Advertisement

Girls’ soccer: City playoff results and updated schedule

DIVISION I

First round, Wednesday

Eagle Rock 1, Granada Hills Kennedy 0

Marquez 8, Sotomayor 1

Advertisement

Taft 3, South East 0

Narbonne 2, San Fernando 1

Garfield 2, Valley Arts/Sciences 1

Bravo 3, Bell 2

Advertisement

Huntington Park 1, New West 0

Grant 3, Van Nuys 2

Second round, Friday, 3 p.m.

#17 Eagle Rock at #1 Granada Hills

Advertisement

#9 Marquez at #8 Birmingham

#12 Taft at #5 Los Angeles Hamilton

#20 Narbonne at #4 El Camino Real

#19 Garfield at #3 San Pedro

Advertisement

#11 Bravo at #6 Cleveland

#10 Huntington Park at #7 Chatsworth

#18 Grant at #2 Palisades

DIVISION II

Advertisement

First round, Wednesday

Los Angeles University 2, Los Angeles Roosevelt 1

Port of Los Angeles 10, Belmont 0

Hollywood 1, Canoga Park 0

Advertisement

Mendez 6, King/Drew 0

Wilmington Banning 2, Torres 0

Fairfax 1, Rivera 0

Carson 10, West Adams 0

Advertisement

South Gate 3, Monroe 2

Second round, Friday, 3 p.m.

#16 Los Angeles University at #1 Sylmar

#9 Port of Los Angeles at #8 Angelou

Advertisement

#21 Hollywood at #5 Northridge

#13 Mendez at #4 Verdugo Hills

#19 Wilmington Banning at #3 Chavez

#22 Fairfax at #6 USC Hybrid

Advertisement

#10 Carson at #7 Smidt Tech

#15 South Gate at #2 North Hollywood

DIVISION III

First round, Wednesday

Advertisement

Animo Robinson 1, Santee 0

Annenberg 3, Reseda 0

Foshay 1, Harbor Teacher 0

Elizabeth 4, Vaughn 2

Advertisement

Manual Arts 5, Triumph 1

Legacy 8, Maywood 0

Central City Value 3, Contreras 1

Bright Star 2, Community Charter 0

Advertisement

Second round, Friday, 3 p.m.

#17 Animo Robinson at #1 Los Angeles CES

#9 Annenberg at #8 Academia Avance

#21 Foshay at #5 Los Angeles Wilson

Advertisement

#13 Elizabeth at #4 Fremont

#14 Manual Arts at #3 Sherman Oaks CES

#11 Legacy at #6 Arleta

#10 Central City Value at #7 Los Angeles Marshall

Advertisement

#15 Bright Star at #2 Sun Valley Poly

DIVISION IV

First round, Wednesday

Bernstein 6, Rancho Dominguez 0

Advertisement

Jefferson 2, Dorsey 1

Animo Venice 1, Orthopaedic 1 (Animo Venice advances on penalties, 4-1)

Burton 2, Animo De La Hoya 1

New Designs University Park 4, Aspire Ollin 1

Advertisement

Sun Valley 1, Lincoln 0

Franklin 6, Lakeview 0

Neuwirth 9, Camino Nuevo 1

Second round, Friday, 3 p.m.

Advertisement

#17 Bernstein at #1 Venice

#9 Jefferson at #8 Locke

#21 Animo Venice at #5 Stern

#13 Burton at #4 Los Angeles Kennedy

Advertisement

#14 New Designs University Park at #3 USC-Media Arts/Engineering

#22 Sun Valley at #6 Valor

#10 Franklin at #7 Hawkins

#15 Neuwirth at #2 Maywood CES

Advertisement

DIVISION V

First round, Wednesday

Girls Leadership 7, Los Angeles Leadership 0

Los Angeles Jordan 1, Downtown Magnets 0

Advertisement

Gertz-Ressler 2, Washington 0

Crenshaw 2, Rise Kohyang 0

Larchmont 2, Animo Bunche 1

Alliance Marine 3, Collins 2

Advertisement

Discovery 1, North Valley Military 0

Second round, Friday, 3 p.m.

#17 Girls Leadership at #1 Panorama

#9 Los Angeles at #8 Dymally

Advertisement

#12 Los Angeles Jordan at #5 Gardena

#13 Gertz-Ressler at #4 University Prep Value

#14 Crenshaw at #3 Roybal

#22 Larchmont at #6 East Valley

Advertisement

#23 Alliance Marine at #7 Math/Science

#18 Discovery at #2 Sun Valley Magnet

Notes: Quarterfinals, Feb. 20, 3 p.m. at higher seeds; semifinals, Feb. 25, 3 p.m. at higher seeds. Championships, Feb, 28-29 at Los Angeles Valley College and Birmingham.


Advertisement
Advertisement