Advertisement
High School Sports

Girls’ volleyball: Southern Section playoff results and updated pairings

Volleyball with white color on Wooden Court Floor Corner
-
(Getty Images)

SOUTHERN SECTION GIRLS’ VOLLEYBALL

DIVISION 1

Quarterfinals, Wednesday, 6 p.m.

Advertisement

Aliso Niguel at #1 Redondo

Foothill at #4 Sierra Canyon

Mira Costa at #3 Mater Dei

Advertisement

Vista Murrieta at #2 Marymount

DIVISION 2

Second round, Saturday

Rancho Cucamonga d. Village Christian, 19-25, 25-17, 25-20, 16-25, 15-12

Lakewood d. Beckman, 3 games to 2 (scores not reported)

Murrieta Valley d. Los Alamitos, 25-17, 25-22, 26-24

Advertisement

Santa Margarita d. Tesoro, 25-20, 25-18, 25-20

Esperanza d. Chaparral, 22-25, 26-24, 25-22, 25-20

Westlake d. Harvard-Westlake, 25-17, 25-16, 23-25, 25-18

Bishop Montgomery d. Cypress, 25-16, 25-14, 21-25, 25-21

San Juan Hills d. San Clemente, 25-20, 25-19, 25-15

Advertisement

Quarterfinals, Wednesday, 6 p.m.

Rancho Cucamonga at Lakewood

#4 Santa Margarita at Murrieta Valley

Esperanza at Westlake

Bishop Montgomery at #2 San Juan Hills

DIVISION 3

Second round, Saturday

Ontario Christian d. La Canada, 25-19, 26-24, 25-20

Notre Dame Academy d. Dos Pueblos, 25-6, 25-21, 25-17

Long Beach Wilson d. Citrus Valley, 25-18, 25-21, 27-25

Culver City d. Marlborough, 24-26, 25-21, 24-26, 25-16, 15-12

Paloma Valley d. West Ranch, 18-25, 20-25, 25-18, 27-25, 21-19

Fountain Valley d. Rosary, 24-26, 25-19, 25-23, 25-21

San Marcos d. South Torrance, 17-25, 23-25, 25-15, 25-17, 15-10

Pasadena Poly d. La Salle, 17-25, 16-25, 25-16, 25-21, 15-13

Quarterfinals, Wednesday, 6 p.m.

Notre Dame Academy at #1 Ontario Christian

Culver City at Long Beach Wilson

#3 Paloma Valley at Fountain Valley

Pasadena Poly at San Marcos

DIVISION 4

Second round, Saturday

Norco d. Oxnard, 25-16, 25-11, 23-25, 25-22

Calabasas d. Xavier Prep, 26-28, 25-21, 27-25, 25-21

South Pasadena d. Royal, 25-16, 25-16, 19-25, 25-22

La Serna d. Cerritos, 20-25, 25-22, 25-20, 23-25, 15-10

St. Anthony d. Buena, 25-13, 26-16, 25-23

Cerritos Valley Christian d. Westridge , 25-21, 25-13, 25-19

Saddleback Valley Christian d. Viewpoint, 25-16, 25-19, 25-20

Hemet d. Santa Ana Calvary Chapel, 25-22, 25-21, 25-16

Quarterfinals, Wednesday, 6 p.m.

#1 Norco at Calabasas

South Pasadena at La Serna

#3 St. Anthony at Cerritos Valley Christian

Hemet at Saddleback Valley Christian

DIVISION 5

Second round, Saturday

Tustin d. Riverside North, 25-12, 25-12, 25-15

Windward d. Rim of the World, 28-26, 25-21, 21-25, 25-21

Palm Desert d. Aquinas, 3 games to 2 (scores not reported)

Chaminade d, Brentwood, 25-21, 20-25, 25-17, 20-25, 15-11

Archer d. Troy, 3 games to 1 (scores not reported)

Sultana d. Whittier, 25-23, 26-24, 25-16

Vistamar d. Simi Valley, 3 games to 0 (scores not reported)

Walnut d. Schurr, 25-16, 25-20, 20-25, 17-25, 15-12

Quarterfinals, Wednesday, 6 p.m.

Windward at #1 Tustin

Palm Desert at #4 Chaminade

#3 Archer at Sultana

Vistamar at Walnut

DIVISION 6

Second round, Saturday

Linfield Christian d. California, 25-16, 25-16, 25-15

San Dimas d. Summit, 22-25, 25-19, 25-17, 26-24

St. Bonaventure d. Knight, 25-17, 25-19, 25-21

Buckley d. Don Lugo, 25-10, 25-22, 25-17

Nordhoff d. Barstow, 25-14, 25-20, 25-11

Mary Star d. Laguna Blanca, 26-24, 25-18, 25-17

Valley View d. Whitney, 25-17, 25-11, 25-12

Cate d. West Valley, 25-15, 25-20, 25-18

Quarterfinals, Wednesday, 6 p.m.

San Dimas at #1 Linfield Christian

#4 Buckley at St. Bonaventure

#3 Nordhoff at Mary Star

#2 Cate at Valley View

DIVISION 7

Second round, Saturday

Garden Grove d. Orange County Pacifica Christian, 25-22, 25-22, 22-25, 21-25, 15-13

Bolsa Grande d. San Gabriel Academy, 3 games to 0 (scores not reported)

Westminster La Quinta d. Orange Vista, 25-12, 25-22, 26-24

Webb d. Azusa, 25-22, 21-25, 25-20, 25-14

Sacred Heart d. Bassett, 25-7, 25-10, 25-13

Loara d. Indio, 25-20, 25-21, 25-4

Bermuda Dunes Desert Christian d. Covina, 3 games to 1 (scores not reported)

Anaheim d. Moreno Valley, 25-19, 26-24, 19-25, 16-25, 15-7

Quarterfinals, Wednesday, 6 p.m.

#1 Garden Grove at Bolsa Grande

Westminster La Quinta at #4 Webb

#3 Sacred Heart at Loara

Bermuda Dunes Desert Christian at #2Anaheim

DIVISION 8

Second round, Saturday unless noted

Oakwood d. Thacher, 3 games to 0 (scores not reported)

La Puente d. Connelly, 23-25, 26-24, 25-18, 25-18

Rowland d. New Roads, 25-21, 25-8, 13-25, 25-15

Palmdale Aerospace d. San Jacinto Valley Academy, 3 games to 0 (scores not reported)

St. Bernard d. Big Bear, 3 games to 2 (scores not reported)

Coastal Christian at Santa Clarita Christian, MONDAY, 6 p.m.

Bishop Diego d. Garey, 21-25, 25-17, 25-19, 25-17

Trinity Classical d. Geffen, 25-11, 25-12, 25-18

Quarterfinals, Wednesday, 6 p.m.

#1 Oakwood at La Puente

#4 Palmdale Aerospace at Rowland

Santa Clarita Christian at St. Bernard OR St. Bernard at Coastal Christian

Bishop Diego at #2 Trinity Classical

DIVISION 9

Second round, Saturday unless noted

Cornerstone Christian d. New Harvest Christian, 25-11, 25-13, 25-4

Beacon Hill d. Silver Valley, 25-16, 25-12, 27-25

Temecula Prep at Academy for Careers & Exploration, MONDAY, 4 p.m.

#4 La Verne Lutheran at Redlands Adventist, MONDAY, 6 p.m.

Packinghouse Christian d. Pilibos, 15-25, 21-25, 26-24, 25-23, 15-10

Shandon at Mesa Grande, MONDAY, 6 p.m.

Santa Clara d. San Luis Obispo Classical, 25-17, 25-22, 25-20

Avalon d. Liberty Christian, 25-16, 25-19, 25-13

Quarterfinals, Wednesday, 6 p.m.

Beacon Hill at #1 Cornerstone Christian

Academy for Careers & Exploration at #4 La Verne Lutheran/Redlands Adventist winner OR #4 La Verne Lutheran/Redlands Adventist winner at Temecula Prep

Shandon at Packinghouse Christian OR Packinghouse Christian at Mesa Grande

#2 Avalon at Santa Clara

NOTES: Semifinals, Nov. 2, 6 p.m. Championships, Nov. 9 at Cerritos College and home sites.


Newsletter
Get our daily Sports Report newsletter
Advertisement