Advertisement
High School

High school girls’ soccer: Friday’s Southern Section playoff results and pairings

DIVISION 1

Second round

JSerra 2, Millikan 1

San Juan Hills 1, Troy 0

Advertisement

Trabuco Hills 2, Aliso Niguel 1

Villa Park 3, Esperanza 0

Cypress 2, Upland 1

Harvard-Westlake 0, Corona Santiago 0 (Harvard-Westlake advances on penalties, 5-4)

Advertisement

Newport Harbor 1, Santa Margarita 0

Los Alamitos 6, Hart 0

Quarterfinals, Tuesday

#1 JSerra at San Juan Hills

#4 Villa Park at Trabuco Hills

Cypress at Harvard-Westlake

#2 Los Alamitos at Newport Harbor

DIVISION 2

Advertisement

Second round

Moorpark 2, Flintridge Prep 1

Mira Costa 2, Bishop Amat 1

Vista Murrieta 3, Warren 0

Camarillo 3, Irvine University 0

Ventura 4, Glendora 1

Long Beach Poly 3, Eastvale Roosevelt 1

Newbury Park 0, Redondo 0 (Newbury Park advances on penalties, 4-2)

Advertisement

Sunny Hills 2, Rosary 0

Quarterfinals, Tuesday

Mira Costa at Moorpark

Vista Murrieta at Camarillo

#3 Ventura at Long Beach Poly

Newbury Park at #2 Sunny Hills

DIVISION 3

Second round

Oak Hills 2, Sierra Canyon 1

La Serna 2, Diamond Bar 1

West Torrance 2, Oxnard 0

Culver City 1, Alta Loma 0

Downey 1, Bishop Montgomery 0

Sherman Oaks Notre Dame 2, Apple Valley 0

Flintridge Sacred Heart 4, Serrano 1

South Torrance 2, Brea Olinda 1

Quarterfinals, Tuesday

La Serna at #1 Oak Hills

Culver City at West Torrance

#3 Downey at Sherman Oaks Notre Dame

Flintridge Sacred Heart at South Torrance

DIVISION 4

Second round

Palm Desert 2, Cerritos 1 (OT)

Granite Hills 2, Pasadena Poly 2 (Granite Hills advances on penalties, 4-2)

La Salle 4, Montclair 2

Windward 1, Ocean View 0

Hemet 4, Burbank Burroughs 2

La Palma Kennedy 2, Bloomington 0

Beverly Hills 1, Patriot 0

St. Margaret’s 2, Los Altos 1

Quarterfinals, Tuesday

Granite Hills at Palm Desert

La Salle at #4 Windward

La Palma Kennedy at #3 Hemet

Beverly Hills at #2 St. Margaret’s

DIVISION 5

Second round

Costa Mesa 0, Temple City 0 (Costa Mesa advances on penalties, 5-3)

Hillcrest 1, Garden Grove Santiago 0

Katella 1, Sage Hill 0 (OT)

Westridge 2, Cathedral City 1

Los Amigos 1, Grand Terrace 0

San Dimas 1, Whittier 0

Coachella Valley 1, Hacienda Heights Wilson 0

Ontario 4, St. Anthony 1

Quarterfinals, Tuesday

Hillcrest at #1 Costa Mesa

Katella at Westridge

#3 Los Amigos at San Dimas

#2 Ontario at Coachella Valley

DIVISION 6

Second round

Montebello 3, University Prep 0

South El Monte 1, San Gorgonio 0

Archer 1, Nordhoff 1 (Archer advances on penalties, 4-2)

Jurupa Valley 1, Palmdale Aerospace 0

Ontario Christian 4, Pomona Catholic 2

Webb 1, Colton 0 (OT)

Arrowhead Christian 3, Nuview Bridge 2 (OT)

San Jacinto 1, Fillmore 0 (OT)

Quarterfinals, Tuesday

#1 Montebello at South El Monte

Archer at Jurupa Valley

Ontario Christian at Webb

#2 San Jacinto at Arrowhead Christian

DIVISION 7

Second round

Riverside Notre Dame 1, Cate 0

St. Bonaventure 4, Mary Star 0

St. Mary’s Academy 4, Calvary Murrieta 0

Pasadena Marshall 4, Milken 0

Desert Mirage 5, Capistrano Valley Christian 2

Big Bear 2, Ramona Convent 1

Desert Hot Springs 2, Santa Clara 1

Vasquez 1, Oakwood 0

Quarterfinals, Tuesday

#1 Riverside Notre Dame at St. Bonaventure

Pasadena Marshall at St. Mary’s Academy

Big Bear at #3 Desert Mirage

#2 Vasquez at Desert Hot Springs

Notes: Semifinals, Feb. 16. Championships, Feb. 22-23 at Warren and home sites.


Advertisement