Andrew Nguyen (Villa Park), Sr.

First team--Koa Bartlett (Santa Ana Valley), Jr.; Chris Cachat (Foothill), Jr.; Philip Chou (Villa Park), Sr.; Brad Evans (Canyon), Jr.; Eric Helenihi (Villa Park), Jr.; David Kitashima (El Modena), Sr.; Craig Scott (Canyon), Sr.; Devin Whitsell (Orange), Sr.

Second team--Pedro Bolivar (Orange), Sr.; James Dodgen (Foothill), Jr.; Derrick Lee (Canyon), Jr.; Steve Len (Orange), Sr.; Tommy Ngo (El Modena), Sr.; Scott Reed (Canyon), Jr.; Brad Reeves (Villa Park), Sr.; Jared Smith (Villa Park), Jr.

EMPIRE

MVP--Brit Galang (El Dorado), Sr.

First team--Paul Ashton (Cypress), Sr; Naichez Belmont (Western), Jr.; Mike Eshelman (Loara), Jr.; Jason Narike (Western), Sr.; Matt Peacock (El Dorado), Jr.; Jason Shirley (Valencia), Sr.; Robert Smith (Valencia), Sr.; Kurt Woelfel (El Dorado), Sr.

Advertisement

Second team--Wasil Aquil (Valencia), Sr.; Rupesh Bhakta (Kennedy), So.; Josh Crawford (Cypress), Sr.; Ryan Eggleston (Cypress), Sr.; Paul Ferritti (Century), So.; Bryan Fiamengo (Valencia), Jr.; Ryan Hearst (Western), Jr.; Aaron Mills (El Dorado), So.

GARDEN GROVE

MVP--Jeff Aichelman (Bolsa Grande), Sr.

First team--Josh Hall (Garden Grove), Sr.; Matt Mason (Bolsa Grande), Sr.; Scott Ogilvie (La Quinta), Sr.; Dan Onofre (Garden Grove), Sr.; Chris Porter (Bolsa Grande), Sr.; Tony Tran (Los Amigos), Jr.

Second team--Daniel Almazan (La Quinta), Sr.; Brian Leiataua (Garden Grove), Jr.; Ahn Ly (Rancho Alamitos), Sr.; David Ly (Bolsa Grande), So.; Johnny Phuong (Los Amigos), Sr.; Drew White (La Quinta), Sr.

GOLDEN WEST LEAGUE

MVP--Aaron Sizer (Tustin), Sr.

First team--Eduardo Areza (Tustin), Jr.; Mike Deal (Servite), Jr.; Scott Lambert (Servite), So.; Alvin Magcasi (Saddleback), Jr.; Kevin Nimmons (Ocean View), Sr.; Randy Sheffer (Saddleback), Sr.; Scott Tanner (Ocean View), Jr.; Casey Winn (Tustin), Jr.

Second team--Eric Barnes (Servite), So.; Jared Barnes (Westminster), Jr.; Daniel Dizon (Tustin), Jr.; Billy Hamilton (Servite), So.; O’Neil Hopson (Ocean View), Sr.; Kevin Kowalski (Tustin), So.; Alex Larios (Saddleback), Sr.; Chad Monroe (Ocean View), Sr.; Hal Nguyen (Saddleback), Sr.; Filemon Tinoco (Santa Ana), Jr.

PACIFIC COAST LEAGUE

Co-MVPs--Miles McGann (Laguna Beach), So. and Greg Shagam (Aliso Niguel), Sr.

First team--Cory Chandler (Aliso Niguel), Sr.; Aidan Leedom (Laguna Beach), Jr.; David Lin (University), Sr.; Sam Nelson (Estancia), Jr.; Tyler Reynard (Laguna Beach), Jr.

Advertisement

Second team--Blair Anderson (Laguna Beach), Sr.; Kai Bond (Laguna Beach), Sr.; Mike Brewer (Laguna Hills), Sr.; Griffin Cogorono (Laguna Beach), Sr.; John Hefty (Aliso Niguel), Sr.; Paul Korc (University), Sr.

SEA VIEW LEAGUE

Co-MVPs--Tim Gerlach (Santa Margarita), Sr. and Nick Mauro (Santa Margarita), Sr.

First team--Dennis Alshuler (Corona del Mar), So.; Justin DeBlasio (Santa Margarita), Sr.; Blair Hoppe (Corona del Mar), Sr.; Dana Mesenbrink (Newport Harbor), Sr.; Travis Nelson (Newport Harbor), Jr.; Marcus Skacel (Santa Margarita), Jr.; Steve Yraceburn (El Toro), Sr.

Second team--Tim Andrews (Corona del Mar), Sr.; Jared Dannis (Woodbridge), Sr.; Peter Day (El Toro), Jr.; Scott Hanson (Irvine), Sr.; Adam Hearlson (Newport Harbor), So.; Matt Jameson (Newport Harbor), So.; Matt Zierhut (Santa Margarita), Jr.

SOUTH COAST LEAGUE

MVP--Ryan Thurlow (Capistrano Valley), Sr.

First team--Steve Almaguer (Mater Dei), Sr.; Gabe Burt (Mission Viejo), Sr.; Jay Monson (Capistrano Valley), Sr.; Jim Poster (Dana Hills), Sr.; Beau Rawi (Capistrano Valley), Jr.; Chris Sebourn (San Clemente), Sr.; Bobby Wilson (Capistrano Valley), Sr.

Second team--Morgan Beyers (Dana Hills), Sr.; Peter Jordan (San Clemente), So.; Brett Lawrence (San Clemente), Sr.; James Murphy (Mission Viejo), Sr.; Mike Okano (Trabuco Hills), Jr.; Brady Starr (Capistrano Valley), Jr.; D.J. Van Sanbeek (Mater Dei), Jr.

SUNSET LEAGUE

MVP--Jon Alleman (Esperanza), Sr.

First team--Kyle Anderson (Esperanza), Sr.; Justin Dalton (Esperanza), Sr.; Caleb Guimaraes (Huntington Beach), Sr.; Dan Harrington (Esperanza), Sr.; Ryan Hiskey (Edison), Sr.; Matt Komer (Los Alamitos), Sr.; Dennis Masuda (Huntington Beach), Sr.; Dave McKienzie (Huntington Beach), Sr.; Matt Patterson (Edison), Sr.; Chris Van Reusen (Edison), Sr.

Advertisement

Second team--Jeremy Blain (Marina), Jr.; Lyle Carlson (Huntington Beach), Sr.; Adam Corwin (Marina), Jr.; Brian Davis (Huntington Beach), Sr.; Jason Dillard (Esperanza), Sr.; Brad Keenan (Fountain Valley), So.; Nathan Lowe (Los Alamitos), Sr.; Brian Ratledge (Fountain Valley), Sr.; Matt Steele (Marina), Sr.; Kris Welch (Esperanza), Sr.; Mike Whitney (Edison), Sr.; Chad Willardson (Esperanza), Sr.

Advertisement