Advertisement
Share

High school girls’ tennis: Southern Section playoff results and updated pairings

A black tennis racket and yellow tennis ball laying on the ground at a tennis court in early morning light.
(Brycia James / Getty Images)

SOUTHERN SECTION GIRLS’ TENNIS

OPEN DIVISION

Quarterfinals, Friday

Peninsula 11, Corona del Mar 7

Advertisement

La Canada 10, Mira Costa 8

Palos Verdes 10, Irvine University 8

Westlake 13, Huntington Beach 5

Semifinals, Wednesday, 3 p.m.

#5 La Canada at #1 Peninsula

#6 Palos Verdes at #2 Westlake

Notes: Championship, May 21, 3 p.m.

DIVISION 1

Advertisement

Second round, Friday

Beckman 12, San Clemente 6

Valencia 9, Camarillo 9 (Valencia wins on games, 81-72)

Arcadia 13, San Marino 5

Advertisement

Harvard-Westlake 11, South Torrance 7

Marlborough 10, Yorba Linda 8

King 13, Claremont 5

Mater Dei 10, Aliso Niguel 8

Advertisement

Woodbridge 12, Los Osos 6

Quarterfinals, Monday, 3 p.m.

Valencia at #1 Beckman

Arcadia at #4 Harvard-Westlake

Advertisement

#3 Marlborough at King

Mater Dei at #2 Woodbridge

DIVISION 2

Second round, Friday

Advertisement

Palm Desert 13, Long Beach Poly 5

Temescal Canyon 10, San Marcos 8

Cypress 11, Redondo 7

Corona Santiago 9, Dos Pueblos 9 (Corona Santiago wins on games, 82-74)

Advertisement

Temecula Valley 9, Redlands 9 (Temecula Valley wins on games, 76-70)

San Juan Hills 12, Westridge 6

Brentwood 13, Anaheim Canyon 5

Riverside Poly 11, Alta Loma 7

Advertisement

Quarterfinals, Monday, 3 p.m.

#1 Palm Desert at Temescal Canyon

#4 Corona Santiago at Cypress

Temecula Valley at San Juan Hills

Advertisement

Brentwood at #2 Riverside Poly

DIVISION 3

Second round, Friday

Villa Park 12, Trabuco Hills 6

Advertisement

Long Beach Wilson 13, Fullerton 5

Rancho Cucamonga 13, La Serna 5

Placentia Valencia 14, St. Margaret’s 4

Sage Hill 15, Esperanza 3

Advertisement

Archer 11, Sunny Hills 7

Foothill Tech 17, Mayfair 1

Fountain Valley 14, Whitney 4

Quarterfinals, Monday, 3 p.m.

Advertisement

#1 Villa Park at Long Beach Wilson

#4 Placentia Valencia at Rancho Cucamonga

#3 Sage Hill at Archer

#2 Fountain Valley at Foothill Tech

Advertisement

DIVISION 4

Second round, Friday

Quartz Hill 13, Bolsa Grande 5

San Dimas 12, Jurupa Valley 6

Advertisement

Flintridge Prep 10, Oxford Academy 8

Sierra Canyon 11, Heritage 7

Beverly Hills 9, Arroyo 9 (Beverly Hills wins on games, 62-57)

Newport Beach Pacifica Christian 13, Buckley 5

Advertisement

Santa Fe 15, Rim of the World 3

Riverside North 12, Cerritos Valley Christian 6

Quarterfinals, Monday, 3 p.m.

San Dimas at Quartz Hill

Advertisement

Flintridge Prep at Sierra Canyon

Newport Beach Pacifica Christian at #3 Beverly Hills

#2 Riverside North at Santa Fe

DIVISION 5

Advertisement

Second round, Friday

La Salle 10, Northview 8

Ramona 9, Rancho Alamitos 9 (Ramona wins on games, 70-69)

Granite Hills 13, Paramount 5

Advertisement

Oak Hills 14, Santa Ana Calvary Chapel 4

Canyon Springs 11, Valley View 7

Chino 9, Highland 9 (tied 67-67 on games; tiebreaker tied 9-9 and Chino wins 99-91 on points)

Lakewood St. Joseph 10, El Monte 8

Advertisement

Patriot 14, Twentynine Palms 4

Quarterfinals, Monday, 3 p.m.

La Salle at Ramona

Granite Hills at Oak Hills

Advertisement

Canyon Springs at Chino

#2 Patriot at Lakewood St. Joseph

Notes: Semifinals, Wednesday, 3 p.m. Championships, May 21, 3 p.m.


Advertisement