Advertisement

Girls’ water polo: Southern Section wild-card results

-
(Getty Images)

Quarterfinals, Thursday, 5 p.m. unless noted

Los Alamitos vs. #1 Laguna Beach at Capistrano Valley, 5:30 p.m.

#4 Newport Harbor vs. Santa Margarita at Saddleback College, 6:30 p.m.

Mater Dei vs. #3 San Marcos at Dos Pueblos, 5:30 p.m.

Advertisement

Orange Lutheran at #2 Foothill

DIVISION 2

First round, Wednesday, 5 p.m. unless noted

El Toro at #1 Oaks Christian

Advertisement

Long Beach Wilson at Harvard-Westlake

Huntington Beach at Mira Costa, 3 p.m.

#4 Santa Barbara at Corona Santiago

Los Osos vs. #3 San Clemente at San Juan Hills, 5:30 p.m.

Advertisement

Redondo at Schurr

Dos Pueblos at Murrieta Valley

La Canada vs. #2 Agoura at Camarillo

DIVISION 3

Advertisement

Wild-card matches, Tuesday

Palos Verdes 13, Esperanza 6

Riverside Poly 6, Villa Park 5

Rosary 18, Eastvale Roosevelt 12

Advertisement

First round, Wednesday, 5 p.m. unless noted

Long Beach Poly vs. #1 King at Riverside Poly, 5 p.m.

Anaheim Canyon at Segerstrom

Claremont at Sherman Oaks Notre Dame

Advertisement

#4 Palos Verdes at Temescal Canyon

Riverside Poly at #3 Santa Monica

Dana Hills at Sunny Hills

Newbury Park vs. St. Lucy’s at Citrus College, 4 p.m.

Advertisement

#2 Rosary at La Quinta

DIVISION 4

First round, Tuesday

Yucaipa 14, Lakeside 3

Advertisement

Temple City 12, Tesoro 3

Northwood 8, Capistrano Valley 5

Millikan 13, Marymount 8

Pasadena Poly 20, Crescenta Valley 13

Advertisement

Woodbridge 11, Moorpark 10

Ventura 5, Westlake 3

La Serna 16, Alta Loma 7

Downey 13, Peninsula 10

Advertisement

Troy 15, Oxnard 8

Vista Murrieta 7, Irvine 4

Edison 13, Bonita 6

Murrieta Mesa 12, Citrus Valley 6

Advertisement

Valley View 9, San Juan Hills 4

El Dorado 12, Buena Park 5

Glendora 16, Irvine University 10

Second round, Thursday, 5 p.m.

Advertisement

#1 Yucaipa at Temple City

Northwood at Millikan

Pasadena Poly at Woodbridge

#4 La Serna at Ventura

Advertisement

#3 Downey at Troy

Edison at Vista Murrieta

Murrieta Mesa at Valley View

El Dorado at #2 Glendora

Advertisement

DIVISION 5

First round, Tuesday

Costa Mesa 20, Los Amigos 5

Norco 12, Cypress 9

Advertisement

Arcadia 4, Villanova Prep 3

Los Altos 8, Xavier Prep 6

Temecula Valley 15, Katella 5

Rio Mesa 8, Culver City 6

Advertisement

Hillcrest 18, Hemet 5

San Dimas 11, Alemany 10

West Torrance 13, Montebello 8

Palm Desert 6, Jurupa Valley 5

Advertisement

Monrovia 18, Foothill Tech 12

Garden Grove 10, Placentia Valencia 4

Diamond Bar 7, Upland 5

Burbank Burroughs 7, Santa Ana Valley 3

Advertisement

Cajon 12, Beaumont 6

California 16, Walnut 2

Second round, Thursday, 5 p.m.

#1 Costa Mesa at Norco

Advertisement

Arcadia at Los Altos

Rio Mesa at Temecula Valley

#4 San Dimas at Hillcrest

#3 West Torrance at Palm Desert

Advertisement

Garden Grove at Monrovia

Diamond Bar at Burbank Burroughs

#2 California at Cajon

DIVISION 6

Advertisement

First round, Tuesday

Laguna Hills 14, Bell Gardens 4

Fontana 5, Burbank 1

Western 11, Canyon Springs 5

Advertisement

Flintridge Prep 19, Louisville 6

Carpinteria 10, Cerritos 9

Rowland 13, Charter Oak 11

South Torrance 11, Palm Springs 5

Advertisement

Keppel 10, Don Lugo 5

Marina 9, Paloma Valley 0

Garden Grove Pacifica 8, Estancia 6

Pasadena 19, Moreno Valley 7

Advertisement

Chaffey 16, Redlands 8

Chadwick 10, Santa Fe 6

Torrance 10, Loara 7

El Modena 10, Tahquitz 7

Advertisement

Second round, Thursday, 5 p.m.

Fontana at #1 Laguna Hills

Flintridge Prep at Western

Rowland at Carpinteria

Advertisement

#4 Keppel at South Torrance

#3 Marina at Santa Paula

Pasadena at Garden Grove Pacifica

Chaffey at Chadwick

Advertisement

#2 El Modena at Torrance

DIVISION 7

Wild-card match, Tuesday

Rancho Mirage 12, Eisenhower 6

Advertisement

First round, Wednesday, 5 p.m. unless noted

#1 El Rancho at Nogales

Nordhoff at Summit, 3:30 p.m.

Ontario vs. Paramount at Warren, 3:30 p.m.

Advertisement

#4 La Salle vs. Heritage at DropZone Waterpark (Perris), 4 p.m.

San Gorgonio at #3 Norte Vista

Santa Ana at Pacific

Lakewood St. Joseph at Westminster La Quinta

Advertisement

#2 Rancho Mirage at Sierra Vista

Notes: Quarterfinals (Div. 1-6), Saturday; semifinals, Feb. 19. Championships, Feb. 22 at Heritage Park (Irvine).


Advertisement
Advertisement