Advertisement
Share

Boys’ soccer: Southern Section playoff scores and updated pairings

BOYS’ SOCCER

SOUTHERN SECTION

DIVISION 1

Second round, Wednesday, 3 or 5 p.m.

Advertisement

#1 Cathedral at El Toro, 5 p.m.

Tesoro at Sherman Oaks Notre Dame, 3 p.m.

Sunny Hills at Paramount, 3:15 p.m.

Mira Costa at Long Beach Jordan

#3 Santa Barbara at Loyola

Downey at Palos Verdes

Edison at Mission Viejo

Redondo vs. #2 Redlands East Valley at Citrus Valley, 5 p.m.

Advertisement

DIVISION 2

Second round, Wednesday, 3 or 5 p.m. unless noted

Advertisement

#1 Godinez at San Luis Obispo, THURSDAY, 5 p.m.

Corona del Mar at Moorpark, 5 p.m.

El Rancho at Chino Hills

#4 Hueneme vs. Foothill at Tustin, 5 p.m.

Advertisement

Laguna Hills at #3 Placentia Valencia, 5 p.m.

Norte Vista vs. Oxnard Pacifica at Ventura College, 7 p.m.

Santa Maria at Riverside Poly, 3 p.m.

#2 La Quinta at Bloomington

Advertisement

DIVISION 3

Second round, Wednesday, 3 or 5 p.m.

Advertisement

Citrus Valley at Diamond Bar, 5 p.m.

West Torrance vs. Camarillo at Royal, 5 p.m.

Claremont at Saddleback

#4 Valencia at Fullerton

Advertisement

#3 Salesian at Northwood

Burbank Burroughs vs. Paso Robles at Atascadero, 5 p.m.

El Dorado at Channel Islands

Long Beach Wilson at #2 South Torrance

Advertisement

DIVISION 4

Second round, Wednesday, 3 or 5 p.m.

Advertisement

#1 Desert Mirage at Hart

Upland at Western, 3 p.m.

Temescal Canyon at Bellflower, 3 p.m.

Cathedral City vs. Lawndale at West Torrance, 3 p.m.

Advertisement

#3 Carter at Colony

Culver City at Saugus

Norwalk vs. Glendora at Citrus College, 5 p.m.

#2 Irvine University at Tahquitz, 5 p.m.

Advertisement

DIVISION 5

First round, Tuesday

Advertisement

Baldwin Park 4, Walnut 0

Second round, Wednesday, 3 or 5 p.m. unless noted

#1 Montclair at Perris

Advertisement

Chino at Santa Monica, 4 p.m.

Indian Springs at Leuzinger, 5 p.m.

#4 Garey at Santa Paula, 5 p.m.

Moreno Valley at #3 Citrus Hill, 5 p.m.

Advertisement

El Monte at Baldwin Park

Animo Leadership at Paloma Valley, 5 p.m.

#2 Rialto at Diamond Ranch, 5 p.m.

Advertisement

DIVISION 6

Second round, Wednesday, 3 or 5 p.m.

#1 Nogales at Desert Hot Springs, 5 p.m.

Advertisement

La Canada at Webb

Campbell Hall at Maranatha, 5 p.m.

#4 Dunn at Vistamar

#3 Hesperia vs. Brentwood at Sherman Oaks Notre Dame, 7:30 p.m.

Advertisement

Azusa at Hacienda Heights Wilson

La Puente at Adelanto

#2 Fillmore at St. Margaret’s, 5 p.m.

Advertisement

DIVISION 7

First round, Tuesday

University Prep 1, Buckley 0

Advertisement

Second round, Wednesday, 3 or 5 p.m.

#1 Laguna Blanca at California Military

Whitney at Thacher

Advertisement

Santa Clara at St. Pius X-St. Matthias

#4 University Prep at Northview

Pacific vs. Foothill Tech at Ventura College, 4:15 p.m.

Nuview Bridge at Fairmont Prep

Advertisement

Victor Valley at Aquinas, 5 p.m.

#2 Riverside Prep vs. Verbum Dei at St. Paul, 5 p.m.

Notes: Quarterfinals, Saturday, 3 or 5 p.m.; semifinals, Feb. 28, 3 or 5 p.m. Championships, Mar. 3-4 at Warren and Corona.

Advertisement


Advertisement