Advertisement
Share

The Times’ final boys’ basketball rankings

Sierra Canyon players and coaches gather for a photo after defeating Mater Dei for the Southern Section Open Division title on Feb. 28, 2020.
Sierra Canyon players and coaches gather for a photo after defeating Mater Dei for the Southern Section Open Division title on Feb. 28.
(Nick Koza / For The Times)

A look at The Times’ final boys’ basketball rankings for the 2019-20 season.

RK. SCHOOL (W-L) Season finish (last rank)

1. SIERRA CANYON (30-4) Southern Section Open Division champion (4-0), State Open Division finalist (1)

2. ETIWANDA (30-4) Southern Section Open Division (2-1), State Open Division semifinalist (3)

Advertisement

3. MATER DEI (25-8) Southern Section Open Division runner-up (3-1), State Open Division quarterfinalist (5)

4. HARVARD-WESTLAKE (25-7) Southern Section Open Division (1-2), State Open Division quarterfinalist (8)

5. CORONA CENTENNIAL (27-5) Southern Section Open Division (1-2), State Open Division first round (2)

6. RANCHO CHRISTIAN (22-8) Southern Section Open Division (1-2), State Open Division first round (4)

7. RIBET ACADEMY (29-3) Southern Section Division 2A champion, State Division I finalist (12)

8. WINDWARD (28-8) Southern Section Division 1 champion, State Division I quarterfinalist (9)

9. RENAISSANCE ACADEMY (27-10) Southern Section Division 4AA champion, State Division I semifinalist (NR)

Advertisement

10. SANTA CLARITA CHRISTIAN (24-6) Southern Section Division 2AA champion, State Division I first round (10)

11. ST. ANTHONY (26-6) Southern Section Open Division (0-3), State Division I first round (7)

12. ST. JOHN BOSCO (23-9) Southern Section Open Division (1-2), State Division I second round (6)

13. ST. FRANCIS (30-8) Southern Section Division 2AA runner-up, State Division II finalist (NR)

Advertisement

14. WESTCHESTER (22-9) City Open Division champion, State Division I first round (NR)

15. RIVERSIDE POLY (27-7) Southern Section Division 1 runner-up, State Division I second round (14)

16. HERITAGE CHRISTIAN (26-5) Southern Section Division 2AA quarterfinalist (11)

17. FAIRFAX (26-6) City Open Division runner-up, State Division I first round (13)

Advertisement

18. DAMIEN (26-9) Southern Section Division 1 semifinalist, State Division I quarterfinalist (21)

19. JSERRA (25-9) Southern Section Division 1 semifinalist, State Division I second round (15)

20. KING/DREW (25-9) City Open Division third place, State Division II quarterfinalist (16)

21. CHAMINADE (26-9) Southern Section Division 2AA semifinalist, State Division I first round (24)

Advertisement

22. OXNARD (32-3) Southern Section Division 2A semifinalist, State Division II quarterfinalist (17)

23. EASTVALE ROOSEVELT (27-9) Southern Section Division 2AA semifinalist, State Division II semifinalist (NR)

24. ST. BERNARD (22-7) Southern Section Division 2AA second round (18)

25. ROLLING HILLS PREP (25-3) Southern Section Division 2AA first round (20)


Advertisement